VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT as. de toepassing Novelle van Emiel BLAU. (6). fi>e laatste wenscli tier getierde. gevoelde .1 «oord ^O“ Jaar. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: C i-■ Reklamen 50 ,„.i Office Znterdag SS Maurt met 10 stemmen t-o^.. 2 2 e,?'ge.ll liet verdr;,« goedgekeurd r j van den Kongo. van 24 Januari II. van I op voorstel de omdat hij niets anders kon en met weinige woorden. II t was niet mogelijk hem te bewegen om aan uitspanningen en gezelschappen deel te nemen en in den eerstmi tijd was hel zelfs moeilijk hem zijne kamer te doen verlaten om de winteravonden in den kring der familie door tc brengen. Daar echter mevrouw Ahlfeld dit stellig ver langde en geene verontschuldigingen aan nam, geschiedde hel dan ook geregeld, zoodal hij langzamerhand daaraan gewoon werd. Hel gebeurde echter niet zelden, dal hij geheel in gedachten verdiept zal en alles i ondom zich vergal, en men kon I dan duidelijk op zijn gelaat lezen hoezeer hij inwendig leed. Als in zulke oogen- blikken hem iemand aansprak kromp bij verschrikt ineen en kreeg eenigen tijd zijne gewone kalmte terug. Niettegenstaande aller beden en smeekingen was hij niet te bewegen om in de huiskamer piano te spelen, en als liet gesprek op zijn verblijf in Berlijn werd gebracht, geraakte hij in zoo hevige ge- De rechterzijde van den Senaat is dinsdag voor de zitting vergaderd om te onderhandelen over de wel op de stoke rijen. De beer de Smet de Naeyer heeft beloofd binnen kort strenge wellen te zullen voorstellen om de geneverplaag te beteugelen. Daarop heeft de meerderheid zich voldaan verklaard en beloofd de wel te zullen stemmen. De kennismaking was dus wederzijds recht aangenaam en de familie Ahlfeld geloofde, dal de vader, in zijne bezorgd heid voor zijnen eenigen zoon, diens toestand te donker had geschilderd. Weken en maanden waren verloopen en zij hadden bewezen, dal het oordeel van den heer Freidank over zijnen zoon volkomen juist was geweest. De heer Ahlfeld had alle reden oin over de be kwaamheid en nauwgezetheid van zijn nieuwen boekhouder tevreden te zijn, doch hij merkte tol zijn leedwezen ai spoedig op. dat deze builen hel kantoor of in den familiekring ongaarne over de handelsaangelegenheden sprak. De jonge man antwoordde dan blijkbaar slechts De werklieden partij. I i d onlangs gehou lene vergadering der Liijtie Libérale van Brussel, sprak de heer voorzitter Daysmans, eene gewichtige redevoering uit waarin, onder andere, kort spel gemaakt wordt met de gedurige aanspraak der socialistenparltj van alleen de belangen van liet werk te vertegen woordigen. Wij geven hieronder een uittrek dezer redevoering over dat gewichtig punt handelende E me andere samenspraak der leiders van de socialis enp irtij en van hen die deuken zoo als zij, bestaal in alleen als werkers te aanzien, die handwerk ver- richten en welke zij in cene afzonderlijke klas schikken in wier na un zij den oorlog aan de burgerij verklaart Als de-wei k- zam bu gerij in haren S Jliooi zoo vele werkers niet beheldsde als de eigenlijk ge naamde werkende klas! Alsof in it| de vrije beroepen of andere, inden handel, in de nijverheid, in de kunsten, in het leeraarscltap. in de openbare bedieningen, in een woord in al de vakken, waar de menschel ij ke werkdadighei I zich ontwik keld, er geene beklagenswaardlge werkers waren! (Zeer wel! Zeer wel!) Denkt men dal hel de handwerker alleen is die den tegenwoordige!) maalsc i.ippeltjken lo ■- stand will m verbeteren? tl o-vele ver stalt lige werklieden van alle standen kennen wij niet die hard wroeten om in hun o.iderhoti I en in dal van hun huisgezin te voorzien! Koevele gioote en kleine uijveraars, kooplieden, zijn er niet die zich aan een afin attend werk moeten over leveren om hunne zaken ten goede te brengen Er moet dus een einde gesteld worden aan dit willekeurig en afschuwc- lijk onderscheid lusschen werklieden en burgers, werkers en kapitalisten. Gmsc!i de maatschappij, op weinige uitzonderin gen na, bestaal, uil Werkers van het bovendsle lot het onderste spit der maat schappelijke ladder. Iets dal waar is, is dal de eenen meer dan de anderen te beklagen zijn en dat hel op de ongelukkig- sten is dat wij eerst de oogen moeten slaan dat is dat de werkers van boven met een gedacht van broederliefde en stellig ook van mensclitdijke solida riteit ter hulp moeten komen van die van ouder. Doc'i wal de liberale partij krachtdadig moet veroordeelen, dat zijn de gevaarlijke en barbaarsche theorien van degenen die tol de klassenoorlog aan- drijven, die den werkman legen den meester aanhitsen, die de burgerij aan 't volk, hel werk als de vijand van hel kapitaal voorslellent ais wanneer de eene Allerlei. Interpellatie. M. .Magnetic zal het gouvernement ondervragen over de ver breking der kiezing van Mechelen. M. Magnetic is een progressist, afge vaardigde van Luik. De Kamer heeft beslist dal deze inter pellatie zal plaats hebben woensdag aan slaande. Gomeente-belangen. De midden- aldeeling gelast met hel onderzoek van het wetsontwerp, waarbij de gemeente- beamblen gelijk gesteld worden met de beambten der provinciën, voor de ottaan- slaanbaarheid der pensioenen, heeft du ontwerp aangenomen. Drukker-Uitgever, Ooststraat, ijz:erenweg van I»ninkei*ke, Veurne, <«ent 9-16 11-38 Vertrekuren vnn den duinkerke ghvvei.de VEURNE GENT BRUSSEL De grootste gemeenten des lands. Moll is de uitgestrekisie gemeente des lands; zij heeft eene oppervlakte van 11,409 hectaren en haar otnlrek is 80 kilometers of zestien uren. Zij heeft vijf gehuchten, die elk eene kerk hebben en bezit dus in hel geheel zes kerken. Het gehucht Postel is drie uren van liet dorp Moll verwijderd. De gemeente Glicel heeft 10,832 hectaren oppervlakte; zij is dus weinig kleiner dan Moll. Evenals deze laatste lelt Gheel ver scheidene kerken. Maldeghem in de provincie Oostvlaan- dereii komt op den derden rang, wal de uitgestrektheid betreft, met eene opper vlakte van 6,273 hectaren. Hel lelt drie kerken eene in hel dorp of den binnen eene te Kleit, eene te Donk. Jalhay, in de provincie Luik, komt op den vierden rang, met eene uitgestrekt heid van 5,596 hectaren. Hel grootste deel dezer gemeente is eene hoogvlakte, welke bijna geheel onvruchtbaar is. 'VC' zonder de andere niet kunnen leven. Aan diegene i die tegen de hedendaagsche ma.nsc.i ippij en onze vrije instellingen storm loop.n onder het geroep van: Oorlog aan de burgers! Otriog aan hel kapitaal! zullen wij antwoorden Vrede en vrijheid voor de werkers, vrede en vrijheid voor hel werk onder al zijne vormen en op al zijne gebieden. Provinciale kiezingen. De provinciale kiezingen zullen lol in juli worden uitgesteld. Ernstig spreekt men van der evenredige vertegenwoordiging in geval van balloteeriug. Men zegt dal de lieer Schollaerl aan hanger is dezer hervorming en in de Kamer zal er zeker eene meerderheid voor gevonden worden. Nieuws over do kiezing van Oostendo. E'it k'crikaal blad van Brussel, Ie Courrier, drukt hel volgende: Het is waarschijnlijk dal de kiezingen van Oostende zullen goedgekeurd worden. Er is in dien aard, in T ministerie van Inwendige Zaken een besluit genomen, doch tol lieden wil men hel verdoken houden. Wij hebben nochtans bijzondere rede nen om te gelooven dal de verbreking, door de Deputatie uitgesproken, zal ver nietigd wordi ti. Spreekt de Courrier waarheid, dan is zulks een fameuze kaakslag voor de kleri kale Deputatie van West-Vlaanderen. Hel klerikale gouvernement zou dus zelf moeten bekennen dal de Deputatie eene oneerlijke daad pleegde met de kiezing te verbreken. Dit is goed om te onthouden. De spelen. De heer Le Jeune zal in den Senaat vragen om zijn voorstel legen de spelen onmiddellijk na de alcoolwcl ter bespreking le brengen. Invoer van Hollandsch Veo. De Bestuurraad van bel Landbouw- Comice Ghistel, heeft aan de verschillige Comicen der provincie den hier onder- staanden brief gestuurd, voor doel hebbende aan den heer minister van landbouw de sluiting le vragen van de grenzen voor den invoer van Hollandsch vee. In zijne zitting van 24 Januari II. beeft de bestuurraad van het Commissie Ghistel, op voorstel van M. J. Van Sieleghem, beslist de medewerking van uw Cornice in te roepen om aan den Heer Minister van Landbouw eene petitie op te sturen, ten einde de sluiting der grenzen le vragen, voor den invoer van Hollandsch vee. Eenieder is overtuigd dal hel Hollandsch vee, niet alleenlijk dikwijls de ziekte in onzen veestapel medebrengt, I maar ook telkenmale eenen grooten afslag veroorzaakt ten nadeeie vandenbelgischcn landbouwer, voor wien de veekweek, in de tegenwoordige omstandigheden, nog hel eenige winstgevend middel is om in zijn beslaan le voorzien. Daarenboven worden onze dieren in Holland niet aan vaard; waarom dan zou aan de Hollandsche kweekers, ten titel van wederkeeriglteid, dezelfde maatregel niet worden loegepasl.» Door de zorgen der Landbouw Comicen van Veurne, van Dixtnude cn van Brugge worden verzoeksscht ilïen ter onderlcekc- ning aan hunne leden aangeboden, vragende aan den heer Minister van Land bouw de sluiting der grenzen voor den invoer van Hollandsch vee. Volgens hel Journal de Bruxelles is er nog niets beslist aangaands de buitenge wonen zittijd der Kamers. Zulks zal af hangen vaeden gang der werkzaamheden. i" u™,. -i’ rr- ma 7 I Ma» al.,m„ie <l,e “"L «rbersleliing.;» 1 f.-. - Men Mllrijl1 Orukker-tJiignL. u Z De vierde afdceling der Kamer van volksvertegenwoordigers heelt dinsdag, de Postkantoren des Rijks. Bertha’s verloofde volstrekt niet, doch toen hij den jongen Freidank en diens eigenaardige gewoonten beter had leeren kennen, was hij gerust, vooral nadat bij van zijne aanslaande schoonmoeder had vernomen, dal eene ongelukkige liefde de oorzaak was van Frcidank’s toestand. Zoo leefde de familie ©ogenschijnlijk zeer tevreden. De winter liep ten einde en reeds bespeurde men de leekenen der naderende lente. Nog drie maanden ont braken aan den proeftijd der verloofden en de toebereidselen voor de bruiloft hadden reeds eenen aanvang genomen. Ahlfeld’s blik rustte dikwijls met eene uitdrukking van diepen kommer op het gelaat van zijne dochter, dal steeds bleeker en treuriger werd, en toch was hij thans niet meer in staal om de zaken te ver anderen, hoewel hij reeds lang had opge- merkt dal Bertha voor haren aanstaanden bruidegom niet de minste liefde g: en dat slechts hel eenmaal gegeven baar bewoog om Sturms bruid te worden. Wordt voortt/ezel - I Hel is op die hoogvlakte, dichtbij de I p,.,-j g|-ens< (j;1t (je bekende Baraque Michel slaat, op hel vei lievensle punt van Belgies grondgebied. moedsbeweging dal ieder spoedig zorg vuldig vermeed dit onderwerp aan te roeren. Toch kregen allen der: bescheiden jongen man lief en trachten hem hel verblijf in hunne woning zoo aangenaam mogelijk ie maken; dikwijls gaf hij zijne erkentelijkheid daarvoor te kennen, terwijl hij zich over zijne zwaarmoedig heid verontschuldigde. Het bleek al spoedig, dat Bertha, wier karakter zooveel overeenkomst met hel zijne had, den mecsten invloed op hem had verkregen. Tusscheu hem ontstond weldracetiezoogelukkige, vriendschappe lijke verhouding, dat mevrouw Ahlfeld de juistheid moest erkennen van de door haren man gemaakte opmerking, dal voor hunne jongste dochter zich later wel cene vee) geschiktere partij zou voordoen. De jongelieden gingen als broeder en zuster met elkander om, en uren achtereen kon men Freidank in Bertha’s nabijheid zien als zij op zijn verzoek piano speelde en somtijds daarbij zong. Aanvankelijk beviel dit Sturm in zijne hoedanigheid van Brieven voor Congo. Van 1 apt il zal hel port tier brieven voor Congo be stemd, verminderd worden van 25 op 15 centiemen per 15 gram ut deel van 15 gram. van M. J medewerking petitie op to tegen 2 en 2 onthou- met de Pruisische spoorwegmaatschappij —III «M» 3-08 3-40 1-04 on NIEUPORT D1XMUDE DIXMUDE NIEUPORT BRUSSEL GENT VEURNE GIIY VELDE DUIN KERKE 800 7-28 9-48 10-23 10-52 5-00 5- 34 6- 03 9-07 10-4 7 6 08 7-20 9-56 10- 39 11- 08 8- 57 9- 27 9-53 12-05 1-20 5-18 7- 45 8- 18 8-45 6- 52 7- 24 8- 07 8-39 5- 55 6- 27 6-52 9-18 10-46 4-43 7- 16 8- 21 5-43 8-35 -Ö Y 10- 51 11- 31 11-55 2-58 6-46 4-55 8-10 2- 38 3- 40 4- 09 11 1"r- nanr* Brusxei 1-47 2-38 3-52 6-05 6- 43 7- 12 5>ïktiin<9e imas* IWieuj»oi*t 6- 44 8-43 11-46 1-33 3-59 7- 16 9-15 12-18 2-05 4-31 7- 28 9-23 12-28 2-12 5-11 8- 00 9-55 1-00 2-44 6-13

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1896 | | pagina 1