VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT 10 Rh I ïiF’ s "te p r bh- 5 u i ^nterdag November 1897. Tel- =^i Alwie een abonnement neemt op het Advertentie-bad, voor het jaar 1898, zal hetzelve van nu af tot Nieuwjaar kosteloos ontvangen. DUINKERKE GHYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL AlffilJ :hC£n ;en a1" •verd. De uitrusting wan de heringerichte burgerwacht. Voorlaan zal de in fanterie den ransel hebben, de kapoot en Het hoofddeksel zal veranderd worden. PREMIE. Aan de nieuwe en oude Abonnenten bieden wij als pre mie de Nieuwe Ylaamsche Illustratie, prachtig geïllustreerd weekblad, welke hen ten prijze van fr. 3-00 ’s jaars in plaats van 10 Ir.zal toe gezonden worden. Voor buiten stad 4 fr. 20 ’s jaars. TEM’ iE’IL Het contingent voor JU... wordt voorgesteld als vorige jaren met een cijfer van 13,300 man. den uniform bepaalde op 50 fr.; de nieuwe wel, geen cijfer bepalende, zullen de blauwen voor hunne kleedij wal meer moeten uitgeven. Het Comblain-geweer blijf het wapen, voorloopig ten minste, want hel aan vaarden van hel Mausergeweer zal af hangen van de uitslagen welke dit wapen Donderdag avond, bood de heer Voor zitter Andries, de werkende leden der maatschappij eenen lekkeren maaltijd aan. Met de meeste levendigheid en deftigheid is dit feest afgeloopen, en heeft alleraan genaamst de reeks Geciliadagen gesloten. Nieuwe gevangenissen. Het bud get van justicie voor 1898 bevat toe kenning van een crcdiet van 150,000 fr. voor de» bouw van drie „Icuwe col- gevangenissen, te Oudenaarde, Turnhout en Nijvel. minister van oorlog worden. Het ministerie weet noch waarin noch waaruit met zijn wetsontwerp over de vakvereenigingen. Tusschen oud clericalen en chrislene demokraten is de scheuring voltrokken en wat te Brussel gebeurde versterkt Woeste als aanvoerder, maar verzwakt de clericalen ale ingerichte partij. Over dertien jaren hebben de clericalen met berekende sluwheid en bewonderens- waardige behendigheid, de verdeeldheden in den school der liberale partij ten nutte gemaakt. Zullen nu de liberalen op hunne beurt de verdeeldheden tusschen clericalen kunnen ten nutte maken? Zullen al diegenen die zich beroepen op den naain van liberaal, kunnen en willen vergeten dal zij of docirinaiien, ol pro gressisten of radicalen waren en willen zich herinneren, dal zij kortweg liberalen zijn en voor hoofddoel hebben hunne tegenstrevers ten val te brengen Ja, zullen eenigen antwoorden, de «clericalen verslaan! heel goed! maar dan Wij willen op voorhand weten wat wij dan zullen verrichten en of wij hel programma van ’t Liberaal Congres of dat van het Progressislisch Congres zullen ten uitvoer brengen Aan allen die zulke vraag stellen, valt er te antwoorden Wij hebben eene beslissende proef ge nomen met de ellenlange programmas Zij hebben geen enkelen nieuwen voor stander bezorgd aan de inrichters van hel eene of ander Congres. Niemand heeft ernstig gemeend, dal hel mogelijk was al deze wijd opgesomde her vormingen in enkele jaren uit te voeren. De ervaring heeft ons integendeel be wezen, dal onze parlementaire zeden niet loelaten meer dan ééne belangrijke wel in éénen ziilijd van stapel te krijgen. Welaan, laat ons beslissen dal wij geene zes en dertig hervormingen van alle slag zullen doordrijven en dus hel ónmogelijke willen, maar dat wij ten hoogste drie of vier hervormingen, waarover alle libe ralen het eens zijn geworden, zullen ver- wezeullijken. Daarmee hebben wij de handen reeds vol. lulusschentijd zullen twee of drie andere hervormingen rijp worden en zullen wij i deze aanvangen drie of vier jaren later. La?' ini'isschentijd zorgen dat de vergaderingen vaii 28 November en 23 December druk worden bezocht en tot praclische’Uitslagen aanleiding geivcm, dat de eerste de eenheid herstelle in de liberale partij en dal de tweede aangrij pend bewijze, dat er in den werkersstand nog duizenden en duizenden mannen zijn, die hun beste vertrouwen stellen in de vrijheid en de ziekelijke droombeelden van clericalism en van socialism met dezelfde kracht verwerpen. De Ceciliafeesten bij de Harmonie. Onze belangrijke Harmonie Maatschappij heeft liet Ceciliafeesl waardiglijk gevierd, met zaterdag laatst hare leden een prachtig Concert aan te bieden. Wij hoeven niet te zengen het ovci heerlijk was, zoo zijn immers alle feesten, welke door deze gegeven worden. deels in symphonic, was rijk afwisselend. Onder de kundige leiding talenlvollen bestuurder M. Vanderlinden, zoon, werden de verschillige harmonie- te Veurne, en in de Postkantoren DU Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer -10 cent Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De Annoncen voor Belgie, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede the voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij G. VAIVOMlV KEKCK1IOVE, Drukkor-Uitupvpr z? n--i, Drukker-Uitgever, Ooststraat, 6, ijzerenweg van Duinkerke, Veurne, Gent naar Urussel - - 6-00 9-16 13-47 16-24 18-01 De le klas-rij tuigen. Het is be paald op 3 januari aanslaande dal de 1° klas rijtuigen zullen afgeschaft worden, op de spoorlijnen van minder verkeer. Lukt de proef goed en worden er niet le veel klachten ingediend, dan zalmen den maatregel uilbreiden lol de groote spoorlijnen. De uniform der kanoniers zal maar i lichte veranderingen ondergaan. Zij zullen eenen nieuwen ransel hebben, van het model van het leger, beenstukken en eene kardoezenlesch. Het leder, thans wit, zal in hel vervolg zwart zijn en de band, die lol nu toe onder de kapoot gedragen werd, zal er nu boven loegegespl worden. De patroonlesch zal nog slechts bij de groote tenue gedragen worden. De batterijen der burgerwacht, gelijk gesteld met de belegbatterijen van hel leger, zullen maar drie officieren meer tellen in plaats van vier. Hel is niet noodig te zeggen dat de lagere graden geene sporen of geenen rijterijsabel meer zullen dragen. De Belgische jagers en de jagers-ver- kenners hebben niets te veranderen. Deze korpsen hadden overigens reeds eene inrichting, eene uitrusting en eene kleedij als deze van bet leger. Tenslotte zijn helde bijzondere korpsen die de meeste voordeelen van de nieuwe wet genieten, Haar uniform zal niet duurder kosten dan deze der infanterie en hun diensttijd is vijfjaar minder. Het l--o is dus le voorzien dat hunne effectiefs Harmonie, spoedig aanzienlijk zullen aangroeien. I o Voor alwie uiv tvv «eis punt van samenhang en juist heid de Harmonie en de svmnhnnïa r,-, klommen zijn. Als aandenken onder een donder v rijke bloemenkorf d geboden. De nieuw ingerichte sy..., ling, die voor de eerste maal dient niet r' voering. De met brio en De ntrijd nadert. Acht maanden scheiden ons af van den kiesstrijd voor de Kamer en reeds be ginnen de gemoederen in gisting te komen en de partijen zich strijdvaardig te maken. Onlangs had te Brussel de aigemeene vergadering der Federatie van de Katho lieke Kringen plants. Morgen zondag 28 dezer maand verga deren te Brussel de voorstaanders van hel Liberaal Verbond en op Kerstdag wordt bel Congres der Liberale Werkers- vereenigingen geopend. Mochten deze twee laatste vergade ringen <le teleurstellingen niet te weeg brengen, die de eerste gaande maakt Zij was beroepen om de eendracht onder de clericalen te herstellen en zij is neêrge- komen op eene volslagen nederlaag van allen, die niet behooren tol de kleine kapel waarvan Woeste de hoogpriester is. Alle voorstellen en dagorden door hem voorgedragen werden aangenomen met verpletterende meerderheden. Te rechte mag hij zich aanschouwen als de overwinnaar, maar of de clericale partij zich mag beroemen over eene nieuwe overwinning valt hoogst te be twijfelen. Hare conservatieve bestand- deelen blijven in den Bond het hooge woord voeren en degene die min of meer van democratische strevingen zijn aan- gedaan, worden naar den achtergrond gedreven. Zullen zij zich te vrede stellen met dergelijke behandeling Zullen zij hel hoofd in den schoot leggen en kruipen aan de voeten dergenen, die hun wat schoppen toebrachten-, a.'s 'em honden die onder de tafel van den meester toegelaten worden en die zich niet stil houden. Een gematigd clericaal blad, le AA? Siècle, gaf reeds lucht aan het vóórgevoel dat bij t ele clericalen is ontstaan. De verwerping der democratische voorstellen zal door alle katholieken met spijt worden vernomen; immers door zijn besluit stelt het Verbond zich dwars over den weg, waar de katholieke eendracht moest gesloten worden. Andere clericale dagbladen voeren de zelfde taal. Waar zijn toch de dagen henen, toen niet één clericaal blad de uitgebrachte stemmingen en de genomen besluiten dorst beknibbelen. De strenge, aigemeene tucht, die zoo de beenstukken bij het leger in gebruik, lang heerschte in de gelederen van het Het hoofddeksel zal veranderd worden, clericale leger en die zijne kracht uit- J Men weet dat de oude wet den prijs van maakte in de verkiezingen is verbroken. -> ■- --- Twist en tweedracht zijn eerst ont staan onder de aanvoerders. De Laiitsliecre heeft zijn ontslag ge- noin ii nis voorzitter der Kamer. Bei'inaerl Lejeune en de gtaaf de Mérii’e hebben hel hunne genomen als ministers. - -- ._r. Geen enkele clericale generaal wil bij de bijzondere korpsen zal opleveren. Brieventaks. De koiïing heeft hel besluit onderleekend waarbij de minister van spoorwegen, posten en telegrafen, gemachtigd wordt in de Kamer een wets ontwerp neer te leggen, dal van 10 op 5 centiemen de taks brengt der brieven in hel postkantoor gewisseld, het is le zeggen voorlskomende en in bestemming der plaatselijkheden door hetzelve posl- burecl bediend. Het wetsontwerp beval ook wijzigingen aan het regiem der postkaarten uitgaande van de private nijverheid, welke wijzigin gen heel en al ten voordeelc van hel publiek zijn. 1 stukken op schitterende wijze uitgevoerd. Meer hierover le zeggen vinden wij vol komen onnoodiggoede waar prijst immers zijn eigen en wal meer is, de goede faam en den rassen vooruitgang van ons uitmuntend kunstgenootschap is reeds le wel gekend en naar waarde geschal om hier verderen lof te moeten nêerschrijven. Bepalen wij ons dus met te zeggen, dal eene maatschappij samengesteld als Cecilia uil ieverige en lalenlvollc liefhebbers, met fierheid het hoofd mag opheffen en met gerust gemoed de toe komst mag afwachlen. M. Mathot, baryton, laureaat van de muziek academie van Namen, die zijne welwillende medewerking aan het feest verleende, heeft den groolsten bijval ver worven. Begaafd met eene goed geoefende slem, heeft hij met veel smaak en kunde zijne verschillige aria’s gezongen. Het luidruchtig handgeklap der talrijke toe hoorders, was een der keurig Mr Mathot, programma enz. I’1'1zJboS- ',V0|ie s, A. j0UIl5 met ie, tTiiJe|s begeleiding der symphonic - afdeeling. Voor alwie weel wat muziek is, bewijst dit tol welk punt van samenhang en juisl- de symphonic ge- van het feest, werd er, van toejuichingen, een Jen goede zanger aan- symphonie-afdee- ~„..l optrad, ver min lof over hare keurige uit- verschillige stukken werden .o en samenhang voorgedragen en bewijzen dat ook langs dien kant ernstige» en verbazenden vooruitgang werd ge daan. De lieve duo voor twee violen, zoo verdienstelijk als smaakvol uitgevoerd door de heeren Valschaerls en Devlieger van Oostende, heeft bijzonder de aandacht der aanwezigen geboeid en aigemeene toejuichingen uilgelokt. Ook onze oprechte gelukwenschingen aan M. Ed. Van Eygen, lid der maal- schappij, die met zooveel gevoel als kunde de solo in Lucie de Lammeroor heeft voorgedragen. Kortom, het was een allerschoonst en belangrijk feest die de aigemeene ver wachting overtrof. Wij wenschen de heer Voorzitter Andries harlelijk geluk over den bijval en verhaasten ons hel le zeggen Eere aan hem en aan den onvermoeibare» Be stuurder, de beer Va"fierlin<Jen, die verwaarloost om de leden dér Harmonie aan te moedigen en te geleiden langs de dorre baan der kunst, en hen alzoo voor bereidt lot hel plukken der lauweren, die I de billijke belooning zijn hunner moedige r het jaar löJb, en naarstige pogingen. vnriofA i”"" j^Og eens Eere aan de Voorzitter! Eere aan den Bestuurder en Leve Sw Cecilia Op hel Concert volgde een Bal dal zeer levendig was en lol laat in den nacht duurde. De bollingen van den Zondag en Maandag gelukten ook opperbest, en deze avondstonden werden even genoeglijk niet le zeggen dal het overheerlijk éooigebiachl. ziin immone ----- Hel programma, deels in harmonie en p]<; in -en zegr ADV jru Brieventaks. van den 5-00 5-34 18-03 21-07 5-18 7- 45 8- 18 4-43 7- 16 8- 24 5- 55 0-25 6- 52 9-18 10-45 6- 44 7- IG 7- 28 8- 00 8- 43 9- 15 9-23 9-55 Allerlei. Gent 9-10 13-47 16-24 11-37 15-52 17-43 14-38 18-05 20-35 3- 40 6-43 4- 09 7-12 - tf i ViJ u ■5 Cl BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDE DUINKERKE 8-47 10- 54 3-08 11- 31 3-40 11-55 16-04 14-58 18-46 16-55 20-10 22-47 naar n-46 13-33 12-18 14-05 12-28 14-12 13 00 14-44 1 en DIxmude Nieuport DIxmude Dixmudo Nieuport 1 Cl U o 111J K 0 -Niouport. 15T59 18-52 16- 31 19-24 17- 41 20-07 18- 13 20-39 Vertrekuren van den 8- 57 9- 27 9-50 12- 05 13- 20 7-28 11-37 15-52 17-43 19-20 9-48 14-38 18-05 20-35 22-10 10-23 3-40 6-43 10-41 10-52 4-09 7-12 11-08 1(1 a.11| .nj/' ..vmu voortreffelijke maatschappij den. 19

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1897 | | pagina 1