VAN VEURNE ia BI Ti NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT ay. Znh‘HlngS3 April 18Ö6. EE bij I m- Novelle van Emiel BLAU. Hel gerucht dezer de Kamer. Ook de ■JO' J»uv*. BRUSSEL (JENT VEURNE Gil V VELDE DU IN KER KE 8-18 8-45 4-43 7- Id 8- 24 vcrnieiiwing van Kainerkiezing meer aanvaardt. von k-53 Overgroote aftroggelarij Bedriegelijkö verkoop van vetten. Twee duizend klachten. Voor de Kamer van Beschuldiging van liet Beroepshof te Genl, verscheen ver leden week een persoon van Brussel, die op bevel vai) het parket van Kortrijk was aangehouden. De klacht luidde dal hij door geheel heiland aan duizenden kleine landbouwers vellen verkocht had, onder zulke voorwaarden dal al die petsonen ernstig schade hadden geleden. De wijze van handelen der zeer talrijke agenten van den weinig gewetensvolle Brusselaar, zou de volgende geweest zijn Gewoonlijg boden zij zich aan bij de landbouwers voorzien van eeue kaart gedrukt met den naain van den Minister van Landbouw, of andere papieren, die liun een min of meer officieel karakter verleenden. Zij verzochten hunne slachtoffers in te teekenen voor eene opzending van 20 lol 30 kilos vette ten titel van slaak Die 20 of 30 kilos werden, door op den bestelbrief eene zero er bij le voegen, iwee honderd of drie honderd kilos. In andere plaatsen verkreeg men op alle soorten van manieren handieekeningeu onder konlraklen, die op de bedriege- lijkste wijze waren opgesteld. Eene nauwkeurige ontleding stond ge meld boven de artikelen der wel, die hel bedrog straffen. Ehwel, die heeren verkochten voor 20 tol 30 franks voortbrengsels die maar twee lot zes franks weerd waren. Die feiten werden vroeger in de Kamer van Volksvertegenwoordigers besproken. Men zegde er dat de koopwaar beant woordde aan de ontleding opgegeven in hel kontrakl. Welnu, behalve het ge bruiken van bedrieglijke middels b< slaligd door de parketten van verschillige sleden, is het van nu reeds zeker dat er bedrog is gepleegd op de hoedanigheid der gelever de koopwaar. Deze moest, navolgens de bewoordingen van hel kontrakt, eene overgroole hoeveelheid insectenpoeder be vatten welker waarde hel aanzienlijk ver schil moesi aanvullen, beslaande tusschen den betaalden prijs en die der andere elementen, welker tegenwoordigheid dooi de ontleding werd bestatigd. Dal zoo grootste gevaar verkeerde, waar de moedige onbekende zijn leven ter mijner redding waagde, en hier de bank waarop.. Zij kon niet verder spreken, zij had mij gezien en herkend. Ik was opgesprongen en stond met den hoed in de hand met een kloppend hart en zonder een woord te spreken voor haar. Ook zij scheen door verrassingeen oogenblik bedremmeld te zijn, doch weldra glinsterden hare oogen van blijdschap; zij kwam naar mij toe, reikte mij vriendelijk de hand, terwijl ze op eem n toon van ontroering zegde Wal ben ik gelukkig mijnheer, dal ik op den eersten dag, waarop hel mij vergund was uil te gaan en waarop ik vol dankbare herinnering met mijne moeder een bezoek aan deze plaats wilde brengen, u hier ontmoet! Tot mijne blijdschap zie ik, dat de wonde die gij bij mijne redding ge kregen hebt, is genezen; bet heeft mij echter leed gedaan, dal gij niet aan mijn verzoek heb voldaan, om ons een bezoek te brengen. Gij hebt misschien geenen dank voor uwe edele daad willen ontvan- K>o Kongo. De correspondent der London Times te Brussel, bei mul aan zijn blad ual dc overheid van den Kongo Vrijstaat lijding heeft ontvangen over nieuwe onlusten aan de Aroewnni, waarin meerdere Belgi sche agenten zouden vermoord zijn. zilv. eermetaal; eene van 130 fr. en eene van 100 fr. met bronzen eermetaal. Foor de koeien. Bene premie van 200 tr. met zilv. eermetaal; eene van 150 fr. en eene van 100 fr. met bronzen eermetaal. gevende kiezingen. verdaging liep in Journal de Bruxelles vermeldt het. Vorbotoring van het Runderras. Prijskampen per landbouwstreek. De prijskampen per landbouwstreek voor de slieten, koeien en veerzen, voorzien bij artikel 6 van het besluit der besten dige afveerdiging van den provincialen raad, van 28 Februari 6 Maart 1896, zullen gehouden worden Te Veurne, den Zaterdag, 16 Mei 1896, ten 10 ure ’s morgens, voor de omschrij vingen van Zarren, Dixinude, Nieuporl, Veurne, Alveringhem, Loo en Meickem, begrepen in de 2d" landbouwstreek. De volgende premien zullen uitgeloofd worden Voor de stieren. Twee premien van 200 fr. met zilveren eermetaal en twee id. van 150 fr. met bronzen eermetaal. Voor de veerzen die slechts 2 volwassen tanden hebben. Eene premie van 200 fr. met zilv. eermetaal; eene id. van 150 fr. met bronzen eermetaal, en eene van 150 fr. met id. Voor de veerzen die 4 volwassen tanden hebben. Eene premie van 200 fr. met Ter gelegenheid der II. Bloedpro cessie op maandag 4 Mei. is een bijzondere trein ingerichl uil Duinkerks naar Brugge met vermindering van prijs. Vertrek uil Duinkerke, 5 40 ’s morgens Adinkerke, 6,24 Veurne, 6,43 Aankomst le Brugge len 8,22 Terugreis uil Brugge naar Veurne ten 6,08 ’s avonds. M. de gouverneur der provincie komt de kieztnglijslen vast te stellen veor den hoogeren handels-en nijverheidsraad. De kiezingen voor dien raad zullen als volgl plaats hebben Voor bel arrondissement Brugge den maandag 25 Mei; id. Oostende, dinsdag 26 Mei; id. Veurne, dinsdag 26 Mei; id. Dixmude, donderdag 28 Mei; id. Yper, woensdag 20 Mei; id. Kortijk, maandag 25 Mei; id. Thiell, maandag 25 Mei; id. Rousselaere, dinsdag 26 Mei. De Touring-Club van België is be gonnen mei de uitvoering der rijwielbaan Oostende Middelkerke-Nieuwpoorl, welke de voornaamste badsteden van de Belgische zeekust mei de fransche grens zal ver binden, langs den macadam Nieuwpoort- Veurue-Adiukerke. De gemeenteraad van Oostende schonk 2000 fr. voor deze rijwielbaan. Waterput. Men heeft in de duinen tusschen Oostende en Mariakerke eenen put gedolven, welke hel noodige waler zal leveren voor hel metselwerk der onderneming van kolonel North. Zoodat men mag rekenen dal in ’t kort de hand aan werk zal gelegd worden. Oostende- Weenen. Te rekenen Senaalkiezing te Ath. Zondag heeft le Alh de kiezing plaats gehad voor een seiialeur in vervanging van den beer d’Oulli eniont, overleden. De kandidaat der liberalen was de lieer Houzeau de Lebaie, oud-vulksverlegen- woordiger; die der clericalen, den heer d’Üuiti euionl, bloedverwant van den over ledene. De candidaat der clericalen is gekozen met een aanzienlijke meerderheid. Ziehier de cijfers Geldige stemmen 32,260. Volstrekte meerderheid 16,131. M. d’Oullremoni, kalli. kand. 16,703 st. M. Muuzeau, lib. kand. 14.557 sl. gen, maar gij hebt toch niet goed ge handeld; hel heefl mij zeer gespelen. Hare moeder mengde zich thans ook in hel gesprek en gaf mij in de harlelijksio woorden hare dankbaarheid le kennen voor de redding van hare eenigc dochter; zij verzocht mij dringend om hun een bezoek le brengen. Ik beloofde hel en wij waren juist voornemens ieder zijns weegs le gaan, toen de jonge dame, wier voor naam, Angelika, ik van hare moeder gehoord had, zich nogmaals tot mij wendde en mei een bekoorlijk lachje zegde Gij zelf, mijnheer Freidank, zult mij len goede houden dat ik uwe belofte niet onvoorwaardelijk geloof schenk; will ge mij op uw woord beloven dal gij thans aan ons verzoek om ons le bezoeken zult voldoen? Mijne stellige verzekering en mijn dankbare blik deden haar blozen. Wij namen afscheid, doch onderdo duizenden die zich indegrooiestad bewogen, kon zich geen gelukkiger mensch bevinden dan ik. Wordt voortgezet gezegd insectenpoeder bestaat in de o ledene stalen uil zand en meel. Tol nu toe zijn twaalf personen aange houden. Veertig aanhoudingsmandaten zijn door het parket van Kortrijk alleen uitgevaardigd en T getal klagers beloopt reeds lol meer dan twee duizend. In zekere deelcn des lands is er geen enkele gemeente waar niet een min of meer groot gelal bedrogenen wonen. Van nu af kan niets meer de werking der justitie beletten, die voldoende gewa pend is om de daders van zooveel slechte en schadelijke handelingen le straffen. De Brusselaar is voorloopig losgelaten onder borgtocht, maar de andere beschul digden blijven in het gevang van Kortrijk, ter beschikking van hel gerecht. Petit Beige tiet» ijzei-en wej; (12). I)e lanlite xvensch der geliefde. Verl i-ekiu-en DUINKERKE GHVVEI.DE VEURNE GENT BRUSSEL Alles wal mij tot nogtoe belangstelling inboezemde, mijne studie, mijne vrienden, uitspanningen, hadden van dal oogenblik alle aantrekkelijkheid voor mij verloren; slechts haar beeld, slechts de herinnering aan het gebeurde in de Tfiiergarten ver vulde mijn geest zoodanig dat al het andere mij onverschillig was. Om mij geheel aan mijne liefde te kunnen over geven, ging ik terstond verhuizen, hield mijne nieuwe woonplaats zorgvuldig voor mijne vrienden verborgen en deed niets dan den ganseben dag op dezelfde bank zitten, waarop hare lieflijke gestalte bad gerust, om le wachten, totdat zij daar weder zou komen. Ik meende dat hel onkiese!) zou zijn om gehoor te geven aan hare uitnoodiging, omdat het den schijn zou kunnen hebben, alsof ik om dank of eene belooning voor mijne hulp kwam Maar ik was vast overtuigd, dat ik haar hier nog ecus zou wederzien, dat zij de plaats zou bezoeken, waar haar leven in zoo groot gevaar had verkeerd. De eene dag verliep na de andere; zij kwam niet. Aanvankelijk dacht ik, dat zij misschien ten gevolge van den schrik ziek was geworden, doch toen eene maand was voorbijgegaan, werd ik bedroefd en gevoelde mij ongelukkig. Op zekeren avond echter terwijl ik op mijne gelief koosde plaats zat. sprong eensklaps een aardig klein hondje tegen mij op, ik streelde het diertje daar klonk in mijne nabijheid den roep Finette, kom hier! .Mijn God! Het was hare stem, die ik onder duizenden zou hebben herkend, die mijn hart van innige ontroering deed kloppen. Ik sloeg mijne oogen op... zij was tiet, in gezelschap van eene andere dame tol wie ik haar hoorde zeggen Zie moeder, bier is dc plaats, waar ik in hel De provinciale kiezingen zouden wel kunnen verdaagd worden lol na de wel- Kieskronijk. Het wordt bevestigd dat de lieer Beer- naert voornemens is het politiek leven vaarwel te zeggen. Aan zijn vrienden van Thiell heeft hij laten weten dat hij de zijn mandaat voor de van Juli aanstaande niet Sommige dagbladen melden en zeggen dal er uit goede bron wordt verzekerd dat de heer Leo Visart. qumstor der Kamer, volksvertegenwoordiger van Veurne, de hernieuwing van zijn mandaat niet zal vragen. Zijn opvolger wordt reeds aan geduid, namelijk heer Leo Rjzelte, zoon van den gouverneur va i Wesivla.tndereii. Ook de heer Van Hoorde, afgevaardigde van Baslogue, is voornemens zijn ontslag le nemen Hij heelt zijn politieke vrienden reeds van voor eenigc dagen kennis ge geven van zijn besluit. tXijvel. Als katholieke kandidaten voor de aanstaande kamerkiezingen wor den genoemd dc heeren Snoy. Stouffs of d'Aoust van Waver, Delalieux van Nijvcl en Brabant, van Perwez. Brussel. De Vlamingen van Brussel treken niet op als afgezonderde groep in het verbond tusschen de verschillende groepen van Brussel gesloten. De twee Vlaamsche ve tegen woord igers zijn begrepen in de acht kandidaten der Behoudsgezinde vereemging. Budget voor 1897. Hel algemeen budget voor 1897 komt nedergelrgd le worden. Het beloopt lot 368 inillioeii voor de ontvangsten en 367 niillioen voor de uitgaven, wij hebben wal weg afgelegd, sedert 20 j.iar. In 1877 volgens de cijfers dal wij in handen hebben, de ontvangsten beliepen maar lot 252 millioen, de uitgaven tot 249 miljoen. Dus verhooging in t wintig jaar zoowel in ontvangsten als in uitgaven 49 p. c. Op deze wijze zal hel budget 1913 tol een half milliard komen. In 1877, waren er in België 5,400,000 inwoners, in 1897 er zullen er 6,400,000. zijn. De ontvangsten en uitgaven, die «aren twintig jaar g<led< n, van 46 fr. per inwoner zijn nu heden van 58 frank. De Belg is een goed belastbaar materie. D.t Blad verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 6 fr. jaars; met de post 7 fr Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Rcklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr- De t nuancen voor Belgie. uitgezonderd beide I laanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Opfice de PiidijcitE, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij VAXOK.V KEllCKliOVS'., Drukkei-Lilgever. Oostslraat, 6. le Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Duinkerks, Veui-ne, <ient mint- ItriiHsel on BisiniKle tiaar Vieupoi’l. r 5-IS j’.’.-'S", XI EU PORT DIX.MUDE DIXMÜDE NIEUPORT HSBaaaaasmaBaasaMM) 5- 11 6- 13 9-56 10- 39 11- 08 6-7.2 7 24 8-07 8-39 8- 57 9- 27 9-53 12-05 1-20 3-08 3- 40 4- 04 6-16 8-10 9-16 11-38 2- 38 3- 40 4- 09 7-12 6-27 6-52 9-18 10-46 :-;7 1- 33 3-59 2- 05 4-31 2-12 2-44 II 10- 51 3-08 5-00 11- 31 3-40 5-34 11-55 I-O4 6-03 2-58 6-46 9-07 4-55 8-10 10-47 6- 44 8-4.3 11-46 7- 16 9-15 12-18 7- 28 9-2.3 12-28 8- 00 9-55 1-00 6- 0 9-16 1-47 2-38 6 08 7- 28 11-38 3-52 5-43 9 48 3-38 6-05 8-35 10-23 .3-40 6-43 10-52

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1896 | | pagina 1