Taelman, in T Molentje. f Wordt voortgezel senora in latere jaren de droevige ge volgen ervaren zou. III. fr. 3630-85. 3842. 3889-35. 4260. L)e volgende aanbesteding heeft zaler- Vcrbcterïngswerken uit te voeren kollen, de meerkoeten roetaards of' hancweiten de eksters, kraaien en de slok- of boschduiven. Zij zullen ook zeggen dal, krachtens art. 6 der wet van 28 Februari 1882 op de jacht, hel verboden is, op straffe eener boete van 50 fi s, eieren of broedsels van fezanten, patrijzen, kwakkels, liazelhoen- ders, rie.lhocnders, korhanen en water vogels weg te nemen of te vernielen. Wij hopen dal niet alleen de onder wijzers, maar al de landslieden zullen medewerken, opdat de loffelijke inzichten, welke de minister beoogt, verwezenlijkt worden. T Is in hun eigen belang. schuifuilen of groole boschuilen, de meer- diefstal bij Houliaux? Antwoord. Neen. 18" vraag. Heeft hij den diefstal ge pleegd met inbraak Antwoord. Neen. VONNIS. Nadat de voorzitter der gezwoornen hel verdikt der jury had doen kennen ging hel Hof in beraadslaging en keerde weinig lijd daarna terug met een arrest waardoor Hel Hof beveelt de onmiddelijkc bevrij- ding van De Vos die weent van aandoe ning. Courtois slikt en valt in bezwijming. Hij moet door de gendarmen worden weggedragen. Resliaux blijft onverschillig. Hij klapt met zijn advokaat alsof de zaak hem niet aangaat. Rechterlijke kronijk. De korrektionele Rechtbank dezer stad, heeft de volgende veroordeelingen uitgesproken. noemd. Deze hadden haar alle fijne hand werken geleerd, alsmede de beginselen van leeken en schilderen. Boekengeleerd heid had zij weinig opgedaan, maar toch genoeg om haar veel van lezen te doen houden. Zij was een levendig, lief, aan hankelijk, openhartig meisje, onvermoeid in plichtsbelraging en trouw jegens de vrouw die haar tot zich had genomen, als wist zij dal die trouw niet door deze gewaardeerd werd. Een persoon was er echter, voor wien geene daad, geen blik, geen lach der zonnige Ramona onopgemerkt voorbijging. Die persoon was Felipe. Maar Felipe had reeds als kind geleerd, dal hij zijne moeder niet erger kon mishagen, dan door haar te laten bemerken, dat hij zag, dat zij minder lief was legen Ramona dan legen hem zelven. Lang reeds, voordat hij een man ge worden, had hij zich de gewoonte eigen gemaakt, om vele dingen voor zich te houden en zich bij zijne moeder nooit over zijn speelkameraadje uil te laten, eene gevaarlijke gewoonte, waarvan de De ganschc week heeft men zich in het assisenhof van Braband met de zaak Courtois en consoorlen bezig gehouden. Na het hooren der getuigen ten laste en die ten ontlaste, begon de heer advokaal- generaal zijn rikwisilorium. Hij hield er duchtig de beschuldiging slaande; Mr Ninauve, advokaat van Courtois nam daarna hel woord, en na hem de advo- katen der andere belichten. Gisteren vrijdag is de zaak afgeloopen. Om 11 uren treedt de Jury in beraad slaging. Er zijn 18 vragen te beantwoor den. Eerst na ongeveer 2 uren en half komen de gezwoornen terug met hel volgende verdikt 1° vraag. Is Courtois plichlig aan man slag gepleegd in den nacht van 25 op 26 April 1896, vrijwillig en met inzicht te dooden op Mevrouw Henry Antwoord. Ja. 2° vraag. Heeft Courtois hierin met voorbedachte rade gehandeld Antwoord. Ja. 3" vraag. Is Resliaux schuldig aan de misdaad in den nacht van 25 tol 26 April 1896, vrijwillig en met hel inzicht te dooden gepleegd op Mevr. Hem y Antwoord. Ja. 4» vraag. Heeft Resliaux die misdaad met voorbedachten rade gepleegd Antwoord. Ja. 5' vraag. Is er in de nacht van 25 op 26 April te Elsenc op bedrieglijke wijze een koffer wcggehaald dal geldwaarden en juweelen bevatte Antwoord. Ja. 6' vraag. Had die wegvoering plaats in verzwarende omstandigheden, met braak en beklimming Antwoord. Ja. Antwoord. Ja. 8’ vraag. Is Courtois plichlig aan ont vreemding? Antwoord. Ja. 9° vraag. Is Resliaux plichlig aan ont vreemding? Antwoord. Ja. 10' vraag. Is De Vos medeplichtig aan bedriegelijkc ontvreemding? Antwoord. Neen. Tl' vraag. En in geval van neen, is De Vos dan plichlig aan verheeling? Daarop geelt de Jury geen antwoord. 12* vraag. Heeft De Vos voorkennis gehad van de omstandigheden der misdaad? Antwoord. Neen. 13° vraag. Heeft Courtois in 1896 schriftvervalsching gepleegd om er vrucht van te trekken op den naam van Slrobbe? Antwoord. Ja. 14' vraag. Heeft Courtois schriftver valsching gepleegd op den naam van Cavenaille? Antwoord. Ja. 1 15' vraag. Heeft Courtois uit de schrifl- vervalsching Slrobbe profijt getrokken Antwoord. Ja. 16' vraag. Heeft Courtois profijt ge- 1 trokken uil de schriftvervalsching van Cavenaille? i Antwoord. Ja. 17* vraag. Is Courtois schuldig aan den werd na eenige minuten bedwelmd, viel in den aalpul. doch kon er weder uil- komen. Men wierp met koud water in zijn aangezicht en de ongelukkige trok naar huis zonder andere zorgen te hebben ontvangen. Hij stierf twee dagen na hel ongeval. De meesters en de landbouwers in T bijzonder, zouden wel doen dat ongeluk en zijnen nasleep te overdenken. Hel ledigen der aalpullen zou gemakkelijk op eene andere wijze kunnen geschieden; de noodige zorgen zoude.i ook dienen ge nomen te worden om de verstikking te voorkomen. Landbouw-wedstrijd te Kortrijk. Volgens gewoonte belegt het landbouw- genootsebap van Kortrijk, met samen werking van het gemcenle-bestuur van Kortrijk, zijn jaarlijkschen Wedstrijd voor voortbrengende vee, op den Maandag na Palmzondag, hetzij den 12 April naast. Er zullen 301)0 fr. prijzen en eermetalen uitgeloofd worden. Tentoonstelling van 1897. Binnen eene maand gaal de tentoonstelling van Brussel open. In de zaak Herry-Courtois zijn niet min dan 6000 stukken in hel dossier aanwezig, die een voor een zijn moeten onderzocht worden, zoo door hel hof en den procureur-generaal als door de ver dediging. Hel fransch stoomschip Ville de Sl. Nazaire is den 8 maart vergaan op de hoogte der kap Hatteras. Van de 78 persoonen, scheepslieden en reizigers die aan boord waren, zijn er maar 4 levend terug gevonden. 4 schuitjes zijn verbrijzeld geworden legen hel schip zelve. Vier andere zijn gelukkiglijk kunnen vertrekken, maar 3 zijn in de zee verloren geraakt. De 35 personen die zich op de achtste schuil bevonden, zijn zeven dagen zonder eten of drinken geweest; 31 zijn gestor ven aan uitputting of zijn zinneloos ge worden. De 4 overlevenden zijn den 14 maart door een zeilschip opgenoinen geworden. De zwakheid der overlevenden was zoo groot, dal zij de kracht niet hadden zich van de dooden te ontmaken die zich in liet schuitje bevonden. Een buitengewoon broeitoeslel. De Engclsche bladen verhalen hel volgende Eene hen was gaan leggen op eene half voltrokken hooimijt. Hare eieren, eenigen lijd later met eene nieuwe laag bedekt, btoeiden uil door de warmte van hel hooi en gaven negen kleine kiekjes. De boer ging toevallig voorbij den opper, hoorde hei getjilp en verloste de kleine diertjes. Om schoenen waterdicht te maken, is hel voldoende ze eenige uren in sterk zeepsop te plaatsen. Het sop dringt in de poriën van ’t leder, waar hel een zout vormt dal al de ope- ningen stopt en hel schoeisel waterdicht maakt. Om sponsen goed te houden. Wasch ze in warm water uil, telkenmale gij ze gebruikt hebt. Snijd eenen ruwen aardappel in twee, doe wal zeep in T warm water en w i ijl den aardappel goed over de spons. Nooit zal ze vettig worden. Sunliglil>Zeepu zuiver, goedkoop, prolijlelijk. I*e Spiere, Dezer dagen is in den Fransehen Senaat de kwestie opgeworpen der afwatering van de Spiere, die vuile vergiftigde rivier welke onze rivieren ontvolkt door hel vergift dal er in geworpen wordt uit de talrijke fabrieken van Tourcoing, Roubaix en omstreken. Senaieur Girard wees op de noodzake lijkheid om Belgie ie dwingen te zorgen voorde regelmatige afwatering der Spiere en der andere rivierkens van de Boven Schelde. Het voorstel Girard, waardoor België zou genoodzaakt worden het regelmatig afloopen van al dal vuil water te verze keren, werd verworpen, nadat de kom- missaris van het gouvernement had ge antwoord Dat er om de kwestie te regelen in de aanstaande lente een internationale kom missie zal vergaderen in België. Uit dit antwoord is af te leiden dat de zoolang hangende kwestie, we zouden haast zeggen de levenskwestie van al de oeverbewoners der bedoelde rivier, een oplossing zal krijgen. Beter laat dan nooit Landbouw. maken van een brugske voor voetgangers J., OJ Hooipiele, komende aan den Yzer, aan de Finlele. Bescherming der insektetende Vogelen. Het Staatsblad van 1516 dezer kondigt een ministcrieelen omzendbrief af, ge zonden naar de hoofdopzieners van het lager onderwijs, betreffende liet bescher men der huis- en andere nuttige dieren. Aangaande de insektetende vogelen zegt de brief van minister Schollaert Ik geloof hel insgelijks nuttig de aandacht der leden van liet onderwijzend personeel, bij hel naderen der Lente, te vestigen, op de noodzakelijkheid de wet telijke voorschriften en reglementen te doen eerbiedigen welke hel rooven ver bieden van de nestjes der vogeltjes, deze bekoorlijke kleine wezens die aan de tuin lieden, landbouwers en boschkwcckers zooveel dienst bewijzen en die de natuur verlevendigen en vervrolijken met aller hande gezang. Te dezer gelegenheid zal hel onder wijzend personeel weldoen, hunne leer lingen bijzonder te wijzen op de insec tenetende vogels, welke de verordening van algemeen beheer var. 14 Augustus 1889 verbiedt, ten allen tijde, op straf eener boel van 5 tol 25 frank en eener gevangenisstraf van 5 lot 7 dagen, in geval van hervatting, te vangen, ie dooden ofte vernielen, te koop te stellen, te verkoopen, aan te koopen, te vervoe ren-of rond te venten; hetzelfde verbod geldt ook hunne eieren of broedsels. Deze soorten zijn Zij zullen er bijvoegen dal, volgens de bepalingen van gezegde algemeene verordening, hetzelfde verbod op dezelfde straffen is afgekondigd, uitgezonderd nochtans van 15 September lol 30 Novem ber, wal aangaat de andere in hel wild levende vogels, behalve de vogels welke als schadelijk worden aanzien, en die te allen tijde mogen vernield worden. Deze aatste zijn de dagroofvogels de Algemeene tijdingen. Bij koninklijk besluit van 19 Maart 1897, wordt liet burgerkruis van eerste klas verleend aan M. C. Demoldcr, oud gemeente raadsheer, oud burgemeester, voorzitter der commissie lol beheer der burgerlijke godshuizen van Alveringhem. Onder de gezwoornen die geroepen zijn bij hel assisenhof onzer provincie, dal den 26 April naast te Brugge geopend wordt, bevinden zich de heeren I). Rabacy-Roosc, landbouwer te Adinkerke; J. Wyllëls, brouwer te Ooslvletcren. Een koninklijk besluit van 20 Maart 1897, verleend hel Burgerkruis van eerste klas aan M. A. J. Erlel, politiecommis saris der stad Nieuport, en de medalie van 1' klas aan J. Piessen, gemccnle- grafmaker van zeilde stad. Uitslag der aanbesteding voor het i over de helling gezegd I Bestek Ir. 4142-91. Hebben aangeboden MM. Dumont, Nieuport, De Blon, Coolkerkc, Rommelaere, Nieuport, Janssens, Oudenburg, dag te Brugge plaats gehad. Verbeteringswerken uit te voeren aan hel gedeelte des Ysers begrepen tusschen Finlele en de brug van Kuockc. Bestek fr. 69,149-58. Hebben *angeboden MM. Migom, Gent, fr. 61,990 F. Bract, Ooslkerke (Brugge) 68,440 E. DcCloedl, Blankenberghe, 70,000 De post. Hel middenbestuur der post bestudeert titans hel middel om eene tweede uildeeling van brieven te doen plaats hebben in al de buitengemeenten, waar er tot nu toe slechts eene uildeeling gedaan wordt. Er zullen ook talrijke nieuwe poslbureelen ingericht worden. Twee engclsche schooners hebben te Oostende eene volle lading vlaamschen baksteen ingenomen. Die steenen zijn voor Dover bestemd, waar zij tol hel bouwen van den nieuwen zeedam zullen gebezigd worden. Vroeger werd er veel steen uit onze omgeving naar Engeland vervoerd, doch hel is reeds een 12lal jaren geleden dal de lamste verzending plaats had. Laat ons hopen, in het belang van onzen handel, dal die nieuwe bestel ling weldra door meerdere moge gevolgd worden. De rechtbank van Brugge heeft een landbouwer van Lefllnghe veroordeeld om eene levenslange rente van 200 frs 's jaars te betalen aan de ouders van den genaamden Van Hooren, het slachtoffer van een ongeluk, in October 1895 gebeurd. De landbouwer die den aalpul van zijnen stal moest doen ledigen, had geene voorzorgen genomen om hem te verluchten en liet er den werkman indalen ten einde de aalstof om te roeren, die vervolgens j moest uilgehaald worden. De werkman Veertien dagen, drie weken, eeno maand ging voorbij, totdat eindelijk in den namiddag van een dier warme dagen, waaraan Zuid-Californie in de lente zoo rijk is. Vader Salvierderra zijne lange voetreis had afgelegd en de woning van senora Moreno naderde, De amandel- boomen hadden uilgebloeid en ook de bloesems der abrikozen-, perziken- en pereboomen waren afgevallen. De boom gaarden hadden hunnen witten bruidslrooi tegen een kleed van wazig groen ver wisseld, terwijl de oranjebosebjes glins terden als laurieren. De heuvelen aan beide zijden der vallei waren met groen bedekt, bloeiend struikgewas en heesters slingerden zich door elkander, terwijl hel groen der weiden met de duizendvoudige linten van veldbloemen en grasplanten samensmolt. LET O1P NI'&MMauriccMEIER, bijzondere chirurgijiis-landmeesters,hoek der Moskroenstraat N '2,te Kortrijk, hebben deer hel publiek te berichten dal een nieuwen tandmeester die van huis tol huis loopt voor hel kuisschen der tanden en het herstellen van kunsttanden, zich komt te vestigen niet ver van hunne woonst. Niettegenstaande de gelijkheid van den naam cu van het beroep hebben zij hoegenaamd geene handeisbelrekkin- gen met dezen persoon. Zij hebben zelfs noch zoon, noch bioeder, noch bloedverwant die hun huis vertegenwoordigd. Zoo als voorgaandelijk zijn M.r& M.n” Maurice MEIER, dagelijks te raad plegen ten hunnen huisc hoek der Mos- kroenstaat N» 2, huis met kOClSpOOll bij hel gevang. Zij verzoeken dus de persoonen die be- geeren hun te raadplegen van te vragen of zij wel bij Mr M'»" Maurice MEIEH zijl), hoek der Moskroenstaat N'" 2. van wel te letten op de antwoorden die bun gedaan zijn. M. Meier zal gelijk gewoonte te raad plegen zijn te IJ per, 3 keeren per week» den Maandag, Donderdag en Zaterdag 'Jl 9 lot 4 ure, bij M'nc wed' Van Kein^®n groole Markt, 5; te Oostende, elke' Woensdag van !0 lol 2 ure, Langestraa j "9; leBiugge, eiken V; ijdag, van lot 3 ure, Philipslockstraat, bij Dboog 4 De Vos wordt vrijgesproken van alle vervolging. Conrtois en Restinux worden veroor deeld tot de doodstraf - «rrna>>n - ZITTING VAN 10 MAART. Lahaye David, workman to Veurne on Docorte David, herbergier to Adinkorke, do eerst* 26 fr. on do twoedo Ï0 fr. voor slagen, do eerste nog 10 fr. voor scheldwoorden. Claeys (lentil, landbouwer to Loe, 50 fr. voor smaad. 8 dagen en 26 fr. <oor vernieling van afsluitingen en 15 fr. voor dronkenschap. Vaadecastoelo August, metser, Christiaen Eduard, werkman, Christiaen Constant, werk- nfau.cn Dufoort Francis, rondleurder allen te Dixtnude, de eerste 50 fr. voor slagen, 10 fr. voor vernieling van mobilier en 15 fr. voor dronkenschap; do tweede, voorwaardelijk, 8 dagen voor vernieling van afsluitingen en 15 fr. voor dronkenschap: do derde, voorwaardclijk, 10 fr. voor vernieling van mobilier en 15 fr. voor dronkenschap, «n de vierde 15 fr. veor dronken schap. Zaak Courtois. 7“ vraag. Is er moord geploegd ii»—«PTi* De winterzangen of blauwe haagmusch, bruine of blauwe koornmusch; De grasmuischeu; D« rliegenvangers, plaatvinken of plaat- rnusschon; Do booinkruipers; De zwaluwen; Do kwikstaarten, paardenwachtertjes of k»o- wachtertjes; De allezangers of zevenzangers; Do tneezen; Do Uovervogels, bastcrdnachtegalcn ef fijn- bokken; Do goudhaantjes of sparresijsjes; Do nachtegalen; De roodborstjes; do roodstaartjes; Do spechtiuaezen, blauwspechten of boom- klevers; Dozwartkeeltjss,bruinkeoltjes en witstaartjes; De winterkoninkjes.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1897 | | pagina 2