Henneberg-Zijde G, Hennetiero, Fabriek van zijde (K.enK.iCT«.), Zorich- UoekaaiiUondi^in^* zoon, fr. 2-00 2-20 i Midden Leegste 15 Sept, fr. 2-80 2-70 2-15 Eieren p. 20 fr. 2-00 2-20 BROODPRIJS. per I 1/2 kilo. Bruin Brood 40 centimcn. Halfwit 50 id. Rechterlijke kronljk. De korrekiioncle Rechtbank dezer stad, heeft de volgende veroordeelingen uitgesproken. Uoterinai'kt per kilo 8 Sept. Hoogste prijs fr. 2-80 2-70 n 2-15 slot zag nemen, wierp zij haren schort om haar hoofd en liep weg naar hel achterhuis. Zij gevoelde iels aan haar hart, dat naar gewetenswroeging zweemde. Hoe vele malen had Ramona haar niet ter zijde gestaan en haar tegen de senora in bescherming genomen. Heilige moeder Gods, wat gaal zij met haar doen? riep zij angstig uil. Margarita had alleen gehoopt Ramona bij de senora in ongenade te brengen, en Alessandro op die wijze te dwingen met haar te breken. Maar de senora zag er uil alsof zij hel meisje wilde vermoorden. Zij heeft altijd een hekel aanhaar gehad, peinsde Margarita. Zij zal haar toch niet laten doodhongeren? Nu, ik zal wel zorgen, dal dit niet gebeurt. Maar zij moeten zeker schandelijke dingen hebben uilgevoerd, daar de senora haar anders niet zoo zou behandelen. Margarita’s jalouzie had reeds weder de bovenhand op haar medelijden. fIFordl voortgezet). Het beschadigde graan In Belgie. Daar men over eenige dagen meldde dal er veel beschadigd graan uil do velden van den Donau naar Belgie gezonden was, heeft de regcering de opzichters der eet waren gelast hel graan bij zijne aamkomsl in Belgie nauwkeurig te onderzoeken. Zij moeien vooral streng toezien bij de zui vering welke de mulders hel graan doen ondergaan, om hel meel bruikbaar te maken voor de bakkerij. Deze beide stukken werden geschreven door den echtgenoot der te vieren vrouw, H. Van Peene, die de Nederlandsche tooneellellerkunde met zulke puike ge wrochten verrijkte. De heer Honoré Wannyn, bestuurder van hel Nederlandse!) Tooneel van Gent, heeft zijne belanglooze medewerking toe gezegd en stelt zijne artisten ter beschik king van hel comiteit. Eene tweede bijeenkomst van het voor- loopig comiteit is vastgesleld op zondag 19 september, om 11 ure ’s morgends, in den Foyer van Minardschouwburg. Alle vlaamschgezinde maatschappijen, alsook allen die de vrouw willen vereeren, die naast haren echtgenoot, aan ons tooneel zulke gewichtige diensten heeft bewezen, worden dringend verzocht deze zitting bij te wonen, ten einde dien dag een bepaald comiteit te kiezen cn de verdere maatregelen aan te duiden welke er dienen genomen te worden om hel welslagen der onlworpene huldebelooging te verzekeren. Graan-speculanten. Een Londenscl) blad zegt dal de verhooging van den broodprijs in Belgie, in Frankrijk cn in Engeland, te wijlen is aan hel opkoopen van meel, door een Noord-Amerikaansch syndicaal, bestuurd door eenen Engelsch- man. French genaamd, die over een jaar nog eenvoudig beambte was bij eene spoorwegcompagnic te Londen. De heer French kwam over 8 maanden te Chicago, voorzien van aanbevelings brieven van den heer Morgan, bankier, en de heer Philip Amour, de beruchte millionair van Chicago, deed hem hel noodige crediel bekomen om overgroote aankoopen te doen. liet syndicaal, bestuurd door den heer French, zou in eenige weken 300,000 pond gewonnen hebben, dal is zoo wal 7 of 8 millioen. Van den anderen kant zeggen zekere dagbladen dal de heer Ephrussi, insgelijks overgroote stocks graan heeft opgehoopt in hel noorden van Frankrijk. De speculatie op hel graan, die den arme met hongersnood slaat, is een van die ongehoorde, eerlooze schandefeilcn, welke de wel reeds lang had moeten verbieden. Algenieene tijdingen. Bij koninklijk besluit van G September 1897, wordt hel Burgerkruis van 1" klas vergund aan M. E. Vanstaen, principalen conducteur van bruggen en wegen van 1" klas, te Veurne. Bij zelfde besluit is de burgerlijke medalie van 2° klas verleend aan M. D. Blanckaerl, sluisinecsler, te Houlhem. Bij koninklijk besluit van 10 September wordt onze inboorling de heer Arthur Barbier, thans klerk van 1* klasse in hel centraal gevangenhuis van Gent, lol be stuurder benoemd van het gevangenhuis te Turnhout. Den heer Karei Nevcjans, boom- kweeker te Veurne, heelt zijn examen over snoei cn teelt der Iruilboomen, buiten, onder glas en in pollen, in de normaal school te Gent afgelegd. Gendarmerie. Aan elke brigade en eiken afgezonderde!) post der gen darmerie wordt eene jaarlijkschc ver goeding van ten minste 40 Ir. loegekend voor kosten van schrijfwerk en brief wisseling. De maatschappij van Landbouw- en Hovenierkundo van Dixmude, zal op donderdag-23 september naast, om lü ure ’s morgens, eene tentoonstelling van Wij komen hel eerste nummer te ont vangen van hel welbekend drama Boze Kate, het treurspel der Smeden, van Nestor de Tière, in volksroman bewerkt door Valentyn, welke zal verschijnen in afleve ringen van 1G bladz. aan 10 cent. Dit drama wierd hier in 1896, door onze verdienstelijke tooneelmaalschappij van Retorica, twee maal gespeeld en verwierf telken male den schitterendste!) bijval. In Holland beleefde hel reeds over de 300 opvoeringen en hel werd dit jaar gedurende vier maanden in Engeland op gevoerd. Roze Kale is een machtig werk, een volksdrama van hooge waarde, doormengd met tragische looneelen, eene.zielssludic, somber cn zwart, van diepen en aan grijpenden indruk. Hel is eene krachtige schildering der onheilen die eene onver- zadelijke geldzucht kan te weeg brengen. Hel is eene karakterstudie uit het werke lijke leven. Immers een gewrocht van hooge verdiensten, die tintelt van eigen aardigheid, van schilderachtige afwisse ling. Te bekomen bij alle gazetverkoopers cn in den zetel van het algemeen bestuur van den bond lot verspreiding van zedelijke werken, Maria-Christinaslraat, 22, Lakeu- Brussel. Eene aflevering met plaat per week. maar liet zich als eene gevangene naar hare kamer brengen, waar de deur achter haar dichtgeslagen en aan de buitenzijde gesloten werd. Margarita was van dit alles getuige. Zij wist dal Ramona en Alessandro samen in hei wilgenboschje waren, en zij had met ongeduld de terugkomst der senora te gemoel gezien. Reeds een paar malen was zij naar Felipe toegegaan, en had hem met gekunstelde vriendelijkheid ge vraagd of hij geen honger kreeg en of het niet lijd werd voor hem en de senorita om hel avondeten te gebruiken. Neen, niet voordat de senora terug keert, had Felipe geantwoord. Ook hij wist waar Ramona en Alessandro waren, alsook dal de senora eerst laat te huis zou komen. Doch hij vermoedde niet, dat zij door het wilgenboschje zou tcrug- keeren. Als hij dit geweien had, zou hij Ramona natuurlijk gewaarschuwd hebben. Toen Margarita zag dal Ramona dooi de bleeke, trillende senora in'hare kamer geduwd werd en haar den sleutel uit hel handschoenen; in 1850 reeds 75,000 paar on in 1896 niet min dan 350,000 paar. De handschoenhandel bedraagt thans in Belgie een cijfer van tien millioen en half, waarvan GO in het land blijft als loon, voor maken, verwen, enz. De herfst. Hoe zal de aanstaande herfst zijn? Als men de voorspellingen van de slerrekundigen moet geloovcn, zal do herfst buitengewoon zacht zijn. De dorpelingen zeggen hel tegendeel, omdat er veel noten zijn cn de ajuinpel dik is. Dit voorspelt, volgens hen, een vroeg en streng winterweder. Wielrijdersnieuws. Geene lucht banden meer. Volgens Engelschc bladen staal eene groole verandering in de rijwielen ons te wachten. Men heeft er wel eens over gedacht, de weinig duur zame luchtbanden te vervangen door stalen veren. De heer John Nutsford heeft dit denk beeld praktisch uitvoerbaar gemaakt en onlangs is zijne uitvinding gebreveteerd. Bekende wielrijders hebben zijn rijwiel beproefd en zeggen dal hel even gemakke lijk en zacht rijdt als machienen van lucht banden voorzien, terwijl hel natuurlijk hel groole nadeel van gesprongen banden niet opleverl. De lieer Nulsfort moet veel verwachten van zijne uitvinding. Een aanbod van een groole rijwiel- fabrikant, van 1 millioen 250 duizend frank, voor hel uitsluitend eigendom van brevet, heeft hij geweigerd. Hel brevet moet nu voor de kleinigheid van 2 i/2 millioen frank plus 1/5 van de overwinst aan een syndicaal verkocht zijn. Er wordt reeds beweerd, dal de lucht banden hunnen langslen tijd gehad heb ben. We zullen zien. Bijwielen in papier. Den« Paijer Trade Journal van New-York meldt, dal er te Springfield (Massachussets) een werkhuis beslaat waar men kloeke papieren rij wielen vervaardigt. Verscheidene vernuf tige machienen drukken hel papier ineen cn maken er buizen van voor de kaders der rijwielen. Men heeft ook banden in papier ge maakt, met een zeker getal vakken, zoodal indien een dezer banden barst, slechts het doorboorde vak zak zal te lijden hebben. Kiinll^liUZccpu zuiver, goedkoop, prolijlelijk. KieskroniJIc. Zondag heeft te Borgworm de kieziug plaats gehad van oenen volksvertegen woordiger. Ziehier den uitslag De heer Pilsaer, kalh. 9457 stemmen; ld. Dochen, lib., 6255 id. Id. Renault, soc. 6669 id. Er is ballotleering tusschen den katho liek en den socialist. jong vee en verkens openen. Er zullen 710 fr. prijzen uitgeloofd worden. De koning op reis. Uil Oostende wordt gemeld dal koning Leopold zater dag namiddag aan boord van de Clémentine naar de spaansche kust vertrokken is. De koninklijke yacht zal in twee of drie weken nergens aanlanden; er is voor eene maand proviand aan boord. De laatste der visscherssloepen, naar Ijsland uitgevaren, is te Duinkerkc weergekeerd; van de 98 sloepen zijn er 6 vergaan, waarvan 2 met man en muis; 4 zijn gestrand en moesten verlaten worden. In het geheel zijn er 30 visschers omgekomen. Mevrouw burggravin de Nieuport, die het huis bewoont in de Noordztfnd- straat, op den boek der Onlvangerslraal te Brugge, en die tijdens de zomermaanden te Veurne verblijft, was eens naar Brugge gekomen voor zaken. In hare woonst komende, en in de kamer waar de kassen met oude voorwerpen en brandkas staan, vond zij dezelve vol met platen in ijzer, stukken hout, ijzerhandel), marmer, enz., alles voortkomende van de brandkas, die daar lag ganse!) ontdaan van de ijzer- en houten deuren en waarvan enkel nog de binnenkas geheel gebleven was met hel slot verwrongen dat weerstaan had aan de pogingen der dieven. Waren de kerels er in gelukt de binnen kas open te breken, zij zouden toch weinig gevonden hebben voor hunne moeite, want de brandkas was ledig. Ook zijn de andere kassen, die, zooals wij hooger zeggen, veel prachtige en oude voor werpen bevallen, onaangeraakt gebleven; 't was dus geld dal zij moesten hebben. Hoe de dieven binnen geraakt zijn blijft lol nu toe een geheim, de groole ingang- poort is van drie sloten voorzien en die zijn ongeschonden gebleven; langs den kant der Onlvangerslraal, waar een zeer hooge muur bezet is mol stukken glas, heelt men niet hel minste spoor van overklimming gezien. Wanneer de poging tol diefle gepleegd is weel men ook niet, daar hel vijf weken geleden was dat mevr, de Nieuport in de kamer geen voel gezel bad. Vadermoord. Op het gehucht Koekoek, wijk leperen te Meenen, werd in den nacht van zondag lot maan dag eene vreeselijke misdaad gepleegd. De cchtgenooten Frans Rammaerl woonden in den nabijheid van den Molen. Hun 21 jarige zoon, insgelijks Frans ge naamd, werkte te Halewijn. Oiieenighcid heerschte sedert lang lunchen den vader en den zoon. Zoon Rammaerl verleerde al wal hij won. Zondag nacht kwam hij nogmaals zeer laat thuis. Zich le bed leggend, het hij, zonder hel op te merken, zijnen porle- monnaie uil zijnen zak vallen. De moeder verborg hem. 's Anderendaags boeide de zoon zich in, dal zijn vader zich van den porle-monnaie had meestergemaakt en eischic hem terug. De vader hield slaande dal hij den porle-monnaie niet had gezien. De zoon sprong woedend op den vader toe cn wilde hem mishandelen. Maar deze laatste verwijderde zich om le gaan arbeiden op liet veld. Wanneer de vader terugkwam, greep de zoon den man bij de keel om hem te verwurgen en bracht hem vervolgens eenen geweldigen vuistslag toe in volle borst. Rammaerl vader zakte ineen om nooit meer op te staan. De dader sloot de deur en vertrok. Zijne moeder vond hel lijk in eenen bloedplas. Toen de zoon 's morgends terugkwam, loonde hij niet het minste berouw. Hij werd aangehouden en in de gevangenis van Kortrijk opgesloten. Revolverschoten tusschen smokkelaars en douaniers. In den nacht van donder dag op vrijdag is een bloedig drama voor gevallen le Lillo. Douaniers betrapten smokkelaars mol iwee koeien, en wilden deze dieren aan slaan. Revolverschoten werden gewisseld tusschen de smokkelaars en de douaniers. Een dezer laalslen werd zoo erg ge troffen dal hij denkelijk op dit uur zal dood zijn. De smokkelaars konden vluchten. In 't leger. De jaarwedde der adjudanlen-majoors van hel voetvolk zal binnenkort op 5100 fr. gebracht worden. Majoor Alf. Van Gele keert naar Congo weder. Deze heldhaftige soldaat heeft reeds talrijke reizen naar Afrika ondernomen, namelijk in 1882, 1885, 1888 tol 1892. Hij was het die met Coquilhat cn Stanley de eerste bezettingsreis deed in Opper- Congo, in 1883. Men stichtte alsdan de factorijen van den Evenaar en van Bangala. Van Gele ontdekte ook de rivier Qu.llé, die in de Oubanghi loopt. Majoor Van Gele slaat aan 't hoofd van hel 2° linieregiment, der bezetting van Dendermonde. De handschoenennijverheid. In 1840 verzond men uit Belgie 2000 paar LET OP MauricoMEIER, bijzondere chirurgijns-tandmeeslers. hook <lor MoHkroonHtriutt N"2,to Kortrijk, hebben deer hel publiek te bericlilen dal een nieuwen tandmeester die van huis lol huis loopt voor hel kuisschen der landen cn hel herstellen van kunsttanden, zich komt te vestigen niet ver van hunne woonst. Niettegenstaande de gelijkheid van den naam en van hel beroep hebben zij hoegenaamd geene handelsbelrekkin- gen met dezen persoon. Zij hebben zelfs noch zoon, noch broeder, noch bloedverwant die hun huis vertegenwoordigd. Zoo als voorgaandelijk zijn M.r A M.n>0 Maurice MEIER, dagelijks te raad plegen ten hunnen huice hoek der Mos- kroenstaat N° 2, huis (liet koetspoort bij hel gevang. •Zij verzoeken dus de persoonen die bc- gecren hun te raadplegen van le vragen of zij wel bij Mr M,n" Maurice MEIER zijl), hoek der Moskrocnstaat N’ 2, Cl) van wel te letten op de antwoorden die hun gedaan zijn. M. Meier zal gelijk gewoonte te raad plegen zijn le IJ per, 3 keeren per week, den Maandag, Donderdag en Zaterdag van 9 lol 4 ure, bij Mm” wed" Van Kemmel, groole Markt, 5; le Oostende, eiken Woensdag van 10 lol 2 ure, Langeslraal, 79; le Brugge, eiken Vrijdag, van 10 lol 3 ure, Philipstockslraal, bij D’hooghe Taclman, in T Molentje. ZITTING VAN 4 SEPTEMBER. Goutsch Ernest, timmerman te Middelkerke, voorwaardolijk, 2 maal 2G fr. voor overtreding aan do wot op den arbeid der kinderen. de eenige echte, indien zij rechstreeks aan mijne fabrieken gekocht worden zwarte, witte en gekleurde, van af 95 cent, tot fr. 28.50 den metereffen, geribd, gekwa drateerd, bewerkt, Damas, enz. (ong. 210 kwal, en 2000 kleurschakeeringen cn versch. tcekeningen), vracht en tolvrij to huis besteld. Monsters per keerende. Bolle August, te Dixmude, 26 fr. voor lotorijen- overtredingeu. Deprez Houri, herbergier te Watou, 26 fr. voor overtreding op het merken dor beesten. Viaeno David, zonder beroep te Adiuk«rke, 200 fr. of 1 maand, voor jachtovortreding. ZITTING VAN 6 SEPTEMBER. Vermote Victor, werkman to Wulpen, 3 maanden on tot zijn 21 jaren ter beschikking gesteld van hot gouvernement, voor aanslag tegen de eerbaarheid op con meisje van min dan 11 jaren. Beun Jules, daglooner en Muyllo Enaiel. dienstknecht, beide te Bovereu, de eerste 26 fr. voor vernieling van afsluitingen on 10 fr. voor id. van meubels, elk 5 fr. voor dronkenschap en de tweede nog 26 fr. voor smaad jegens de policie, voorwaardelijk voor de tweede. Itendrycks Stefanie, huisvrouw Henri Pysson, te Clercken, voorwaardelfjk, 26 fr. voor slagen. Rosseeuw Camille, werkman te Dixmude, 8 dagen, voor slagen. Loncko Florimond, werkman en Avonture Mario, herbergierster, beide te Alvcringhem, voorwaardelijk, do eerste, 15 fr. voor dronken schap, do tweede, 5 fr voor drank bediend te hebben aan een bedronkene. Decan Francies, werkman te Eessen, voor waardelijk, 100 fr. voor jachtovortreding.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1897 | | pagina 2