VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT RAMONA. yi'' jaar. noemt men de lieeren Solvay, Buls.Féron, Zaterdag 17 Juli ^.r S5>. Goblet d’Alviclla enz. De Harmonie te Duinkerke. DUINKERKE GHYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL Alen denkt dat de bespreking slechts veertien dagen zal duren. De uitslag is moeilijk te voorzien. Zeker echter schijnt hel dal het wets ontwerp niet zonder groote veranderingen zal gestemd worden. grand dat senorila Ramona In bare zitting van dinsdag namiddag heeft de Kamer de bespreking begonnen van het wetsontwerp op de burgerwacht, door de regeering voorgesleld. M. Schollaert, minister. De herin richting der burgerwacht is noodig opdat zij hare dubbele zending kunne vol brengen hel handhaven der orde in het land, de verdediging onzer onafhankelijk heid aan de grenzen. Er zullen voortaan twee bans in de burgerwacht zijn. De eerste ban bestaat uit de wachten van 20 tot 32jaren. Elke ban zal verschillend geoefend worden. De Midden-Afdeeling vraagt de in richting der burgerwacht in al de ge meenten van België, het Gouvernement stelt voor ze in te richten in al de ge meenten welke bij koninklijk besluit zullen bepaald worden. De burgerwacht zal kunnen ingericht worden niet enkel per gemeente, maar bij groepen van gemeenten. De kompagniën zullen niet meer dan 150 manschappen mogen tellen. De nieuwe wachten zullen dcelmaken van een onderrichtingspelelon. Er zullen gezamentlijke oefeningen plaats hebben gedurende tien dagen. M. Vandenpeereboomdoetdcrol kennen welke dc burgerwacht moet vervullen in geval van mobilisatie. De burgerwacht heeft versterking noodig tot hel handhaven der orde en moet eene worden voor het leger. zoo spoedig mogelijk in te voeren. Al de volksgezinden tot welke partij zij be lmoren vragen die hervorming die er moet komen als T zuiver algemeen Stem recht, dc Evenredige Vertegenwoordiging en andere hervormingen die eertijds be streden zijn thans voor goed in onze zeden zijn gedrongen. Wie zou nog het zuiver Algemeen Stemrecht één man, één stom durven bestrijden Zoo zal hel ook zijn met het verplichtend onderwijs en Pastoor Daens zal de goedkeuring van alle verlichte menschee verwerven als hij zijn wetsontwerp van verplichtend onder wijs zal neerleggen. Zoo schenen zich netten om het meisje te spannen en werd zij door drie spioenen in hel oog gehouden. Alessandro’s oogen bewaakten haar met reine liefde, terwijl zij door Margarita mei naijverigen haat en door Felipe mei angst werd bespied. Indien er nog een vierde spioeri geweest ware en deze in den vorm van haren eigen persoon was opgelredcn, zouden de zaken wellicht een anderen loop genomen hebben. Maar wal wist zij van hel leven? Hoe zou zij begrip gehad hebben van de wolken, welke zich boven haar hoofd samenspanden. Zij was nooit verder geweest dan het huis der senora en hel nonnenklooster. De eenige jonge man, dien zij ooit had ontmoet, was Felipe, en deze had sedert hunne vroegste kindsheid IJzerenwegen. Sedert de overname van een groot getal ijzerenwegen, onlangs door de Kamers gestemd, zijn er in Belgie maar ongeveer 500 kilometers spoorbaan meer die aan den Slaat niet toebehooren. Hel zijn West-Vlaandeien, Brugge- Eecloo die linie wordt dan nog door den Staal geëxploiteerd, krachtens de over name van hel accoord met Eecloo-Gent, Gent-Terneuzen, Mechelen-Terneuzen, Den- dermonde, St-Nikolaas, Hasselt-Maaseik, de Belgische Noorderspoorweg en de linie van Ghimay. naar liet Enf^elscll. Onze Koninklijke Harmonie was door het gemeentebestuur van Duinkerke uii- genoodigd geweest, ten einde, ter gelegen heid van hel fransch nationaal feest, op 14 Juli, een concert te geven in hel Pare de la Marine. Het onthaal waarmede ons muziekkorps vereerd wierd, heeft van verre onze voor gaande bijvallen overtroffen. Bij onze aankomst aan bel Hotel waren twee afveerdigingen ons komen begroeten. De eerste van wege de municipale muziek, bood, onder de leiding van den den heer bestuurder Neerman, aan onzen Voorzitter eenen prachtigen bloemtuil en wenschtle ons hartelijk welkom. De tweede samengesteld uil den heer P. Marchand en de leden der commissie onzer zustergilde la Jeune France met hun vaandel aan ’t hoofd, was ons insge lijks hunne welgekende gevoelens van innige genegenheid komen uitdrukken. Die vleiende beloogingen der twee machtigste maatschappijen van Duinkerke, bewijzen ten overvloede hoe hoog onze Koninklijke Harmonie aldaar gewaardeerd wordt. Na eenige vurige handdrukken, begaven wij ons, vergezeld door de afveerdigingen tot aan de Mairie, alwaar wij door den heer Maire Dumont op de hartelijkste wijze ontvangen wierden, In een dier welgepaste reden waarvan hij liet geheim bezit, bood hij ons den eerewijn aan en stelde eenen heildronk voor aan de Koninklijke Harmonie. Ten titel van gedenkleeken, schonk hij aan den heer bestuurder Vander Linden een gulden medalie en eene tweede voor ons prachtig vaandel bestemd. Mr Andries bedankte den heer Burge meester voor zijne vleiende woorden, dronk op den voortdurende» bloei der stad Duinkerke, en tevens op de gezond heid van den heer Maire Dumont en de heer adjoint Doman, die beiden de ont vangst hadden voorgezeten. Daarna begaf zich de stoet naar het Pare dc la Marine alwaar het concert om 4 ure aan vang nam; het wierd ge geven ten voordecle der Duinkerksche hulpkas der arme visschers. Hel volk dat zich in den rijk versierden hof legen een drong was in overgrootc massa toegeloopen. Wij overdrijven niets als een broeder met haar omgegaan. Terwijl dc dagen verliepen en Felipe altijd even zwak bleef, had Alessandro in zijn binnenste.een vermetel waagstuk op touw gezet, Wanneer hij bij Felipe kwam, om voor hem te zingen of te spelen, werd hij altijd min of meer bedwelmd door de benauwde luchl in de ziekekamer. Want hoewel dit vertrek tamelijk groot was en de deur dag en nacht openbleef, kon hij het er geen uur uithouden. Als ik in die kamer moest blijven, zou ik al heel spoedig even ziek worden als senor Felipe, zegde Alessandro op zekeren dag tol Juau Can. Denkt gij dal de senora boos zou zijn, als ik haar voor stelde, Felipe op de veranda te brengen en hem op een bed te leggen, dal ik zelf voor hem in orde zoude brengen. Ik durf er mijn hoofd onder verwedden, dal hij dan binnen acht dagen geheel hersteld was. Als gij hem werkelijk beter kunt maken, moogt gij de senora gerust de helft barer bezittingen tol belooning vragen en gij zoudt die krijgen ook, antwoordde Hel pleegkind! herhaalde Juan Can verachtelijk. Er schuilt iels anders achter die geschiedenis, dat ik niet weel en ook niet heb kunnen uitvinden. Maar wal ik weet, is dal senora Orlegna hel kind eerst bij zich heeft gehad en dat er omtrent Ramona’s afkomst iets niet in den haak is. Als Juan niet zoo stekeblind geweest was van den ouden dag, zou bij aan Alessandro’s gelaat gezien hebben, dal hij wal voorzichtiger in de keus zijner woor den had moeten zijn. Doch hij ging rustig voort en zegde Den dag na de begrafenis van senora Orlegna heeft onze senora dit kind medegebracht. En ik verzeker u, jongen, dat ik de senora het wicht wel I eens heb zien aankijken, alsof zij wilde, dat hel dood was. ’t Is schande, daar T meisje hel liefste schepseltje is, dat de heiligen ooit gezien hebben. Maar eene smet in hel bloed, jongen, is iels vreese- lijks voor het geslacht van Moreno. (Wordt voortgezet). Nieuwe politieke vereeniging. Eene nieuwe politieke vereeniging gaat te Brussel gesticht worden, met het doel dc verschillige fraction overeen te brengen op hel terrein van eene positieve politiek en den strijd aan te gaan legen de collec tivisme en hel kalhohsme. Onder de voorstanders van hel plan Juan. Daar hij echter zag, dat een blos van toorn Alessandro gelaat bedekte, haastte hij zich er bij te voegen Maak u maar niet zoo driftig. Hel was mijne bedoeling niel te zeggen dal gij van plan waarl eene belooning te vragen. Ik dacht alleen aan de vreugde van de senora, als senor Felipe mocht herstellen. Want ik geloof niet, dal als hij kwam te sterven, zij hem zou overleven. En wie er dan erven moet, weet de hemel De senorila, natuurlijk, antwoordde Alessandro. Juan Can begon te lachen. HaHaDe senora zou u zien komenDe senorila mag blijde zijn, als zij van de goederen der Moreno’s zooveel krijgt, dat zij niet van honger behoeft te sterven. Luister, Alessandro; als ge belooft mij niel te verklappen, zal ik u vertellen, wie dc senorila is en waar zij van daan komt. Ge weel toch zeker, dat zij geene Moreno is, en zelfs niet aan dal geslacht verwant? Ja, zegde Alessandro, Margarita heeft mij verleid, dat OGUUHllt XlClUll hei pleegkind was van senora Moreno, Verplichtend onderwijs. Eene der grootste oorzaken van de ellende des volks is de onwetendheid. Uit dal opzicht mum Belgie uit, dal aan het hoofd staal der wereld voor wat het verbruik van alcool betreft. Onwetendheid en alcoolisme zijn (wee nationale plagen, die te samen moeten bestreden worden. Reeds meermalen heefi de belgische drukpers hare zienswijze doen kennen voor hetgeen het alcoolisme betreft. Zij vraagt een radicaal middel om de ellendige onwetendheid te doen ophouden te welen hel verplichtend onderwijs. Wat zien wij nu in Belgie Honderd duizende kinderen gaan ter school niet of maar ’s winters. Bestond er geene eerste communie, hel getal kin deren dal dc school niet zou bijwoneu ware nog grooler. Het overgroot getal blijft thuis wanneer zij hunne eerste com munie gedaan hebben en gaan naar bet werkhuis, de fabriek of de koeien wach ten. Van jongs af worden geest en lichaam uitgepul, en men ziel een ras verliepen domkoppen opgroeien, overgelalen aan al wal ruw instinct, te samen loopen als een kudde schapen en geloovcn wal men opdischl. Hoe kan eene volksklas dan zich zelf verheffen als zij dom is. Hel verplichtend onderwijs is in de zeden gedrongen van al de groote landen die ons omringen en ons eene doodelijke concurrentie op dc arbeidsmarkt aandoen. Hoe is bel mogelijk te strijden tegen de onderwezen Duilsche, Engelsche en Fran- sclie werklieden, die tot 14 jaar naar school zijn moeten gaan Wij vragen dus ook dat hel onderwijs verplichtend zij in Belgie voor iedereen van 6 lol 14 jaar, en de twee laatste jaren zouden besteed worden aan hel leeren van de grondbeginselen van een vak een ambacht, den landbouw, enz. Hclgausche vakonderwijs zou in de school der vol wassen gegeven worden benevens de drie talen en in alle geval de Fransche. Hel spreekt van zelfs dat de regeling van den kinderarbeid hel verplichtend onderwijs zou vergemakkelijken. Het ware goed den arbeid le verbieden tot 14 jaar. En dit zou geen nadeel bij brengen aange zien het kind toch een ambacht zou loeien in de school en dit veel beter dan in eene werkplaats, waarde jonge knapen anders meer boodschappen moeten verrichten dan wel hun ambacht leeren.Voor de arme kinderen zou men ook de schoolsoep en de schoolkleeding kunnen inrichlen. In hel belang van het stoffelijke en zedelijke verheffing des vólks is hel vol strekt noodig hel verplichtend onderwijs Allerlei. Buitengewone uitgaven. De buiten gewone uitgaven van 1897, voor welke j hel ministerie aan de Kamer gelden vraagt, beloopen lol 66,883,443 fr. 38 c. Daarvan komen aan onze provincie Drie millioen voor dc haven van Heyst en Brugge en de vaart lusschen beide, krachtens de overeenkomst van den i juni 1894 lusschen den Staal, de stad Brugge en de heeren Couseau en Cousin, goedge keurd door de wet van den 12 september 1895. 20,000 fr. hulpgeld aan de maatschappij van den Pier van Blankenbcrghe voor uit gevoerde werken. Een miljoen en half zal besteed worden om eene dubbele linie te leggen van den Ouden God naar Dendermonde, van Dud- zeele naar Blankenberghc en van Dender leeuw naar Kortrijk. Twee millioen voor den post, om de bureelen van Gent, Oostende, Antwerpen, Kortrijk, enz. te verbeteren. 23,000 fr. voor het bouwen van eenen groolen sleeper voor de haven van Oostende. 250,u00 fr. om te Middclkerkc, op de ooslzijdc van de Kerkstraat, eenen steenen dijk te bouwen, en 35,000 fr. om den dijk van hel fort Wellington naar Albertusdijk te Mariakerke van eene leuning te voor zien. 336,173 fr. 75 c. aan de stad Oostende te betalen krachtens de overeenkomst van den 10 October 1894 wegens de haven werken dier stad. en in de Postkantoren des Rijks. Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De Annoncen voor Belgie, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij l. vanden Ki itcKiiove, Drukker-Uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, ADVERTENTIE-BLAD 24 18-10 10-20 Nieuport Dixrnude Dixrnude Nieuport ---fefr&frrr-. - 5-18 7- 45 8- 18 8-47 4-43 7-10 9-37 0-00 7-28 9-48 10-23 10-52 BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDE DUINKERKE 17- 47 18- 19 20-04 20-36 15- 59 16- 31 16-41 16-16 6- 44 7- 16 7- 28 8- 00 8- 43 9- 15 9-23 9-55 10- 51 11- 31 11-55 16-04 14-58 18-40 16-55 20-10 De Kamer. Wet op de burgerwacht. 11- 46 13-33 12- 18 14-05 12-28 14-12 13 00 14-44 Vertrekuren van den ijzeren weg van Duinkerke, Veurise, Gent naar BriiKselen Dixniude naar Nieuport. 5- 55 8-57 10-54 3-08 5-00 6- 25 9-27 11-31 3-40 5-34 6-52 9-51 11-55 16-04 18-03 9-18 12-05 14-58 18-46 21-00 10-45 13-16 16-55 20-10 22-47 O■■T wr-am-- 1» rw»—I WWUlIl IIMIMI'I nan-rm— 9-16 13-47 14-38 11-37 15-52 17-43 14-38 18-05 20-35 21-56 3- 40 0-43 10-41 4- 09 7-12 11-08

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1897 | | pagina 1