VAN VEURN1 NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT i d 1 3 i ■j-'-.-.-Tv.,.. v;;......,, <;e„. populariteit te met verjongde krachten en Novelle van Emiel BLAU. Znterdag 18 April 189(5. (H). De InntHtc weiiaela der geliefde. De heer Moreau d’Andoye, oud-minister van Landbouw, is door de clericalen van Namen aangeduid als candidaal voor den zetel van senaleur, opengevallen door het overlijden van den heer Louis Robert. Nor zeer opgewonden en met koorls- achtigen gloed op bel gelaat viel hij op zijnen stoel neder. Hij wilde zijn verhaal beginnen, doch Bertha liet hem niet aan hel woord komen, snelde de kamer uit en kwam terug met een in koud water gedooplen doek, dien zij om zijn gloeiend voorhoofd bond, terwijl zij hem smeekte zich nog eenige oogenblikken stil te houden. De koude van het omslag deed hem goed; hij weid kalmer en begon toen te verhalen Op eenen meidag, niet minder schoon dan heden, zat ik te Berlijn in de Thiergarten op eene bank in de nabijheid van den rijweg en verlustigde mij in het jeugdige groen, dal zich aan de oude De burgerlijke persoonlijkheid zal toegekend worden aan de vrije gestichten van hooger onderwijs. De heer Schollaerl heelt hel wetsontwerp opgemaakl, aan de teugels.... en de paarden stonden eensklaps slil. Door mijn dringen waren zij legen een boomstam geloopen, en eer zij tijd hadden om terug te gaan en bunnen loop te vervolgen had ik ze in bedwang. Ik tilde de sidderende jonge dame uit hel rijtuig en geleidde haar naar dezelfde bank waarop ik gezeten had. Spoedig kwam ook de koetsier loegeloopen, die door hel langzame rijden in slaap was gevallen en van den bok was getuimeld, en smeekte om vergiffenis. Toen hij den toestand van zijne meesleresse zag werd zijn angst verschrikkelijk. Eindelijk sloeg de dame hare schoone oogen op, stelde in de eerste plaats met engelachlige zacht moedigheid den ongelukkigen koetsier gerust en wilde mij juist eenige woorden van dank tot mij richten, toen zij zag dat ik sterk uil mijn voorhoofd bloedde. Ach God ik voelde de wonde niet, want ik was verzonken in de beschouwing van hel schoonste wezen dal ik ooit op aarde zag. Doch gij hebt haar gekend en kunt Boorde liberalen van Brugge is besloten den strijd aan te gaan voor de aanstaande wetgevende kiezingen. De kandidaten der Liberale Associatie zijn reeds aangeduid voor de Kamer- kiezingheeren ridder de Vrière, Termote en Van Nieuwenhuyse. hoornen vertoonde, in bel gezang der vogels en in de bijna feestelijke stilte die in dal afgelegen gedeelte van het park heerschle. Eensklaps werd ik gestoord door bel geratel van wielen, paarden getrappel en hel hulpgeroep van eene vrouwenstem. Ik sprong op, liep naai den weg die zij waart het bosch invoert en zag een rijtuig met twee paarden be spannen, die, aan zich zei ven overgegeven de leidsels sleepten over den grond in dolle vaart kwamen aanrennen, zoodal hel rijtuig op den smallen weg nu links dan rechts legen de boomen slingerde. Achter in hel rijtuig zat eene dame die alle bewegingen moest medewaken en vreeslijk werd heen en weer geslingerd; nu en dan uitte zij eenen angstkreet. De paarden naderden snel en er was geen oogenblik te verliezen. Spoedig besloten, greep ik ze bij den teugel, werd medege- sleurd en tegen de boomen geslingerd, doch liet niet los, hoewel ik eene brandende pijn aan het hoofd gevoelde. Eindelijk deed ik eenen wanhopige!» ruk Over de Spiers. De Journal de Roubaix deelt mede dai de eischen vau hel Belgisch gouvernement over de be smette waleien der Spiere,» welke Oost- en West-Vlaanderen verpeslktl, zoo dreigend zijn geworden dm de Eransche minister van openbare werken bij hoogdringendheid heeft voorgeschreven dal er maatregels zouden worden genomen om voldoening aan de eischen der Belgon te geven, België dreigt met op de Fransch- Belgische grens de Spiere af te dijken, zoodal de besmette walei sin de omstreken van Tourcoingen Roubaix zouden blijven. Middelerwijl zal eene commissie onder zoeken welke middels van zuivering er aan te wenden zijn; men zal alles in hel werk stellen wat mogelijk is om de be smetting te keer te gaan. Helpen al de aangewende zuiveringsmiddelen niet, dan zal men moeten overgaan lol de eenige mogelijke oplossing: het graven eener onderaardsche vaart naar de zee, langs hel Westvlaamsch grondgebied en met do geldelijkc ondersteuning van hel Franscli gouvernement. Brugge-Zeehaven. Hel volledig plan der onteigingen is woensdag goed gekeurd door den heer minister De Bruyn. Talrijke acten zijn reeds gesloten lusschen de aannemers en eigenaars. Dezer dagen gaal men over lol de schal ling der schade, die door de pachters geleden wordt. De schatters van de aannemers zijn reeds aangewezen. De burgmeesters van de ge meenten mogen eenen legensohaller aan stellen. Ken dertigtal aardewerkers zijn reeds bezig aan het delven voor de steen bakkerijen te Lisseweghe. Het staatsblad van dinsdag beval de minislerieele besluiten, waardoorde plans goedgekeurd worden van de onteigeningen te doen te Dudzeele, Sl-Pielers-op-den- Dijk en Coolkerke var. den aanleg van Brugge-Zeehaven De Congospoorweg. De midden» afdeeiing der Kamer heeft Dinsdag morgen een nieuwe zitting gehouden en kennis genomen van de antwoorden der Regeering. Daaruit blijkt dal de maat» dus begrijpee wal machtigen indruk hare onbegrijpelijke lieftalligheid op mij moest maken. Zij zond den koetsier naar da naaslbijzijnde beek om water te halen, doopte haar zakdoek daarin en hond die met woorden vol goedheid en dankbaar heid om mijn voorhoofd. De zoete loon van hare slem, hel belooverende van hara lieftalligheid maakten een zoo diepen indruk op mij, dal ik geheel in de war raakte en slechts met enkele woorden kon antwoorden. Iiitusschen had de koetsier hel be schadigde rijtuig weder zoover hersteld, dal men er mede naar buis kon rijden. Ik hielp de dame, die mij dringend verzocht een bezoek aan bare ouders te brengen, in het rijtuig; nog eens hoorde ik woorden van dank die mij als muziek in de ooren klonken en.... ik stond alleen in het stille boseb. beiooverd en toch innig gelukkig de liefelijke verschijning na te staren. IFord! Vftorlge&l Tegenover haar staal de liberale partij met verjongde krachten, mei een gema tigd, practise!), doeltreffend programma gematigd genoeg om niemand te ver ontrusten, vooruitstrevend genoeg om voldoening te geven aan allen die welen en willen dat de maatschappij zooals zij beden bestaat, gisteren niet bestond en morgen niet zal beslaan; dat zij vatbaar is voor bestendige veranderingen en ver beteringen. Dat onze politieke vrienden deze toe standen van dichtbij onderzoeken en zij zullen tot de diepe overtuiging komen, dal er ééne keerzijde is ontslaan in hel ellendig tijdvak, dat wij sedert 1883 be- i leven. Willen zij den strijd wagen in boe meer omschrijvingen hoe beter voor hen staan de kansen schoon. Dal zij vooral den onverwachten ver rassende!! uitslag der gemeenteverkie zingen van November II. niet uit bel oog verliezen Strijden is plicht voor hen Kieskronijk. Voor de aanslaande provinciale kiezin gen, welke zullen plaats hebben met hel oude kiezerskorps al de Senaalkiezers en zonder evenredige vertegenwoor diging. is de dag bepaald op 21 juni aanslaande. Daar waar moet herstemd worden, zullen de herstemmingen plaats hebben den 28 derzclfde maand. De wetgevende kiezingen in de provin ciën Antwerpen, Brabant, Wesl-Vlaande- ren en Namen, zullen plaats hebben op zondag S juli en de herstemmingen, daar waar die noodig zijn, den volgenden zondag 12 juli. hun wankelend gezag en redden. .Men antwoorde ons niet Zie naar de gemeenteraden onzer groote steden. De liberalen hebben zetels moeten afslaan aan de legen- partijen. Socialisten en clericalen zijn er biiiiieiigedroiigen Men vcrgeie nicl, dal zulks hel onver mijdelijk gevolg is van de Evenredige Vertegenwoordiging eene hervorming die ten krachtigste door de liberalen is vooruitgeschoven en die op verkeerde en j'.'zuiUsche wijze door de clericalen is loegepasl. Zie liever, antwoorden wij op onze beurt, naar de getallen stemmen die op de liberale caudidaten zijn uitgebrachl Eene partij is niet zieltogende, als zij duizenden en duizenden stemmen ver- eenigl en dat zij door hare tegenstrevers aaiizien wordt als de eenige, die be kwaam zij onze vier gtoote steden te besturen. Is het niet uilsluilelijk uil liberalen dal do schepensraden te Brussel, Antwerpen, tu Geul en te Lick zijn sainriigeoteld De cler calen die doorgaans de libe ralen uitscholden voor de boiidgenooten der socialisten, hebben er voorde liberale schepenen gestemd oin een dam op te werpen legen de socialisten Konden zij beter bewijzen dat hunne vroeger gevoerde taal louter leuger- en lastertaal was 1 En hoe doel zien thans hunne eigene toestand voor Vroeger geleek huu leger aan eene duilsche legerafileeling, zoo streng werd er de lucht opgelegd, zoo streng weid zij er nageleefd. Ecu wenk, één woord waren voldoende om allen in dezelfde richting, naar hetzelfde doel vooruit te doen snellen. En thans Clericalen en kristene democraten liggen over hoop, gelijk nooit liberalen en radicalen elkander bestreden. Ze verwijten elkander voor het ergste; ze beschuldigen elkander van drukking, van atkooping hij het kiezerskorps. Herinnert u de redevoeringen van pastoor Daens en van Woeste in de Kamer; van de pleidooien in de processen voor en legen de Justice soeiale; de Klokke Roeland, hel Land van Aalst en de pole miek van advocaat Planckaert en den Uien Public Sedert 1830 heeft voorwaar de clericale partij nog nooit in den toestand verkeert, waarin zij zich thans bevindt. Langs alle zijden onsiaan er spleten en reelen, scheuringen en neerzakkingen. De Liberale Associatie van Ypercn heeft besloten den strijd aan te gaan voor de aanstaande Kamerkiezingen. De aanstaande strijd. Onder dezen titel vinden wij, in den Brugsclien Heiaard, het volgend goed ge schreven artikel. Hel politiek leven, dat sedert de ge- meentcvei kiezingen van November inge sluimerd lag. begint te ontwaken naar mate de andere gewichtige vei kiezingen voorde Kamer naderen. Reeds vernemen wij dal er hier en daar vergaderingen worden gelanden om de toestanden te ontleden en te bespreken. De Liberale Vereeniging van Yperen, heelt zelfs tol den strijd besloten en zal binnen eenige dagen hare caudidaten stellen. Dat de toestanden sedert twee jireu diepe veranderingen hebben ondergaan en namelijk ten voordeele van de liberale partij, is iels dal niet genoeg op het hart onzer sn ij Igenooten kangediukt worden, om hun te bewijzen, dal de moedeloos heid die bij velen heetsciil, niet is ge wettigd. Na de nederlaag van 189) werd ei overal beweerd, dut de liberale partij als ontbonden mocht beschouwd worden; dat I de gematigde fractie uit vreeze voor hei I socialism zich in de armen der clericale I partij zou werpen en dal de radicale I fractie, uil haal voor het clericalism, zich I zou aansluiten bij de socialistische partij; I dal alleen eenige ou l-verslokle doctri- I nairen zouden weigeren naar de partijen I over te loopen die zij steeds hadden be- I vochten en zich zouden opsluiten in de I Liberale Vereenigingen onzer groote steden I en nu en dan ecus een vertoogschrift I zouden laten verschijnen om de onge- I lukken der lijden en den ondergang I hunner geliefde vrijheidszon te be- weenen. Zoo zouden er maar twee groote staats- I partijen tegenover elkander blijven staan: I De conservatieve en de socialitische I pailij, de eene macliliger, rijker en in- I vloedrijker dan ooit door de opname van oude liberale burgerij; de andere stouter, I behendigere!) voortvarender dan vroeger, I door de bijlreding van lal jonge, droomen- I <le en dweepende jonge lui uit de meei ontwikkelde standen der burgerij. Deze voorspellingen zijn geheel gansch door de feiten tegengesproken. De liberale partij is blijven bestaan en veeleer dan zich te splitsen en uiteen te gaan, heeft zij integendeel eene beweging van toenadering en nauwer aansluiting onder hare verscheidene onderdeden ondergaan. Slechts eenige mannen met naam heb ben zich naar de socialisten gekeerd, om 6. te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. b.’ fi«. 1-47 .3-52 NIEUPORT DIXMUDE DIXMUDE NIEUPORT DU INKERKK giivvei.dk VEURNE O ENT BRUSSEL 5- 5-5 6- 27 6-52 9-18 10-16 BRUSSEL O ENT VEURNE GII WELDE DUIN KERKE 9-16 11-38 2- 38 3- 40 5-18 7- 45 8- 18 8-45 6 08 7-20 9-56 10- 39 11- 08 6- 00 7- 28 9-48 10-23 10-52 4-43 7- 16 8- 2 4 2-38 5-43 6-05 8-35 6-43 4-09 7-12 3-1)8 3- 10 4- 04 6-46 4-55 8-10 ■-■jui j Allerlei. -- 9-27 11-31 3-10 5-34 9-53 11-55 4-04 6-03 12-05 2-58 6-46 9-07 1-20 4-55 8-10 10-47 6- 44 8-13 11-46 1-33 3-59 Q ï3 7- 16 9-15 12-18 2-05 4-31 7-24 7- 28 9-23 12-28 2-12 5-41 8-07 8- 00 9-55 1-00 2-44 6-13 8-39

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1896 | | pagina 1