NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT VAN VEURNE I I X.’ 1«. A vele lastige bijzonderheden zouden en Beiaard Lnndbouw, J tevreden and, ren. Hij Verbetering i’an het runderra». Prijskampen per landbouwstreek. De prijskampen der landbouwstreek voor de stieren, koeien en vaarzen, voor zien bij artikel 6 van hel besluit van 28n 70* van De afdeelingen der Kamer hebben hel wetsvoorelel van den heer Van der Velde goedgekeurd, op'.ichlens de spaargelden der gehuwde vrouw. vnn Liberale manifestatie te Mechelen. De Liberale Associatie en de libeiale maatschappijen van Mechelen, in over eenkomst met de libeiale vereenigingen van hel land, hebben besloten de grooie manifestatie le stellen op Zondag 17 Mei. MclkerijMchoicB. De Staatsmelkerijscholen beslaande eertijds le Wevelghem, nu le Heule en elders in het land, slaan om afgeschaft le worden. In de plaats zul de minister vondelscholen inrichten, die van gein*>enle lol gemeente zullen gaan om daar gedu rende drie maanden te verblijven. Zoo zullen de landbouwers hunne dochters naar die scholen kunnen zenden om er, zonder onkosten xan reizen of uitwonen. Gelukte pogingen. De herhaalde slappen die door politieke mannen der rechterzijde en door hel kabinelslioofd zei ven gedaan zijn bij den heer Beernaerl, hebben dezen doen besluiten zich niel uil hel politiek leven terug le Hekken. den nieuwen vooruitgang in hel vervaar* digen van holer en kaas waar le nemen en op hunne hoeven loe le passen nomen, mei eene uitdrukking van Innige genegenheid zag zij mij aan; hare borst zwoegde alsof zij mij veel le zeggen had en toch niel alles duifde uitspieken. Zij was zoo schoon, zoo verlrouwelijk en daarbij toch zoo eenvoudig als boven het aardsche verbeven, voor mij zoo bezorgd, terwijl ze zoo weinig om zichzelve dacht, dal ik bij de gedachte wal ik eenmaal zou verliezen, mijne tranen niet kon be dwingen, hoewel ik de tanden op elkander klemde om hen om harentwil le onder drukken Bijna wanhopig riep ik uit Angelika, mijne eenige, lieve Angelika, wal heb ik u innig liefWal zal de tijd waarin ik u niet zien zal mij verschrikke lijk lang vallen? kon ik maar altijd bij u zijn, om u op te passen, zooals ik zoo gaarne wenschte. Hugo, antwoordde zij, ik zal nog slechts zelden lot u kunnen komen en eindelijk geheel moeien wegblijven. Mijn verblijf op aarde is slechts kort en toch zoo schoor; uwe liefde heeft mij onbe grijpelijk gelukkig gemaakt, met uwen -- Kieskronijk. De Oostendsche socialisten hebben be sloten bij de wetgevende kieziugen ie strijden. Congo-spoorweg. Hel verslag van den heer Helleputle betreffende de CongO- spoorwcgleening is verschenen. Men kent hel hoofdbesluil van het ver slag de staal verleent eene waarborg van 10 millioen frank voor de verdere werken, waarna de spoorwegmaatschappij zal moeten trachten tnel hare eigene mid delen de werken le vollooien. Voor vele boeren valt het lastig hunne dochters le moeten doen uitwonen, maar met de reizende melkerijschool zal in dit ongemak voorzien wordende boeren gaan om zeggens, de middelen van voor uitgang le huis gebracht worden. liet Vlaamsehe Volk Van Ooslkerke moei de wandelschool, na verloop van drie maanden, lol eene andere streek overgaan, en zoo jaarlijks twee gemeenten in West Vlaanderen be zoeken voor drie of zes maanden, volgens den uitval en de noodwendigheden. De minister is van zin, indieu de zaak toeneemt, een houten gebouw le laten optimmeren dal gemakkelijk kan ontvijzen en gescheiden worden. Daarmede zoude men reizen, en daar waar de school moet gehouden worden, in eene weide, op een s'uk land ware hel gebouw mei al de neodige gerieflijke verdeelingeii in eenige uren opgebouwd. De gemeente in West-Vlaanderen die de kans zal hebben eerst hel bezoek vnn die wandelschool te ontvangen is Oosl kerke bij Brugge. H eds van hel begin dezer maand heeft hel gemeentebestuur een huis gepacht voor drie maanden. Nu zijn de nieuwe machienen toegekomeii, alle volgens de laatste verbeterde stelsels. De lessen, vijf uren daags, zullen ge geven worden door jufv. Tanghe, gewezen meesteres in de melkerijschool le Wevel* ghem en Heule, en door hare zuster, onder hel hoog bestuur van den gekenden land bouwkundige M. Bauwens, van Brugge. lederen donderdag namiddag zullen de oefeningslessen toegankelijk zijn voor de boeren en liel hebbers die er deuken nul le kunnen uittrekken. De melkerijschool zal te Ooslkerke ver* blijven lol ball Juli. Sentencing .Hei IM9G. ZMlerlet» Het wetsontwerp van den heer Lejeuue op de spelen zal binnen kort in de Kamer worden neergelcgd. Hel wedden op de paardeloopen zou afgeschaft en de looppleinen door den minister moeten gekend worden. Vort rtikuren naam op mijne lippen zal ik sterven. Ik weel wel dal gij mij nooit zult vergelen, en altijd in liefde aan mij zult denken, doch het leven heeft ook zijne rechten op u, gij hebt plichten jegens uwe ouders en jegens u-zelven. Ecus. zij hel dan ook na eenige jaren, moet gij u eene vrouw kiezen. Ik heb eene vriendin die ik innig liefheb; zij zou vermogen wat mij op aarde niet vergund is, namelijk u gelukkig le maken! Haar alleen zou ik dat geluk gunnen, omdat zij hel waard is. Gij beiden zult mij steeds in liefde gedenken, als ik reeds in mijn stil graf rust. Mijne smart, mijne wanhoop waren door deze woorden ten top gestegen; ik smeekte baar zoo niel meer te spreken, vooral omdat zij erg opgewonden was geworden en hare wangen lievig gloeiden. Zij deed wal ik haar vroeg en bleet verf langer dan gewoonlijk; het viel haar ont zettend zwaar te moeten scheiden. Weidt voortgezet ik mij toen om de toekomst, terwijl ik alles bedacht om haar van dienst te zijn en haar eenige vreugde le verschaffen1 Hare ouders zagen echter niet gaarne dat ik dikwijls kwam; zij werden steeds koeler voor mij en spoedig werd hunne houding van dien aard dat ik niet meer bij hen aan huis komen en ik Angelika, zoo dikwijls als het haar mogelijk was, bij de bank ontmoette, die ons reeds zoo dier baar was en nu weder getuige van onze innige liefde werd. Het was herfst geworden; da koude wind joegde reeds geel geworden bladeren van de boomen en dreef met hen zijn wispelturig spel om hen t'indelijk onver schillig te laten vallen. Ik zag Angelika hoe langer zoo minder. Hare ouders zoowel als bare ziekte weerhielden haar dikwijls om uit le gaan, terwijl ik mcl hevige smart opmerken hoe hare wangen sterker gloeiden dan vroeger, hoe zwaar hare ademhaling ging, boe zwak zij was geworden. f/ irc liefde scheen neg te zijn locge- mel geplaagd zijn? Dit ware den begoede zoo inaar ui crus beschuldigen van luiheid en onbekwaamheid, hetgeen voorzeker over dreven is. Want een wakker bekwaam man, die geldmiddelen en macht bezit, heeft immers gcene moeite in hel besturen van werken ot ondernemingen, hoe groot ze zijn mogen. Integendeel, zulke bezigheid houdt bel hoofd in de weer, ontwikkelt de ver- siaiidvermogeiis én bevoordeeligl zelfs de gezondheid. Een rijke die doel werken, is in beweging; bij heeft zorgen, bekomme- i mg, T is waar, maar hij zal altijd beter le pas zijn dan deze die nooit zijnen leun stoel verlaat. Hel belang van den rijke wint er door, met alben onder oogpunt van gezondheid, van zedelijke kracht, maar ook van fortuin. Wie doel werken, liet wel aan boord legt, wint geld. Zijn eigen kapitaal laat hij rollen, het rolt en stroomt en vloeit langs alle kanten, T brengt leven en weelde in huis en wijk. En T keert wederom, verliouderdvuldigd, en wordt, even als een sneeuwbal die van een Imogen berg rolt, een overvloed. Wie zijn kapitaal waagt, onder rijp beleid en streng nazicht, zal grooie onder nemingen lol stand brengen. In onze dagen is hel kapitaal de grootste macht, der aarde. Het werk is ook eene macht, maar die twee kunnen malkander niet missen. Hel kapitaal is de voedster, de maag, werk is nel hart dal klopt. Samen doen zij fïiscli bloed en levenskracht door alle rangen der maatschappij vloeien. Mocht liet kapitaal, hier en daar m ijs- kouden slaap verkleumd, lot beweging on levenswarmte komen, leven slicnlen en leven verspreiden. Er blijven nog zoo veel weldaden onbe proefd en ongepleegd. (U). I>e imitate wvenacli der geliefde. De Bond der Brusselsche handelaars heeft besloten voor de aanstaande wetge vende kieziug eene volledige lijst voor te siellen, zonder hoegenaamd verbond aan le gaan met eenige politieke groep. Zoodat er voor de Kamerkiczing niet minder dan vier lijsten zullen zijn. Dit Blad verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 6 fr. ’s mars; met de oost 7 Ir F.-n -ff/omtertiik nummer lü cent. - Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De grooie letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1IT- De Annoncen voor Belgie. uitgezonderd beide llaanderen, alsmede die wor het Buitenldnil worden ontvangen door den Office lit: Puni.ir.lTf:, Magdalenastraat Brussel. Men schrijft in bij I,. j)rukker-Liigever. Oostshaat, 6. te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks iloti ijzernnweg Geven en leven. Geven is somtijds eene goede, soms eene.slechte zaak. Gij zult misschien zeggen ja maar geven dat is liefdadigheid oefenen, goed doen en weldaden ver spreiden. Du kan waar zijn, maai geven kan ook verbeterd woidcii. De beste manier van de werklieden te ondersteunen en aan te moedigen, beslaat niet in de almoes. Gij rijken der aarde, waarom denkt gij dat eene almoes alhier aldaar voldoende Is om de eer van uw blazoen, van uwen naam, uwen titel of uwe grootheid le houden staan? De almoes vernedert, verlaagt, mankt lui. Zij voldoet den arme niet wien zij gereikt wordt, en nadat hij liet geldstuk in zijne hand heelt zien vallen, richt hij zijn vinnig oog op u die T geeft, zijn hart Welt op van nijd en zijn geest wordt de prooi der woelmakei s. Elke dwaalgeest zal op hem mogen ri kenen, en hoe meer gij hem zult gegeven hebben, hoe grooler de woede van zijnen ondank zal zijn. Maar laat, uit de milde bron van tnv Welzijn, voor hem hel werk, dat weldadig levensvocht, vloeien. Verleert de schatten en inkomsten die God o tol weldoen schonk, in nuttig werk en bezigheid voor brave werkmansliamleii. l/iat uw goud in duizend siroomijes vloeien van uit uwe heerlijke woonst tot in de kleinste, armste wijken. Een goud stuk maakt twintig gelukkigen en dekt twi.itig nood wendigheden. De werkman die werkt en geld wint, gaal mul hel hoold rechtop; hij is tevreden over zich zei ven en over de andt ren. Hij vindt in en builen zijn werk vreugde en vermaak, zijne kinderen groeien op, en T is de rijke die hen voedt, onderwijst en vormt door zijne milde goedhartigheid; zij moeten voor elke gift niet op nieuw gaan bedanken elke nieuwe noodwendig heid geelt geene gelegenheid tot nieuwe smeekingen. Neen, het werk voorziet in alles, weiken, werken, de blijheid, de levenskrachtI Hel werk maakt kloek en gezond. Eigen waarde en wettige fierheid zijn hel kenmerk van den moedigen, be kwamen werkman. Waarom toch vindt men zooveel rijken die misschien wel niet gieiig zijn, zooals sommigen beweren, maar die meer hou Jen aan T geven van aalmoesen dan aan de aanmoediging van liet werk. Zal men zeggen dat zulks enkel hieruit komt dal die rijken, willende stil leven, gerust zijn, op hun gemak, de werken Vreezee waar zij door vele weiklieden en Novelle van Emiel UI,AU. Mijne liefde werd echter sleeiils inniger en reiner; voortaan was zij voor mij eene heilige, een engel die ik niet kon bezitten, maar wel beminnen, vereeren, aanbidden; haar laatste levenstijd zou ik zoo veel mogelijk veraangenamen. Toen ik haar dit alles in warme be woordingen had gezegd, laclitczij tusschen hare tranen en antwoordde Dat dacht ik wel, Hugo, ik ken uw hart. Hel zij zooals gij will; ook ik gevoel levendii; dal alleen de dood en dat slechts voor korten tijd ons kan scheiden. Ken kostbaren schat, dien wij moeten verliezen, beminnen wij meestal des te 'nniger, zoolang wij hem nog bezitten. Z -o ging )j(*i tmj ook. Wat bekommerde t..korkc< Voui ne, Geut naar Itritrnael en ISixnuuIe nnnr IVieuport. Volgens den Uien public zullen de pro vinciale kiezingen nu denkelijk plaats hebben op 26 juli, in alle geval zeker >n de tweede helft van die maand. •f •T XI Eb’ PORT DIXMUDE DIXMUDE NI EUPORT 3-08 3-40 1-04 6-46 8-10 S3*» 4 4 4 7- 16 8- 24 BRUSSEL GENT VEURNE OHYV El.DE DUINKERKE 5-18 8-18 8-45 9-16 11-38 2- 38 3- 40 4- 09 2-38 5-13 8-35 8-07 8-39 6- 00 7- 28 9-4.8 10-23 10-52 1-47 3-52 6-05 6- 43 7- 12 5- <15 6- 27 6-52 9-18 10-46 6 08 7-20 9-56 10- 39 11- 08 ADVERTENTIE-BLA 8- 57 9- 27 9-53 12-05 1-20 rlfM»!. DUIN KERKE GIIYVEI.DK VEURNE GENT BRUSSEL 10- 51 3-08 5-00 11- 31 .3-40 5-34 11-55 4-04 6-03 2-58 6-46 9-07 4-55 8-10 10-47 1,1 6-44 8-43 11-46 1-33 3-59 6-7.2 7-16 9-15 12-18 2*05 4-31 7- 28 9-23 12-28 2-12 5-41 8- 00 9-55 1-00 2-44 6-13

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1896 | | pagina 1