VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT I I L RAMONA. S Zaterdaj; 13 Februari ISÖ’J'. x.’ y. 3 In de Kamer houdt men zich nog voori- BRUSSEL GENT VEURNE OHYVELDE DUINKERKE 8-45 *yic jaar. enora. Ik vermoeu ecmci uui gij j Neen, Felipe, niet gij zijl hoog- plan veranderd zijl, Felipe, en wachten I moedig, maar ik, antwoordde de senora Santa Barbara op den Islen verlaten. Evenwel, daar hij de geheele reis te voel zal afleggen en op meer dan eene ranche zal vertoeven om kinderen ie doopen en ander geestelijk werk te doen, kunnen wij hem niel voor den lOden hier ver werkers zelf; in hel ontwerp van de Regeering wordt er voorgesteld de werk lieden opzieners te laten benoemen door hel Gouvernement op voorstel der werk en nijverheidsraden. Herinrichting der burgerwacht. De heer Ligy, verslaggever over hel wets ontwerp lol herinrichting der burger wacht, zal eerlang gereed zijn met zijn verslag, na welks neerlegging bel ont werp op de dagorde der Kamer zal gebracht worden. aan hel bureel eene oplegkaarl moeien nemen en alles is in orde. De oversten der kaartjesafnemers die hiermede vroeger ook veel werk hadden, worden aldus ontlast van eenen dienst die in de groole statiën zeker nogal van belang is. durend bezig met de bespreking over het toezicht in de mijnen. Twee stelsels worden er besproken het eene van de socialistische linkerzij en hel andere van hel Gouvernement. In beide wordt erkend, dal hel toezicht in de mijnen onvoldoende is. oo_ De socialisten wiilen dal er werklieden kont, hare stille vermakelijke avondstond- opzieners worden benoemd door de mijn uren, haren raad, hare opbeuring, de vriendschap maakt ons ook hel leven zoeter, zij breekt alhier, aldaar eenige doornen en slokken weg, zij werpt eenige steenen van kant, die ons den weg be lemmeren. Als men treurig en droef- gezind is, dan kunnen een vriendenge- zichl, een handdruk, een glimlach ons moed en sterkte schenken. Nochtans, men vindt er, wiens herte gesloten blijft voor die zoele aandoenin gen, die zonder liefde ol genegenheid hel leven doorgaan. Ongelukkig zijn zij. Maar nog ongelukkige! is de menseh, die een beminnend, gevoelend herte bezit, die achter niets snakt dan achter innige, diepe, edele liefde, wiens ziel vol is. lol overslroomens loc van zoelheid des ge- moets en die geen hert vindt waarin hij hel overvloedige zijn gemoeds kan uit storten, die ook alleen gaal, niel ver slaan, verwaarloosd of verlaten. Als gij er zulke kent, troost ze en brengt hen vriendschap. Ja, plant overal waar gij kunt de vriendschap voort. Indien wij in ons Vlaanderen zoo gezellig zijn, indien wij zoo zeer houden aan kringen cn gezel schappen van allen aard, hel is voorzeker omdat de vlaamsche geest altijd vol gul heid, genoegelijkheid en tevredenheid was. Geen volk heeft meer geleden dan hel onze, geen nogtans heelt altijd blij moediger en kloeker de rampen over wonnen. Onze muziek, onze schilder- bouw- en letterkunde zijn daar om te loonen hoe luimig, hoe edel en zoel tevens de vlaamsche geest is. Vriendschappelijkheid en gezelligheid, zonder die stijl heid, die verraderlijke of spottende hooverdij, die men bij andere volkeren vindt, dal is hel kenmerk des vlaamschen volks. Laat ons meewerken om die kostelijke eigenschap in ons midden te bewaren, eerst bij ons zelven dan bij anderen. T Is om zich zelven moed le geven dat er dit een schreef. (Beiaard). Spoorwegen. De heer minister Vanden Peereboom heeft de volgende maatregelen genomen De reizigers, voorzien van eene enkele kaart of van eene kaart voor gaan en keeren, voor welkdauige tussclienslatie, zullen, indien zij het verlangen, hunne reis mogen voort zetten, zonder onderweg eene nieuwe reiskaart te moeten nemen. Zij moeten slechts den treinwachter verwittigen, dal zij verder zullen reizen. Ter bestemming aangekomen, zullen zij geene uitleggingen meer moeten geven aan den statieoverste. Zij zullen maar haastig. Doch ik noem dit geen hoog moed, maar dankbaarheid aan God, dat hij mij eenen zoon gegeven heeft, die waardig is de plaats zijns vaders in le nemen en die mij in de enkele jaren, welke ik nog te leven heb, leiden kan en beschermen. Ik zal tevreden sterven, als ik u tol erf kan nalaten, meteen vermogen, groot genoeg om als een Mexikaansch edelman le leven. Nu nog een woord over het schapenscheren. Verlangt ge dat daarmede zal begonnen worden, voordat vader Salvierderra hier is? Natuurlijk kunnen we Alessandro laten komen, zoodra ge wilt. Ais wij hem een bode toezendenden, kan deze binnen twee Vader Salvierderra voor de lOden der wilt, totdat vader Salvardierra komt? Daar de Indianen hem alleen hier kunnen zien en hooren, is hel onze christelijke plicht, zou ik denken, de zaken dienovereen komstig le schikken. Maar Juan wordt oud en vadsig. Hij kan niet vergelen dal gij als kind aan zijne knie gespeeld hebt, terwijl ik niet vergeten kan, dal gij ooit iets geweest zijl dan de man, op wien ik in mijne oude dagen steunen kan. Felipe keerde zijn fraai gelaat naar zijne moeder, met eenen glimlach stralend van kinderlijke liefde en bevredigde mannelijke ijdelheid. Als ik uwen staf mag wezen, moeder, heb ik de heiligen niets meer te vragen. En hij nam de magere, rimpelige, kleine dagen bij hem zijn, handen zijner moeder in zijn eigen sterke kan onmogelijk rechterhand en bracht die aan zijne volgende maand tot ons komen. Hij zal lippen, zooals een minnaar dal zou gedaan hebben. Zult gij mij bederven, moeder, sprak Neen, Felipe, niel gij zijl hoog- maar i Loterij der internationale tentoon stelling van Brussel in 1897. 2‘ trekking der raeks .4. Orde der trekking. De trekking der biljetten van de tweede uitgave reeks .4 der onder toezicht der regeering ingerichle loterij ter gelegen heid der Internationale tentoonstelling in 1897, zal plaats hebben op dinsdag 16 Februari aanslaande, om 10 ure’smorgens, ten stadhuize van Brussel (miliciezaal), cn zal desnoods ’s anderendaags voortduren. Slechts de bladen 100,000 tol 199,999 (blauwe briefjes, nummers in hel rood gedrukt) zullen deel nemén aan die trekking. Voorname loten. Hel eerste uitkomend nummer zal hel lot winnen van 100,000 fr. diadeem, halssnoer borstnaald, paar oorhangers en ring in brillanlen). Het tweede uitkomend nummer zal het lot winnen van 20,000 fr. paar oor- knoopen, borstnaald, armband en ring in brillanlen De vier navolgende nummers zullen de vier loten van 3000 fr. winnen, in de volgende orde gerangschikt 1. Meubelen voor eene eetzaal, met geassorteerde gordijnen 10 stuks 2. Dubbel volledig servies in kristal extra; 3. Soorteering van Vlaamsche tapijten (11 stuks); 4. Volledig servies blauw- gloed-versieringmet tafelstel en ge assorteerde vazen. De drager van een biljet, dal een der zes hierboven beschreven loten wint, zal er onmiddelijk hel bedrag van in geld mogen eischen, met afkorting eener ver mindering van 10 l. h. ten voordeele van den verkoopende tentoonsleller, mits zich te wenden, bij aanbevolen brief tolden Algemeenen Commissaris der Regeering Penstraat, ir 17, te Brussel, binnen het tijdbestek van eene maand, le beginnen van daags na gemelde trekking. Bijkomende loten. De andere uit komende nummers, in de orde hunner uitkomst, en mits naleving der hierna aangeduide rangschikking, zullen één der volgende nummers winnen 20 loten van 1000 fr.; 20 loten van 500 fr.; 250 loten van 100 fr,; 1300 loten van 20 fr. De loten die, in veorkomend geval, aan nummers in ’t dubbel toegekend worden, wachten. Tegen dien lijd zult ge zeker wel geheel hersteld zijn. Natuurlijk, antwoordde Felipe, zich in zijn ledikant uitstrekkende en tegen de beddeplank schoppend, met een geweld dal de met fransjes versierde hemel er van schudde en kraakte. Ik zou, als die verwenschte zwakheid mij niel belette op mijne beenen le slaan, reeds geheel beter zijn. Ik geloof, dat hel mij goed zou doen in de open lucht te komen. Felipe verlangde werkelijk zelf hard naar het schapenscheren, dal een prettig, opwekkend werk was, en gewoonlijk met gezellige drukten en feesten ging gepaard. Dat is altijd na de koorts, sprak zijne moeder. Niettemin zult ge over veertien dagen wel zoo sterk zijn, dal ge de wol kunt uitzoeken en in balen pakken. Juan verklaarde morgend, dat hij dit werk altijd gedaan had, toen gij een jongen waart, en dat er dus op u niet behoefde gewacht le worden. Wordt voortgezet Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; met de post 3 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groole letters volgens plaatsruimte. Reklainen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De Annoncen voor Belgie, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicitè, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij i^. VANDEN KERCKHOVE, Drukker-Eitgever, Ooststraat, 6, le Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Herziening van het kadaster. - Ziehier geruststellend nieuws De menschen vieezen dat de lasten zullen verhoogen, in plaats van te verla gen, omdat de agenten met de opneming gelast, de wezenlijke huurwaarde aan- leekenen. Dal is te haastig zijn. De opuemers zijn nu gelast met de wezenlijke huurwaarde op le nemen; hel is volgens die wezenlijk huurwaarde dal het kadastraal inkomen zal beteekend worden. De opuemers zelf hebben niets te zien in hel vaststellen van hel kadastraal in komen; dat zal door anderen gedaan worden. De grondbelasting die nu 7 van hel kadastraal inkomen is, zal ver minderd worden, dal is zeker. O, mijn prachtige zoon! De heiligen hebben mij in hem bet gelaat zijns vaders teruggegeven. Hij is waardig een heer- scher over koninkrijken le zijn! In waarheid was Felipe Morena alles behalve geschikt tot heerschen. Immers als hij dal geweest ware, zou hij zich niet zoo door zijne moeder hebben laten regecren. Evenwel werd er, wat licha melijke schoonheid betreft, nimmer een vorst geboren, wiens gelaat en houding een scliepler en kroon beter zouden hebben doen uitkomen. Ook was hel waar, dat hij sprekend op zijnen vader geleek, maar een heerscher was hij niet. Juan Canilo begint ongeduldig te worden over het schapenscheren, zegde de senora. Ik vermoed echter dat gij niet van i Tevredenheid. Niels op aarde gaal boven de tevreden heid. Wal maakt hel dal ge schamel zijt en arm, dat ge bard moet wroeten en slaven, ja zelfs dal u ziekte ol gebrekkelijkheid neerslaan, als ge maar tevreden zijl. Tevreden zijn wil niel zeggen zich ver heugen over zijnen toestand, maar hem verdragen met gelatenheid, in zijn bin nenste iioop en betrouwen gevoelen, met licht gemoed de moeilijkheden en de hinderpalen trachten le overkomen. Tevreden kan men zijn in allen toe stand cn gelukkig hij die nog de tevre denheid bezit. Maar ook ongelukkig, hij die dezen zoeten balsem op zijne wonden niet leggen kan. Niels gaal hem, niets is hem zoet, noch in gewoon verzet, noch in T gezel schap van vrienden, noch in de zoelheid van den dagelijkschen omgang met deze die hem omringen, vindt hij genoegen. Hij lijdt alleen, grimmig en met zijn hart vei knaagd. Hij kan en wil niel klagen, omdat iuj geeuen troost wil, wanL li’UQSl zelve is hem eene pijn. God geve ons altijd de tevredenheid. Wij zijn meest allen werkmenschcn of burgers, die dagelijkse!) moeten werken en ons best doen om er te kotnen. Wij hebben er dus veel belang bij moed op hel werk, lust in de bezigheid, lichtheid van ziel en gemoed te bezitten. Daarom is het bezit der tevredenheid de grootste schal op aarde. Een der beste middels dus om de tevredenheid te behouden is neerslig werken. Die werkt moet over zijn eigen en anderen tevreden zijn, hel werk met moed volbracht zet den geest blijmoedig heid bij. Hel werk versterkt en verzet. Deze die in hunne dwaasheid tegen bel werk opkomen en hel afbeelden ais oenen last, eene zure noodwendigheid voor den menseh, zijn soms grootelijks bedrogen. Ja, maar, zult gij mij zeggen, er is werk cn werk. Zeker is hel dal de eene veel meer moet doen voor zijn brood dan de andere. Zeker wint de eene tiendubbel meer dan de andere, cn dal met een klein gedeelte van moeite. Doch, dal is nu zoo, en de remedie aan de kwaal is in T werk zelve, is de trevredenheid. Zoolang als T een beetje gaal, zoolang als onze armen kloek, ons iijf gezond, onze geest klaar is, moeten wij onze last opuemen en blijmoedig er mede voortlredcii. Eene andere bron van tevredenheid is de liefde, de vriendschap. De omgang niet onze evenmensch, de versmelting van twee zielen in eene, de mengeling, liet deelen, hel samenslroomen, van al hel genoegen, ai de smet ten, al de tegen heden die twee beminnende zielen ver vullen, dat ook is de eeuwige bron van het zuiverste, hel echtste genoegen. De vriendschap dan met haren gezelliger» I- I 1 I haren raad, hare opbeuring, de E-BLAD 9-16 I --■rr7aHa*e6S8*afrsai. 2- 38 3- 10 4- 09 Nieuport Dixmude Dixmude Nieuport 11- 46 12- 18 1- 33 2- 05 2-12 2-44 3- 59 4- 31 5- 41 6- 13 8-07 8-39 6- 52 7- 24 l>e Kamer. 5-18 7- 45 8- 18 DUINKERKE GHYVELDE VEURNE O ENT BRUSSEL 4-43 7- 16 8- 20 6- 08 7- 20 9-56 10- 41 11- 08 5- 55 6- 25 6-52 9-18 10-45 3-08 3- 40 4- 04 6-46 5-00 5- 34 6- 03 9-00 10-47 6- 00 7- 28 9-48 10-23 10-52 a •'U 12-28 1 00 I 6- 44 7- 16 7- 28 8- 00 8- 43 9- 15 9-23 9-55 10- 54 11- 31 11-55 2-58 4-55 8-10 1 bij, en mij hoogmoedig maken. Vertrekuren van den ijzerenweg van Duinkerke, Veurne, Gent naar Brusselen Slivniude naar Nieuport. 8- 57 9- 27 9-53 12-05 1-20 Allerlei. naar liet lunj’elscli. 1-47 2-38 11-40 3-52 5-43 6-05 8-35 6- 43 7- 12

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1897 | | pagina 1