1 I f 4 I l ft Staatsdomein. BOUWGROND Te pachten HERBERG te Alveringheni, thans bewoond door Edmond Samoye. Ingenottreding met 1" Mei aanstaande. Inlichtingen bij G. Vanderstraete, brouwer te Veurne. fr. 1-40 1-50 1 t 14 April. fr. 2-50 2-15 1-80 Eieren p. 26 fr. 1-10 1-50 Bruin Brood 35 centimen. Halfwit 45 id. ■W A lioterinarkt per kilo 7 April. Hoogste prijs fr. 2-25 Midden 1-90 Leegste 1-30 telling, waarna de koning zal antwoor den. Vervolgens bezoek aan de hallen der enloonslelling. De lentoonstellers zullen in hunne afdeelingen voorgesleld worden. Na dit bezoek zal de koninklijke familie denkelijk naar Oud-Brussel gaan. De tentoonstelling van Tervuren zal den 24 april geopend worden, maar de ofiicieele opening door den koning zal maar op 15 mei plaats hebben. Loterij en proces. De heer Olaerts, gemeentesecretaris te Genck Limburg die hel lol van 100,600 fr. had dat in de vermelde omstandigheden vernietigd wend, spanl een proces in legen hel comileil der loterij. Pijpen wedstrijd. Een zonderlinge wedstrijd is wel deze die in de maand juni in hel Oud-Brussel zal worden inge- richleen wedstrijd voor meerschuimen pijpen. Al de bezitters van schoongerookle pijpen worden uilgeuoodigd. Fa» vreugde gestorven. Een handelaar van Korlrijk die zich naar het sterfhuis van eenen onlangs overleden bloedverwant begeven had en vernam dat hij eene aanzienlijke som erfde, is van vreugde dood gevallen. 8unliglit*Zeepa zuiver, goedkoop, profijlelijk. Burgerstand der stad Veurne. Geboorten. Het congres tegen het driinkmis bruik, dal dit jaar ie Brussel gehouden wordt, zal onder andere belangrijke punten ook dit bestudeeren van ploeg bazen of meestergasten van groole open bare werken, die levens op de plaats zelf eene kanlien houden, in welke de werk lieden dan soms op de schan lijks, manier uitgebuit worden. 'r- streken, gemeld dal, hoewel niets ver waarloosd wordt door de watering om den dienst goed te doen geschieden, de ondervinding nochtans leert, dal gedu rende hel regensaizoen, uilgestrekle per- ceclen zaailand aan gedeeltelijke over- stroomingen onderhevig zijn en levens zeer lang nat blijven en dat, van oenen anderen kant, er menigvuldige weiden gevonden worden waar, in ’t warme jaar getijde, zuiver en drinkbaar water ten volle ontbreekt. Daarom noodigt zij alle landbouwers en eigenaars uit, wier grachten eenigzins in verbinding slaan met die watering, wel te zorgens dezelve op behoorlijke diepte le bedelven, acht te nemen dat duikers en buizen voldoende opening hebben om het water te lossen; in een woord, om alles in hel werk te stellen dal kan bij dragen, tol voordeel van eenieder, beler- nis in dien staal van zaken te brengen. In den nacht van 9 tot 10 dezer, is eene diefte met braak en beklimming ge pleegd te Nieuport-Baden in de villa Manilla, toebehoorendc aan M. Vancamp, fotograaf, Gallaistraat, 86, te Schaarbeek. De dieven moeten langs den draad van de donderroei en de groothuis zijn opge klommen lol op het balkon, 4 meiers van den grond; daar hebben eene groole ruil uit de deur geslagen, om binnen te ge raken. Zij hebben eene schoone witte ge ribde bedgordijn met kanten rond, afge daan en medegenomen, alsook een rood wollen deken dal op het bed lag. Verders hebben zij alles overhoop geworpen en doorzocht. Men weel nog niet met zeker heid of er nog andere voorwerpen ge stolen zijn. De policie doel een neerslig onderzoek. Het parket van Veurne is reeds ter plaatse geweest. Elektrieke tram. Woensdag zijn de voorbereidende werkzaamheden aan gevangen lol hel leggen van den elek- trieken tramweg, welke Oostende ecus met Middelkerke zal verbinden. Naar men weel zal die nieuwe lijn reeds gedurende bel aanslaande zomerseizoen in exploitatie gebracht worden, terwijl ook het voor nemen bestaal, haar door te trekken lol Duinkerke. DuivenmelkerijBinnen eenige dagen gaan de prijsvluchlen beginnen. In strijd met hetgeen er gezegd is, zullen de vervoeren en oplatingen in Frankrijk niet meer moeilijkhedenoplevercn dan vroeger. M. de Favereau, minister van builen- landsche zaken, heeft aan de maatschap- schappijcn der brusselsclic omgeving laten weten dat hel decreet der fransche regeering van 22 juli 1896 hel oplaten van vreemde duiven niet zal verhinderen. De maatschappijen hebben geene bijzon dere toelatingen -noodig van wege de prefecturen. Wanneer eene verzending duiven in Frankrijk komt, moeten de overheden der grenzen de prefecten departementen, in welke de opiating moet plaats hebben, per telegraaf verwittigen. Deze zullen dan onmiddelijk bevoegde politiebeambten hierover kennis geven, opdat er agenten worden afgeveerdigd om bij de opiating tegenwoordig le zijn. Brugge-Zeehaven. Men is nu bezig aan de voorhaven; deze moet drie meters diep uitgedolven worden bij middel van baggermachienen. Men is ook bezig mol het eleclriek licht in gereedheid te brengen, dan zal men dag en nacht kunnen werken. De grond welken men nu uitdelft bestaal uil goeden turf; men vindt er nog gelieele hoornen in steken, die goed be waard en als versteend zijn. Men heeft groole moeite om die boomen er uil te halen, ’t Moet dus zijn dat daar vroeger bosschen hebben gestaan welke verzonken zijn. De werken moeten in 7 jaar voltrokken zijn en zullen 35 miljoen kosten, waarbij natuurlijk nog een eerbiedwaardig getal staartjes zullen komen. Daarbij zullen nog vele werken van bestrating, spoorwegen, enz., door de havenwerken veroorzaakt worden, zonder te spreken van hel bouwen van huizen, magazijnen, enz., door bijzonderen. Dil alles zal maken dat er te Brugge nog werk is voor vele jaren. Opening der tentoonstelling. Zie hier eenige inlichtingen over de plechtig heid op zaterdag, 24 april om 2 ure. De koning, de koningin, prinses Clementine, de graaf en de gravin van Vlaanderen, de prins van Hohenzollcrn en prinses Jozefina zullen aanwezig zijn, alsook hel diplomatisch korps, de Kamers, enz. j Hel aantal uitgeuoodigden bedraagt De koninklijke troon zal in de monu mentale arcade opgerichl zijn. De plechtigheid zal beginnen met de cantale van Paul Gilson, onder de leiding van Jozef Dupont. De heer Nyssens zal hel woord voeren in naam der regeering; de heer De Mol, Er zal overgegaan worden le NIEUPORT bij M. Dobbelaere, ter herberg de Arend Marktstraat, door het ambt van den Notaris DONCK, te Nieupori, den VrIJdup; April 1HO7, om twee ure 's na middags, tol de VOORBEREIDENDE TOEWIJZING en den 30 April daaropvolgende, op hetzelve uur, tol do EINDELIJKE TOEWIJZING van eenen verdeeld in 8 loten, gelegen te Nieupori stad nabij het wachthuis der tolbeambten en de standplaatsen van Staatsspoorweg en van de Nationale Buurtspoorwegen. De plakbrieven geven nadere inlich tingen. Voor andere inlichtingen zich te begeven ter studie van gemelden Notaris, ten Bureele der Registratie en Domeinen le Nieupori, en in hel Handelsmuseum, Augustijnenstraat, nr 17, te Brussel. Rpp’inht AAN DE HANDBOOG- QCIIIIIL SCHUTTERS. Te bekomen alle slach van Pijlen van alle lengte, bij <1. Ducloa, Drogist, te Veurne, alsook Boogen en Snaren. was verleden jaar niet bier. Zouden de heiligen ooit zulk eene mooie vrouw gezien hebben? Eindelijk schoten de roode stralen over de weide. Allessandro sprong op. Eene seconde later had Vader Salvierderra het raam opengeworpen en hoorde hij eene zwakke, doch welluidende stem zingen Voordat de tweede regel van zijne lippen was gekomen, hadden een half dozijn stemmen zich in den lofzang ver- eenigd, de senora, Felipe, Ramona, Margarita en de dienstboden in den anderen vleugel het huis. Allessandro had zijns vaders liefde voor de toonkunst geërfd, en daar hij hel lied kende, voegde hij onwillekeurig zijne slem bij die der anderen. Bij de eerste klanken dier volle, fraai barytonstem hield Ramona verbaasd op en stak hel hoofd uil het raam, om le zoeken waar zij die tonen kon gehoord hebben. Wordt voortgezet De algemeene handel beliep tol een totaal van fr. 31,131,508.42, waarvan fr. 15,091,137.12 voor de uilvoeren en fr. 16,040,370 80 voor de invoeren. Dit totaal overschreed met fr. 7,159.818.50, zij bijna 30 t. h. dal van hel jaar 1895. De bijzondere handel, ’l is te zeggen de uilgevoerde voortbrengsels, afkomstig uil den Vrijstaat en de koopwaren ingevoerd voor inlandsch verbruik, vertegenwoor digt een totale weerde van 27,617,376.29 fr., in vermeerdering van 27.68 t. h. op hel cijfer van hel jaar 1895. Voor wal de invoer betreft, is de ver meerdering voor hel grootste deel toe te schrijven aan de katoenen weefsels; zij komen voor in de statistieken voor fr. 4,071,158.55. De invoer van sterke dranken is sedert hel vorig jaar gevoelig verminderd. In 1894 werden in den Kongostaat ingevoerd 1,747,932 liters alkohol; het volgende jaar, daalde dil cijfer tol 1,465,590 liters; in 1896 is dit cijfer gevallen tot 1,515,724 liters. Algeineeiie t Bij koninklijk besluit van 9 april wordt M. R. De Grave, voorzitter der rechtbank van eersten aanleg to Veurne, benoemd tol ridder der Leopoldsorde. Bij ministerieel besluit van 7 April wordt hernieuwd, voor eene tijdruimte van zes jaar, hel mandaat van M. Jozef Cailliau, als lid van den beheerraad der nijverheidsschool van Veurne. Bij koninklijk besluit van 10 april 1897, wordt dit jaar de vischvangst met vlottende lijn toegelaten, in de vaarten en walerloopen, lot den 19 april inbegrepen. Maandag namiddag is Aug. Chaerel, terwijl hij, met eenen anderen brouwers gast, een ton bier in den kelder der herberg de Fluit droeg, zoo ongelukkig van oenen trap geslist, dal hij een been brak. Hij werd ter veipleging naar hel hospitaal gedragen. Zondag avond heeft te Merckem, aan den boschkanl, een bloedig gevecht met messen plaats gehad. Er zijn een achttal gekwetsten, waarvan eenige zee. gevaarlijk. Een der gekwetsten is reeds ten gevolge, der bekomen wonden over leden. Hel parket is ter plaats geweest en heeft de daders aangehouden. Zijn benoemd lot jurys bij de keu ringen en prijskampen van stieren en der prijskampen van koeien en veerzen, le Dixmude, Nieupori, Veurne, Alveringhem, Loo en Merckem. MM. Ridder de Vrièrc Etienne, prov. raadslid le Beernem; Van Raes-Van Elslande, landb. en eigenaar, te Wervik; Lestienne Hendrik, aangenomen veearts te Brugge. Voor hel beoordeelen der geweslelijke prijskampen zijn als werkende leden ge voegd de heeren K. Demeesler en I). Hosten, beide te Veurne. Watering. De Begie der Noord- watcring van Veurne, heeft in een om- nog van bel vorige jaar de gewoonte om de zon een loflied toe to zingen. Van de plaats waar bij zal, kon hij de kamer zien des priesters. Aan den oostelijken gezicht einder was reeds eene lichtende streep zichtbaar. De lucht was als amber; enkele sterren flikkerden nog aan den hemel. Het was een van die oogenblikken, waarin het verstand zich nauwelijks voorstellen kan, dal de aarde om de zon wentelt. Ales sandro wist niets van die dingen; men zou hem ook niet hebben kunnen wijs maken, dal de aarde zich beweegt. Hij was overtuigd dat de zon langzaam uil den grond oprees, een geloof even ver heven en treffend als dal andere. Immers de menschen aanbaden de zon reeds lang, voordat zij ontdekt hadden dal zij stil stond. Zijne oogen zwierven van den horizon naar de ramen van hel nog donkere, stille huis. Welk raam is het hare? zal zij het openen, als het lied wordt aange heven? dacht hij. Wie kon zij zijn? zij Ann <Ie Vlamingen De Vlaamsclie Volksraad, buiten allen partijgeest gesticht en samengesteld uit gekozen afgevaardigden van alle i'laam- sche gewesten van België, zal zijnen vijfden zittijd le Antwerpen houden op Zondag 25 April e. k. te 10 uren 's morgens. Op de dagorde van die zitting, welke openbaar zal zijn, zullen de volgende punten voorkomen 1“ Verzoek aan de Wetgevende Kamers om, in den loopenden zittijd, het wetsvoor stel De Vriend-C.oremans aan le nemen, zonder beperking van het grondbeginsel van volstrekte laalgelijkheid. 2° Onze taal voor hel Assisenhof van Brabant; 3° 600° Verjaring van den Gulden- Sporenslag instelling van een nationaal Comileil; 4° Vlaamsclie hoogeschool; 5° Vervlaamsching van het Consulaat wezen; 6° Overneming door den Slaat van de Spoorwegen aan Maatschappijen vergund; 7° Stichting van eenen hoogeren raad voor Kunst en letteren; 8° Inrichting van eenen Grooten Raad van Vlaanderen tot voorbereidingen opstel ling van voorontwerpen van taalwetten. 9° De Vlaamsclie drukpers. Denzelfden dag le 3 uren 's namiddags zal te Antwerpen een groole Landdag ge houden worden waarop do besluiten van den Volksraad zullen afgekondigd worden. De afgevaardigden voor Veurne, zondag lest aangeduid, zijn de heeren Buyl en Pil. - De handel in Congo. Uitbet officieel bulletijn van den Kongo staal blijkt dal er voor den handel een Rechterlijke kronijk. De korrektionele Rechtbank dezer stad, heeft de volgende veroordcelingen uitgesproken. dat de Belgen die in Frankrijk gaan j werken maar zeer weinig kopergeld ont vangen en althans minder dan de uitgaven welke zij tijdens hun verblijf in Frankrijk moeten doen; zoodal als zij willen, zij geen kopergeld in Belgie moeten toebrengen. Er is insgelijks bevonden dal de her bergen en winkeliers der gemeenten waar de toelating verleend werd, zich niet de minste moeite geven om liet kopergeld naar Frankrijk te zenden, maar het in het land weer uilgeven en aldus de oonzaak zijn dal deze munt blijft rondloopen. De Moniteur van donderdag lest, be helst een koninklijk besluit van 18 Maart 1897, waarbij hel besluit van 6 september 1896 herzien wordt en er wijzigingen loegebrachl worden aan de lijst der ge meenten waar hel loegelalen is vreemd brons- nikkel- of kopergeld ter betaling te geven. Volgens hel besluit van 18 maart, mogen de fransche munt van 10, van 5 en van 2 centiemen ter belalig gevenal de gemeenten wier grondgebied grenst aan het fransch grondgebied of aan het grond gebied des Grooten Hertogdoms van Luxemburg, uitgezonderd de gemeente Chimay en daarenboven nog vcrschillige gemeenten der provincie Hcncgauw, Namen en Luxemburg in hel besluit vermeld. En de munt van hel Grool-Herlogdom Luxemburg, de duitschc en nederlandsche munt, al de gemeenten wier grondgebied grenst aan ’t grondgebied dezer mogend heden. oorzitler van hel uitvoerend comileil, in i. ndbrief, gezonden aan de eigenaars, i aanzienlijke vermeerdering is voor hel 3 F BEKENDMAKINGEN. iï V\ f 1 BROODPRIJS, per 1 1/a kilo. den 10. Barbier Maria-Ludovika, dochter van Cesar en van Houtsaegor Reuildis, Zuidstraat. don 11. Hatse Maurlts-Karel, zoon van Jozef on van De Burchgraove Fortuna, Handboogstr. Huwelijksafkondigingen. den II. Van de Woudo Victoor, werkman, Veurne, mot Lycke Juliaua, werkster, Ohistel. Blondeol Karei, schilder, met Gesquiere Elodia, strijkster, beide te Veurne. Van den Berglie Kamiel, politieagent, Brussel, met Baret Maria, kleermaakster, Veurne. Sterfgevallen. don 3. Aboolo Eugeen-Juliaan, schipper, 21 jaron en maanden, overleden te Papignies. den 8. Hancko Hendrik-Jozef, buurtspoerweg- bediende, 30 jaron, overleden te Nieuwpoort. don 15. Allaoys Maria-Elisa, 9 m. en 12 d., Pannestraat. O, schoono koningin des hemels, Grootste der vorstinnen 1 I--- ZITTING VAN 1 APRIL. Debruyno Karei, smokkelaar te Terderghem, Fraukri,,k8 dagen en 2ö fr. voor vernieling van afsluitingen. Hoofd Emiel, daglooner to Hondschoote. Frankrijk 30 fr. voor slagen. Thioren Louis, visscher te Coxyde, voor- waardelyk, 100 fr. voor jachtovertroding. ZITTING VAN 2 APRIL. Vandovoordo Elisa, zonder beroep te Rous- bruggo, voorwaardelijk, 30 fr. voor slageu on 10 fr. voor vernieling van inobilier. Parmentier Desiró en Caytan Karol, werk lieden to Veurno, do eorsto 30 fr. voor slageu eu de tweede 10 fr. voor scheldwoorden,

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1897 | | pagina 2