VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT Onze schooiie Premie RAMONA. yi* jaar. I De heer Solvay is kandidaat der Ver- eenigde Liberalen van Brussel voor den Senaat. Zaterdag S3 Januari 1897. soé) ere stil or{ di nar dd me ag» Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere weck. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; met de post o fr. - Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent.'Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De Annoncen voor Belgte, uitgezonderd,beide 1 laanderen, alsmede die voor hel Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicity, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij L. VAXDEX KERCKIIOVE, Drukker-Uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. artikelen van meer wetenschappelij- ken aard, populaire beschouwingen op het gebied van gezondheidsleer en natuurkennis, dan zal niemand aar zelen de Nieuwe Vlaamsehe Illustratie even rijk van inhoud als fraai van uitvoering te noemen. Behalve dit alles vinden vrienden van humoer in elk nummer steeds een schat van anecdoten en Dam- en schaakliefhobbers elke week een met zorg gekozen problema. Eene uitgave als do Nieuwe Vlaam- sche Illustratie zoo rijk van inhoud bij zóó geringen prijs, vindt dan ook haar wedergade niet. Daarom zal het niemand bevreemden, dat wij ieder, die tot dusver verzuimde om in te schrijven, opwekken door het nemen van een abonnement deze fraaie en zeer goedkoópe uitgave te steunen. Prijs per 3 maanden 90 centiemen of per jaar 3.60 franco per post 4-20 Frs). Afzonderlijk genomen kost de Illustratie in den handel 10 fr. Burgerwacht. De midden-afdee- ling die vrijdag lest, moest vergaderen, om hel ontwerp tol herinrichting der burgerwacht te onderzoeken, heeft hare zitiing moeten verdagen uit hoofde eener ongesteldheid van den heer Ligy, ver slaggever. Verschillige wijzigingen zullen voorge- sleld worden. Men zou onder andere willen wijzigen het artikel 27 dat de burgerwacht in zes groote bevelhebber schappen verdeeld; men zou ze verdeelen iu 4 groote bevelhebberschappen, welke zouden geplaatst worden onder de vier bevelhebbers der krijgsomschrijvingen. De Nieuwe Vlaamsehe Illustratie. Toen in den aanvang van October 11. de heugelijke tijding tot onze lezers kwam, dat zij, tegen een zeer geringe vergoeding zich in bezit konden stel len van de wekelijks verschijnende Nieuwe Vlaamsehe Illustratie meen den de uitgevers niet te mogen hopen op zulke groote belangstelling als tot dusver blijken mocht. De algemeene bijval echter, dien deze uitgave mocht ondervinden en de steun, waarin zij zich mocht ver heugen is voor hen dan ook het beste bewijs dat een fraai geïllustreerd weekblad, tegen zeer gerihgen prijs verkrijgbaar, inderdaad vele vrienden verwerven kan. Niemand zal dan ook kunnen loo chenen, dat aan de samenstelling van de Nieuwe Vlaamsehe Illustratie steeds de grootste zorg wordt besteed. Het beste blijkt dit, wannebr men de nummers opslaat, die thans 2 maan den achtereen verschenen. Do groote verscheidenheid van fraaie gravuren boeit hot oog. Wij zouden op tal van uitmuntende platen kunnen wijzen naast zoovele kleinere, welke in elk wekelijksch nummer de rijkste afwisseling bieden. En dat ook aan den tekst de grootste zorg wordt besteed, blijkt wel uit het groote aantal geïllustreerde novellen en verhalen, die goed gekozen zijn en boeiende lectuur vormen. Thans vindt in het eerste nummer van den nieu wenjaargang weer een geïllustreerde novelle opname, waarvan het vervolg in opklimmend nummer verschijnt. Aan eene grooten roman met talrijke vervolgen wordt de laatste hand ge legd en die belooft zeer schoon te worden. Portretten van beroemde tijdge- nooten, zoo van eigen bodem als uit den vreemde, zullen worden geplaatst in de Nieuwe Vlaamsehe Illustratie. Dat men eindelijk op de belangrijke De verklaring des Konings. Hel uitvoerend comiteit van het ver bond der oud onder-ofliciers van T leger is zondag middag door den koning ont vangen geworden in bet paleis van Brussel. De koning droeg hel groot uniform van opperbevelhebber des legers en was ver gezeld van ztjne ordonancieofficiers, graaf du Ghastel en Reynljes, toen hij deu witten salon binnentrad. De heer Goeden, voorzitter van hel comiteit, heef'., na den verplichten dank voor de aandacht die de vorst aan hel verbond der onder-officieren verleent, den koning bezworen in naam van allen die deel maakten van T leger, gebruik te maken van zijnen hoogen invloed om den persoonlijken dienstplicht aan’t land te schenken. De heer Goedert heeft verderden koning gevraagd of liet hem zou behagen een verzoekschrift te aanvaarden, uitgaande van oud-officieren, onder-officieren en soldaten, die hervorming vragende. De koning stemde hierin gewillig toe... Eerstdaags zal dit verzoekschrift dan ook aan den koning overhandigd worden. Antwoordende op de redevoering van dan de senora zelve. Die senora Gonzaga Morena was de slimste vrouw van haar geslacht. Haar leven zou, voor zoover dit aan hare omgeving bekend was, reeds slof te over verschaft hebben voor eenen roman, die den lezer beurtelings koud en heet maakt. De katholieke Kerk had van hare ge boorte af hare armen om haar heen ge slagen gehouden, en die beschermende armen hadden haar geleid, zou zij gezegd hebben als zij ten minste over zichzelve gesproken had. Doch een deel van hare wijsheid bestond hierin, dal zij dit nooit deed. Zulk een kalm, ingetogen en zacht uilerlijk had immer een heerscbzuchlig, harlstochlelijk karakter omhuld. Eene natuur, die alle levensstormen verduurde en beheerschte; die nooit werd tegen gewerkt, dal ten nadeele van hem, die hel waagde haar te dwarsboomen, en die bij beurten fel werd gehaat of vurig aan gebeden. Eene overweldigende macht was senora den heer Goedert zegde de koning Uwe eischen zijn des te billijker daar gij, oud-onderofficiers, beter dan iemand weet, wat er noodig is om goede soldaten te kunnen vormen. Daarna herinnerde de koning wat hij zegde in de redevoering welke hij bij de opening der Kamer in 1883 uitsprak en herinnerde tijdens de onthulling van Breydel en De Goninck’s gedenkteeken te Brugge In overeenkomst met de leden der regeering, vraag ik dal de partijen zich zouden verslaan om de krijgslasten op rechtvaardiger wijze te verdeelen. Verder verklaarde de koning dal hij als grondwellelijke vorst gedwongen was lot werkeloosheid. Verliest geen geduld, zegde hij, volgt mijn voorbeeld, ik wacht reeds tien jaren en bliijl'altijd op hoop leven. In de bijzondere gesprekken die de koning daarna voerde met die heeren, hernieuwde en bekrachtigde hij herhaalde malen zijne zienswijze. De Knmer. Dinsdag is de zillijd van de Kamer der Volksvertegenwoordigers heropend. Na eene hevige diskussie over de volgorde dor tc bespreken zaken, wordt het dag orde bij stemming behouden. Men begint met de interpellatie van M. Daens over de misbruiken ten nadeele der werkliên in de steenbakkerijen. M. Nyssens, minister, antwoordende aan de redevoering van M. Daens, zegt dat de opzieners thans ieverig aan het werk zijn en hij zelf de aaugekondigde feilen onderzoekt, ten einde voldoening te geven aan de werklieden-steenbakkers. De volgende zaken slaan nog aan hel dagorde 1° Ontwikkeling van het wetsvoorstel, wijzigingen toebrengende aan de wetge ving der voorwaardelijke veroordeeling. 2. Stemming in tweede lezing van de wel op de kmdlooperij en bedelarij. 3. Wijzigingen aan hel reglement der Kamer. 3. Aanstelling van afgeveerdigden voor hel toezicht in de mijnen. 5. Aanstelling van opzieners-werkiieden gelast met de bewaking der onderaard- sche mijnen. 6. Vermindering der rechten van regis tratie en inschrijving voor den aankoop van kleine landelijke eigendommen. 7. Herziening der wetgeving betrekke lijk de zeevaait-hypolheek en het ver- geen vreemdeling zou dit ooit vermoed hebben, als hij haar in baar eenvoudig zwart kleed, den rozenkrans aan haar zijde en met zachte, donkere, neergeslagen oogen, waarin eene uitdrukking van droefgeestigheid zich met vroomheid paarde, zachtjes door huis en hof zag zweven. Zij sag er uil als eene zwaar moedige, geheel in haar geloofs- en ziels leven opgaande, oude vrouw, zacht en langzaam in hare bewegingen, als de vrouwen van haar ras, maar meer nog in zichzelve gekeerd dan deze. Die verkeerde indruk werd nog versterkt door hare slem. Niemand had haar ooit luid of snel hoorei» spreken. Ja, bij wijlen had zij iels hakkelends in hare spraak, dal nauw aan stotteren scheen verwant of aan de nauw keurigheid deed denken, waarmede zij spreken, die van dal gebrek genezen zijn. Het had dikwijls den schijn alsof zij zelve niet wist wal zij wilde eene schijn bare besluiteloosheid, waarmede de persoon, met wien zij sprak, eenen riem onder 't hart werd gestoken. Maar als die laten van schepen. 8. Budget der openbare schuld voor 1897. 9. Buitcnlandsche zaken, 10. Budget van 't ministerie van finan ciën voor 1897. 11. Militaire rechtspleging. Men verzekert dat de wetgevende zittijd zeer kort zal zijn en gesloten zal worden m Meimaand, uil oorzaak van de wederlandsche tentoonstelling, die den l" Mei opengaat. Dc komiteilen der drij klerikale kies- vereenigingen van Brussel zijn bijeen gekomen. Na een langdurige en vinnige bespreking werd tol dc onthouding be sloten. Bij gevolg zal dc heer Ernest Solvay zonder strijd lot Senateur voor Brussel uitgeroepen worden. persoon de waarheid vermoed had, zou hij geweten hebben, dat de senora juist zoo aarzelend sprak, omdat zij zoo heel goed wist wal zij wilde, en dat zij naai de beste woorden zocht, waarin hetgeen zij begeerde te zeggen, moest worden uitgesproken, of die haar ’t gewenschte doel hel best zouden doen bereiken. Óver ditzelfde schapenscheren was er tusschen haar en den eersten schaap herder, Juan Canito, eenig verschil ge weest. dat onder andere handen dan die van de senora wellicht op boos gekijf zou zijn uitgeloopen. Juan Canito verlangde, dat er met het schapenscheren zou begonnen worden, hoewel senor Felipe ziek te bed lag en hoewel de luie schaapherder Luigo nog niet met de langs de kust grazende kudden was teruggekeerd. Wij hebben schapen genoeg om mede te beginnen; zeide hij op zekeren inorgend, misschien wel duizend, waaraan hij toe voegde, dat Luigo zeker met de overige terug zou zijn, als deze gereed waren. Kieskronijk. Het senatariaal kiezerscollegie van het arrondissement Brussel wordt bijeen geroepen tegen zondag, 14 februari 1897, tusschen 8 ure ’s morgends en 1 uur namiddag, ten einde een lid van den Senaat ter verkiezen in vervanging van den heer baron Snoy. In geval van ballottering zal de her stemming, zonder nieuwe bijeenroeping der kiezers, plans hebben op zondag, 21 Februari 1897, van 8 ure ’s morgends tol 1 ure namiddag. "Vertrekuren van den ijzerenweg van Duinkerke, Veurne, Gent naar Brussel en Dixmude naar Nleuport- DUINKERKE GHYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL 9-16 naar I»et Engelncll. Het was de tijd van T schapenscheren inZuid-Californië, maar bij Senora Morena werd dit jaar met dal werk gedraald en ’t scheen wel of alles samenliep om het te vertragen. In de eerste plaats was Felipe Morena ziek geweest. Felipe was de oudste zoon der senora en werd sedert den dood zijns vaders als hoofd der huizes beschouwd. 'Zonder hem kon er op de ranche niets gedaan worden. Van den dag af, waarop het eerste dons zich om zijne gladde kin vertoond had, was hel altijd geweest". Vraag hel maar aan senor Felipe. Ga naar senor Felipe zal het wel beslissen. In waarheid was het echter niet Felipe, maar de senora, die alle vraagstukken besliste en alles op hel erf beheerde, van de schapenweiden af lot aan de arlis- jokkenvclden toe. Maar dat wist niemand l Morena, waar zij zich vertoonde; maar ADVERTENTIEBLAD I Nieuport Dixmude Dixmudo Ni'-uport 1- 33 2- 05 2-12 2-14 4-43 7- 16 8- 20 5-18 7 -45 8-18 <5-52 7- 14 8- 07 8-3? 3-08 3-10 4 04 0-46 8-10 3- 59 4- 31 5- 41 6- 13 8- 57 9- 27 9-53 12-05 1-20 5-00 5- 34 6- 03 9-00 10-47 6- 08 7- 20 9-56 10- 41 11- 08 10- 54 11- 31 11-55 2-58 1-55 5- 55 6- 25 6-52 9-18 10-45 6- 00 7- 28 9-48 10-23 10-52 b: k •i i I 1 3-40 1-09 t ul‘ I» 11 J 6- 44 7- 10 7- 28 8- 00 11- 46 12- 18 12-28 1 00 8- 43 9 15 9- 23 9-55 m—I. II HF— "-III I - 11,1,11,1 __L|I I———I| IBIH till - -O--rn-|H I - Tl -T-T - VT*™*' "WW Allerlei. BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDE DUINKERKE 8-45 1-47 2-38 3-52 5-43 11-40 2-38 6-05 8-35 6- 4.3 7- 12

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1897 | | pagina 1