VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT l Bericht. Eene premie. I 'Ik. aan onze Lezers. s Znterdag Januari yi* jaar. r duinkerkb GHYVELDIÏ VEURNE GENT BRUSSEL f B él' wil de vreemde uitgevers goed onthalen. I - De vischvangst in de Noord zee. Het Journal de Bruxelles meldt dat een internationale overeenkomst betreffende de visscherijen in de Noord zee gesloten is tusschen Engeland, Frankrijk, Belgie, Duitsclilai’d, Holland en Denemarken. De afgevaardigden «tier landen zullen alle jaren een bijeenkomst hebben in een der visschershavens. De eerste bijeenkomst zal dees jaar plaats hebben te Oostende. ---- Invoer van Hollandsch vee. De Midden-Landbouwmaalschippij van België heeft te Brussel eene algemeene vergadering gehouden om de kwestie van den invoer van het Hollandsch vee te bespreken. Verscheiden leden drukten de hoop uil dat voorgoed de grenzen zouden gesloten worden voor den invoer van Hollandsch vee. Ten slotte werd een afvaardiging be- Tinnen maten. De heer minister van nijverheid en arbeid heeft aan de beambten van den ijkdienst bevel gegeven al de tinnen maten van het oud stelsel, die hun zouden voorgebracht worden, af te schaffen. Nog een congres wordt voor 1897 aangekondigd. Al de groote uitgevers van Europa en de overzeesche landen zullen te Brussel een internationaal congres houden. De Belgische Kring dei Boekhandelaars, Ondervraging. Een blad kondigt aan dat bij de heropening der Kamers do heer minister van oorlog zal ondervraagd worden over de stichting der kadelten- school. Men weet dat deze school ingericht is voor de zonen en kleinzonen van offi cieren. De volksvertegenwoordiger, die de ondervraging zal doen, zal naar het schijnt, er op aandringen dal deze seboal insgelijks toegankelijk zou zijn voor de zonen en de kleinzonen van onderoffi cieren en soldaten. De provinciale wet. Men verzekert dat de regeering geene nieuwe kieswet voor de provincie zal voorstellen; de thans beslaande wel zou verlengd worden tol wanneer zij bepaald zou aanveerd zijn, daar de regeering vindt dat zij voldoende uitslagen geeft. Allerlei. Een Brusselse!) blad verzekert dal do V overname van den spoorweg Grand Central door den Staal, hoogst waar schijnlijk zal plaats hebben op 1 Juli aan staande, na de behandeling der zaak in de Hollandsche en Belgische Kamers. Invoerrechten. Hel Staatsblad van donderdag beval de begrooting van’s lands ontvangsten, zooals zij dooi de Kamer en Senaat gestemd is. De begrootingswel stelt een invoerrecht van 2 frank den kubieken meter op de gezaagde balken, behalve op die va« eiken- of notelaren hout, en een accijnsrechl op de vreemde ingevoerde wijnen, namelijk 60 fr. don hectoliter in flesschen en 20 fr. den hectoliter in vaten. Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar; 4 fr. ’s jaars; met de post B fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamcn 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De Annoncen voor Ilelyw, uitgezonderd beide 1 laanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicitè, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij 1^. VAIVDHïV KERCKHOVE, Drukker-Uitgever, Oostslraat, 6, le Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Dank zij een door ons gesloten over eenkomst, zijn wij in staat aan het Advertentie-blad de uitgaaf te ver binden van de Nieuwe Vlaamsche Illustratie hetwelk even degelijk van inhoud als aantrekkelijk van vorm, alles in zich verccnigt, waardoor het aan de strengste cischen van een ontwikkel den smaak zal beantwoorden. De Nieuwe Vlaamsche Illustratie VERSCHIJNT ELKE WEEK IN 8 PAGINA’S groot formaat, bevat tal van fraaie gravures en boeiende verhalen, terwijl anecdotes, puzzlen en prijsvragen de aantrekkelijkheid nog verhoogen. Terwijl deze Illustratie, waarvan wij reeds een proefnummer onze lezers hebben toegezonden, afzonder lijk genomen, 10 fr. per jaar kost, is de prijs voor de lezers van het Advertentie-blad, gesteld op 90 cent” per drie maanden, franco per post fr. 1 05, dus slechts fr. 3-60 per post fr. 4-20 voor een geiteden jaar gang, zoodat de abonnés van het Advertentie-blad een niet te versma den premie genieten. Wij vertrouwen dat niemand achter wege zal blijven oin zich tegen de zoo buitengewoon geringen prijs van fr. 3-60 per post 4 -20 ’s jaars, zich in het bezit te stellen van een dege lijke Illustratie, welke gerust een plaats kan innemen op elke huistafel, en zal blijken in elk gezin een goede huisvriend te zijn. Elke week wordt deze Illustratie bij het nummer van het Advertentie-blad verzonden en heeft men na verloop van elke drie maanden, een fraai boekdeel van 101 groot folio blad zijden, vol belangwckkenden tekst en fraaie gravures. In een der eerstvolgende nummers begintoon groot geïllustreerde roman, met talrijke vervolgen, getiteld Kapitein Shannn, waarop wij in het bijzonder de aandacht vestigen, liet is een roman welke in het buiten land overgrooten opgang maakte. Spannend als het geheele verhaal is, zal de opname daarvan niet nalaten den Lezer van de Nieuwe Vlaamsche Illustratie in hoogc mate aangenaam te zijn. Om geregeld iedere week de Nieuwe Vlaamsche Illustratie te ontvangen, moet men slechts naam en adres op geven ten bureele van het Advertentie blad, Ooststraat, 6, Veurne. Bij dc jaarlijksche ontvangst in hol Paleis te Brussel, heeft de Koniug op Nieuwjaarsdag als volgt, dc aanspraak beantwoordt der voorzitters van den Senaat en Kamer Mijnheeren de Voorzitters, Gij hebt een wensch en een hoop uitgedruki dal is, in deze beroerde tijden, de Belgische bevolking zich oin den troon te zien scharen voor de verdediging onzer nationale instellingen. Mijnheeren, België weel dat in alle omstandigheden dc kroon haai' verkleefd heid zal welen le bewijzen aan de be langen van hel Vaderland. Hel weel dat hel met hel oog op net openbaar welzijn, altijd op mijn mede- weiking zal mogen rekenen. Doch hel mag niet vergeten worden de Belgen zijn een vrij volk en de vrije volkeren zijn de wezenlijke beschikkers hunne lotsbe stemmingen ze zijn verantwoordelijk voor hun lol. De vrijheid en dc verantwoordelijk heid zijn onafscheidbaar. Dc meestgebiedende plicht die een vrij volk wordt opgelegd, is de vader landsliefde. Zonder vaderlandsliefde meet een volk teniet gaan is hel met vaderlands liefde bezield, kan hel voorzeker do smartelijkste beproevingen ontmoeten, maar liet zal altijd alles le boven komen. Zie in de oude lijden wat het einde geweest is van Carthago, van Grieken land en san Rome, en in dc moderne lijden Ger.ua en Venetië. Herinner u, daarentegen, in min ver wijderde tijden, Pruisen na léna. De Koning was naar Koningsberg gevlucht, hel leger sterk gedund en hel land door den vijand overweldigd. Ga van Berlijn naar Weenen dc her innering van de inneming van Presburg en Comoro, hel keizerrijk in gevaar moet u nog vcrscli in hel geheugen liggen. Ga over lol Spanje cu Portugal, blijf stil in Holland. Al die volkeren zijn de ongelukken die hen getroffen hebben te boven gekomen; al die volkeren waren bezield met vaderlandsliefde. Zie hoe die volkeren zich heropge- lichl hebben na rampen die hen schenen neer te werpen en voor altijd hun natio naliteit te vernietigen. En Frankrijk, Mijnheeren Na ongehoorde tegenspoeden werd hel gered door zijn bewonderenswaar- dige vaderlandsliefde. Nog vandaag slaat hel, zooals eertijds, aan hel hoold der naties. Ik spreek u noch over Rusland noch over Engeland. In Rusland is de Soeverein allsen- hcerscherbij bestuurt zijn volk, en daar draagt de Keizer al de verantwoorde lijkheden. Engeland is, dank aan zijn uitzonder lijken toestand, aan die beproevingen ontsnapt; maar liet is Ook een volk be zield met vaderlandsliefde, liet heeft een overgroot keizerrijk, het grootste der wereld geslicht en dal nog van dag lot dag aangroeit. Wij ook, Mijnheeren, wij teilen in onze jaarboeken dagen van rouw en dagen van roem. Onze voorouders waren vurige vaderlanders. 1830 is een uitbarsting onzer vader landsliefde geweesi; aan dit gevoel heeft België zijn beslaan, zijn onafhankelijk heid, zijne groote vrijheden te danken. lie vaderlandsliefde maakt werkelijk den slevigen grondslag van den voor spoed en de grootheid van een volk uit. Den rang, die ons volk thans in Europa bekleedt, zijn wij verschuldigd aan de i. Voortreffelijke maatregel. Inge volge een besluit van den minister van spoorwegen en telegrafen zullen de bloed verwanten kinderen, vader, moeder, broeders en zusters van de ambtenaars bedienden en werklieden van het bestuur, wanneer deze behoeftig zijn, voorlaat! gratis in de 3° klas op de slaalspoor- wegen mogen reizen, wanneer zij zich naar hel ziekbed moeten begeven van een lid hunner familie, dal slachtoffer zou geworden zijn van een ernstig ongeval in den dienst. noemd die zich bij minister De Brnyn zal begeven om hem een strengere beteuge ling van den smokkelhandel aan de Hol landsche grenzen te vragen. Aan den invoer van dit vee wordt de thans heerschende muil- en klauwziekle loegeschreven. gróotsche, schoone, edelmoedige betoo- ging van vaderlandsliefde van 1830. Wat er vooral noodig is in een land om hel gelukkig en voorspoedig te maken, dat is vaderlandsliefde. Laat ons hel verleden tot voorbeeld nemen, Mijnheeren. Laat er ons trotsch op wezen laat er ons waardig voor zijn. Laat ons Belgen, laat ons vader landers wezen Vergoeding aan da Milicianen. Hel Staatsblad bevatte dezer dagen een koninklijk besluit van den 26 december, waardoor de betaling van de vergoeding aan de milicianen in den loop van 1896 door de Kamers gestemd, geregeld wordt. Wij laten er hier de voornaamste bepa lingen van volgen De inaandelijksche vergoeding van 30 frank is verschuldigd 1" aan de milici anen die voor hun lol opgaan; 2° aan de milicianen die vrijwillig dienst genomen hebben; 3° aan de vrijwilligers die bij hel contingent gerekend worden; 4° aan de jongelingen die moeten deel nemen aan de loting en dienst nemen voor een mili- cielermijn; 5° aan den broeder die zijnen broeder vervangt. De vergoeding wordt insgelijks toege- slaan aan de manschappen onder de wapens geroepen in geval van mobilisatie van hel leger of in zekere bijzondere ge vallen. Voor de vaders des huisgezin» wordt de vergoeding vermeerderd mei 80 centiemen per kind en per dag zonder dat de vermeerdering hooger moge loopen dan 1 frank per dag. Van do vergoeding worden twee deelen gemaaktde eene helft is voor den mili ciaan; de andere helft voor zijne oudeis, of, iridien hij getrouwd is voor zijne vrouw. Sterïi de miliciaan in zijnen dienst, of ten gevolge eencr ziekte in dienst opgedaan, dan blijven de ouders of de vrouw die tweede helft der ver goeding trekken voor gansch den lijd van di n milicielermijn, alsook de vermeer dering voor de kinderen. De sommen, aan den miliciaan toege kend, worden in de Spaarkas gestori. Na vier jaar dienst kunnen de milicianen, die trouwen, of een handel of bedrijf be ginnen, de hun verschuldigde som geheel of ten deele trekken. Zij kunnen dit ook in geval van nood of van ziekte. De sommen toekomend aan de ouders of dc vrouw, zullen betaald worden bij middel van mandaten, le trekken bij de ontvangers der rechtslreekscbe belas tingen. itini-iroi BLAD Vfg [iVT 4-43 7- 16 8- 20 9-16 11-40 3- 40 4- 09 Uien port Diimud* Dixmudo Ni import 8-07 8-3» 8-Et 7-24 f i BRUSSEL GENT VEURNE GH WELDE DUINKERKE 11-31 11-55 2-58 4-55 5-00 5- 34 6- 03 9-00 10-47 5- 55 6- 25 6-52 9-18 10-15 6- 08 7- 20 9-56 10- 41 11- 08 6- 00 7- 28 9-48 10-23 10-52 8- 57 9- 27 9-53 12-05 1-20 5-18 7- 45 8- 18 8-45 11 ft o 6- 44 7- 16 7- 28 8- 00 v 1- 33 2- 05 2-12 2-44 8- 43 9- 15 9-23 9-55 11- 4» 12- 18 12-28 1 00 10-54 3-08 3- 40 4- 04 6-46 8-10 f 1-47 2-38 3-52 5-43 2-38 6-05 8-35 6-43 712 Vertrekuren van den ijzerenweg van ÏJuinkerke, Veurne, Gent naar lirussel en Dixmiido naar Xtoaport. 8-59 4- 81 5- 41 6- 13 Wij kunnen onzen abonnenten. voor zoo ver zij nog niet geabonneerd mochten zijn op - De Nieuwe Vlaamsche Illustratie. - slechts opwekken om zich daartoe bij ons te laten inschrijven. Vader ianclsliefile.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1897 | | pagina 1