VAN VEURNE I n I NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT n s. Novelle van Einiel BLAU. Zaterdag 5J2Ê Fehruari 1896. »r fw w jriwinn JO' jam*. De kroepserum. De regecring heeft eenc com i.issie aangesleld om een onder zoek le doen overdo uitslagen door de toepassing van liet serum verkregen, en te beslisser, of dit voorbrengsel in de arlsemjkunsl moet worden ingevoerd. --x»«eoe«aMii—- I>e Senaat. De Senaat is bijeengeroepen legen Dinsdag 3 Maart, om 2 uren. 3-08 3-10 1-0 6-46 DUINKERKE GliYVEI.DE VEURNE GENT BRUSSEL 8- 57 9- 27 9-53 (3). I>e laatste vvenscli der geliefde. 6- 00 Stierenkeuringen en Prijskampen voor stioron, koeien en veerzen. Navolgers hel nieuw reglement ter Provincieraden. De Senaat heeft de toekenning aangenomen van eenen aan- wezigheidspenning van 5 Ir. per zitting voor de leden der provincieraden. Dii voorstel, naar de Kamer verzonden, heeft een gunstig onthaal genoten bij de middcnafdeeling, waaruit men mag be sluiten dat hel daar insgelijks zal aange nomen worden. Kiezingen. De kiezing van Zondag le Glieel is gunstig uilgevallt’u voor de clericalen. Al bun kandidaten werden ge kozen met eene meerderheid van 480 stemmen. Te Falisale, bij Namen, zijn de libe ralen gekozen met een dubbele meerder heid van die den 17 November behaald. Ai --I Ik geef toe, antwoordde Ahlfeld, op wcemoedigen loon; moge het ons nooit berouwen, maar ik maak eene voorwaar de, waarvan geene macht op aarde mij kan afbrengen de bruiloft zal niet dan na verloop van een vol jaar worden ge vierd; ik zal dal ook terstond in mijn ant woord aan den heer Sturm te kennen ge geven. Dus juist zoo als bij de eerste ver loving! O ik begrijp uwe boosheid! Adolf, plaag mij niet en laat uwe bespolle lijke voorwaarde varen Ahlfeld bleef echter onbewegelijk en men moesl in zijne voorwaarde berusten. Acht dagen later had echter de verloving plaats. Drie maanden waren voorbij gegaan, niet zonder in Ahlfeld’s woning treurige herinneringen le hebben nagelaten. Op zekeren dag bad men den beer Hollmann op de beurs gemist, wal ouder de bestaande omstandigheden menigeen hel hoofd deed schudden en ernstige be zorgdheid verwekte. Wordt voorlgezet Kieskronijk. De kiezingen der gemeente Vinclicm zijn door de permanente Deputatie ver broken geworden. Een nieuw besluit roept de gemeente- kiezers bijeen op Zondag 8 Maart aan staande, om over le gaan tol eene nieuwe kiezing. verbetering van het runderras, is het de bestendige Deputatie, die de landelijke omschi ij vingen alsook de vijf omschrij- vingsgroepen of landbouwstreken vast stelt, in welke de stierenkeuringen en.de prijskampen voor stieren, voor koeien en veerzen plaats hebben. Dezer dagen heeft gezegde Overheid zich mettiat onderzoek bezig gehouden en de provincie verdeeld in 31 omschrij vingen. De Bestendige Afvaardiging heeft ook de 34 omschrijvingen verdeeld in vijf landbouwstreken, want, na de keuringen op den dag en T uur door den Gouverneur der provincie vastgesleld, grijpt een prijskamp van groepen van omschrij vingen plaats, onder de slieren die eene premie behaald hebben in de omsclu ij- vingsprijskampen. De vijf omschrijvingsgroepen of land bouwstreken zijn de volgende 1“ Streek van T Noorden en T Westen van Brugge; 2° Streek van Veurne-Dixmude; 3” Streek van Yperen; 4’ Streek van Korlrijk; 5° Zandstreek. Het gemaskei’d bal van St. Cecilia.- Naar loffelijke gewoonte hebben onze drie bloeiende maatschappijen Su. Cecilia, Rhetorika en den Koorzangerskring hun jaarlijks gemaskerd bal gegeven. Nooit, zoo ik me wel herinner, heeft dit gezellig vriendenfeest zooveel volk uitgelokl. Op minstens twee honderd personen waarvan de overgroote meerderheid gemaskerd was mag men de aanwezigen schatten. Het feest, enkel aan de leden der drie voornoemde ki ingen gegeven, muntte uil door gulle levendig heid en costumenpracht. Aantrekkelijk was hel schouwspel dier vreugdige menigte, die zich in de ruime en rijk versierde Ceciiiazaal verdrong, lacblte en schaterde, en prettig was hel soms de luimige intrigues af te luisteren door geestige gemaskerde uilgevoerd. Wat de kleederdracht aangaat, deze was ongehoord prachtig. Rijk uitgedosle koningen en koninginnen, heusche hof- ridders en hofdames vermengden zich ge meenzaam en hoffelijk met prettige clowns, pierrots, en pierretlen, forsche matrozen, donkere domino's, minzame poppen, en italiaansche sekoonen. Een uitstekend orkest voerde medeslepende dansen uit, die druk werden gevolgd. Een wonder- kind van hare moeder vervreemden? Wilt gij dit schoone oogenblik door twist en tweedracht te zaaien ontwijden Ja Bertha, spreek! Toon door uw antwoord dal u geen dwang is opgelegd en dat uwe in williging vrijwillig is Eene lichte huivering doorliep Bertha’s schoone gestalte, de blik van hare fraaie oogen dwaalde doelloos door de kamer; eindelijk sprak zij op zachlen loon Ja, ja, lieve vader, ik stem gaarne toe; geene oneenigheid, lieve ouders, moet om mijnentwille tusschen u bestaan. Zijl gij tevreden moeder? vroeg zij ten slotte op ontroerden toon en met een pijnlijken lach op haar vriéndelijk gelaat. Zeker, kindlief, antwoordde hare moeder; gij hebt mij ook eigenlijk geene reden gegeven om boos le zijn; maar gij, Adolf, hoewel ge mij altijd tegenstreeft en er zelfs geen bezwaar van maakt om uwe dochters legen hare eigene moeder op te zetten, ge ziet nu, dat ik volkomen in mijn recht ben, wat ge echter wel niet zult willen erkennen! Hebt ge nu nog iets le brengen? contrast sproot uil die mengeling voort. Aristocratische hofdames lieten zich hoffelijk door luimige clowns ter dans leiden, moderne wielrijdsters en slanke boerinnetjes walsten met middeleeuwsche ridders en vorsten. Tot laat in den nacht duurde dit onover- trcflelijk dansfeest voor, slechts onder broken door eene tombola voor de dames. Ik geloof de tolk te wezen van allen die dit heerlijk leest hebben bijgewoond met eenen hartelijken dank toe te sturen aan de heeren inrichters en druk de hoop uit toekomende jaar nog cens dezelfde ge noegens le mogen smaken. Méphisto. Rechterlijke kronljk. De korreklionclc Rechtbank dezer stad, heeft de volgende veroordeelingen uitgesproken. Legrux Arthur, dienstknecht le Middel- kerke, 2 maanden en 26 fr. ol 8 dagen, voor misbruik van vertrouwen. Versavel Evarist, dienstknecht te Pollinehove, 26 fr. of 8 dagen voor be dreigingen cn 10 fr. voor dronkenschap. Deblaecke Jeroom, werkman te Rous- brugge, Scharre Jeroom, id. te Poperinghe; Slosse Honoré, kleermaker te Rousbruggc, en Pousseele Pamphiel, werkman le id. elk 50 fr. of 16 dagen voor slagen. Blondé Jules, dienstknecht te Houlhem, voorwaardelijk, 50 fr. of 16 dagen, voor vernieling van afsluiting. Vanharcke Karei, daglooner, te Dixmude, 50 fr. of 16 dagen voor slagen; 8 dagen en 26 fr. voor aanslag legen de zeden en 5 fr. voor dronkenschap. Treve Philiep, metser te Caeskerke, 1 maand en 50 fr. of 16 dagen, voor slagen; 15 fr. of 3 dagen voor dronkenschap, en 16 dagen en 26 fr. of 8 dagen, voor smaad. Vanneuville Engel, visscher te Oost- d-jinkerkc, 200 fr. of 16 dagen, voor jachtdelikl. Biesbrouck Hendrik, werkman te Westende, 100 fr. of 8 dagen, voor jacht- deiikl. Lozier Karei, visscher te Ooslduinkerke, 2 maal 50 fr. of 16 dagen, voor diefte en smaad. Debruyae Justin, borstelkoopman te Clercken, 16 dagen en 50 fr. of 16 dagen voor slagen en, lot zijn 21’jaar, ter be schikking gesteld van het gouvernement. ingenomen, greep hare hand cn sprak op eenen toon, die zijne innige gemoedsbe weging verried Bertha, lieve Bertha, mijn arm kind, gij begrijpt zeker niet hoe gewichtig dit oogenblik voor uw geheele leven is en gij gelooft in uwe edelmoedigheid eenen plicht le vervullen, door den wil van uwe moeder le volgen. In zulke omstandig heden mag echter de wensch der ouders niet alleen beslissen, maar uwe toe stemming moet vrijwillig en in overeen stemming wezen met uw eigen gevoel, anders kan zij u geen geluk brengen. Zeg daarom rondiut en openhartig als gij niet gaarne toestemt of misschien meer tijd van beraad wensch; uw vader zal zorgen, dal ook uwe stem gehoord wordeSpreek, kindlief, voordat het le laat is! Met verbazing, maar ook met steeds toenemende ontevredenheid had mevrouw Ahlfeld die taal van haren echtgenoot ge hoord. Nu sprong zij van de sofa op, trad hevig opgewonden, met gloeiende wangen op vader en dochter toe en riep uit Maar Ahlfeld, zijl ge dwaas! Wilt gij het I>e Kamer. Nieuwe wet op den Tabak. Na eene langdurige discussie over de wel op den tabak, is men eindelijk zater dag overgegaan lol de stemming. De vier eerste artikels worden met eenige kleine wijzigingen aangenomen. Zij luiden als volgt Art. De invoerrechten op den tabak zijn bepaald als volgtBewerkten tabak, sigaren en sigaretten 600 fr.; andere 120 fr.; onbewerkte tabak zonder ribben 75 fr.; andere 55 fr. per 100 k. Art. 2. De regeering mag de wijze van inpakking regelen van de in le voeren sigaren, sigaretten en andere bewerkten tabak, eu bevelen dal er plakzegels op gehecht worden. Art. 3. 1. Het accijnsrechl op de teelt van den inlaudschen tabak is afge- schafl. 2. Zijn onderworpen aan een accijns rechl van 20 IT. per kilo, welke hunne soort en hunne hoedanigheid zijn 1* de ireemde onbewerkte tabak; 2' de versche inlaudsche tabak, ter uitzondering van degenen door de planters benuttigd voor hun huiselijk verbruik. Art. 4. Hel accijnsrechl wordt betaald Voor den vreemden onbewerkte!) tabak lerzelfdcriijd cn dO9f denzclfden persoon als de invoerrechten. Voor den droogen inlaudschen tabak A. door den kooper, op hel oogenblik der weghaling; B. door den houder van den oogst, als hij zelf fabrikant is, op hel oogenblik der bewerking. De ouiniddelijke betaling van hel accijnsrechl wo:dl niet vereischl, ii'dien de tabak aaiigugeven wordt voor rekening van een pakhuis, ingebeeld ot beslaande, of op de kredietrekening van een fabrie- kant. Het vervolg der bespreking werd uit- gcsteld. Allerlei. De verdeeling der groote arrondissemen ten. De toepassing der Evenredige Vertegenwoordiging, schrijft men aan een blad uil Brussel, heeft zulkeil slechten uitslag op gemeentelijk gebied geleverd, dal in de rangen der meerderheid,, dit stelsel, stilaan hel grootste gedeelte zijner aanhangers verliest. Men zou dus moeten de hoop afleggen, dit stelsel loegepast te zien op de provin- liale en wetgevende kiezingen. Ten andere is de rechterzijde niet ongenegen, zoo liet schijnt j de groote ai rondissementen te veideelen en hel zou niemand moeten verwonderen werd er, in die zin, nog voor de kiezingen van Juli, ecu ontwerp aangeboden en ge stemd. Alleen de bank van Antwerpen loont er zich vijandig aan eu dezes opstand tegen 't ontwerp zou wel de bovenhand kunnen behouden. Ziel ge wel, Adolf, zulke dochters heb ik voor u opgevoedriep zij vroo- lijk. o mijn lief kind, wal maakt gij mij gelukkig; hel loon van uwe kinderlijke liefde zal niet uilblijven! Kom hier, iaat ik u omhelzen, dierbaar meisje! Bertha ging naar hare moeder, die haar eenen kus op hel voorhoofd drukte en zich vervolgens tol haren echtgenoot wendde met de woorden Nu, Adoit, zijn wij het allen eens en gelukkig; schrijf nu spoedig aan den goeden Slurm, dat wij zijn vereerend aanzoek met bijzondere blijdschap aannemen en dat ons kind gaarne toestemt om zijne vrouw le worden. Ahlfeld echter ging naar zijne dochter die weder hare plaats bij hel venster had 1- 33 3-59 fi-52 2- 05 4-31 12-28 2-12 5-41 1-00 2-44 6-13 6- 44 8-43 11-46 7- 16 9-15 12-18 7- 28 9-23 8- 00 9-55 Dit Blad verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 6 fr. ’s jaars; met de post 7 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De Annoncen voor Helgie, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor het fiuitenland worden ontvangen door den Office de Publjcitè, Magdalenastraat, DrusseC. Men schrijft in bij VAiVl>i£lV KERCKilov Drukker-Uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Vei*ti*eknron vnn den ijzerenweg vitn Ituinkerke, Veni*ne, <>ent n:i:n* Cki-nsHel en Ktixmude naai- Nieupoi-t. 5- 55 8-57 10-54 3-08 5-00 6- 27 9-27 11-31 3-40 5-34 6-52 9-53 11-55 4-04 6-03 9-18 12-05 2-58 6-46 9-07 10-4G 1-20 4-55 8-10 10-47 PBS ADV ■<1 mi<8 Landbouw. NIEUPORT DIXMUDE DIXMUDE NIEUPORT 12-05 1-20 7- 24 8- 07 8-39 6 08 7-20 9-56 10- 39 11- 08 4-43 7- 10 8- 21 5-18 7- 45 8- 18 8-45 9-10 11-38 2-38 BRUSSEL GENT VEURNE GIIY VELDE DUINKERKE 1-47 3-52 7- 28 9-48 10-23 10-52 I I ZITTING VAN G FEBRUARI. ZITTING VAN 7 FEBRUARI. 2-38 5-43 6-05 8-35 3- 40 6-43 4- 09 7-12

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1896 | | pagina 1