VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT I RAMONA. I - 125. TT jaar. 11 A Iels over parlemcntarism. E i b. a E"BLAD en Zangmaat- eenig komHeil van openbaar heil. wie hij zijn hart ge- Zaterdag 1O April 1897. en geticrmakende tegenheschuldigingen. Aan wie de schuld Aan de bewuste loosheid van hel kiezerskorps. 9-16 11-40 2-12 2-44 3- 59 4- 31 5- 41 6- 13 8-07 8-39 6- 52 7- 24 DUINKERKE giiyvelde VEURNE GENT BRUSSEL 4-43 7- 16 8- 20 6- 43 7- 12 6- 08 7- 20 9-56 10- 41 11- 08 3-08 3- 40 4- 04 6-46 8-10 8- 57 9- 27 9-53 12-05 1-20 5-00 5- 34 6- 03 9-00 10-47 5- 55 6- 25 6-52 9-18 10-45 10- 51 11- 31 11-55 2-58 4-55 5-18 7- 45 8- 18 6- 44 7- 16 7- 28 8- 00 lokken .•'peelde en vol er ster gevestigd bh ven. 8- 43 9- 15 9-23 9-55 van de vrouw, aan j schonken heeft. Maar zijne verliefdheid maakt hem blind. Toen de geestelijke 6- 00 7- 28 9-48 10-23 10-52 BRUSSEL GENT VEURNE GIIYVELDE DUINKERKE 8-45 nttiamcntanrocM naar liet Knjjelsel». doen aan de vereischlen van den krijgs dienst en de militaire opleiding, gemach tigd zijn, indieu zij als loteling of plaats vervanger van eenen broeder dienen, de leergangen van het hooger onderwijs kunnen volgen in de legerwerkhuizen kunnen arbeiden of de zee bevaren. Zij behoeven daartoe enkel eene vraag lol hunne korpsoversten te richten. Er zal aan de vragen, ingezonden meer dan eene maand na de indiensllreding der lolelingen, geen gevolg worden gegeven. Die waardeering, zoo snijdend als bij tend, verwondert ons niet. De socialisten hebben in den lijd van hel cijnsstelsel aan de werklieden doen gelooven, dal het ineerendeel der kwalen wanneer zij kloegen, kwamen dal zij in de Kamer door geene mannen van hunne klas vertegenwoordigd waren. Den dag, waarop die vertegenwoor diging voor hen zou verkregen worden, dien dag moest alles veranderen. Welnu, de socialistische welsprekend heid weerklinkl, sedert twee jaren op het parlementair spreekgestoelte. En zij heeft er met gedruisch gevloeid, zonder iels mede te brengen noch mede te nemen. lieden zijn de kopstukken der werk liedenpartij verplicht om zich voor hunne kiezers over hunne onmacht en over de vruchteloosheid hunner oratorische mani festation te verrechtveerdigen. En zij vallen hel stelsel aan waarvan zij alles hadden doen verhopen en waaruit zij mets hebben kunnen trekken. Niets is ei natuurlijker. Doch, hierna, vraagt men zich al waar door M. Vandervelde hel zou willen ver vangen. Dal is wal hij vergelen beeft ons te zeggen. Waai schijnlijk, door de dictatuur van Het departement van oorlog heeft besloten de grootste ruchtbaarheid te geven aan de voorwaarden, onder welke zekere gemakkelijkheden aan sommige milicianen wordt toegeslaan. De belanghebbenden zijn intussclien verwittigd dal zij, met het doel hunne studiën voort te aetlen of zich in hun ambacht te bekwamen, zonder nadeel te verkreukte linnen. Ramona bukte en raapte hel natte pakje op. Hel was ’t witte allaarkleed, dat senora Moreno met hare eigene handen van prachtige» kant gemaakt had en dat sedert jaren op het altaar had gelegen. Daar lag het nu, gescheurd en gevlekt, alsof hel met natte braamstruiken in aan raking was geweest. Zwijgend en ontzet hield Ramona het kostbare stuk in de hoogte en mompelde Hoe is het gekomen, Margarita? Ik.... ik heb het op hel arlisjokken- veld te drogen gelegd. De senora had wel gezegd, dat ik hel op de haag moest hangen, maar de zon scheen zoo lekker op hel veld en ik wilde het zoo gaarne droog hebben. En... en nu is het ge scheurd, en ik weet niet wat ik beginnen moet. Intusschen had Ramona de scheuren met haren vinger gladgestreken, en toen hei wanhopige meisje ophield, sprak zij Het is niet zoo erg als hel er uit ziet. Als het niet zoo gauw klaar moest Die toestand is gevaarlijk. Hel parlementair stelsel is vervalschl en onvruchtbaar geworden, door de schier volkomene wegcijlëring van de eenige gouvernementeel» oppositiepartij die er in Belgie bestaal, de liberale partij. Hel parlemeularism is maar mogelijk dan op voorwaarde dat zijn personeel parlementair weze. Is hel noodig te zeggen dal de socialis ten hel niet zijn Men neme hunne afgevaardigden in oogeiischouw. Die onbepaalde en zacht moedige iheorieker welke Denis heet ter zijde gesteld en zonder het groot versland van Vandervelde te miskennen, mag men zeggen dal zij onbevoegd zijn in bestuur lijke zaken, onbekwaam om wellen te maken en te bespreken, waanzinnig en immer onbeschoft, hebbende lol gouver- n niiriitsprogi anima, niets dan een anti- gouverneinenlsprogramma, de verovering van een Staat droomende, niet dan om hem vooreerst te vernietigen. Met dergehjke lieden heeft de smaad rede de plaats der bespreking ingenomen. En de zittingen der Kamer worden door gebracht in de wedezijdsche uitdagingen Welnu ja, het parlementair stelsel ondergaat in België eene krisis, en eene sterke krisis en vol gevaren. En waarom? Omdat dit stelsel slechts mogelijk is dan j als wanneer er tusschen de meerderheid en de tegenkanting, een fonds van ge meenschappelijke gedachten, eene stil zwijgende overeenkomst beslaat voor hel behoud der nationale instellingen en der noodzakelijke grondslagen van de maat schappij. Eene der grondvoorwaarden van het parlemeularism, is de aanwezigheid van eene machtige oppositie, zich den eerbied voor de grondwet inboezemende, welke de hoop koestert van vroeg of laai op hare beurt gouvernement te worden, en in staal is, zoodra de omstandigheden hel vereischen, hel bewind uil te oefenen. Die voorwaarden hebben in België be slaan; men treil ze er niet meer aan. De Kamer telt maar twee groepen meer eene overgroot» en verpletterende meer derheid der rechterzijde, en eene oppositie die voor programma heeft hel verni. ''gen van den vorm en van den aard zelve van het gouvernement des lands, eene terug werkende meerderheid en eene revolu- lionnaire oppositie. hebben liefgehad. Nirnm i w is een iiieisj van haie se om hield dai bewond' ring, ‘lie haar werd ie kennen ge, vriendelijkheid en eigen gelaat behaag zij in ileu >piegel keek. 4 zich zelfs, dal zij Ie tijk was. F' lipe heelt moedig in de oogen t»nnrrt dionf Toen de geestelijke en Ramona bij T huis kwamen, zagen zij Margarita bij het tuinhek slaan. Hel dienstmeisje hield iets wils in de band,'dal zij, onder bittere tram ti. van alle kanten bekeek. ‘Zoodra zij Ramona in hel oog kreeg, deed zij eene beweging om naar haar toe le loopeu. doch deinsde even spoedig terug en bleef haar uil de verte angstig en Vergeef mij. Vader, zegde Ramona, ik zie ginds Margarita staan. Hel kind shijnl iets le hebben dal haar hindert. Wilt gij met Felipe naar hitmen gaan? Over ee.i oogenblik ben ik weder bij u. Daarop zijne band vattende, liep zij door het veld naar hel tuinhek. Wal scheelt u, Margarita? riep Ramona haar in de zoetvloeiende Spaan- sche taal 10e. Tol antwoord verwijderde Margarita een barer natte handen van de oogen en wees met een gebaar naar het Allerlei. Eindelijk. Bij iedereen moet hel nog versch in hel geheugen liggen boe de Engelsche drukpers in T bijzonder en de Engelsche» in T algemeen gesproken heb ben over liet voorval Lolhaire-Slokes, het dubbel proces over die zaak en de twee ledige klinkende vrijspraak van den aan geklaagde. Zoolang er geen proces was gevoerd werd kommandanl Lolhaire uitgekreten voor niets min noch meer dan een moor denaar. Een braaf en deftig Engelsch handelaar was zonder eenige reden, alleen om buil le maken, door den kommandanl van kanl gemaakt en om den schijn van rechl ie geven aan dien moord, werd hij door iels als een rechtbank veroordeeld om le worden gehangen. De. dubbele rechtspraak bewees hel tegendeel, maar dit nam met weg dat kommandanl Lothaire nog altoos als een moordenaar werd gescholden, lot zelfs in hel Lagerhuis, waar een lid der Kamer de strafuitvoering op den koopman Stokes brandmerkte als onwettig. Toen echter heeft minister Chamberlain daartegen geprotesteerd, met le verklaren dal Stokes niet onwettig was ter dood gebracht, maar regelmatig gestraft werd krachtens de wel in Kongoland. Daarover, zegde de minister verder, mag geen den minsten twijfel blijven beslaan. Hier is hel dus wel de plaats om hel spreekwoord te pas te brengen Beier laat dan nooit 1 Bescherming der dieren. De heer minister van onderwijs heeft aan de op zichters van het lager onderwijs eenen omzendbrief gezonden, om hen le ver zoeken in de scholen hel slichten van kringen van jonge dierenbeschermers aan te bevelen. De onderwijzers zullen door voordrach ten de nuttige vogels, enz. doen kennen en het verkeerde doen beseffen van het martelen der dieren. 1-47 2-38 3-52 5-43 2- 38 6-05 8-35 3- 40 4- 09 De burgerwacht. De Soir ver zekert dal het ontwerp lol hervorming der burgerwacht dit jaar niet meer in de Kamer ter bespreking zal komen. wanneer zij tot zijn gelaat opzag, dat elke seconde van uitdrukking veranderde Er is niemand zoo mooi als Felipe. Eu wanneer zijne bruine oogen, zooals dit maar al le dikwijls gebeurde, op de hare gevestigd bleven, gaf zij dien blik terug met eene soort van afgetrokken be wondering. waarvan Felipe zich geene rekenschap kon geven. Die blik, meer nog dan iets anders, had Felipe reeds laiig< r dan lwe‘ jaren in bedwang ge houden, en maakte tiet hem ónmogelijk n is te zeggen van de dingen, waarvan smeekend aanzien, zijn hart zoo vol was. Wat zou zij deuken, als zij mij zoo am .ziel peinsde hij. Wanneer hij vermoed had, dal zij nooit iels anders dacht dan wal zijn bruine Oogen toch veel mooier dan blauwe. Ik wou. dal mijne oogen de ki ur van die van Felipe hadden, zou hij zicbzelven veel verdriet bespaard hebben, daar hij dan zou hebben geweten, dal een m i j.-, wan eer zij een man zou vrij. B J„ o- i zie), hem niet de liefde loedraagt, die een minnaar verlangt Er was een lijd, niet lang geleden, waarop hel parlementaire stelsel als de beste gouvernemenlsvorm toescheen welke de maatschappijen gekend hebben. De natiën welke hel niet hadden hebben revolutiën gemaakt om het te veroveren. Belgie heeft hel, gedurende zestig jaren, loyaal en met eer en goeden uitslag be oefend. En zie nu dat, na die halve eeuwsche ondervinding, de kritieken ontslaan. M. Emiel Vandervelde, de leider der socialisten partij in de Kamer, denkt dal het parlementair machien een verfoeilijk werktuig van maatschappelijke hervor- mingen is; hel werkt traag, moeilijk; zijn nuttig uitwerksel is tot het mit.sl gebracht; naarmate dat de vraagstukken zich vermenigvuldigen en dg oplos- singen meer en meer noodig worden, gaan de zaken al eiger en erger, en de minachting voor de parlementaire in- stellingen vergroot. Voor de Muziek- c„ AllUOi u schappijen. Sinds lang is er druk geklaagd geworden over de plagerijen waaraan alwie zich met zang of muziek ophoudt, van wege de maatschappij der schrijvers en toonzetters blootstaat. Nergens mocht er een deuntje gespeeld worden, een liedje gezongen of de ver tegenwoordiger dier sosjeteil was er bij om idem zooveel in rekening tc brengen. Het werd ten langen laatste eene echte plagerij. Men viel zelfs op den rug der orgeldraaiers en de eerste de beste harmonicaspeler die een airken ophaalde werd mei boele en gevang bedreigd. Er is dus in de Kamer, door het verbond der muziekmaatschappijen, van België aangedrongen om een einde aan dien staal van zaken te stellen. In het verslag over het budjet van Binnenlandsche zaken, komt ’t volgende voor in antwoord op dit verzoek. Men vraagt aan de Kamer wijzigingen toe le brengen aan de wel van 1886 op hel auteursrecht.... Art. 16 dezer wet beveelt dal de geheel» of gedeeltelijke opvoering van een muziekstuk of een zang moet onderworpen worden aan de goedkeuring van den schrijver of toon zetter.... Die bepaling beeft aanleiding gegeven tol vele misbruiken en plagerijen. Allen die zich met muziek ophouden Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. iinmnc. it voor Belgie uitgezonderd bride 1 laanderen, alsmede die voor r-t Buitenland worden ontvangen door den Office de Püblicitè, Magdalenastraat, Brussel. ■OMMMWn» - ..zr .n A-. .- /W I I ‘I MIM «I JMHMUITVMM 1141 ■■III Ml Ifll IMII ■IIIMMEMMHMMHmHMHMHMmaMamKMMMMKWMMMBUMBaMMMVMKMWWaKWESaaar Men schrijft in bij Ij- VAXOEX ICERCKIIOVE, Dlukker-Uiigever, Ooslslraat, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. ----- I ‘1 I-UH1»'» - 1 -~n~T— -.1 HIM I »~W| -■-■LVT—a -T i ,e'I' -;■■■ I I un ■Vci*ti"cUui-en vmi den ijseerenweg van Diiinkerke, 'Veurne, Gent naar Brussel en Dixmude Nieuport Dixtnude Dixmude Nieuport naar Meuport. 11- 46 1-33 12- 18 2-05 12-28 1 00 Tei wijl Lij daar geknield lag en de wind met zijne lokken spe<-lde en zijne groote bruine oogen vol eerbied op hel gelaat van den prit dacht li iimm.i Wat is F' lipe toch ne O en wond.-r dal de senora zou innig veel van hem houdt; als ik zoo schoon geweest w is als hij, zou zij mij zeker ook wel fileer hebbeti liefgehad. meer onbevv ust u Ramona. Al de in woord en blik ;even, nam zij op vooi' welwillendlieid Haar de haar niet, wanneer len spiegel keek. Zij verhei Idde zij m zulke levendige oogen, dacht zij altijd, j

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1897 | | pagina 1