NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT VAN VEURNE RAMONA, naai* liet Eh^cIhcIi. jaar. IW.’ 13. «T Maart IS!»?- Zaterdag De volks-apotheken. Op aanzoek schepen der zes groole mogendheden en naderen; alleen de 9 voor hel ©ogen- I n van senora niets vragen. Elk woord van het gesprek was in haar hart begraven en stond haar even levendig voor den geest als den dag, waarop zij hel thans nimmer meer aangeroerde onderwerp bepraat hadden, terwijl lederen dag de overtuiging zich in haar versterkte, dat de senora nooit eene dochter had begeerd. Een karakter, minder lijdzaam dan dat van Ramona, zou reeds lang verbitterd of in verzet gekomen zijn. Ramona echter schikte zich in haar lot, zooals een mis maakte zich in het hem opgelegde lijden schikt met de tevredenheid, die ver boven gelatenheid is verheven, als gelatenheid zich boven weerspannig morren verheft. Niemand die Ramona’s zonnig gelaat zag, zou ooit vermoed hebben, dat bel meisje leed of zorgen had gekend. Zij was de verpersoonlijkste opgewektheid en bezat de gave van alle harten voor zich te winnen. In het klooster van Los Angelos, waar de senora haar had laten schoolgaan, werd zij door de zusters nooit anders dan bet dierbare kind ge- De diepte der zeeën. Ziehier den uitslag der laatste peilingen, mede gedeeld door de Génie Moderne Het wetsontwerp tot toepassing der voorwaardelijke veroordeeling op mili tairen is door al de afdeelingen der Kamer aangenomen. Kilometrische reisboekjes. In hel blad van den Touring Club komt een artikel voor over eene invoering, die van groot gewicht zou zijn voor hel reizigers verkeer, namelijk de kilometrische reis- boekjes. Waarom, vraagt de schrijver, kan men niet in eens een getal kilometers vervoer koopen, die men dan gebruikt naarmate men ze noodig heeft, in plaats van ver plicht te zijn uw kaartje te gebruiken, den dag dal ge T noodig hebt En dal is zoo. Ge koopt postzegels, die voor altijd geldig zijn en ’t postwezen denkt er niet aan u te verplichten den timber denzelfden dag te gebruiken. Wal men kan doen voor het vervoer van De wet wegens de burgerwacht zal, naar men verzekert, du jaar niet gestemd worden. van hel gouvernement, hebben tie provin ciale geneeskundige commission dc kwes tie onderzocht of de samenwerkende apo theken voordeelen of ongemakken ople veren. De geneeskundige commission van Ant werpen, Mechelen, Brussel, Leuven, Brugge, Korliijk, Gent, Dendermonde, Bergen, Charleroi. Doornik, Hoei, Luik, Hasselt, Arlon, Dinanl en Namen hebben hel advies uitgebracht, dal er geene reden bestaal, de tegenwoordige instellingen van samenwerkende apotheken te behouden. De besluilselcn der geneeskundige com missie van Brussel, luidt volgt 1. Dat er geene reden bestaal, onder opzicht van geneeskunde, de tegenwoor dige inrichtingen van de volksapolheken der onzijdige landen zullen de crelasche haven mogen binnenvaren en er koop waren lossen, doch op voorwaarde dal deze niet bestemd zijn voor de grieksche troepen ol de opstandelingen. De ver dachte schepen zullen door de matrozen der internationale vloot mogen onderzocht worden. Sedert zaterdag avond hebben al de grieksche schepen Greta verlaten. Zoo zullen, een voor een, al de maat regels der mogendheden genomen wor den. Denkelijk zal de grieksche kolonel Vassos hel met lang op hel eiland kunnen uilhouden. Maar moesten de vreemde admiraals hunnen laatstee maatregel uit voeren, is te zeggen den blocus voor geheel Griekenland leggen, dan zou liet grieksche leger de grens overtrekken en den oorlog mei Turkijen beginnen. --- Do nieuwe Minister van Oorlog. La lié/onne beweert uil ofticieele bron te kunnen melden dal luilenaiil-generaal Bocquel. bevelhebber der 2de milliard omschrijving, binnen kort minister van oorlog zal benoemd worden. Genei aal Bocquel is 62 jaar oud. Hij was vroeger jarett geruimen lijd kabinets- overste van generaal Pontus. slechts twee jaar oud waart. Wat u te doen slaat, is een goed kind te zijn en te zorgen dat vader Salvierderra, als hij komt, tevreden is. Hij vindt hel niet goed dal gij nieuws gierige vragen doet. Daarom moet gij nooit meer over deze dingen met mij spreken. Als de daartoe geschikte tijd komt, zal ik u alles vertellen. Dit gesprek had plaats toen Ramona tien jaar oud was. Zij had thans den leeftijd van negentien jaar bereikt en had de senora nooit meer vragen gedaan, die op het verboden onderwerp betrekking hadden. Zij had getracht een goed kind te zijn en vader Salvierderra was altijd le vreden over haar geweest, ja, de oude man bad zich van jaar lol jaar meer aan het brave oppassende meisje gehecht. Evenwel scheen de lijd nog niet gekomen le zijn, waarop de senora haar meer van haren vader en moeder vertellen zou. Geen dag ging voorbij, dal Ramona niet dachtMisschien zal ik hel vandaag liooren. Toch wilde of durfde zij dc In hel heldere en groot oppervlakkige water ziel de duiker zeer goed lot op 20 of 25 meiers diepte. Op 30 meters onderscheidt men nauwe lijks nog iels en daarover is het de eeuwigdurende nacht, waar nooit de zonnestralen doordringen. Op 10 meiers diepte nemen de voor werpen blauwe linten aan en op 20 tot 25 meiers worden zij zoo blauw dat zij aan zwart gelijken. Ook hebben de bijzondere visschen welke tijdens den ontdekkingstocht van den Travailleur en anderen uil de groole diepten der zeeën werden opgehaald met den tijd en dc opvolgende geslachten niet alleen de gewoonte verloren zich van hunne ziens- organen le bedienen, maar hebben deze organen zelf verloren. Dit gebeurt voor zekere insecten uit de spelonken. Een orgaan dat niet opgewekt wordt, dat zonder nul is, verstompt en eindigt met le verdwijnen. Allerlei. De alcoolkwestio. De middensectic die hel wetsontwerp van afschaffing van hel veigunningsicent onderzoekt, heeft eene vergadering gehouden. Zij heeft hare werkzaamheden lol l’aasciicii verdaagd, om den minister van financiën dc gelegen heid te geven een tegenontwerp op te stellen, waarvan bij de groole lijnen had aangekondigd ni.de vorige zitting der middensectie. De heer de Smet de Naeyer heeft aan gekondigd dat de alcoulverbruikuig ver leden jaar 9 miiliocii liters verminderd is. Men heeft ook vastgestcld dal de L’ier- vtrbrutking toeneemt. dige inrichtingen te behouden; 2. Hel ware te betreuren eene nieuwe verlenging aan die instellingen ie vergun nen, welke de commissie aanziet als anti sociaal en aiili-huishoudkuiidig. Ontrupsen. De wel gebiedt de rupsennesten weg te nemen van hoornen en afsluilhagen, en voor velen is die wet doode letter. De nestjes laat men onaan geroerd, de boombladeren worden opge vreten, en de plaag der rupsen breidt zich uit. Het is noglans eene kleine moeite, om die schadelijke knagers le beletten hun schadelijk werk le beletten. brieven, zal men ook wel kunnen voor menschen. En de voordeelen van dit stelsel? Die zijn menigvuldig; In dagen van drukte zou men niet meer aan de winkelten slaan dringen, want ieder zou zijn aantal kilometers vervoer op voorhand koopen en recht naar den trein gaan. Dees stelsel zou ten eerste in hel voor deel van het publiek vallen; het reizen zou goedkooper zijn, maar er zouden meer menschen reizen. De Staal zal er niets bij verliezen, de reiziger integendeel veel bij winnen. In Frankrijk, Holland, de Vcreenigde- Staten en Zwitserland werkt dit stelsel ter volledige voldoening van hel publiek. In 1895 verkocht men in Zwitserland 72,794 dergelijke boekjes en in 1896 steeg het getal tot 87,082. Du Blad verschijnt den Zaterdag ran t volgens pSalsruimic.'- BillainenSO cenl°— Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. M ent..,.,.. dMr de„ Orr.es Renttcrk, Jta^nert^, Brussel. r 7“ KEIICKHOVE, Drukkcr-Litgever, Oostslraat, B, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Men schujlt in dij j* 1 - - - - - - - - i-j ■>o Kreta kwestie. De mogendheden hebben op het einde der verledene week beslist De zelfstandigheid van Crela, onder de heerschappij des Sultans, zal plechtig uitgeroepen worden; 2° Hel lerugroepen der lurksche en grieksche soldaten wordt bevolen; maar lurksche krijgsbenden zullen mogen blij ven, gelijktijdig met europeesche solda ten, in zekere op voorhand aangewezene plaats; 3° De Mogendheden zullen elk mei 5 a 600 man hunne krijgsmacht in Greta ver meerderen; 4" Als Griekenland weigert zijne solda ten uit Creta terug te trekken, zal dwang gebruikt worden, te welen: 1. blocus van Crela. 2. van zekere grieksche eilanden en 3. desnoods blocus van geheel Grie kenland. Als eerste gevolg van deze beslissing hebben de admiraals der vreemde schepen plechtig hel zelfstandig bestuur op Ci ela uitgeroepen. Eene proclamatie heeft zulks aan al de inwoners van hel eiland bekend gemaakt. Maar dal de meening der mogendheden die der Cretenzers niet is, hebben de vreemde admiraals onder vonden; toen zij in een onderhoud met vier opperhoofden der opstandelingen voor antwoord kregen dal deze laatste nooit een zelfstandig bestuur zouden aan veerden en dal alleen dc aanhechting bij Griekenland goede uitslagen kon ople veren. Daar de Grieken blijven weigeren hunne troepen terug te trekken, hebben de mogendheden hunne eerste bedreiging uitgevoerd Zondag morgend, ten 8 ure, is de blocus van hel eiland Crela begonnen. Een twintigtal oorlogschepen der groole mogendheden zijn de posten gaan bezet ten, die hun aangewezen zijn. Daar al de eskaders voor het oogenblik nog niet vol tallig zijn, is het eiland nog niet volkomen afgesloten, doch binnen eenige dagen zal de blocus volkomen zijn op gansch de uitgestrektheid der kust. Met hel einde dezer week bezetten 3600 soldaten hel eiland; te Canea zullen er 200 ecgelschen, 300 Italianen, 300 oosten rijkers, 300 russen, 300 duitscheis en 2(1(1 franseben zijn; le Rhelhymo 300 russen; le Heraklion 400 engelschen; te Spinalonga, 400 franscheu; le Kissamo, 300 oostenrijkers; le Hierapetra, 300 Ita lianen, en in de baai van Soeda, 300 duitscliers. Geen enkel schip onder giieksche vlag zal liet eiland mogen t..J. O, sprak Ramona, blik verlicht bij de gedachte, dal zij aan de senora g -geven, inaar niet opge- drongen was. verlangde de senora dan zoozeei een docht- rij.- le bezitten? Ja, zij verlangde dai vurig, ant woordde de senora welgemeend. Zij be treurde bet bitter geene kinderen le hebben. Weder volgde et 11 oogenblik van stil zwijgen totdat hel kind, worstelend legen een insiinkmalig besef, dat baar onrecht werd aangedaan, met geweld door den doolhof waarin zij zich verward voelde, poogde heen te dringen, de senora eens klaps met de vraag op hel lijf viel Waarom beeft mijn vader mij niet eerst bij u gebracht? Wist hij, dal gij geene dochter begcerdel? Voor een oogenblik was de senora sprakeloos. Toen antwoordde zij met hare gewone kalmte en zelfbeheersching Uw vader was meer bevriend met senora Orlegna dan met mij. Bovendien was ik toen nog een kind. Natuurlijk begeerdet gij geene dochter toen gij Felipe liadl, ging Ramona voort, bate eigene gedachten volgende, zonder op hel antwoord der senora te lellen. De zoon is meer dan eene dochter, maar de meeste menschen hebben beiden, voegde zij er aan toe, de senora vorschend in hel gelaat kijkend om le zien wal deze antwoorden zou. Doch de senora had geen lust verder op dit onderwerp door le gaan. Bij hel noemen van Felipe’s naam, kwamen al de oude gevoelens weder boven. Zij zeide beslistRamona, zoolang gij een kind zijl, kunt gij deze dingen niet verstaan. Wanneer gij eene vrouw zijl geworden, zal ik u alles vertellen wal mijzelf omtrent bekend is. Wat ik van beu weel is heel weinig. Uw vader stierf, toen ge nog -A. 5-18 7-45 Nieuport Dixmude Dixmude Ni«uport 1- 33 2- 05 2-12 2-44 3- 59 4- 31 7.370 6.295 2.621 4-293 3.000 427 6- 52 7- 24 8- 07 8-39 DUINKERKE giiyvelde VEURNE O ENT BRUSSEL 4-13 7- 16 8- 20 10- 51 11- 31 11-55 2-58 4-55 5-00 5- 31 6- 03 9-00 10-47 5- 41 6- 13 6- 08 7- 20 9-56 10- 41 11- 08 BRUSSEL GENT VEURNE GIIYVELDE ADVERTENTIEBLAD 6- 14 7- 16 7- 28 8- 00 8- 43 9- 15 9-23 9-55 11- 16 12- 18 12-28 1 00 8.516 metara. 8.281 6.260 4.846 4.400 2.618 898 Het 24 urenstelsel. Volgens in lichtingen door het parket gegeven zijn de aanduidingen der nieuwe wijzerplaat van 24 uren niet geldig voor de aangiften van den burgelijken stand. Stille Noordzee Stille Zuidzee Zeo dor Antillen Noordelijke Ijszee Middellandse!!» Zee Zwarte Zoo Noordzee Noordelijke Atlantische Zee 8.341 Zuidelijke Atlantische Zeo Indische Oceaan Zuidelijke Ijszee Chineesche Zeo Japansche Zee Baltische Zeo Vertrekuron van 5- 55 6- 25 6-52 9-18 10-45 -- i o Veurne, Gent naar Brussel en Dixmude naar Xieuport. 8- 57 10-51 3-08 9- 27 11-31 3-40 9-53 11-55 4-04 12-05 2-58 6-46 1-20 4-55 8-10 Duinkerkc, Veurne, 6- 00 7- 28 9-48 8-18 10-23 DUINKERKE 8-45 10-52 9-16 1-47 2-38 11-40 3-52 5-43 2- 38 6-05 8-35 3- 40 6-43 4- 09 7-12

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1897 | | pagina 1