NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT VAN VEURNE RAMONA, naar liet Kn^elwcli. '2'1" jaar. X.' IO. G Maart WVX militaire pensioenen alsook Griekenland en Turkije. --- 6 ohyvei.de veurne Ziiterdag r_. van de uit breiding van den dienst der ijzerenwegen. tiental slechts hebben het woord kunnen voeren. Het was bijna avond toen de meeting gesloten werd. De volksvergadering heeft beslist aan de wetgevende Kamers en aan de regee- ring ter kennis te brengen dal het vlaam- sche volk er den hoogsten prijs aan hecht dat geene bepaling, van welken aard ook, in het wetsontwerp De Vriendl-Coremans worde behouden of ingelascht, inbreuk makende op hel beginsel van volkomen gelijkstelling van beide landstalen. En dat er onverpoosd geheel hel vlaamsche land door, propaganda zal worden ge maakt, totdat in België vlaming en waal eindelijk op zelfden voel worden behan deld. i een keerde met en lachend, van U -- 'T dal er heel de 'vercld zou Senaatkiezing te Bergen. liet Senaloriaal kiezerskollege van bel arrondissement Bergen is bijeengeroepen legen Zondag 28 Maart, ten einde een lid van den Senaat te kiezen in vervanging van den heer Legrand overleden. beeldschoon slapend kind in zijne armen. Zich in zijne volle lengte lot haar op heffende en haar ernstig en droevig met zijne staalblauwe oogen aanziende, «egde hij Senora Ortegna, gij hebt mij eens vreeselijk onrecht gedaan. Gij hebt ge zondigd en de Heer heelt u gestraft. Hij heeft uw echt kinderloos gelaten. Ik heb ook gezondigd en de Heer heeft mij ook gestraft. Maar hij heeft mij een kind gegeven en thans kom ik tot u om u eene gunst te vragen. Wilt gij dit kind van mij tot u nemen en het opbrengen, alsof hel uw eigen ware? De tranen rolden senora Ortegna langs de wangen. De Heer had haar gestraft, zwaarder nog dan Angus Phail welen kon. Hel leed van kinderloos te zijn, hoe bitter dit ook wezen mocht, was toch nog bel ergste niet dat zij ie dragen had. Zonder een woord te spreken stond zij op en strekte hare banden naar hel kind uit. Hij legde hel in hare armen, terwijl het wichtje rustig bleef slapen. Hel budjet van oorlog bedraagt 48 miljoen 381,375 fr., dat is 516,253 fr. 50 meer dan in 1896. Er wordt 5000 fr. gevraagd om de soldaten die bij den troep overlijden naar hunne geboorteplaats te vervoeren, als de familien hel vragen en den onkosl niet kunnen betalen; 16,675 fr. opslag voorde officieren van den genie; 9500 fr. meer voor de eleclrieke verlichting der forten door de kanonniers bezet; 12,500 fr. meer voor den dienst van het drinkwater in de kazernen; 30,000 fr. voor het bouwen van woningen voor getrouwde onder-officieren te Oostende; 30,000 fr. voor hei gebouw van den genie te Oos tende; 200,000 fr. voor hel koopen van patroonlessclien voor het voetvolk; 8500 fr. voor het koopen van nieuwe geweer- riemen voor de kanonniers, die nu hel albinigewecr krijgen; 45,000 fr. voor hel koopen van zakken voor hel werkgerief der voetgangers, dat voortaan aan den gordel zal hangen, in plaats van over de schouders en op de borst; 80,000 fr. voor het koopen van 23 wagens voor den ziekendienst en 40,000 fr. voor hel koopen van 100 velos. Ik weet niet of hel mij vergund zal wordenbegon zij aarzelend. Mijn echtgenoot Vader Salvierderra zal hel bevelen. Ik heb er met hem over gesproken. Het gelaat der senora verhelderde. Als dil zoo is, hoop ik dal hel zijn zal zooals gij begeert, sprak zij. Toen werd zij door eene zonderlinge verlegenheid bevangen en op de zuigelinge nederziende zegde zij vorschend Maar de moeder? Een donkere blos overloog het gelaat van Angus. Misschien besefte hij, nu hij tegenover de zachte en nog altijd be minnelijke vrouw stond, voor bet eerst hoe droevig hij zijn leven had verspild. Met een zenuwachtig gebaar, waarin alles lag opgesloten, zegde hij Dat is niets. Zij heefi andere kinderen van haar eigen bloed. Maar dit is hel mijne, mijn eenig, eenig dochtertje. Ik wensch dat dil kind door u zal worden aangenomen. Zoo niet, dan zal de kerk hel onder hare bescher ming nemen. Iedere seconde voelde Ramona meer bankroet, in officieelen vorm. Had Duitschland vroeger, zonder hetGrieksche hof te ontzien, de Duilsche schuldeischers wal meer recht verschaft, dan zou Griekenland wel intijds den lust vergaan zijn tol een optreden als nu in de kwestie van Kreta en aan Europa ware een ver nedering gespaard gebleven. Voegen wij hierbij dat volgens den Lokalanzeiger minister Delyannis heeft verklaard dal Griekenland geen voornemen had Kreta te annexeeren, maar dal er nu, na hel bombardement, dan zijn die 40 kanonschotengeen andere oplossing mogelijk is dan Kreta aan Griekenland af te staan, en wij komen lol een ietwat duidelijker inzien der nevenbedoelingen in hel geheel. Hel overige der nevenkwesties zouden wij kunnen bestempelen met de uit drukking bluf, want wal beteekenl hel verzet van Griekenland, wal de weerstand der Kristenen op Kreta, tegenover den algemcenen wil der Groote Mogendheden, die er hel hoogste belang bij. hebben dal er geen algemeene verstoring kan komen in den zou noudigeu vrede van Europa? Een bewijs dat keizer Wilhelm ditmaal zijn slag zou kunnen thuis halen door den sultan te verzekeren van zijn vriendschap en zijn bescherming, vinden wij in bericht uil St Petersburg dal luidt Rusland dal de korreklheid van belgedrag van Duitschland wil erkennen, aanziel het als noodzakelijk om aan Griekenland te bevelen dal hel zijn troepen en zijn vloot heelt terug te roepen, binnen de drij dagen. Ook uil de verklaring van Lord Salisbury in de Lordskamer, blijkt darde over winning aan Wilhelm II zal blijven, want, zegt de eerste minister, Kreta zou een gedeelte blijven van liet Turkscli Rijk, maar met een eigen wetgeving; en de Mogendheid die zou weigeren zijn troepen van liet eiland terug te roepen, zou daartoe gedwongen worden door de vereeuigde Mogendheden. Vlaamsche Uelooging. Zondag had te Schaarbeek eene be- tooging plaats ten voordeele van de wel De Vriendl-Coremans. Maatschappijen uit Brussel, Antwerpen, Gent, Aalst, Brugge, Leuven, Aerschot, Thiell, Thienen enz. enz. hadden er zich naar toe begeven; sommige bladen schatten de betoogers op 4000, anderen op 5000, nog anderen op 10,000. De stoel doortrok een lOtal straten en ging ap het grondgebied van Brussel uiteen om zicli naar den Vlaamschen Schouwburg te begeven, waar eene moiistci meeting plaats had. Een 40lal sprekers waren ingeschreven; een vijf jaren na haar eensklaps voor toegang tol 1 de opbrengst aan drank of erger nog te verkwisten. Zijne verloren bruid ont moette liij nimmer. En ook zocht hij niet haar te ontmoeten; terwijl zij, van hare zijde, alle voorzorgen nam om hem te ontwijken en weldiamet haren echtgenoot naar Monterey lerugkcerde. Eindelijk verliet Angus het land en «enigen lijd later liep het gerucht dal hij hi Los Angelon was en ziel) bij het zeiidciiijg-geiiooiscbap van St. Gabriel had gevoegd, om ouder de Indianen verblijf te houden. Enkele jaren kwam ue nog meer verrassende tijding, dat hij ager gezuiiiMn *nel eene iudiaansche vrouw was ge- r|iem weglii pèn'als voöi uouwd, eene vrouw met vele kinderen, ken dionkaard en ^al eei* piieslcr der St. Gabriel’s kerk voor welkeen vreeselijk zijn echt kerkelijk had ingezegend. Dit i bewaard is zeden de 1 "aS het laatste wat de trouwelooze Wie kan het ’haa "kwalijk Ramona Gonzaga ooit van haren minnaar j geen lust had met zulk j hoorde, totdat, omstreeks vijf-en-twinlig iaren na haar huwelijk, bij op zekeren dag -1 hii van halve verkocht bij alles wat hij toegang iu<. schip voor ’t andere, om niemand, doch daar Tarieven voor het vervoer van rei zigers en reisgoed. Lokaallreinen. Behoudens de uitzonderingen te regelen voor sommige treinnen, worden reizen* deti van alle klassen in de lokaallreinen toegelaten. Inteinationale of prachttreinen, aan te wijzen door hel Beheer. In die treinen mogen plaats nemen 1° Zonder opgeld De reizenden met internationale biljetten legen den gewonen prijs cn met kinderbiljellen, degenen met plaatsbewijzen van agentschappen als van Cook en Son of met rondreisboekjes. 2’ Mits een vast opgeld van 2 fr. voor afstanden van 200 kilometers of minder cn 3 fr. voor afstanden van meer dan 200 kilometer a) De reizenden in binnenverkeer en in gemengd verkeer, met biljetten legen de gewone prijzen, en met gewone- of schoolabonnementen; b) De kinderen, de soldaten die tegen lialven prijs reizen; c) De maalschappijleden, de daarmede gelijkgestelde personen en de leerlingen dien eene schoolreis doen, met vooraf gaande toelating van het Beheer. Hel opgeld moet vóór hel vertrek be taald worden aan het winkel der statie waar de internationale trein genomen wordt. In die treinen mogen niet plaats nemen met biljetten voor binnen- gemengd of internationaal verkeer Maalschappijleden en daarmede gelijk gestelde personen, leerlingen die eeuc schoolreis doen en geene voorafgaande toelating hebben van het Beheer, kiezers, landverhuizers, gevangenen en werklie den die buiten het land gaan werken, Vertrek uren [hl Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. [nnoncen voor llelgie, uitgezonderd beide I laanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicitè, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij I-- VANDEN KEnr.uiinvE. Drukker-Uittrever. Ooststraat, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. den ijzerenweg Duin kerke, Veurne, Gent naar Hel budjcl van ’s lauds schuld voor 1897 bedraagt 113,659,818 fr. 96 c.dat is 8,993,958 fr. 13 c. meer dan in 1896. 2,034,067 fr. 20 c. van dien opslag moeten dienen voor intrest van geleend geld voor hel maken van ijzeren wegen, 6 miljoen moeten dienen voor liet betalen der 3u Ir. per maand aan de loteliiigen, De pensioenen vereischen 365,000 fr. meer, ten gevolge van den opslag der Doch Angus barstte alleen in waanzinnigen lach uil en waggelenden tred, zingend huiswaarts. Hel volgende wal m n van hem hoorde Was, dal iemand hem in eeuen kroeg Rezieil had, waar hij dronken op den «fond had gelegen. Van dien dag af was hij al lager en lager gezonken, totdat de m nschen voor hem wegliepen als vooi 1 enen gevaarlijken dronkaard. Zie eens voor welk een *ot de senorila onnadenkenden. ’"‘men, dat zij geen eenen ellendeling te trouwen? In de enkele lusschenpoozen "uchterheid, i kezat, hel eene Hoe zal de twist tusschen Griekenland cn Turkije, hoe zal dil bloedig geharrewar over Kreta eindigen? Heel Europa is in den weer om den gezonden maar armen Griek den zwaren maar zieken cn even armen Turk van ’t lijf te houden cn om die twee, die als kat en hond tegenover elkander staan; te beletten nagels en tanden te gebruiken, is er een vloot verzameld zoo groot de verovering van l.„I 2. mee kunnen ondernomen worden. Wat wil Griekenland, wal Turkije, wal Europa, wal eindelijk de bevolking van Kreta waarom heel Europa, wordt in rep cn roer gezel? Ja, dal is moeilijk om onderzoeken; elk heeft zoo zijn eigen inzichten, maar het blijkbaar doel van geheel is hel out- trekken van Kristen of Grieksche Kreten zers aan de de dwingelandij der Moslems. Nu schijnt hel ook zeker, dal hel algemeen, hel volk aan de zijde der Kristen ver drukten slaat, dal de algemeene wensch is dal de Kretenzers van de tyrannic des Sultans verlost worden. Maarwal heeft hel openbaar ge voelen zooal in Ie brengen, als de politieke belangen van het land er mede gemoeid zijn ais de eene Staat rechts, de andere links wil, omdat er staalkundige voor- deelen te verdedigen ofte verwerven zijn? Niels. Voorde politiek moet hel openbaar gevoelen hier den weg ruimen. De groote dwarsdrijver in die regeling, die wij altoos gezocht hebben bij John Buil, zil eigenlijk lusschen Duitschers, deze schuddebollen en zeggen: nein Daarentegen valt niet le pruttelen want er mag niets verbroken worden in bel Europeesch koncert. Turkije zal niet ge schonden worden Keizer Wilhelm wil dal zoo; zoodus moei de oplossing hierin worden gezochtZelfbestuur voor Kreta, maar onder de soevereiniteit van den Sultan. Griekenland nu wil bon gré mal gré zijn hand leggen op Kreta, ja dreigt met door den mond van zijn minister van buiien- landsche zaken le zeggen, dal wellicht de eerstvolgende koepon van de zoogenaamde fondeeringleening nielzal betaald worden. Dit dreigement heeft de Duilsche dag bladen in T harnas gejaagd, die daarin niets minder noch meer zien dan een ge- makkelijk middel om een Staatsbankroet te slaan en zeggen ze 40 kanonschoten 'an de Mogendheden voor Kanea waren een voldoende voorwendsel lol een Staats- KKIXCIilIOVE, Drukker-Uitgever, Ooststraat, 6, Brussel en Dixniude naar Nieuport. 1- 33 2- 05 2-12 2-44 3- 59 4- 31 5- 41 6- 13 8-07 8-39 6- 52 7- 24 DUINKERKE GENT BRUSSEL 3-08 3- 40 4- 04 6-46 8-10 4-43 7- 16 8- 20 5-18 7-45 10- 54 11- 31 11-55 2-58 4-55 9-16 11-40 2-38 ADVERTENTIE-BLAD BRUSSEL GENT VEURNE GilYVELDE DUINKERKE 6- 44 7- 16 7- 28 8- 00 8- 43 9- 15 9-23 9-55 11- 46 12- 18 12-28 1 00 8- 57 9- 27 9-53 12-05 1-20 1-47 2-38 3-52 5-43 6-05 8-35 3- 40 6-43 4- 09 7-12 Allerlei. r UUl haar stond. Hoe hij haar huis had gekregen wist stond hij, met een 5- 55 6- 25 6-52 9-18 10-45 5-00 5- 34 6- 03 9-00 10-47 6- 00 9-16 1-47 2-38 6-08 7- 28 11-40 3-52 5-43 7-20 9-48 2-38 6-05 8-35 9-56 8-18 10-23 3-40 6-43 10-41 8-45 10-52 4-09 7-12 11-08 'h Ikiidjet. Nieuport Dixmude Dixmude Niauport

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1897 | | pagina 1