VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT RAMONA, naar liet En^elacli. Aan onze Abonné’s 1 X.' 16. •yi' ja ar. Het rijkste land daaropvolgend 12 I Zaterdag U April 1897. duinkerke GllYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL Nieuport Dixmude Dixmude Nieuport 4-43 7- 16 houding in verhooging nog rasser geweest, vermits volgens de laatste statistieken, welke wij onder de oogen hebben, hel goud, zilver en koper, thans in omgang in al de landen, eene som vertegenwoordigt van ongeveer lwee-en zestig milliard. Indien wij de kwestie der geldver- deeling onderzoeken, zien wij dat de Franschman hel rijkste is, of het ten minste zou moeten zijn, betrekkelijk de andere wereldbewoners, met 300 frank per hoofd. Dan komen de Hollanders, waarvan hel aandeel 195 fr. is; de Duilscliers, 125 fr.;de Engelschen, i 10 fr.; en de Russen die zich met 50 fr. moeten te vreden stellen. Onder dit bijzonder oogpunt, is hel armste volk onzer planeet, zonder tegen spraak, de Chiueesch. In het Hemelsche rijk is de bevolking zoo talrijk dal met eene globale fortuin van ongeveer 4 milliard iedere Chinees slechts 12,50 fr. zou toekomen. des huizes te worden iu ieder gezin, dat prijs stelt op ontwikkeling en be schaving. Elke week ontvangt men een blad, bestaande uit 8 pagina’s recht ge- zelligen text, rijk met prachtige gravures gesierd, zoodat men na eenigen tijd een boekdeel gaat be zitten voorzien van honderden gra vures en platen, een prachtwerk, daï een blijvend sieraad zal wezen in j iedere woonkamer. Bij zulk eene onderneming zal zeker niet te vergeefs een beroep worden gedaan op iedere deelneming. Eene uitgave als de Nieuwe Vlaani- sche Illustratie zoo rijk van inhoud bij zóó geringen prijs, vindt dan ook haar wedergade niet. Daarom zal het niemand bevreemden, dat wij ieder, die tot dusver verzuimde om in te schrijven, opwekken door het nemen van een abonnement deze fraaie en zeer goedkoope uitgave te steunen. Prijs per 3 maanden 90 centiemen of per jaar 3.60 franco per post 4-20 FrsAfzonderlijk genomen kost de Illustratie in den handel 10 fr. Ouder algemeen oogpunt, voor wat de rijkdom van een land betreft, is hel niet voldoende de waarde der munt welke hel slaat in aanmerking te nemen, andere elementen moeten in rekening gebracht worden, indien men eene bijna juiste schatting van bel fortuin eener natie wil bekomen. Bij voorbeeld de grondvoort brengselen, de nijverheid, de handel, enz. Een Amerikaansch staathuishoudkun dige, wiens schriften boog gewaardeerd worden, heeft berekend dat de globale rijkdom van Groot-Bretagne en zijne koloniën lot 200 milliard beloopt. De rijkdom der wereld. Hoeveel gemunt goud is er in de ver schillende landen der wereld in omloop, en welk is hel huidig foriuin van de gansche wereld in goud, zilver en koper? Wij oiilleenen daarover nil het tijd schrift Science fïanpaise. de volgende weinig gekende inlichtingen Vooreerst is hel zeker moeilijk, om niet te zeggen ónmogelijk, met juistheid de fortuin te bereken eener natie en met meer reden die van al de natiën van onzen aardbol. De hoeveelheid in munt geslagen goud en zilver is gemakkelijker te kennen en is dank aan deze laatste opgaven, dal wij de getallen hebben kunnen samen brengen, welke men gaal lezen en waar van de nabijkomende schatting voldoende schijnt te zijn. Om ons slechts bezig te houden met de gouden, zilveren en koperen munt van de beschaafde wereld die in 160b tot 3275 miljoen beliep, 200 jaren nadien tot 14 millard 200 miljoen gestegen is Sedert hel begin dezer eeuw is die ver- De spelen. Al de afdeelingen der Kamer, behalve eene die nog geene be slissing genomen heeft, hebben hel wets ontwerp op de spelen aanvaard, zooals het voorgesteld werd door den heer Lejeune, hel is te zeggen met de geheele afschaffing der speelhuizen, zelfs te Oos tende en Spa. Onder dc eiseben des tijds, onder de behoeften van don ontwikkelden en beschaafden inensch, neemt de Illustratie in den laatsten tijd eene voorname plaats in. Nietgenoeg, dat telegraafen telefoon in een oogwenk van het eene eind dor wereld naar het andere, tijding brengen van dc meest belangrijke gebeurtenissen, die een oogenblik daarna door middel van de drukpers den volkc worden bekend gemaakt; niet genoeg, dat een heirleger van journalisten dag aan dag, niet zelden des nachts, bezig is om dc nieuws berichten spoedig cn in Kien meest aantrekkelijken vorm voor do pers gereed te maken, neen, in deze eeuw van stoom en electriciteit wenscht men nog iets anders. Naast de zakelijkc vermelding, wenschl men dc aanschouwelijke voorstelling van hetgeen in de wereld voorvalt. Dc geïllustreerde week- on maand schriften voorzien in deze behoefte. Maar zoo deze eeuw er eene is van wonderen op allerlei gebied, zij is het niet het minst op het gebied der journalistiek. Of grenst het niet aan het fabel achtige, wanneer wij aan onze abonnés voor den ongehoord goed- koopen prijs van 90 centiemen per drie maanden (franco per post frs 1.05) een Nieuwe Vlaamsche Illustratie aan bieden, die zoowel door de talrijke fraaie gravuren als door den degelijken inhoud en den netten vorm kan wed ijveren met de meest bekende illu- traties, wanneer zij deze niet reeds overtreft? Voor 90 centiemen per kwartaal verschaffen wij onze abonnés doch ook uitsluitend dezen, een uitmun tende Illustratie, fraai van vorm, net van druk, degelijk van inhoud, en door zijn fabelachtigcn prijs, door zijn inhoud bestemd om een vriend Hier willen wij tusschen door eenige woorden zeggen over liet papierengeld dat veel bijgedragen heeft tol hel ver gemakkelijken der flnantieele behandelin gen. Schier ongekend in het begin der XVII0 eeuw, breidde het gebruik zich in de XVIIP eeuw aanzienlijk uil. In 1800 schatte men op 2 milliard hel in omloop zijnde papierengeld. Heden is dit cijfer geklommen tol 20 milliard. Achter hel papierengeld komt het goud. Terwijl er in 1600 slechts 725 milloen goud in omloop was, verhoogde dat 200 jaren nadien lot 3150 millioen en heden mag men de waarde der gouden munt schallen tol de bagatel van vijf-en-twintig milliard. roedde over het landschap gleden en zijne vuurpijlen tegen hel venster scholen, wierp hij het raam open en hief met ontbloot hoofd hel loflied aan ter eere van de zon. Aan deze dichterlijke ge woonte was nog menig mexikaansch gezin trouw gebleven. Bij hei aanbreken van den dag stond hel hoofd des huizes op en zond zingend zijn morgendgebed ten hemel. Allen, die zijne slem hoorden, moesten onmiddelijk oprijzen en in stemmen met hel lied, totdat binnen enkele oogenblikken de geheele huis houding, evenals de gevlerkte toonkunste naars daar builen, lofzingend de schepping verheerlijkte. Op dezen morgend was er behalve Vader Salvierderra nog iemand, die de wacht hield voor het krieken van den morgend. Hel was Allessandro, die sedert middernacht rusteloos buiten had rond gedoold en eindelijk onder den wilgen boom bij de beek was neergevallen, op de plaats waar hij den vorigen avond Ramona had gezien, Hij herinnerde zich Er moeten nog acht begrootingen gestemd worden, zoodat de regeering zich in de verplichting ziet nogmaals eene stemming van twee twaalfden te vragen. Derwijze zal de Kamer dc regeering ge machtigd hebben over de helft der uit gaven te beschikken vooraleer zij de be groetingen heeft kunnen onderzoeken. De wet op het vlaamsch De commissie der Kamer, gelast met het onderzoek van hel wetsontwerp Coremans- De Vriendl, teruggezonden door den Senaat, zal na de I’aaschvacantie bijeen komen. Men zal inden eersten tekst schikkingen voegen, die de overeenkomst der beide teksten waarborgen. De vreemde kopermunt. De heer minister van financiën zal eerstdaags de loelating intrekken welk aan de hande laars van een groot getal gemeenten gegeven is om voor 2 frank kopermunt aan te nemen. Deze loelating is voor zokere gemeenten niet meer gerechtvaar digd en maakt een bestendig gevaar uil welk het noodig is te doen verdwijnen. als een kring om bare lokken en hulden haar geheel in een gulden gloed, toen op eens een geluid haar oor trof. Zij keek op. Donkere, zwart legen den karinozijn- rooden westelijken hemel afstekende ge stalten kwamen uit de vallei naar de woning der senora. Hel waren de indi- aansche schaapherders, die zich, zoodra zij op hel erf kwamen, rechts en links naar de verschillende loodsen en tenten verspil iddeii. Een hunner echter bleef eenige minuien op een paar roeden af- slands van de plaais. waar Ramona bij de beek geknield lag, achter een wilgen boom staan. Hel was Allesandro, de zoon van Pablis Assis, hel opperhoofd der indiaansche bende, die de schaapherders kwam ter zijde slaan. Langzaam voor zijne manschappen uiiloopende, had zijn oog de helle zonnestialen opgevangen en was hel naar hel schitterende water af gedwaald, waar Ramona geknield lag. Hij bleef slaan, zooals de wilde dieren bij hel hooi en van een geluid hall houden, en liep op eens van zijne manschappen weg, die, zonder te bemerken dat hij verdwenen was, hunnen weg vervolgden. Behoedzaam trad hij eenige schreden naderbij onder de beschutting van den knoestigen ouden wilg, achter welken hij onopgemerkt zijne oogen aan hel heerlijke visoen. want zoo kwam hem Ramona voor, verlustigd had. Terwijl hij haar aanstaarde, schenen zijne zinnen hem te begeven en riep bij als droomend uil Wat zal ik beginnen? IV. De kamer waar Vader Salvierderra sliep, wanneer hij in de woning van senora Moreno verblijf hield, lag in den zuid-oosielijken vleugel van het huis. Een der ramen lag op liet zuiden en het andere op hel oosten. Zoodra de eerste tinten van den morgend aan den hemel gloorden, werd dit oostelijke venster als in vlam gezel. De oude priester bespiedde doorgaans hel ontwaken van den dag en wanneer de eerste stralen van den hemelfakkel als eene onmeetbare loover- Ei is een ongeluk gebeurd met hel altaarkleed en ik moei het nog, voordat de avond valt, sloppen en uitwasschen. Zorg dus dal ik niet geroepen word, dan kan ik stillekens naai de heek gaan en alles in orde maken. Toen de senora reeds lang met haren gast aan lafel, was Ramona met haar werk gereed en sloop zij mei purpere wangen naar den tuin. In hare haast om weg te komen viel de kam, die hare zware vlechten vasihn ld. op <i«*p grond en golfden hare donkere lokken haar om di' schouders. Nadat zij hare mouwen had opgeslroopt, haalde Ramona hel altaarkleed verscheidene malen door hel water, hield hel legen hel licht en dan weder ingedompeld. De stralen der ondergaande zon speelden net rijkste land daaropvolgend is Frankrijk met zijne bezittingen bijgerekend dal eene waarde van 188 milliard ver tegenwoordigt. Volgens denzelfden ge leerde bedraagt hel foriuin der 6 grootste landen der wereld een totaal van 825 milliard. En als legenhangsel, willen onze lezers nu weten wat op den dag van heden de schuld van gansch de wereld is? Voor hel oogenblik schommelt zij tusschen 750 en 800 milliard. Geen klein ding, zooals men ziet.. En niettegenstaande al dien rijkdom, sterven in alle landen dagelijks menschen van honger. Maar zoo wil het de orde, en daarom leve de orde!.... Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De Annoncen voor Belgie, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Püblicitê, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij VAIVDKNi KEUCKHOVE, DHckker-üitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Vertrekuren van den ijzerenweg van Duinkerke» Veurne, Gent naar Drussel en Dixmude naar Nieuport. 8- 57 10-54 3-08 5-00 9- 27 11-31 3-40 5-34 9-53 11-55 4-04 6-03 12-05 2-58 6-46 9-00 1-20 4-55 8-10 10-47 ADVERTENTIE-BLAD 9-16 ■Iifw I w BI n fl n i n i i 8- 20 3- 59 4- 31 5- 41 6- 13 3-08 3- 40 4- 04 6-46 8-10 BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDE 6- 43 7- 12 6- 00 7- 28 9-48 10-23 10-52 6- 08 7- 20 9-56 10- 41 11- 08 6- 52 7- 24 8- 07 8-39 5- 55 6- 25 6-52 9-18 10-45 6- 44 7- 16 7- 28 8- 00 J-33 2-05 2-12 2-44 8- 43 9- 15 9-23 9-55 11- 46 12- 18 12-28 1 00 5-18 7- 45 8- 18 DUINKERKE 8-45 jVllerlei. 1-47 2-38 11-40 3-52 5-43 2- 38 6-05 8-35 3- 40 4- 09

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1897 | | pagina 1