VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT RAMONA. JSntei’dag t» Februari ISOT. O Jaar. 2 düinkerke De vlaamsche taal. Een zeker getal leden van het Verbrekingshof heb ben aan den Senaat, die thans de Wet- Devriendl onderzoekt, een verzoekschrift tegen de wel gezonden. De prijzen der reiskaarten. Het Staatsblad bevat een ministerieel besluit van M. Vandeiipcereboom, waardoor hel verschil tusschen de ,prijzan der reis kaarten voor de gewone en de express- treinen wordt afgeschafl. De prijzen voor het binnenlandse!) verkeer, zullen voor laat) berekend worden op de volgende cijfers par kilometer Enkele reis 1' klas, 0 fr. 0945; 2' klas 0,0637875; 3- klas 0,0378, met een mi nimum van 0 fr. 50, 0,35 en 0,20. Heen en terugreis: 1* klas 0,15120; 2“ klas 0,10206; 3e klas 0,06048, met een minimum van 0,80, 0,53 en 0,3a. Nieuport Dixmude Dixmude Nieuport Bij dal lawijl kwamen ook de veertig jarige tweelingen, Amita en Maria, met hare beide dochters aangeloopen, als mede de hoog bejaarde Juanita, de oudste vrouw uit den geheelen omtrek, wier leeftijd on geschiedenis zelfs de senora niet mol juistheid kende. Het arme oudje zou haar daar, omtrent geene inlichtingen meer hebben kunnen geven, daar zij geheel suf en kindsch was geworden en niets meer voor de huishouding deed dan erwten doppen. Gelukkig voor het bestje was er altijd werk van dien aard in overvloed, daar er boonen genoeg voor den wintervoorraad werden opgedaan om een leger te voeden, want de senora onderhield inderdaad een heir van onder hooi igeii al beweerde zij dat hel erf was uitgestorven. Toen de generaal nog leefde, placht deze er zich op te beroemen, dat nooit minder dan vijftig personen de kinderen niet medegerekend) iederen dag binnen zijne poorten gevoed werden. Maar die lijden waren voorbij, al zou een vreemdeling, indien hij het rumoer Koperen centen. Meer dan eens heeft men reeds naar inlichtingen ge vraagd over de aanstaande inwisseling van hel kleine kopergeld, en 1 en 2 cenliemensiukken. Ziehier wal de Moniteur er hierover afkondigde 1. Te beginnen van 1 maart 1897, zal de Nationale Bank, handelende als staats kassi T, de Belgische stukken van 1 en 2 centiemen aan pari verwisselen, legen in penningen. 2. De te verwisselen sommen mogen niet minder dan 10 fr. bedragen. 3. De verwisseling der sommen van minstens 10 fr. en geene 100 fr. ie boven gaande zal, van den 4 lot den 12 en van den 18 lot den 28 van iedere maand, rechtstreeks gedaan worden aan de win kelten der Nationale Bank te Brussel, en in hare agentschappen in de provinciën. Voor de sommen van meer dan 100 fr. moeten de houders zich, bij brief, wenden lot den gouverneur der Nationale Bank, die hem ik elk geval bijzondere onder richtingen zal doen geworden voor hel aanbieden der te verwisselen stukken. 4. De ter wisseling aangeboden stuk ken, welke ook hun gezamenlijk bedrag zij, moeten in zakken van ten hoogstee 20 fr. bedrag behelsd wezen. Al de zakken moeten een stevig in parkamenllinnen of in karlonopschrifl dragen, met den naam en de woonst van den deponent en de waarde van den inhoud. 5. Eene voorloopige kwitantie zal de d nonent worden afgegeven en na onder zo ‘k vereffend worden. 6. De koperen plaatjes, welke geenen afdruk zouden behouden hebben, alsook de andere munten, welke geene Belgische stukken van 1 en 2 centiemen zijn, zullen beschouwd worden als hebbende hunne waarde verloren. Zij zullen den depouen- len worden teruggegeven na ingesneden te zijn geweest, indien zij worden terug gevorderd, op het oogenblik der vereffe ning, vermeld bij bovengemeld 5. dienden hem vrij durfden plagQn. Maar toch was hij niet zoo bejaard als hij er uilzag en gevaarlijk in zijne soort. Ja, de oude man had. zooals de oude schaap herders konden getuigen, nog heel bloed in de aderen. Door hel aanschouwen uwer schoone oogen, senorila Margarita, antwoordde Juan, haastig opslaande en knipoogend eene diepe buiging voor haar makende. He! hel Eene mooie senorila giebelde Margarita’s moeder, de oude Marda. Senor Juan Can houdt van een grapje, geloof ik. Meteen goot zij een koperen sauspan met niet al te helder water, zoo strijkelings langs hel hoofd van den ouden man uil, dat hij, hoewel hij er geen drubbel van op hel lijf kreeg, er uitzag alsof hij een stortbad had gehad. Die goocheltoer bracht hel geheele erf in rep en roer. Jong en houd, zuigeling, hanen, hennen en kalkoenen, alles begon te kakelen, en te gillen en scheen als door een schroot vogelhagel naar de hoeken der binnenplaats gedreven te worden. eene bijzonder goede luim. Hij slapte naar zijne gewone zitplaats en zag er, zooals hij daar, op de lage bank lag, hel hoofd tegen den witgepleisterde)) muur geleund, zijne lange boenen over de geheele breedte van de veranda uilge- sirekt, zijn pijpje in den linkerhoek van zijnen mond vast tusschen de lippen gekiemd en de handen in den zak, be paald uil als de verpersoonlijkte tevreden heid. De groole kinderschaar, die, evenals in de dagen van den generaal, nog altijd om de keuken van hel huis der senora zich bewoog, liep als een troep katten om den ou leu man heen, speelde verstoppertje tusschen zijne boenen en liet zich aan zijne lederen broekspijpen optrekken, zonder schoppen of klappen te krijgen. Hoe komt Juan Can zoo welgemutst vandaag? vroeg Margaiila, de jongsleen mooiste der dienstmeisjes, terwijl zij schalks haar hoofd uil hel raam stak en Juan bij het haar trok. Hij was zoo oud en gerimpeld, dat de vrouwelijke be- vrouw die tweede helft der vergoeding trokken voor gansch den lijd van den milicietermijn, als de vermeerdering voor de kinderen. De sommen aan den miliciaan toege kend, worden in de Spaarkas gestort. Na vier jaar dienst kunnen de milicianen, die trouwen, of een handel of bedrijf be ginnen, de liuii verschuldigde som geheel of ten deele trekken Zij kunnen dit ook in geval van nood of van ziekte. De sommen toekomend aan de ouders of de vrouw, zullen betaald worden bij middel van mandaten te trekken bij de ontvangers der rechlslreeksche belas tingen. De prijzen der reiskaarten voor kinde ren, troepen, burgerwachten, maatschap pijen, welklieden die buiten hel land gaan arbeiden en plezierreizen, worden bere kend op de helft der enkele reizen. De tegenwoordige prijzen der abonnements kaarten worden verhoogd met 10 p. c. voor de 1° klas en 5 p. c. voor de 2' klas. De abonnenlen voor werklieden worden verminderd met 10 p. c. Die maatregelen komen in voege op ln mei. IWIeuport. Vertrekuren van den ijzerenweg van Dulnkerkc, Veurne, «Sent BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDE Dit Blad verschijnt, den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De Annoncen voor Belgie, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor hel Rqüenland worden ontvangen door den Office be Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij i.. vandkw KKRCKHnvK, Drukker-Gitgever, Ooslslraak, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. - ---1I, ii mu r.j. ■c.-.mw.i linn iii.wijj it iiibi.- - Vertrekuren van den ijzerenweg van Düinkerke, Veurne, Gent naar Drusaei en Dixmude naar - 8,43 9-15 9-23 9-55 Herinrichting der Burgerwacht. De middenafdeeling heeft in hare laatste zitting verschillende wijzigingen gcbiacht aan hel wetsontwerp betreffende de Bur gerwacht, onder ander dat de opper bevelhebber der provincie Brabant! kan bijnoemd^ worden tot opperbcvelhebb e r dor burgerwacht van gansch het land; dat do burgerwachten niet meer verant woordelijk zijn voor den sleet hunner wapen; dat do minister hel recht heeft de burgerwacht onder de wapens te roepen, per gemeente, per provinlie, of in gansch hel land; de gouverneur die der provincie, cu de burgemeester die zijner gemeente. De ai likels betreffende hel voorstellen van kandidaten voor den graad van offi cier zullen geschrabl worden en ver vangen door de vroegere schikking; de wachten zullen het recht hebben hun oefeningen te mogen doen in de week, die oefeningen slechts twee uren mogen duren en zullen plaats hebben in gesloten zalen; de duurlijd der oefeningen ii. het kamp zal van tien op zes dagen gebracht wordt*)). De Senaat. Sedert verleden week is men in den Senaat bezig met de algemeene bespre king over het gebruik der nederlandsche taal in de oflicieele stukken. Wetsvoor stel De Vriendl-Coremans M. Lejeune heeft de verdaging voor- gesleld, doch deze werd bestreden door minister Begeren). Inde zitting van 28 Januari lest heeft M. de Spot, na de goedkeuring zijner kiezing als semilor van Veurne Dixmude, I den grondwetlelijken eed afgelegd. -^sa*ssp«cB<'—- De Senaatkiezing te Brussel. Daar er zaterdag namiddag, ton 4 uren, geen ander kandidaat aangeboden was dan die van de heer Ernest Solvay, en daar de tijd voor de voorstelling ver- loopen was, werd die achtbare nijveraar door hel hoofdbureel, als zonder strijd gekozen, uitgeroepen. Vergoeding aan de Milicianen. Hel tijdstip der milieic gekomen zijnde, herinneren wij aan dc belanghebbenden bel koninklijk besluit ven 26 D^cmber lest, waardoor de betaling van de ver goeding aan de milicianen in den loop van 1896 door de Kamers gestemd, ge regeld wordt. Wij laten er bier nogmaals de voor naamste bepalingen van volgen De maandelijksche vergoeding van .30 faank is verschuldigd ln aan de milicia nen die voor hun lol opgaan; 2° aan de milicianen die vrijwillig dienst genomen hebben; 3° aan dc vrijwilligers die bij hel contingent gerekend worden; 4° aan de jongelingen die moeten deel nemen aan de loting en dienst ii men voor een mililietermijn; 5* aan den broeder die zijnen broeder vervangt. De vergoeding wordt insgelijks loege- staan aan de manschappen onder de wapens geroepen is geval van mobilisatie van hel leger of in zekere bijzondere ge vallen. Voor de vaders des huisgezins wordt vergoeding vermeerdert met 50 centiemen per kind en per dag zonder dat de vermeerdering hooger mag loopen dan 1 fr. per dag. Van de vergoeding worden twee deelen gemaakt.- de eene helft is voor den mili ciaan; de andere helft voor zijne ouders, of, indien hij getrouwd is voor zijne vrouw. Sterft de milic aan in zijnen dienst, of te gevolge eener ziekte in dienst op- gedaan, dan blijven dc ouders of dei j België wettigen loop hebbende stand- Tooneel. Zondag 14 Februari aanstaande, geeft de Rhetorika maatschappij hare derde verlooning van hel tooneeljaar. Zij beslaat uit de heropvoering van Roze Kale, het meesterstuk van de Tière en De Vijand in huis, satierieke tooneelschets door J. Toussaint. Onnoodig aan te dringen, denken wij, en deze prachtige verlooning de tooneel- liefhebbers aan te bevelen. De goede uitslag der eerste opvoering van dit Het kapitaal der verschillende naties. Engeland staal onder opzicht van fortuin aan het hoofd der natiën van de geheele wereld, met een kapitaal van 220 milliard franks. Frankrijk komt in 2d<!“ rang, met een kapitaal van 185 milliard 50t) millioen. De Vereenigde-Slaten slaan op den derden rang, met een kapitaal van 160 milliard franks. Duitschland volgt op de Vereenigde Stalen met 110 milliard. Rusland bekleed den vijfden rang met 75 milliard. Daarop volgden de landen van tweeden rang waarvan de vereenigde kapitalen 57 milliard 500 millioen bedragen. Hel totaal van al die kapitalen ver tegenwoordigt de kolossale som van 806 milliard. Elk afgezonderd kapitaal vertegen woordigt de totale inkomsten van elk land. Dus heeft Engeland per inwoner een inkomen van 835 fr., dc Vereenigde Slaton 825 fr., Frankrijk 625 fr., Duitsch land 425 fr., en Rusland 250 fr. Dcjaarlijksche samenvoeging der open bare fondsen is tegenwoordig 4 milliards 123 millioen fr. in de Vereenigde-Slaten; 1 milliard 873 millioen in Frankrijk; 1 milliard 625 millioen in Engeland en 1 milliard in Duitschland. Uil die samen voeging blijkt dal dc Vereenigde-Slaten spoedig aan hoofd zullen staan. naar liet Kn^elscll. Ha, sprak hij, zij zeidc dal vader Salvierderra in de volgende week hier komt. Laat ons eens kijken. Vandaag hebben wij den 25*t,n. Hel scliarcnscheren zal geene plaats hebben, voordat hij hier is. Dan wordt er dan natuurlijk iederen i morgend en avond in de kapel dienst gehouden in komen honderden op ons erf den kost halen, omdat zij zooveel werktijd verliezen door liet biechten en k rkgaan. Verbeeld u dal Luigo eens niet t' rug was, om mij te helpen mei hel maken van loofhutten. Want ai is de jongen een soezebol, ik moet bekennen dal ik, bij het snoeien der wilgciakken, geene betere hulp zou kunnen vinden. Langzamerhand dus kreeg Juan vrede met hel plan dal hel schapenscheercn zou worden uitgesteld en raakte hij zelfs in 1- 33 2- 05 2-12 2-41 6- 52 7- 21 8- 07 8-39 5- 55 6- 25 6-52 9-18 10-45 8- 57 9- 27 9-53 12-05 1-20 OIIY VELDE VEURNE O ENT BRUSSEL 4-13 7- 16 8- 20 3-08 3- 40 4- 04 6-46 8-10 9-16 1-40 6- 08 7- 20 9-56 10- 41 11- 08 5-00 5- 34 6- 03 9-00 10-47 6- 44 7- 16 7- 28 8- 00 11- 46 12- 18 12-28 1 00 10- 51 11- 3! 11-55 2-58 4-55 Allerlei. '.-■J 3- 59 4- 31 5- 41 6- 13 1-17 2-38 3-52 5-43 2- 38 6-05 8-35 3- 40 4- 09 - nir^KHMta.-- 6-00 5-18 7-28 7- 45 9-48 8- 18 10-23 3-40 6-43 DÜINKERKE 8-45 10-52 4-09 7-12

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1897 | | pagina 1