VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT 1 RAMONA. a. 5 3 o ^1" jaar. van 1 ZEES I lien ;ht- van Ikte ere ee- uog |6 i? iis an Huwelijken van soldaten in dienst. -- Hei gouvernement heeft, in eenen om zendbrief aan de ambtenaren van den burgerlijken stand herinnerd, dal hel hun niet loegelaien is, op straf van boete, vrijwilligers met premie, die in beperkt verlof zijn, te irouwen, indien deze niet de bijzonder daartoe vereischte toelating bezitten. reglement. Zooals men weet, had in de vorige zittijd de Kamer eene bijzondere commissie gelast de gewenschle wijzi gingen op te zoeken en voor te stellen. De commissie stelt voor, bij de lol de orde roeping, de berisping met inschrij ving in hel proces-verbaal en de lijdelijke uitsluiting te voegen. De straffen zouden uitgesproken worden door de Kamer, doch de voorzitter alleen mag ze voor stellen. De uitsluiting wordt uitgesproken voor hel overig der zitting. Wil het uitgesloten lid de zaal niet verlaten, dan wordt de zitting opgeschorst of geheven, en het bedoeld lid wordt voor acht zittingen uitgesloten. De commissie stelt verder verschillende wijzigingen voor betreffende de onder vragingen, ordemolies enz. Er zijn verder verschillende voorstellen gedaan door de leden der Kamer. Zoo stelt M. Suoy voor dat de vragen aan de ministers te stellen, geen aanleiding meer zouden mogen geven lol besprekingen; alleen de op voorhand aangekondigde ondervragingen, voor welke een dargorde is neergeiegd, zouden mogen besproken worden door andere leden dan den onder vrager en den belanghebbenden minister. M. Berloz vraagt de naamafroeping in het begin van ieder zitting; M. Stouffs wil de redenaar op de tribun doen spreken, en M. Denis verlangt dal de Kamer ten minste vier zittingen per maand zou be steden aan de bespreking der voorstellen, uitgaande van T parlementair initiatief. Men is begonnen met bel nieuw hoofd stuk IV, betreffende de lucht in de ver gaderingen. Zooals te verwachten was, verwekten die tuchtmaatregelen hevige protestation bij de socialistische leden. De zitting werd zeer woelig: M. Demblon werd tot de orde geroepen, terwijl M. Hoyois door M. Cavrol buiten werd ge vraagd om uitleggingen te geven. Loterij der tertooastelling van Brussel. De beschikbare stock der loterijbriefjes der tweede uitgave der serie A zal uilgepul zijn binnen een lOtal dagen; de trekking heeft plaats in de eerste dagen der maand februari. Wij raden dus de achterblijvers aan zich te spoeden als zij de kansen van deelname aan deze trekking niet willen verliezen; deze bevat de volgende prijzen 1‘ lol. van 100,000 fr., parure in briljanten; lot van 20,000 fr. parure, 4 prijzen Over de geldwaarde. Tijd is geld. Dat is ja sedert lang een spreekwoord geworden, zegt de Beiaard. De handel en nijverheid begrepen zulks zoo wel dal zij aan de wetenschap vroegen de afstanden te verkorten, ja zelfs slroomen en winden te bedwingen Ziel die honderden gevaarten welke als door eene looverkrachl voorlgesluwd, vlakten doorklieven, hellingen opklim men of afdalen; bruggen glijden om weer in vlakten met even onvermoeibare vlucht, of op duizelige hoogten gelegene oorden, duizenden en duizenden kilos ter be schikking des menschdoms te stellen. Aanschouwt verder die vaartuigen wier schouwen hijgend en brommend zwarten rook uitwerpen. Water en vuur, de twee eeuwigdurende vijanden, worden door ’s menseden wil bedwongen, behcerschl; ja, werken samen om ons dit groole wonder door eenen Fulton uitgedacht, namelijk een stoomschip te laten bewonderen. Slroomen en winden hebben het groot ste deel hunner heerschapij verloren hel stoomschip is voor de wateren wal de stoomsleper voor hel vastland is. Het mensebdom juicht toen de weten schap, de sloom als vervoermiddel, zoo voor water als voor land, had welen loe te passen. De denker voorzag de vreedzame bot sing der rassen en stammen; en hij ont waarde hierin eenen almachtigen hef boom voor beschaving en vooruitgang. De denker, de Staatshuishoudkundige, zagen in dit gemak van verkeer, hel ge mak van ruiling, en droomden voor den arbeidenden stam eenen dragelijk ge worden toestand. Helaas! voor hem die met geene voor ingenomenheid besmet is, die oogen heeft om te zien, en ooren om le hooren, is men toch zoo verre van dit schoonc, verhevene gedacht. Ja men denke erover naar beliefte maar volgens ons is de stoffelijke toestand van burger en werkman slechter dan over eene halve eeuw Immers, hel groole kapitaal doodt de kleine onderneming. Onder voorwendsel van goedkooper de zaken le verschaffen, wordt door den kapitalist de mededinging der kleineren verplet; en de kleine meester, de vrije burger, tol onderdaan gedoemd. Er bestaal beden nog eene schijnbur- gerij; het nakomelingschap van dit kern achtige deel eens volks; een nakomeling schap dal wil doen gelooven dat hel nog is, doch helaas voor bijna niets meer lelt. Des workmans daghuur is een derde grooler dan voorheen, maar de levens behoeften kosten meer dan dubbel bij vroeger, en de waren zijn veel slechter. Zon men hier ook durven spreken van vooruitgang en verbetering op stoffelijk gebied Wij ontkennen hel niet, burger en werkman, in vele gevallen, zijn grooten- deels de oorzaak huns ellendige» toe- stauds, doch die uitzonderingen zijn niet bij machte de gegrondheid onzer be- weeringen te niet te doen. Hel vraagstuk is, voor ons, hierin op gesloten Waaran is hel loe te schrijven dal niettegenstaande de groole overwinningen der wetenschap,overwinningen welke op alle wijzen hel stoffelijke deel van ’s men seden bemoeiingen vergemakkelijken en bevoordecligen. dal men dit gegronde misnoegen bij burger en werker te be- statigen hebbe De beschouwingen waarin wij getreden zijn, nemen reeds eene ruime plaats in daarom zullen wij op bondige wijze die oorzaken verklaren. I. De Slaat heeft niet belet dal de bur gerij door het kapitaal verplet werd, en daardoor slaan wij thans voor enkel twee klassen van personen: bezitters en armen. II. De burger en arbeider hebben le veel onnoodige begeerten, welke een merkbaar deel hunner bestaanmiddels op slorpt. III. De speculatie heeft miliaarden papierengeld in den handel geworpen, en de beursmannen weten het zoo aan boord le leggen, dal zij die geen wezenlijk geld (metaal) bezitten, soms schatrijk zijn!!! Dieiisvolgens heeft het geld, den dag yan heden, geene le bepalen waarde. En juist om die rede is alles wat ons om ringd onregelmatig, gespannen en vol gevaar. God geve dal hel gepaste middel ge vonden worde om dien toestand te ver helpen doch vooral dal de noodige moed om dit middel toe le passen, bij ben wien hel past, niel outbroke Dinsdag heeft de Kamer de bespreking begonnen over de herziening van baar hield afgekeerd en al zijne aandacht aan zijnen geliefden hond had gewijd, die aan zijne voeten liep le blaffen en te springen. Stil, kapitein, stil, zegde de schaap herder, den hond zacht wegduwende; ge maakt zoo een leven, dat de signora niets kan hooren dan uw gebfaf Ik heb alles maar al le duidelijk ge hoord, Juan Canilp, zegde de senora op zachte», doch ijskoude» toon. Dienstboden moeten geen kwaad van elkander spreken. Hel grieft mij, dergelijke woorden te hooren. en ik hoop, dal als vader Sal- vierderra in de volgende maand komt, gij niel vergelen zultde zonde te biechten, waaraan ge u hebt schuldig gemaakt. Als senor Felipe naar u luistert, zal de arme Luigo te beniger lijd weggejaagd worden. Welk eene misdaad zou dat wezen, Juan Canito, van eenen Christen tegenover zijnen medebroeder! Ik vrees, dal de vader u boete zal opleggen, als bij hoort wal ge gezegd hebt. Ach, senora, ik heb het niel gedaan om den knaap nadeel te doen, begon Juan, Tinnen maten. Een minislerieele omzendbrief schrijft voor dal de tinnen malen, gefabrikeerd tijdens het beslaan van het oude reglement, bevallende van 16 4/2 tol 18 p. h. lood, moeten afgekeurd worden in hel belang der openbare ge zondheid. terwijl elke zenuw van zijn lichaam trilde bij het gevoel van onrechtvaardigheid van dit verwijt. De senora had echter haren rug ge keerd, daar zij blijkbaar met verlangde meer te hooren Hij bleef haar nakijken, terwijl zij met haren gewonen langzame» tred, hel hoofd een weinig gebogen en den rozenkrans tusschen de vingers, haren weg vervolgde. Biechten bij vader Salvierderra mompelde hij halfluid. Ja, dat zal ik zeker doen. Hij is, ofschoon een priester, bij welk onbesuisd woord de vrome Juan haastig een kruis sloeg, een man met een gezond verstand, en ik zal hem vragen hoe er gehandeld moet worden in een gezin, waar een kwajongen heer en meester is, en dal verder bestuurd wordt door eene oude vrouw, die zich verbeeldt dal haar zoon met de wijsheid van Salomo is bedeeld. De vader weel hoeveel hier te doen valt. Hij weet dal hel geen kinder spel is, een erf als hel onze te beheeren. Sedert de oude generaal, God zij zijne van 5000 fr.eelzaal-ameublement;dubbel volledig sevies in extra kristal; keuze van Vlaamsche tapijten; volledig tafelservies, met middenstuk en bijbehoorende vazen. Voorts 20 prijzen van 1000 fr.; 20 prijzen van 500 fr.; 250 prijzen van 100 fr. en 1500 prijzen van 20 fr. waarvoor de win ners aankoop-btns ontvangen, bij middel waarvan zij eene keuze volgens hun ver langen kunnen doen bij de tentoonstellers (Belgen of vreemdelingen), die uiterlijk den 1 maart aanstaande ingeschreven zijn. De generaal placht altijd te zeggen, dal gij, terwijl de wol nog op den rug der schapen zat, tol op een pond na, den omvang van den stapel betekenen kon. Ja, senora, J verteederde Juan, de arme dieren zien er wonder goed uit, ondanks hel schrale voeder, dat zeden gelieelen winter gehad hebben. Ik geloof niel, dal ze veel minder zullen opbrengen dan verleden jaar, of schoon er niets te voorzeggen is van de kudden die Luigo thuis moet brengen. De senora glimlachte onwillekeurig over den geslaakten zucht en de pauze, die Juan zoo gaarne met eene hatelijkheid op Luigo zou hebben aangevuld. Ook op dit punt strookte de senora’s wil niet altijd met dien van Juan Canito, doch hij had daarvan geen vermoeden, daar alles, zooals gewoonlijk, op rekening werd gesteld van senor Felipe. Door den glimlach der senora aange- moedigd, ging Juan voortSenor Felipe is verblind voor Luigo, omdat zij samen opgevoed zijn. iMaar ik durf hem voor spellen, dat die vooringenomenheid hem I nog eens berouwen zal, als hij op een goeden dag de schapen uilgehongerd tot zijnen last krijgt. Zoolang ik den jongen antwoordde de geheel hier in de vallei onder mijne oogen heb, zal hel nog wel gaan. Maar in den grond is hij allerongeschiklsl om de verant woordelijkheid voor eene kudde schapen op zich te nemen. Hij zal hen den eenen dag dood lalcn loopen, en den anderen haast van honger laten omkomen, terwijl ik zeker weet, dal hij meermalen vergeel hen water te geven. Als hij zijne soezerige buien heeft, weet de hemel waar de jongen al niet loe in slaat is. Gedurende deze plotselinge uilbersting had hel gelaat der senora een slregue uit drukking aangenomen. Hij had dit niet gezien, omdat hij zijne oogen van haar Landbouwtentoonstelling te Ter- vuren. De internationale prijskampen voor paarden van 1897 zullen te Tervuren gehouden worden den 18, 19, 20 en 21 juni aanstaande en de prijskampen voor rundvee, schapen en varkens den 3, 4 en 5 juli. Voor de inlandsche paarden zijn onge veer 27,000 frank premie» uitgeloofd. Voor het inlandsch vee wordt er over ruim 44,000 fr. premie» beschikt. Landbouwonderwijs. Een konink lijk besluit van 9 januari, in hel Staats blad van vrijdag verschenen, bepaalt dat er ieder jaar twaalf prijzen van 150 frs, vijf en twintig prijzen van 100 frs en veertig eervolle vermeldingen zullen worden toegekend aan de lagere onder wijzers der gemeente-, aangenomen of ondersteunde scholen, welke met den meesten iever en hel beste gevolg, het beschouwend en praktisch onderwijs van de beginselen van landbouw gegeven hebben. Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. 's jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De Annoncen voor Belgie, uitgezonderd beide 1 Inunderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicitè, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij VdtiVBBiv kerckiiove, Drukker-Uitgever, Ooslslraat, 6, le Véurne, en in de Postkantoren des Rijks. Vertrekuren van den ijzerenweg van Duinkerke 9 KfJ l. i f J.C 3- 59 4- 31 5- 41 6- 13 6- E2 7- 24 8- 07 8-39 6- 43 7- 12 5-00 5- 34 6- 03 9-00 10-47 8- 57 9- 27 9-53 12-05 1-20 5-18 7- 45 8- 18 6- 08 7- 20 9-56 10- 41 11- 08 4-43 7- 16 8- 20 10- 54 11- 31 11-55 2-58 I 11 6- 00 7- 28 9-48 10-23 10-52 I I 5- 55 6- 25 6-52 9-18 10-45 6- 14 7- 16 7- 28 8- 00 1- 33 2- 05 2-12 2-44 8- 43 9- 15 9-23 9-55 m» 11- 46 12- 18 12-28 1 00 IBm»M»IJ ■■■injaijuainiirn;mrrrrr7~~it Zaterdag 30 Januari 1891. kit IF- to <1; en m. en ten er- [to kiit Ser bur is- [on [cr BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDE DUINKERKE 8-45 3-08 3- 10 4- 04 6-46 4-55 8-10 i Allerlei. I>e Kamer. naar liet Kngelscll. 1-47 2-38 3-52 5-43 9-16 11-40 2- 38 6-05 8-35 3- 40 4- 09 t--- -- n ..T.-,^g.-,as^a. -TT-rr7«—mi-i-MiiMKawaïWWWMWgMinrr-t Veurne, Gent naar* Brussel en Dixmude naai- IVieuport. Nieuport Dixmude Dixmude Ni«uport DUINKERKE GHYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1897 | | pagina 1