w I HET ARRONDISSEMENT NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN .Juni I HOC. jaar. m.w Novelle van Etuiel BLAU. .?c* i t a uitwerksel gevoeld en de noodlottige ge volgen onderslaan hebben. Zijn zij wel te beklagen. Dl'IN KERKE GUYV EI.DB VEURNK O ENT BRUSSEL 3-40 1-04 gesteldheid g“ Ondervinding (18). £>e laatste wenscli tier geliefde. 4 43 7- 16 8- 24 BRUSSEL GENT VEURNE «BVVELDE DUINKERKE 7-28 9-48 10-23 10-52 5-00 5-24 9-07 5-18 8-45 5- 55 6- 52 6 08 7-20 9-56 Belasting der koepons. De Journal de Bruxelles zegt dal het ontwerp van belasting der koepons, met uitzondering van die der Belgische rente, waarvan in de drukoers 12-18 2-05 12-28 2-12 1-00 2-44 Maar, om waarlijk vruchtbaar te zijn en in den koristen lijd heilzame uitwerk selen te hebben, moet de ondervinding een wel bereiden grond vinden, een geest Z|j zag zeer --j en voorkomend 3 heelt zijne "•3 reeds en VIL In de laatste maanden was mevrouw Ahlfeld zeer veranderd. -Toen zij bemerkte dal haar echtgenoot aan zijne laatste ver klaring getrouw bleef en hij zich noch door hare smeekingen noch door hare luimen of door tranen en vleierijen van zijn een maal genomen besluit liet afbrengen, en toen hel gezin daardoor volstrekt niet met ondergang werd gedreigd, maar er in tegendeel bij scheen te winnen, begon zij te begrijpen, dal hel familieleven veel aangenamer kon zijn als zij wat zacht moediger en liefderijker werd. Zij liet het Wat ware de rnensch gelukkig als hij nooit de lessen der ondervinding noodig bad. Zij is echter onmisbaar. Want de wijsheid die wij pullen In de boekuil der geleerden, philosofen en be- schavers, is niets dan de vrucht van eeuwenlange ondervinding. Uit zijne persoonlijke ervaring kan elk- een gevoelen dat een deel van zijn ver stand oorsprong vindt in de feilen en gebeurtenissen die hij heeft bijgewoond of waarin hij eene rol heeft gespeeld. Hoe ouder hij dus wordt, hoe meer dit ge deelte van zijn verstand zal ontwikkelen, onafhankelijk van zijn verstand. Daarbij komt hel dat sommige bejaarde menschen die nooit eenig onderwijs ge noten hebben, zoo gezond kunnen oor- deelen. T Zijn de leerlingen der ondervinding. Kieskronijk. De katholieke vereeniging van Veurne, heeft definilievelijk, in algemeene verga dering van woensdag lest, de heer Leon cent. 1)F. PlJBLlCITÈ, en in de Postkant en I>iKimi<le NI EUPORT DIXMUDE 1)1 NM UDE nieuport niet bij de stille bekentenis blijven, bracht er hare handelingen mede in overeenstemming. Zoodra haar man, die, evenals zoo menig ander echtgenoot, zijne vrouw in den eersten lijd van hun huwelijk door groote inschikkelijkheid en toegevendheid bedorven had, hare goede bedoelingen bemerkte, ondersteunde bij baar daarin en was, hoewel hij zich in zijne aange komene stellig handhaafde, zoo welwillend en liefderijk, dat zij hem eerst nu naar waarde begon te schatten, zoodat zij beiden weldra veel gelukkiger waren dan vroeger. Den dag echter na de buitenpartij maakte men het haar wel wal al te erg; iedereen in huis deed als zij er volstrekt niet was, alsof zij geheel op zijde was gezet. Niet alleen had Freidank gisteren, na de tehuiskomst der familie, terstond een afzonderlijk onderhoud met haren I man gehad en hadden de heeren uren lang J 10- 51 2-58 6-46 4-55 8-10 i moest vernielen. De 1 uil de Internationale en de drukpers gesproken is, niets anders is co-Atoo.a u;j CI1 zijn dat de belasting op de mobiliere waarden een welke reeds twee jaren ter studie ligt, iels Brussel. Ziehier de kandidaten der vooruiisuevende-socialislische lijst Vooruitsli eversde heeren F. Cocu en Em. Féruii, advocaten; Gilisquel, hande laar; Giliekens, oud-bestuuruer der hof- bouwscbool van Vilvoorden; P. Janson, advocaat; Mellewie, nijveraar; Morichar, advocaat; Eug. Robert, advocaat; Karei Depoorler, advocaat. Socialisten de hoeren de Brouckere, advocaat, eigenaar, gemeenle-raadslid; W. De Greet, advocaat; G. Dclbastée, geneesheer, gemeenteraadslid; Delporle, letterzetter; Eibers, metaalbewerker; Leken, oud-onderwijzer; Edmond Picard, advocaat bij hel hof van verbreking; Waulers, smid; Huygens, landbouw- kandidala. Vertrekuren van don 8- 57 9- 27 9-53 12-05 1-20 De zieke soldaten. De heer minister van oorlog heeft den beheerder der bur- Wij hebben vader moeten beloven tol heden avond het diepste stilzwijgen te zullen bewaren, vergeel ons dus, dal wij niets mogen vertellen. En de anders zoo stille en droefgeestige Freidank was heden een geheel ander menseb. Het scheen volstrekt niet bij hem op te komen om, zooals een goed boek houder betaamt, naar hel kantoor te gaan om zijn werk te doen; hij was vroolijk en opgeruimd, zijn gelaat straalde van ge noegen en hij verliet de huiskamer bijna niet. Mevrouw Ahlfeld was volstrekt niet verwaand ol' kleingeestig en 7" gaarne dal de heeren voor dames vooral voor hare dochters 1 en galant waren; maar alles l.cc grenzen, vooral als de dochters r_' verloofd zijn, doch dal scheen heden d__. bedaarden mijnheer Freidank volmaakt onverschillig te wezen. Wordt voorlgetel het Buitenland worden Drukker-Uitgever, (Joststzaat, ijzorenweg van Buinkorke, Veurne, Gent 9-16 11-38 2- 38 3- 40 4- 09 hare krachtige lessen. Om hel leven ons een bestendig en heilrijk onderricht te doen zijn, moeten wij ons wapenen met de noodige kracht oin aan de moeilijkheden hel boold te bieden, ze te overwimien en te benut tigen. De wetenschap alleen, liet gedacht, bel oordeelsvermogen kunnen ons die kracht verleunen. Aan ouders en opvoeders daarop acht I te slaan, zoo spreekt de Beiaard, aan wie wij dit artikel onlleer.en. Dat zij trachten uit te roeien alle mis plaatste eerzucht, alle denkbeelden, van valsche glorie, pracht en nietige groot heid Dat zij doen gelden de edelheid des arbeids, de schoonheid en waardigheid van een eenvoudige)) en wel vervulden levensloop De provinciale kiezingen. Dinsdag heeft de Kamer beslist dal de provinciale kiezingen zullen plaats heb ben den 4 Oeinher. Deze beslissing werd genomen met 60 stemmen tegen 44 en 1 onthouding. en een karakter wier natuurlijke of door opvoeding gevormde gesteldheid ge schikt zij om het zaad der ondervinding te doen ontkiemen. Deze goede gesteldheid wordt bevor derd door de gewoonte van alle nuttige lessen waar te nemen, van voordeel te trekken uil de voorschriften en waar heden die onder de ruwe schors onzer levensgeschiedenis verborgen zij 11. De weetgierigheid, zegt men, is de moeder der wetenschap. Niet de lichtzinnige en ijdele weellust die wil welen zonder te dooi gronden, die met hel uitwendige en wonderlijke der dingen genoeg heeft. Zulke ondervinding is niets dan tijd verspilling. En die weellust wordt nog te veel bij de jeugd en bij ouderen gevoed. .Men zoekt slechts blank en blaai, be- driegeiijken schitterglans en verleidend glasgerinkel. Wat het ernstige betreftFoei Visarl, uillredend lid, als kandidaat uit geroepen van de kieziug der Kamer van volksvertegenwoordigers. Den algemeenen raad der socialistische partij, te Brussel vergaderd, heelt be sloten den strijd aan te gaan in alle de arrondissementen der provinciën Brabant, Namen en Antwerpen en, voor de provin cie Weslvlaanderen, te Brugge, Oostende, Kortrijk, IJper, Veurne, Dixmude en Rouseiaere. Huysmans, Janssens, Leemans, Lepage, Mynaerl, Plaisant, Smeets, Tiberghien, Vanderkindcre, Vlinderscbrick, Wiener; Daniel Campion, voorgesteld door de Vilvoordenaars; Dufour, Arnould, Hen- drickx, voorgesteld door de arbeiders. Stedelijke beambten. Naar het schijnt, heelt de heer minister van bin nenland het inzicht in de Kamer een wetsontwerp neer te leggen hetwelk, zonder de gemeentebelangen te schaden, de plaats der siedelijke bedienden vast zou maken. Zoodoende blijven de schoonheden van kunst en kennis voor de jeugd vei oorgen. Met wal oppervlakkige begrippen zendt men de jonge lieden door de wereld. En daarom zijn cr velen die mislukken, - 1 lüinlijk I die haveloos ontgoocheld worden, zonder De lieer Vanderkinderc heeft breed- vurvallen, waarvan zij gisuitn J I aan te landen; en daarom vinden zij I voerig den politieke)) toestand besproken ongelukken en teleurstellingen zonder dal en de ware oorzaak blootgelegd van den zij er weten nul in te vinden. lijdelijke)) ondergang der liberale partij. Niet voor hen heelt de ondervinding Er wordt gezegd dal het liberalism geen - -“b Lraoi»:» reden van bestaan meer beult. Er wordt ben den 4 October. 1 met de liberalen den spot gedreven. Ver leden zondag dreef de heer Paul Janson openlijk den spot met de beloogmg der liberale werklieden. En zulks werd ge daan door den mandie twintig jaar lang door de liberalen gekozen werd. In 1877 trad hij in de Associatie om haar te - redden. Hij werd gehouden voor de bom de Bruxelles die de klerikalen 1 L, bom is in ons midden ontploft. Die man kwam t hij is er in teruggekeerd. Hij en vrienden zijn de oorzaak dal wij klerikale Regeering hebben die voor niets wijkt. I Vandaag hebben die mannen het masker afgeworpen. Liberalen hebben zij nooit geweest. Jacobijnen altijd Spreker heeft volle vertrouwen in de toekomst en zegt dat het liberalism nog sterk genoeg is om hel hoofd te bieden aan zijn twee tegenstrevers hel kleri- kalism en liet socialism. De heer Vanderkindcre deelt de namen mede van de tot nu toe voorgeslelde kan didaten de heeren Armand Anspach, Bergé, Buyl, De Mot, Eloy, Gofiln, Hoste, op de kamer van Ahlfeld met gesloten deur samen gesproken, maar zelfs was, zooals zij van den knecht vernam, des avonds zeer laat een telegram verzonden. Doch heden ging alles bijzonder geheim zinnig en vreemd toe. Reeds bij bel ontbijt deelde Ahlfeld mede, dal de oude lieer Freidank in den loop van den dag zou komen en eenige dagen zou blijven. Later riep hij Marie bij zich op zijne kamer, die hij lang bij zich hield, vervolgens Bertha en eindelijk ook Freidank. Toen zijne vrouw hem vroeg wal er toch eigenlijk gaande was en wat dit alles beteekeude, antwoordde hij I slechts met een vroolijk lachje Laat mij begaan, vrouwlief, ik diplotnaliseer; lieden nog zult gij, hoop ik, schitterende uitslagen van mijne regeering zien; en toen zij hem verder wilde uilhooren gal hij haar een harte- lijken kus en liep weg. Toen zij hare dochters ondervroeg was hel eenige ant woord De veieenigde liberalen, Ligue libérale, hebben Woensdag avond, een algemeen vergadering gehouden om over te gaan tol de aanduiding der kandidaten voor de wetgevende kiezing. Mül1 selll|jft in b|j VAWDEX KEKCKaovt" Drukker 6, te Veurne, naai- Ui-usao! 1-47 2-38 3-52 5-43 6-05 8-35 6- 43 7- 12 met de post 7 fr. Een afzonderlijk Rechterlijke eerherstellingen 1 ft’« Magdalenaslraat, Brussel. naai- IVieiipoi-t. Ondervinding leert. Wal goede school is de school der ondervinding. Hare leerwijze is dikwijls streng; menigmaal wordt door haar van stuk en zweep gebruik gemaakt. Maar hare lessen zijn krachtig. Wijzu, voorzichtige, bezonnen en be zadigde personen, mannen van hoog en pratisch versland hebben weinig de lessen der ondervinding noodig. Gebeurt hel hun dal zij laags hare school voorbijgaan, dan is hun een enkel leuken, een wenk, een wooid voldoende. Maar de verwaanden belaashet grootste getal hebben herhaalde harde lessen noodig. De onverbiddelijke meesteres der onder- vinding kastij I hen dikwijls ten bloede; zij ontrukt hun tranen en gekerm, en alleen door dit middel kan zij hen eenig zins genezen. En toch zijn er over wie al die tastbare bewijzen heenglijdeu als de wind over hel water. Zij luisteren, maar hoorei) niet, zij kijken zonder ie zien en lijden zonder te gevoelen. Morgen zullen zij in dezelfde misslagen, in dezelfde dwalingen en vooroordeelen Brugge. De democraten, te Brugge, zullen eene volledige lijst voordragen, met do volgende namen: de heeren Etniel Anlhone, boekhandelaar; Arthur Bossier, schoenhandelaar en Margot, vleesch- houwer. Daar de liberalen den strijd niet aan gaan zullen er drie lijsten zijn, deze der katholieken, socialisten en democraten. IX 3-08 d-00 0-03 10-47 8-18 9-18 10-40 10- 39 11- 08 Allerlei. -- T>4ta^C3e«<B-Ci~ 11- 31 11-55 -l-ii uicu tlI| KI -.marriTii .n.i 1 - i. -jiwiwni-•- v»-»» oren des Rijks. 6- 44 8-43 11-46 1-33 3-59 6-52 7- 16 9-15 12-18 2-05 4-31 7-24 7- 28 9-23 12-28 2-12 5-41 8-07 8- 00 9-55 1-00 6-13 8-39

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1896 | | pagina 1