VAN VEURNE p I 'U I i Si Sft890. ■c,,;,;kch in' ja enz. Jzcn' iJihos- NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT r I RAMONA. AV, full 1 Aan onze lezers. *yie jaar. X.r 3^. 1897. Zaterdag September De gezonden humor 30 Hervorming in de Belgische tele phones Hel gouvernement zal, zegt men, de telephoned die het Belgisch nel uitmaken, heel en al hervormen. Eene bijzondere commissie is naar Engeland Veu4 Gig IO ElE N aan 4 ■d. BRUSSEL GENT VEURNE ghyvelde DUINKERKE fel Op studiereis. De heer minister van spoorwegen heeft besloten, twee algemeene opzichters voor eene studiereis naar de bijzonderste landen te zenden, om middelen te zoeken voor hel versnellen van onze internationale gemeenschappen. Zij zullen verslagen opmaken over de diensten in Frankrijk, Engeland, Schot land, Duilschland en Ooslenrijk-Hongarije. De minister van landbouw bestudeert thans de herinrichting van het korps der Slaalslandbouwkundigen, vooral wal be treft den dienst der toegevoegde land bouwkundigen. Deze zouden op denzelf- den rang geplaatst worden als de werke lijke landbouwkundigen. Er zou een ver schil van klas zijn, voorlspruileude uit de dienstjaren. Deze ambtenaars zouden aldus eene min uitgestrekle omschrijving te verzorgen hebben, ze beter leeren kennen en meer in betrekking zijn met de landbouwers hunner streek. De graanopbrengst der wereld wordt door het llongaarsch ministerie geschal op 573,760,000 kwinlalen, terwijl liet algemeen verbruik op 635,150,000 kwin lalen wordt geschal. De voorraad van 1896 wordt tusschen 38 a 45 millioen kwinlalen gerekend, zoodat er toch nog een te kort zou zijn van omtrent 50 mil lioen kwinlalen. De nieuwe bankbriefjes. Het is in den loop dezer maand dal de Nationale Bank de nieuwe briefjes van 20 frank zal uiigeven, in vier kleuren gedrukt. De Bank denkt dat in achttien dagen al de nu in omloop zijnde briefjes zullen inge trokken zijn, alhoewel er voor 44 miljoen zijn. Eerst later zullen de nieuwe briefjes van 50 en van 100 frank, ook in verschil- lige kleuren, worden uitgegeven. De wetgeving op het visschen. Zooals men weel heeft de heer minister De Bruyn besloten de wetgeving op hel visschen te herzien. Ten dien einde heeft hij een onderzoek ingesleld om de wenschen der belang hebbenden te kennen. De eigenaars die langs rivieren wonen vragen beperkingen aan hel lijnvisschen; de visschers nemen le veel hun gemak, trekken door de weiden en beschadigen den grasoogst. Van den anderen kant worden alle jaten met hel lijnvisschen duizenden le kleine vischjes vernield. Men werpt ze soms wel weer in het waler, maar de forel moet sterven, eens dal zij aan den haak geweest is. Een groot getal belanghebbende eige naars hebben voorgesteld hel visschen toe te laten met een nel, met mazen van bepaalde afmetingen. veêren, en donzig venushaar, en zilveren goudvarens. Doch thans noemde zij zijnen naam slechts zelden, terwijl zij op Felipe’s sluwe vragen en zinspelingen ternauwer nood antwoordde of terstond aan het gesprek eene andere wending gaf. Ook viel het Felipe op, dat zij Alessandro zelden aanzag. Wanneer hij legen een ander sprak, hield zij hare oogen neer geslagen en als hij het woord lot haar richtte, zag zij hem even aan, om terstond weder hel gelaat af le wenden. Alessandro zelf had dit ook bemerkt ep hel verblijdde hem. Immers hij wist hoe anders zij hem kon aanzien, in de zeldzame oogenblikken dal zij met elkander alleen waren. Dal was zijn geheim, meende hij. Maar hierin vergiste hij zich. Margarita wist het ook. Zij had hen meer dan eens samen gezien bij het lieve plekje aan de beek, waar het i kabbelende water hen als muziek in de 1 Werkstakingen. Volgens de in lichtingen van het Arbeidsambl zijn er in de maand juli in ons land 20,800 werk stakers geweest. Daartusschen komt de werkstaking der mijnarbeiders; in deze staking bedroeg hel hoogste getal stakers, op 7 juli, 18,964 man. De rijkdom der wereld wordt ge schat op 1 trillioen 437 milliard 500 mil lioen frank. Verdeeld tusschen hel anderhalf mil liard inwoners van onze planeet zou aan ieder 958 fr. loekomen. senora hier bij hem zal komen. Eene mooie plaats voor eene dame, om haren minnaar te ontmoeten! Welk water, sénorila Ramona, zal u zuiveren, als de senora ooit te welen komt dal ge verliefd zijl op eenen indiaanschen schaapherder? Maar als dat eens gebeurde, zou niemand blijder zijn dan ik. Ja, ja, de dag zal komen dal zij betrapt wordt. Ik zal rustig mijnen tijd afwachten. IX. Die dag kwam, en toen hij aanbrak zou Ramona blijken er erger aan toe zijn dan Margarita zich in hare boosaardige vreugde had voorgesleld. Toch werd zij niet door Margarita verraden, maar door de senora zelve betrapt. Toen Felipe in zoo verre hersteld was, dal bij zijn rustbed kon verlaten en in zijnen leunstoel op de veranda zitten, of zich door huis en tuin bewegen kon, bad de senora hare oude gewoonte hervat om op het erf rond tejdolen. flVordt voortgezel). lll'll'op O HDEUR! een onderwijs voor volwassenen moeten hebben, dat de verslandelijke vorming van den opkommeling voltooit, de aan vankelijke kennissen beweert en ont wikkelt; dal onze werkers-en boeren geslachten krachtig wapent met hel oog op den strijd voor hel leven. Eilaas! in plaats van dit alles, hebben wij een gouvernement, dat het gedacht van verplichtend onderwijs bestrijdt, omdat het vreest dat de vermenigvuldi ging der openbare scholen, welke het noodzakelijk gevolg van de aanneming van dil stelsel zou wezen, de almachtige handoplegging, heden door de geestelijk heid op hel volksonderwijs uilgeoefend, zou doen ophouden. Wij hebben geene lagere scholen genoeg, en dagelijks schaft men er af! Achthonderd scholen voor volwassenen zijn in 10 jaar tijds afgeschaft geworden! En bijna hel derde onzer kinderen leeren noch lezen noch schrijven, en zwerven door velden en straatjes, gemak kelijke prooi voor slechte driften en ver derfelijke verlokkingen. Ziedaar hoe men in België de toekomst voorbereidt en hoe men op hel geluk van hel land en de verzedelijking van het volk waakt Onderwijn. Men heeft de hartbrekende statistieken niet vergeten, welke ter gelegenheid der bespreking van hel budjel voor hel open baar onderwijs opgemaakt werden. Zij bewijzen dal meer dan 200 duizend kinderen in België de weldaad van hel lager onderwijs niet ontvangen. Dil maakt 200 duizend landloopers uit, 200 duizend wezens voor hun leven tol onwetendheid veroordeeld, 200 duizend onbekwamen, 200 duizend misplaalsten te midden van de concurrentie der bedrijvigheden en der bevallingen. Dil is eene schrikkelijke slotsom, die België lot schande strekt. En zij is niet minder verontrustend dan onteerend. Door eene soort van milddadige aan drijving hebben wij hel stemrecht gegeven aan al de burgers alvoren hen onderwezen le hebben. En op dil oogenblik doen wij de proef neming op van het gebruik dal een kiezers korps, waarvan een derde ongeleerd is, van dil recht maakt. Terwijl de proefneming voortgezel wordt, wonen wij lijdelijk den opgroei van dicht ineengedrongen geslachten van ongclukkigen bij, welke hunne politieke meerderheid van 25 jaar zullen bereiken zonder hoop van ooit hunne verstandelijke meerderheid le veroveren. Hel is aan die eeuwigdurende minder jarigen, dal wij, door eene monsterachtige tegenspraak, eens de zorg zullen geven om het land le besturen! Wij welen wel dal er lieden zijn, die altijd gereed zijn om de bankroet van hel onderwijs uil le roepen, omdat hetzelfde niet toereikend is om van driften of de dwaling te vrij wat en. Voorzeker is hel geen algemeen en souverein geneesmiddel; hel is het genees middel voor al de maatschappelijke wonden niel. Doch hel blijft een krachtige hefboom van verzedelijking en vooruitgang. Men vergelijke onder hel dubbele oogpunt van hel stoffelijk welzijn en van de zedelijk heid, Duilschland met Italië, Engeland met Spanje en men zegge ons of hel onder do ongeleerde bevolkingen niel is dal de ondeugd en de ellende woeden. En hierna zegge men ons of hel voor een democraliek en vrij land geen over groot gevaar is van 200 duizend kinderen aan le treffen, die in de onwetendheid zullen opgroeien en alzoo van hunne teedere jeugd lol een overhelpehjk verval gedoemd zijn. Wij zouden een algemeen, sierk inge- ricbl en verplichtend gemaakt lager onderwijs moeten hebben. En boven die lagere scholen zouden wij De rozen waren vet welkt, maar in de tuinen bloeiden er leliën, geraniums, arjelieren, oranjebloesems en muskus, altijd en overal muskus. De veranda was lieflijk in T seizoen waarin de natuur zich gaal neigen lot insluimeren. De vlasvinken nestelden zich tusschen de klimplanten, terwijl de wijngaardranken zich als een prieel om de traliën hadden geslingerd, zoodat de zon niel meer door dekens behoefde te worden builen gesloten. In de eerste dagen van Felipe’s ziekte, had Ramona dikwijls zonder erg met hem over Alessandro gesproken en hem verleid hoe goed hij was en hoe hij hielp bij het versieren der kapel en varenplanten voor baar zocht, zoo groot als struisvogel- Ji I .2 i l! >ze^ mcl dcze labels V//P in den morgend te vinden, om kanten te wasschen of zakdoeken te spoelen. En als Alessandro haar daar zag, kon hij niet wegblijven. In zulke oogenblikken keerde het visoen tol hem terug van dien eersten avond, toen hij hare door de stralen der ondergaande zon beschenen gestalte voor die eener heilige had gehouden. Thans wist hij, dal zij geene heilige, maar een dierbaar wezen was. Menigmaal liep hij in de duisternis alleen naar dil plaatsje toe en slak hij zijne handen in hel slroomende water of speelde hij met de druppelen, terwijl hij in zijne poëtische, indiaansche opgewondenheid uitriepWaar zijn de druppelen heengegaan,die heden morgend tusschen hare vingers gleden?Die druppe len kunnen zich niel vermengen met het water der zee. Zoele druppelen, ik heb u lief! Margarita had hem daar meer dan eens ka'bbelende water hen als muziek in ue zoo zien liggen, en heel onpoëtisch bij ooren ruischic. Daar wasRamona dikwijls I zichzelven gedacht: Hij hoopt, dat de Ecnigc onzer Abonnenten doen op merken dat de Nieuwe Vlaamsche Illustratie nog in te hoog Hollandsch wordt opgesteld. Daartegen zijn maatregelen geno men. Onze lezers kunnen wij de aange name mededeeling doen dat, te be ginnen met den nieuwen jaargang (beginnende op 2G September 1897 eerstkomende de inhoud geheel Vlaanisch zal zijn en door kundige schrijvers bewerkt. Er zal naar ge streefd worden om alle vreemde, niet zuiver Vlaamsche uitdrukkingen te vermijden. Ook zal weldra een aanvang worden gemaakt met een hoogst interressant en schoon geïllustreerd verhaal, met talrijke vervolgen, genaamd Een Koning onder de zwendelaars, een roman welke aandacht verdient. Aantrekkelijk en boeiend van den aanvang af, zal het niet nalaten den lezer in voortdurende spanning te houden. Prachtige gravuren, belangwek kende novellen, aardigheden, prijs raadsels, kwinkslagen, alle zonder in ’t minst de zeden te kwetsen, zullen in groot getal worden opgenomen. Men wekke zijne vrienden en ken nissen op om in te schrijven op deze uiterst goedkoope en belangrijke Illustratie, welke geschikt is voor oud en jong en een schat van wetens waardigheden en gezonden humor bevat. Abonnementsprijs Voor de stad, 90 centiemen per drie maanden of fr. 3.60 per jaar. Voor den buiten fr. i-05 per drie maanden offr. 4-20 per jaar. Het abonnement is voorop betaalbaar. Om den derden jaargang dezer schoone en goedkoope Illustratie te bekomen, worden de lezers van het Advertenlie-blad verzocht het intee- keningsbiljet, als bijvoegsel aan het nr van heden gehecht, vóór 20 Sep tember naast, behoorlijk ingevuld, ten onzen bureele terug te sturen. Bekendmakingen20 cenHeraen den drukregel. De groote Heil’volgens ptaam}u?mtef- Rei?dmeOO cént°—ïwherS Ce“l Annoncen voor Itehjie, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office i>f. Publicitè, Magdalenastraat Brussel Me” SC"rij,t in J,ij v Drukkeruitgever, Ooststmt. 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijke. van tien ijzerenweg :ri T BAD 18- 10 19- 20 4-43 7-16 9-37 8- 57 9- 27 9-51 12- 05 13- 10 5-18 7- 45 8- 18 8-47 jiicn;k.|. can 0-00 7-28 9-48 10-23 10-52 van naai* liet Engelse! 6- 44 7- 16 7- 28 8- 00 8- 43 9- 15 9-23 9-55 w o 5 J I Allerlei. 10- 51 3-08 11- 31 3-40 11-55 16-04 14-58 18-46 16-55 20-10 9-16 13-47 14-38 11-37 15-52 17-4.3 14-38 18-05 20-35 21-56 3- 40 6-43 10-41 4- 09 7-12 11-08 11- 46 13-33 12- 18 14-05 12-28 14-12 13 00 14-44 Vertrekuren DUINKERKE GHYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL Duinkerke, Veurne, Gent nam- Brusnel en Dixinudo naar Nieuport. Nieuport Dixmude Dixmudo Niauport K 15- 59 17-47 16- 31 18-19 16-41 20-04 16-16 20-36 5- 55 8-57 10-51 3-08 5-00 6- 25 9-27 11-31 3-40 5-34 6-52 9-51 11-55 16-04 18-03 9-18 12-05 14-58 18-46 21-00 10-45 13-16 16-55 20-10 22-47 f?

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1897 | | pagina 1