VAN VEURNE g uh R SR i R NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT I I RAMONA. l'i J J 1 icn •nial aisl* ■WXï'i I 25 X.-r 31. duinkerke ghyvelde VEURNE GENT BRUSSEL A V - Vraag liet aan de senorita, zeide Juan. Hij doel alles, wal zij wil. Alessandro gaf geen antwoord. Zonder zelf le weten waarom, zou hel hem on mogelijk geweest zijn met Ramona over Felipe te spreken. Ik zal hel liever met de senora be praten, zeide hij, en hel geluk wilde, dat de senora juist op datzelfde oogenblik binnentrad, om zich van Juan’s gezond heidstoestand le overtuigen. Het geopperde plan werd gunstig op genomen, daar de senora zelve dikwijls op een dierenvel geslapen had en wist, dal dit voor gezond gehouden werd. Ik zal hel beproeven, sprak zij, daar senor Felipe toch over het bed begint le klagen, dal hij zich eenigen tijd geleden voor eene groole som heeft aangeschaft. Maar ik wist wel, dat die amerikaansche nieuwig heden hem niet bevallen zouden. In den stal ligl een stapel dieren vellen, zegde Juan, die naar de stad moeten om verkocht te worden. Deze zullen zeker wel geschikt zijn, vooral en izo zijn eipu vcrniajie lore M lappüj pEDElj ERST1 lMAH i'. J PRAAI AAI’. Wetsontwerp op het gebruik «Ier 'Vlaainsche taal. Hel verslag van den heer Van Cauwcn- bergh, in naam der commissie, gelasi met hel onderzoek van het wetsvoorstel Coremans-De Vriendt, is verschenen. Het verslag herinnert hoe de Kamer bijna met eenparigheid het oorspronkelijk voorstel stemde, waarvan art. I luidde: De wetten worden gestemd, bekrachtigd, uitgevaardigd en afgekondigd in de Fran sche taal en in de Vlaamsche taal. De Senaat wijzigde, na eene lange be raadslaging, dien tekst als volgt Elk koninklijk besluit, tot bekrachtiging eener wel zal, nevens den door de Kamers aangenomen tekst, een Vlaamschen tekst bevatten. De wet zal uitgevaardigd worden in de Fransche taal en in de Vlaamsche taal. Ziehier hoe de achtbare verslaggever die stemming beoordeelt De schikking, door den Senaat aan genomen, geeft geeno voldoening aan bet gevoel van rechtvaardigheid, welk de stemming der Kamer had bezield, het is te zeggen geen onderscheid maken lusschen de Belgen en de beide landstalen stellen op eenen voet van volstrekte ge lijkheid. Want de tekst, door de Kamer aan genomen, eischt de stemming, de be krachtiging en afkondiging der wetten, zoo in het vlaamsch als in het fransch. De tekst van den Senaat daarentegen eischt de bekrachtiging en de uitvaardi ging der wellen in beide talen, met hunne stemming door de Kamers. Zoo deze schikking eene werkelijke waarde had, zou aan bet koninkdom een nieuw recht worden toegekend, namelijk datgene van de wet uil le vaardigen en le bekrachtigen, in eenen niet door de Kamers aangenomen tekst. De commissie heeft den tekst van art. I behoudende, er cenige bepalingen bijge voegd, betreffende de maatregelen van toepassing en regelende de uitvoering der wetten. Ziehier de bepalingen, welke bij den oorspronkelijke!! tekst zijn gevoegd en door de commissie aangenomen. Art. ibis. De wetsontwerpen, van de regeering uitgaande, worden der Kamer aangeboden in dubbelen tekst. De voorstellen, uitgaande van bijzon der initiatief der Kamerleden, worden gedaan,’t zij in dubbelen tekst, T zij in de taal door hunne voorstellers verkozen. In dit laatste geval doet het bureel ze Zaterdag 31 Juli ISl>y. omdat ze niet te droog moeten wezen. Hoe frisscher, hoe beter, merkte Alessandro op, mits zij niet vochtig zijn. Zal ik het bed gereed maken, senora? vroeg hij. Staat gij mij toe het op de veranda te spreiden? Ik vroeg daar juist aan Juan of ik de vrijheid zou durven nemen, u voor te stellen in de open lucht lucht te laten slapen. Wij, Indianen, zouden het onmogelijk kunnen uithouden, zoolang lusschen muren te worden opge sloten. Alleen wanneer wij weten dat wij in eene donkere kamer liggen. De senora aarzelde. Zij was het niet met Alessandro eens, dat slapen in de open lucht gezond was. Nacht en dag? vroeg zij. Het kon toch niet goed zijn ’s nachts buiten te slapen. Hel is beste van alles, antwoordde Alessandro. Ik zou de senora wel willen smeeken hel eens te beproeven. Als senore Felipe zich niet reeds na den eersten dag veel beter voelt, is Alessandro een leugenaar. TEÏ? .1 lordijl cm- SARÏ’ ;CH<n (ken lieverd Belgie heeft ditjaar de landen uiige- stMi?mXknm7dn^ “T noodigd lot een vreedzamen strijd, lol hel *lalhn° bc.kooil.d°01 de kiescben smaak, dingen naar de lauweren op het gebied van nijverheid en handel, van kunst en wetenschap. De tentoonstelling, welke sedert een paar maanden le Brussel ge opend is en thans eerst voltooid mag heeten, spant waarlijk de kroon. Met zeker vaderlandschen trots zien wij hoe talrijk de volken zijn opgekomen om hier de schoonste voortbrengselen ten toon te spreiden en aldus het treffendst blijk van hunnen vooruitgang en hunne ont wikkeling te geven. Groolsch is ook do indruk, dien men ondervindt, wanneer men de verschillen de gaanderijen doorloopt en mol ver rukking blijft staren op de wonderen, die elk werelddeel met pracht en heerlijkheid uitstalt. Al de nieuwste uitvindingen, de keu rigste produkten en do reusachtigste werktuigen zijn hier verzamelt als het schoonste bewijs van volmaaktheid, welke ’s menschen vernuft heeft weten te be reiken. Met de moeilijkheden wast ook de hardnekkige wil der zoekers en denkers oin alle hinderpalen te boven te komen en verder aan hel mcnschdom de heer schappij te verzekeren. Bij dit vreugdevol schouwspel denkt men er echter niet genoeg aan wat al arbeid, zwoegen en opofferingen, zelfs menschenlevens het gekost heeft om al deze verbeteringen in te voeren en de nieuwste stelsels te kunnen verwezen lijken. Men ziet slechts den uitslag van dat pogen en streven, men bewondert en geniet. Het streelt ons nationaal gevoel, wan neer wij vaststellen hoe de oproep, van Belgie uitgaande, zoo gretig werd beant woord. Hel bewijst genoegzaam de be langrijke plaats, welke ons vaderland in Europa inneemt, het gewicht van zijnen handel en zijne nijverheid, do achting welke hel zich heeft welen le verwerven. Geen enkel land met een zoo geringe uit gestrektheid gronds als de onze, beeft tot nu toe zulke belangrijke tentoonstellingen kunnen openen, waar alle beschaafde volken der wereld met elkaar wedijveren om het schoonst en hei best. Engeland en Duitschland zouden, naar onze meening, eene ruimere plaats heb ben kunnen innemen. Duitschland vooral, dat te Antwerpen in 1895 zoo boven alle uitmuntte, onderscheidt zich bier geens zins in evenredigheid met de uitgestrekt heid van zijnen handel. Franklijk daaren tegen overtreft alle in luister en pracht. Juan begon weder. Ha, ha, zij lijkt op Orlegna en die Orlegna was de schrik van het dorp. Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De Annoncen voor Belgie, uitgezonderd beide I /aantieren, alsmede die voor hel Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. .Men schrijft in bij ï- va.iv»1£IV KEKCKHOVE, Drtikker-Uitgever, Ooststraat, 6, le Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Hel is een waar genot die heerlijke af- deelingen te bezoeken, waarvan elke uit- de keurigheid der tentoongestelde voor werpen, de groole verscheidenheid der voortbrengselen. De bezoeker verlaat die zalen met een gevoel van bewondering, waarbij zich ook de gedachte voegt dat eens dergelijke volmaaktheid niet kon overtroffen wor den. Dit ondervonden we ook bij hel bezichtigen dier afdeeling. Doch toen wij wal verder gingen en konden vaststellen wal in ons klein landje werd voortge bracht, dan voelden we al dadelijk dal Belgie geenszins voor Frankrijk moest onderdoen. De voortbrengselen, die het uitstalt, bewijzen welsprekend de degelijkheid van onze nijverheid, den werkzamen, vlijtigen geest van ons volk en de grootheid van ons land. Fier mag het, het hoofd op bellen en de talrijke vreemdelingen her waarts lokken. De vergelijking met andere natiën verheft het in elk onpartijdig oor deel, want hel loont aan de wereld hel heerlijke schouwspel van hetgeen een volk vermag dooi’ eendracht, vlijt en voortdurende ontwikkeling met den alge- meenen vooruitgang. Hel kleine Belgie onderscheidt zich echter ook op een ander gebied. De indrukwekkende tentoonstelling te Tervuren levert de treffendste bewijzen van de reuzenwerken, welke verricht ge worden zijn ten bate der beschaving. En echter sedert weinige jaren volgen onze landgenooten den koning in het ver wezenlijken van zijn groolsch ontwerp een einde te stellen aan den onmensche- lijken slavenhandel en tevens eenen uit weg te banen voor onze nijverheid en onze steeds toenemende bevolking. Vele en groole opofferingen heeft het reeds gekost; talrijke dappere medebur gers lieten er zelfs hel leven. Groote hinderpalen zijn nog le bestrijden, maar het Belgisch volk eerst onverschillig, dan achterdochtig, voelt ten laatste eene innige bewondering bij de treffelijke blijken van merkelijke voordeelen dier moeilijke onderneming. Hel juicht van ganscher harte de edele pogingen toe, reikt aan de inwoners uil hel verre Afrika de broederhand, roept een hartelijk heil toe aan de dappere ontginners, stemt al meer en meer eensgezind met de ontwer pen des konings in en waardeert ook meer en meer zijn zoo geduldig en hard nekkig streven naar Belgie’s grootheid en hel geluk van hel Belgisch volk. 2 £31 s g Tl? jaar. vertalen vóór hunne bespreking. De stemming der amendementen, in den loop der beraadslaging voorgebracht, kan op een eenigen tekst gebeuren. Als zij aangenomen zijn, doet hel bureel de aldus gewijzigde artikels vertalen vóór de tweede stemming. Indien, bij de tweede stemming, wij zigingen worden gebracht aan de artikels bij eerste stemming aangenomen, kunnen de Kamers de eindstemming uitstellen lot eene latere zitting. In alle geval zal er, door eene eenige stemming beslist worden over eenen vol ledigen tekst, in beide talen opgesleld. De Kamers beslissen langs reglemen- lairen weg over de maatregelen, die zij noodig achten voor de uitvoering der tegenwoordige wel. Art. I ter. De betwistingen over ver schil der teksten worden uitgemaakt volgens den wil der wetgevers, vaslge- sleld volgens de gewone regels van ver tolking, zonder voorrang van eenen der teksten op den anderen. Art. I quarto. Wanneer de wel de inlassching eischt der loegepaste wets teksten in uitspraken of vonnissen, zal de Fransche of dn Vlaamsche tekst alleen ingelascht worden, navolgens de uit spraak of het vonnis in het Fransch of in Vlaamsch is opgesteld. Voor de rest blijft het voorstel De Vriendt-Coremans onveranderd. Burgerwacht. Door de stemming van het amendement Hoyois zal de burger wacht, builen de plaatsen waar zij reeds bestaat, ingericht worden te Seraing, Lier, Berchem, Lokeren, Ronse, Thienen, Turnhout, Binche, Boom, Dison, Dour, Frameries, Gheel, Hal, Hamme, Jemappes, Meenen, Sl- Amandsberg, Ougrée, Patu- rages,Poperinghe,Quaregnon,Sl-Truiden, Temsche, Ukkel, Vilvoorde, Wasmes on Zele. Gedenkteekeu. De stad Leuven zal de nagedachtenis van den grooten wel doener enmenschenvriend Edward Remy, voor ’t nageslacht in eere houden met hem een prachtig gedenkteekeu op te richten. Het gemeentebestuur van Leuven, heeft een wedstrijd lusschen beeldhouwers uit geschreven. Tien kunstenaars hebben dezen oproep beantwoord. De keurraad was samengesteld uil de heeren Vander- stappen en de Lalaing, beeldhouwers en Janiet, bouwmeester. Vertrekuren van den ijzerenweg van Duinkerke, Geenc fatsoenlijke vrouw zou het ooit gewaagd hebben een woord tot hem te spreken. Maar wat wildet gij eigenlijk zeggen van dal bed op de veranda? Was het uw plan een bed te spreiden van een dierenvel? O, dat is waar ook, zeide Alessandro, verstrooid. Ja juist, een dierenvel. Men zegt dat er eene groole geneeskracht is in stijf gespannen dierenvel. Wat mij betreft, ik houd meer van den kouden grond, maar mijn vader slaapt altijd op een dierenvel? Hij zegt dat dit hem gezond houdt. Denkt gij dal ik er met de senora over zou geweest ware, zou hij bij het hooren van i durven spreken? het woord Indiaan zeker zijn opgestoven. Spreek er liever met senor Felipe Daar hij echter eenvoudig Alessandro zelven over, zeide Juan. Hij is hier lieer was, bleef hij zoo mogeiijk nog stiller dan j en meester. le voren en zegde met doffe stem Hoe j Dat zou ik wel willen doen, ant- weel gij dat hare moeder eene indiaansche woordde Alessandro, maar, wanneer ik vrouw was? bij senor Felipe kom om voor hem te Juan begon weder. zingen, is hij doorgaans moe en slaperig, en dat maak het moeilijk een gesprek met hem te beginnen. Ik weet alleen, dat hare moeder eene indiaansche vrouw was, dat ik haar eens tegen Vader Salvierderra heb hooren zeggen Als het kind slechts spaansch bloed in de aderen had, zou het heel anderszijn. Ik heb een afkeer van gekruiste rassen. Indien Alessandro een beschaafd man het woord Indiaan zeker zijn opgestoven. ADV AD 17- 47 18- 19 20-04 6- 00 7- 28 9-48 10-23 8- 57 9- 27 9-51 12- 05 13- 16 BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDE DUINKERKE 4-43 7-16 9-37 6- 44 7- 16 7- 28 8- 00 8- 43 9- 15 9-23 9-55 t a 3 I o Nieuport Dixmude Dixmude Nieuport 15- 59 16- 31 16-41 16-16 20-36 5-18 7- 45 8- 18 8-47 10-52 r naar liet Enpfclscli. en- taf, De WcreltllentoonHtelling. 11- 46 13-33 12- 18 14-05 12-28. 14-12 13 00 14-44 X eiirne, Gent none Druwsel en Dixmude naar ÏVieuport. 9-16 13-47 14-38 18-10 11-37 15-52 17-43 19-20 14-38 18-05 20-35 21-56 3- 40 6-43 10-41 4- 09 7-12 11-08 -«i i-amiHiCTtuigic-w i Allerlei. 5- 55 8-57 10-54 3-08 5-00 6- 25 9-27 11-31 3-40 5-34 6-5? 9-51 11-55 16-04 18-03 9-18 12-05 14-58 18-46 21-00 10-45 13-16 16-55 20-10 22-47

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1897 | | pagina 1