NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT VAN VEURNE Bi RAMONA, nam* liet EngelHcli. I yi? jaar. IV.' 8. Februari 1895'. Een 1 door Jon heer 4 Zaterdag 540 van etde overzeltelijke standvastigheid, senora, en Deze brochuur maakt het historiek van het vraagpunt en wijst er op dat, ondanks alle beloften, de jaarwedde nog steeds nagenoeg dezelfden bleven sedert 1875. Het maximum van eenen onderwijzer is nog steeds 2200 fr.; dat van eenen regent ^500 fr. en van eenen bestuurder 3300 fr. met vrije woning. Vele amblenaars in andere vakken heb ben hunnen toestand zien verbeteren. De toestand der leeraars is niet meer in verhouding met hunne behoeften en met de studiën, die zij moeten doen. Leeraar^jaarwedden. De bond der leeraars van T middelbaar onderwijs heeft aan al de leden van hel personeel eene brochuur gezonden, handelend over de verhooging der jaarwedden. vnn genoeg treurigs in het heden. Waarom zou zij dan nog de tragedies oprakelen van hel verleden? Toch was het geene geschiedenis, die gemakkelijk geheel in T vergeetboek kon geraken. Nu en dan, in de schemering van den zomeravond, of onder T lommer der wijngaarden, werd zij nog wel eens fluisterend verteld, terwijl jongelingen en meisjes met trillend hart toeluisterden. Daar was eene oudere zuster geweest der senora, eene zuster oud genoeg om begeerd en bemind te worden, toen de senora nog een klein kind was, die hare hand beloofd had aan eenen jongen Schot, genaamd Angus Phail. Zij was eene mooie vrouw en Angus was van den dag af waarop hij haar voor ’t eerst bij de deur van haar huis had zien staan, zoo krankzinnig op haar verliefd geworden, dat hij in letterlijken zin schier van zijn versland beroofd werd. IVordl voortgezet 30 millioen reiskaartjea. De toe passing van het nieuw tarief voor het reizigersvervoer op de spoorlijnen van hel land zal de tegenwoordig in gebruik zijnde reiskaartjes builen dienst stellen. Zij zullen moeten vervangen worden door een reiskaartje van een nieuw model. Het is geen gering werk, dal ie doen is van nu tol 1 mei aanslaande, in de werk huizen voor de vervaardiging van spoor- wegkaartjes, die hel bestuur der spoor wegen le Mechelen bezit. Men berekent dal er 30 millioen kaartjes legen 1" mei zullen moeten gemaakt worden. Ook zullen de werkhuizen dag en nacht moeten werken. Hel schijnt dal hel bestuur de zekerheid heeft dal hel werk in tijds zal gedaan zijn. De statiën hebben er ®ok voor te zorgen dat dc casiers veranderd worden, der wijze de nieuwe klasseering te kunnen doen; de persen om de dagteekening te stempelen en de nijplangjes die de zaal wachters en de treinwachters bezitten, moeten in overeenstemming gebracht worden met dc aanduiding van de uur plaat van 24 uren. Vluamaeh Tooncel. De vierde verlooning onzer Rhetorica Maatschappij zondag lest gegeven, had nogmaals een zeer talrijk en uitgelezen publiek naar den schouwburg gelokt. Hel eerste stuk van T programma Roze Kale voor de derde maal alhier ten tooneele gevoerd, heeft zoo als bij de vorige voorstellingen onbeschrijvelijken bijval verworven voor onze looneelislen was hel echte triomf want de toejuichingen en terugroepingen waren zonder einde. Daar hel verslag van 19den December leslieden, den inhoud van dit treurspel afsciietsle en tevens de rol van eiken speler in het bijzonder besprak, ware het Onze atheneums. Het getal leer lingen der koninklijke atheneums van Belgie beliep op 31 december laatstleden tol 5705. Hel atheneum van Antwerpen telde liet grootste getal leerlingen, 801; dan komen Elsene, 493; Luik, 481; Brussel, 434; Bergen, 417; Charleroi 373; Gent, 365; Verviers, 284; Doornijk, 249; Leuven en Oostende, 214; Tongeren heelt hel kleinste getal leerlingen, 81. De Vlaamsche taalwet. Zondag had in de Stadshalle, le Brugge, eene openbare meeting plaats, waar ongeveer drie duizend personen aanwezig waren. Ih i woord werd achtereenvolgens ge voerd door liberale en katholieke sprekers. Ook le Oostende had zondag eene groote vergadering plaats met de taalwet de Vriendl-Coiemans als hoofdpunt der dag orde. Eene groote protestatiemeeting, inge- richl door den Liberalen Vlaamschen Bond van Antwerpen, had aldaar zondag plaats. Allerlei. Spa en Oostende. Ziehier hel amen dement in den Senaat De nieuwe tarief op de spoorwegen zal in voege treden op 1 mei. De heer minister der spoorwegen heeft hierover eenen omzendbrief uitgegeven. De .nieuwe grondslagen van den tarief bepalen eene vermeerdering van 20 p. h. op de reiskaarten van 1° klas, van 10 p. h. op deze van 2’ klas. De prijs van de 3* klas, gewone trein, wordt behouden, en de bijlaks voor expresslreinen wordt voor al de plaatsen afgeschaft, zoodat er geen verschil meer zal zijn tusschen express lreinen en gewone. Dc reizigers die kaarten voor eene rondreis zullen verlangenzullen naar eigen zin eenen reisweg mogen maken. Eene vermindering van 20 p. h. op de normale prijzen zal hun worden toege- siaau, evenals op de reizen naar eigen keus samengesteld. De piijs der gewone abonnenlen en deze van 15 dagen zullen voor de 1' klas met 10 p. h. verhoogd worden; voor de 2'' klas met 5. p. h. maar zij zullen voor de 3' klas verminderd worden met 10 p. h. Hardenpont aan hel ontwerp Lejeune voorgesteld Art. 5 (nieuw). Hel gouvernement zal de gemeente-besturen van Oostende en Spa kunnen machtigen om hel inrichten te vergunnen op hun wederzijdse!) grond gebied van eenen spedkring, niet voor het publiek open, die niet zal onderworpen zijn aan de schikkingen der artikelen 1, 2 en 3 der tegenwoordige wet. De machtiging zal ondergeschikt zijn aan de jaarlijksche storting door hol ge meentebestuur eener som van 300,000 fr. aan de hulp- en voorzorgkas ten voor dode der slachtoffers van ongevallen van den arbeid. De te storten som zal te rekenen van hel 2d<’ jaar op 500,000 fr. kunnen ge bracht worden. Do machtiging zal ten allen tijde kun nen ingetrokken worden, in geval van vastgesteld misbruik, zonder dat er reden beslaat om de gestorte som geheel of gedeeltelijk terug te geven. Alt. 6 (nieuw). Niemand zal de bedoel de kringen mogen bijwonen zonder voor af regelmatig als lid aangenomen en als dusdanig op dc registers van den kring ingeschreven te zijn, en zijne bijdrage door de statuten der maatschappij vast gesteld, betaald te hebben. Deze kringen zijn ten allen tijde onder worpen aan de waakzaamheid der ge- meenleoverhcid, evenals aan bel toezicht der hoogere bestuurlijke overheid, vol gens de regelen bij koninklijk besluit vast te stellen. De heer Finel heelt voorgesteld er nog bij te voegen De spelen zullen niet vóór 6 ure mogen beginnen en le middernacht moeten ein digen. apothekershandboek. Men weel dal de regeering besloten heeft dat voortaan de artsenijleergang of apothe kershandboek in hel fransch zou opge- steld worden. Ik zou zeggen dal hel genoeg voor hem moest zijn le weten, dat de schapen zullen geschoren worden wanneer ik dit verkies, antwoordde Felipe, en daarmede is het uil. Dal was het ook, terwijl de zaak daarenboven eindigde juist zooals de senora van den beginne overlegd had, dal zij afloopen zou. Doch niemand, zelfs niet Juan Ganito, vermoedde, dal niet haar zoon, maar de senora zelve had doorge dreven, dat het schapenscheren lot de komst van vader Salvierdcrra zou worden uitgesteld. Tot hiertoe was de ofllcieele tekst in hel lalijn. Nu vragen echter de vlaamsche apothe kers een 2lalig handboek en doen le recht opmerken, dat er eene voorbeeldige Nederlandsche pharmacopea beslaat. Maar de meeaten vragen noch fransch, noch vlaamsch, doch wel hel behoud van 't lalijn, opdai hun beroep zijnen stempel van wetenschap behoude, en hel publiek niet al wele wal de doktor op de recep ten schrijft. Brussel en Dlxmude naar Aieuport. Nieuport 6-44 Dixmude Dixmude Ni«uport II. Juan Ganito en senor Felipe waren niet de eenige leden van hel gezin der senora, die naar het schapenscheren verlangden. haar eigen, hare belofte naar de letter gehouden, In die belofte lag misschien nog meer opgesloten, doch de senora achtte zich niet geroepen meer te doen, dan waartoe zij gezegd kon worden ge bonden le zijn. Ramona’s geschiedenis had de senora nooit aan iemand verleid. Voorde meesten die het meisje kenden, was zij een geheim. Zij wisien niet en niemand zou het ooil gewaagd hebben de senora nieuws gierige vragen le doen wie Ramona was of waarom hel in hel huis der senora verblijf hield en op eene lijn meisje, dal toch niet Morena heette, als eene dochter werd gesteld mei haar aangebeden Felipe. Enkele ouderen van dagen zouden eene zonderlinge geschiedenis van Ramona kunnen verleid hebben, maar hel begin dier geschiedenis was eene halve eeuw in hel verledene te zoeken, en sedertdien lijd was er veel gebeurd. De jeugd dacht niet aan Ramona’s verleden. Zij wist dat het meisje, onder de hoede was der dat was genoeg. Zij zag reeds liEIlCKIIOVE, Drukker-L'itgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Duinkerke, Veurne, Gent naar Ramona deed dit evenzeer. Ramona was in de oogen van de wereld in hel algemeen een persoon van véél meer gewicht dan senora. De senora behoorde tol het ver- ledene; Ramona tot het tegenwoordige. Tegen éën oog, dat de strenge schoonheid van de blreke, sombere senora bewon derde, waren er honderd, die met ver rukking eiken glimp van Ramona’s gelaat, opvingen. Schaapherders, veehoeders, dienstmaagden, kinderen, honden, kiekens, allen voelden zich tot Ramona aange trokkén. Ieder hield van haar, behalve de senora. De senora mocht haar niet lijden; zij had haar nooit liefgehad en zou bet ook nimmer doen. Toch bekleedde zij, van Ramona’s vroegste jeugd, de plaats van moeder bij het meisje. Niemand zou hebben kunnen zeggen, dat de senora in al de zestien jaren, die bel kind bij haar had ingewoond, ooil bepaald in haren plicht was te kort geschoten. Zij had beloofd eene moeder voor haar le zijn en had mi. -l"lro Blad vei schijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar; 4 fr. ’sjaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De Annoncen voor Belgie. uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicitè, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij Ij. VANIM4N den ijzerenweg De gebeurtenissen op Creta. De gebeurtenissen op Crela nemen eene gevaarlijke wending aan. Crela, dal ook soms Candïa gchcelcn wordt, naar den naam van zijne hoofdstad, is een schoon eiland ten zuiden van den griekschen archipel. Hel is 8,590 vierkante kilomel" grooi omtrent bel derde der opper vlakte van Belgie en telt 240,000 in woners, waaronder 38,000 inahomcdancn. Hel overige der bevolking is groolendeels griekschschismatiek; er zijirook talrijke rooinsch katholieken. Crela hoort aan den Sultan, en, zooals in allo turksche bezettingen, heeft dc mahoinedaansche overheersching zich op wreede wijze doen gevoelen. Hel eiland dal zeer vruchtbaar is, is door de turk- schc uitbuiters bijna gansch ten onder gebracht, en de Grelenzers zijn sedert lang reeds hel juk van de Sultan moede. De mahomedannee hebcvolking leeft in be stendige oneeniglicid met de kristenen, en voortdurend hebben er botsingen plaats die dan door de turksche overheden met wreed geweld beteugeld worden. Sedert langs reeds vraagt de cbrislene bevolking hare vereeniging met Grieken land. De Grieken wcnschen niets beter dan Crela in te lijven, de konirig zelf is er zeer voor genegen, doch de minister raad, waarvan M. Delyaiinis thans voor zitter is, vreesde erge verwikkelingen te verwekken en zich de europeesche mo gendheden op den hals le halen. De europeesche mogendheden zijn er inderdaad allen op belust om Turkije le verdeden doch elk hunner zou T grootste stuk willen inpalmen en in geen geval Griekenland een deel van den buil laten meenemen. Daar zij elkander wantrouwen en vreezen de eene door de andere be drogen te worden, behouden zij nog liever den legen woord igen staal van zaken, en laten dc Turken maar gerust hunne gruwden tegen de Armeniërs en Grelenzers plegen. Nu zou er wel eens eene gansche om mekeer in de zaak kunnen komen en misschien hebber, wij voor een oorlog le vreezen, want Griekenland schijnt thans besloten te zijn om op Crela tusschen te komen; de tweede zoon van den koning van Griekenland, prins Georges, is reeds naar hel eiland vertrokken. Dit 3- 59 4- 31 5- 41 6- 13 6- 52 7- 24 8- 07 8-39 5-18 7- 45 8- 18 BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDE 4-43 7- 16 8- 20 5- 55 6- 25 6-52 9-18 10-45 3-08 3-10 1-04 6-46 8-10 5-00 5- 34 6- 03 9-00 10-47 7-16 7- 28 8- 00 1- 33 2- 05 2-12 2-44 8- 43 9- 15 9-23 9-55 11- 46 12- 18 12-28 1 00 8- 57 9- 27 9-53 12-05 1-20 1-47 2-38 3-52 5-43 2-38 6-05 8-35 - ■■Taf - Vertrekuren DUINKERKE GHYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL 6- 00 9-16 1-47 2-38 6-08 7- 28 11-40 3-52 5-43 7-20 9-48 2-38 6-05 8-35 9-56 10-23 3-40 6-43 10-41 DUINKERKE 8-45 10-52 4-09 7-12 11-08 -■■■ -- -----1 1 10- 54 11- 31 11-55 2-58 4-55 P-: 9-16 11-40 3- 40 6-43 4- 09 7-12

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1897 | | pagina 1