VAN VEURNE I NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT 3 SI I E h la i RAMONA. Zaterdag V Januari 1899. £N jnen ion- de 86 üe geleibrief voor de Belgische schepen aan de Fransche grens. Wij vernemen dal de douane de toepas sing van den maatregel eene maand heeft uitgesield, ongetwijfeld ten gevolge van de geuile klachten. Hel is le hopen dal er van zal afgezien worden als hel bestuur der Fransche douane de zaak zal onder zocht hebben. Echter moeten de Belgische schepen sedert 1 januari, eene verklaring van nationaliteit aan de douane doen Als deze schepen niet in Belgie terug- keeren binnen de zes maanden der ver klaring, zullen zij de rechten moeten betalen, op den voet van 10 fr. per ton voor de houten schepen en 40 fr. per ton voor de ijzeren schepen. De pleegvormen van den geleibrief voor de Fransche schepen wordt behouden. Van nn af zijn de toetredingen buiten gewoon talrijk en wij kunnen de Nijve- i ne ;el ven. ,k. 5 I naar liet fCngclscli. Ük« ’den Jen ÏL. 3. 8. nn. ie d«r van L mg !i<e om bij de Indianen voor dokter te spelen. Alessandro luisterde zoo aandachlig, dat de dokter onwillekeurig vroeg Ver staal gij engelsch? Een weinig, senor, antwoordde Alessandro. De dokter begreep, dal hij voorzichtiger moest zijn in zijn spreken. Niettemin gaf hij Alessandro klaar en duidelijk ie kennen, dal zijn verzoek niet alleen buiten kwestie, maar de ongerijmdheid zelve was. Alessandro bleef smeeken. Het paard stond voor de deur, hel liep zoo snel als de wind en de wagen was zoo zacht. Binnen drie uren kon hij weder terug zijn. Mijne vrouw zil de oogen- blikken uwer komst le lellen. Als het kind sterft zal zij ook heengaan. Neen, neen! Het verveelde den dokter dal men hem zoo lastig maakte. Zeg aan den man dal hel ónmogelijk is, zegde hij lol den tolk, die Alessandro vergezelde. Wanneer ik daarmede begon, zou er geen einde aan komen. Wil hij niet medegaan? vroeg Ales- toonstelling wenschen deel te nemen, niet genoeg aanzellen zonder uitstel in te teekenen. Er mag niet uil hel oog worden ver loren dal op de Provinciale Tentoonstel- ling van Gent toegelaten worden, niet alleen de handelshuizen der provincie, maar ook al diegene van hel land en uit den vreemde, die een agent of een ver tegenwoordiger in Oost-Vlaanderen heb ben. De belanghebbenden kunnen hierom trent alle wenschelijke inlichtingen be komen in de bureelen van de Provinciale Tentoonstelling, Leopoldlaan, 47, Gent. Met dezelfde gelegenheid moeien wij er op drukken dal hel Bestendig festival ongetwijfeld eene der grootste aantrekke lijkheden der Tentoonstelling door de belangloosheid der uitgeloofde premiën belooft de stoutste verwachtingen te zullen overtreffen. Nauwelijks zijn de omzendbrieven sinds een paar weken verzonden, en reeds mag het ,Comiteit zich in de toetreding van ongeveer 100 maatschappijen verheugen. Ter herinnering zij hier gezegd dat, voor dit festival, eene som van 8500 frank, verdeeld in 110 premiën, bestemd is om lusschen de deelnemende maatschappijen verloot le worden. i -hg »vel F- en. cht Provinciale Tentoonstelling van Oost-Vlaanderen. Gent 1899. Wij herinneren onze lezers eraan dat de 15 Januari hel uiterste tijdstip is dat werd tasigesleld voor hel aanvaarden der toetredingen tot de Provinciale Tentoon stelling, ingericht onder de bescherming van hel Staatsbestuur, de Provincie en de stad Gent. Het tiaditioneele avondfeest door de zwanzers van T Sasje aan drie broeder- maatschappijen aangeboden, levert als naar gewoonte slof lot een onverholen lof artikel. Tegen alle aangenomen regels in, zal ik in de eerste plaats den pianist, den vriend Prosper Tbartel ijk geluk wenschen en danken, en dit met recht, daar hij om zoo le zeggen de ziel, de spil is geweest van het gansche Concert en zich den ganschen avond zonder rusten aan zijne ondankbare laak heeft opge offerd De zuiver esthelieke voorliefde der W. I. Kunners voor de muziek, gaf zich lucht in lieve, prettig voorgedragen stukken, waaronder ik met genoegen de aria’s voor saxophoon-lenor, voor tuba en piston en de qualuors aanstip. De eerste solist, vriend Hdoorstond op voortreffelijke wijze de vuurproef, wijl de vier anderen, de vrienden A. Den HV. Een Teene nieuwe bekrachtiging hebben gegeven aan hel Immer Vooruit dat de leus schijnt geworden, niet enkel van T Sasje, maar levens van alle onze vrijzinnige kunst- maatschappijen. De ware eigendommelijkheid van W. I. K. openbaarde zich echter in hel boertige des programma’s: G. De P.... (zijne inliemen noemen hem Massenet, en de Revue plaatst hem boven Wagner heeft zijn Liefste Griel sa belle cruelle, zoo interressanl welen te maken, hij heeft zoo’n bijzondere manier van den knieval te doen, dal de composileur-chanleur- jardinier met een oorverdoovend orkest leugen is. Ik heb hem geld aangeboden, en hij wil niet komen. Hel kind moet sterven, Majella. Hel zal niet stervenriep Ramona uil. Wij zullen hel naar hem toe dragen. Was dit eene ingeving? Waarom hadden zij daar niet eerder aan gedacht? Den geheelen nacht bleven Alessandro en Ramona bij hel zieke kind waken. Indien zij den dood gekénd hadden, zouden zij geweien hebben, dal er geene hoop was voor de kleine. Maar Ramona en Alessandro waren op dit gebied nog zoo jong en onervaren. Den volgenden morgend kwam de zon vroolijk en helder op. Voordat zij aan den hemel stond, was de wieg gereed met riemen op Baba’s rug vastgebonden. Toen de kleine er in gelegd werd begon zij te lachen. Zij lachtZij lachtjuichte Ramona De lucht zal haar goed doen. (Wordt voortgezet 22 Labyi Julius. 23 Lahaye Karel. 24 Lepeire Eduard. 25 Louwyck August. 26 Moerman Gamiel. 27 Óbyn Karel. 28 Rathé August. 29 Rathé Eduard. 30 Respalie Honoraat. 31 Rillof Jozef. 32 Ryckaseys Hectoor. 33 Ryssen August. 34 Six Hectoor. 35 Spilliaert Hilaire. 36 Vandenbouhede Jooris. 37 Vandenbussche Arthur. 38 Vanderstraete Hendrik. 39 Vanhoutle Ernest. 40 Verlinde Emiel. 41 Visage Gamiel. De ontwapeningsvoorstellen van den Czaar. Zou er iets komen van de ontwape ningsvoorstellen van den ezaar Mel groole ingenomenheid is de om zendbrief van 30 augusli 1898 door alle mogendheden ontvangen. Vredebonden in alle landen hebben er hunne instemming mede uitgesproken. Met ingenomenheid werd het denbeeld van den keizer der Russen in troonreden geprezen. Doch niemand vernam verder iets van de wijze, waarop de ezaar trachten zou de denkbeelden le verwezenlijken, in zijn Oekase uitgesproken. Slechts langs oflicieusen weg werd medegedeeld, dat de conlerencie geen buitengewoon karakter dragen zou; dal geene der mogendheden zou worden uil- genoodigd buitengewone afgevaardigden te zenden, doch dat de beraadslagingen zouden gevoerd worden door de gewone gezanten der mogendheden le Petersburg. Thans meldt de Daily Mail in een tele gram uil Rome, dat het plan voor de conferentie binnen korten lijd officieel aan de mogendheden zal worden mede gedeeld. De conferentie zal, volgens dit bericht, in hel begin van mei plaats heb ben en te Petersburg worden gehouden. Het ontwerp voor de beraadslagingen zal reeds nu aan de mogendheden worden toegezonden, om ze in staal te stellen, wijzigingen voor te stellen, en vourloo pige besprekingen le houden. De ezaar is er op gesteld, dat hel plan streng geheim gehouden wordt, om hei te onttrekken aan openlijke besprekingen in de pers, wier critiek hij wenschl te vermijden. De Toss. Itg. weet niet, wat hel van deze mededeeling denken moet. Afgezien nog van de herkomst, acht het blad die uitsluiting van de openbaarheid zeer be denkelijk. Wal de openbaarheid schuwt geeft lol hel vermoeden aanleiding, dat het de openbaarheid niet verdragen kan. Reeds nu hebben de volken zich er gedeeltelijk aan gewend, van de onlwapenings confe rentie alles le verwachten, behalve ontwapening. Toch is men eenigszins benieuwd le hooren, wal de Czaar met zijnen ontwapenings-omzendbrief bedoel de, daar hij voorzien kan dat zijne op wekking zonder gevolg blijven zou. De geheimhouding van hel plan voor de conferentie is niet geschikt om deze weetgierigheid te bevredigen. Wil de ezaar werkelijk iets tot stand brengen, dan is openbaarheid en gelegenheid tot 73 jaar. der jongelingen van Veurne die aan de Militieloting van 25 Januari alhier moeten deel tienen 1 Baeye Hendrik. 2 Baevelaere Arlhur-Pieter. 3 Bailleul Alfons. 4 Clarys Hendrik. 5 Gornille Renaat. 6 Cuvelier Gamiel. 7 Debaensl Prosper. 8 Debuysere Hippoliet. 9 Debyser Gustaaf. X 10 Deburchgraeye Hendrik. 11 Declerck Jozef. 12 Declercq Gustaaf. 13 Declercq Richard. 14 Despeghel Gamiel. 15 de Spot Jozef. 16 Devallrjo Germaan. 17 Douse Theofiel. 18 Haelewyck Hendrik. 19 Houbaert Karei. 20 JonckheereJeroom. 2T Knockaert Jooris. Baba zou hem in drie uren naar het dorp rijden, en de wagen was zoo zacht als eene wieg. Alessandro had zich laten inschrijven enkel en alleen om hel leven van zijn kind le redden. Hij had thans geene aanspraak op een bezoek van den dokter? Zou deze hem willen helpen? Wanneer wij zeggen, dat de geneesheer verbaasd was, toen hem gevraagd werd of hij eene reis van drie uren wilde ondernemen, om een ziek indiaansch kind le bezoeken, zouden wij eene on juiste verklaring geven van den indruk, die dit verzoek teweeg bracht. Hij barstte in lachen uit en zeide tot eene oude kennis, die juist bij hem was Verbeeld u wal die bedelaar mij komt vragen. Ik zou wel eens willen weten wal die kerel denkt, dal hel gouvernement mij betaalt, bespreking het eenige middel om het doel der conferentie te bereiken. En wordt er ook al voor de ontwapening niet veel raars en Handelaars die aan deze Ten- gedaan, dan is er nog altoos kans, dal de conferentie hel voeren van oorlogon bemoeilijkt, en bepalingen maakt om de wreedheden in den oorlog te beperken. In dien geest heeft prof. Friedrich von Esmarch een artikel geschreven in de Deutsche Revue, waarin hij er op aan dringt, dal oorlogswerktuigen, die wreede wonden veroorzaken, verboden zullen worden. Bovendien wil hij de bapalingen voor de onzijdigheid en voor de bescherming van Hel Roode Kruis uilbreiden, en hoopt daardoor der conferentie, zoo zij niet tol ontwapening leiden zal, ten minste een nuttig arbeidsveld te hebben aangewezen, waarop zij werkzaam zal kunnen zijn ten bate der menschheid. Wet op de vischvangst. Het wetsontwerp, waarbij de tegenwoordige schikkingen op de vischvangst worden gewijzigd, zal onmiddelijk na de herope ning der Kamer worden neergelegd. sandro. De tolk schudde het hoofd. Hij kan niet, antwoordde hij. Zonder een woord te zeggen, verliet Alessandro de kamer. Een oogenblik later keerde hij terug. Vraag hem of hij voor geld wil komen. Te huis heb ik goud. Ik zal hem geven wat de blanken hem betalen. Zeg hem dal ik zelfs voor geen blanke ooit zoo ver van huis ga. Alessandro keerde zich ten tweeden male om en ging heen, doch zoo langzaam, I dat hij den dokter met een schorren lach hoorde zeggen Goud! Hij ziel er waar- aciilig niet uit, alsof hij over veel goud te beschikken heeft. Hij wil niet komen! riep Alessandro de handen wringende Ramona toe, toen deze hem in angstige spanning le gemoed trad. - Niet komen? antwoordde zij. Hebt gij dan niet gezegd, dat het gouvernement hem gezonden, om de Indianen le helpen? Dal hebben ze mij ook wijs gemaakt, antwoordde hij, maar ge ziel dal hel eene j Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De Annoncen voor Belgie, utigezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij L. VANDEN KEKCKHOVE, Drukker-üitgever, Ooststraal, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. ADVERTENTIE-BLAD DUINKERKE GHYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL 4-43 7- 16 8- 27 5-00 5-34 18-03 21-07 BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDE DUINKERKE 5-18 7- 46 8- 18 8-47 9-16 11-37 3- 40 4- 09 16- 28 17- 43 Nieuport Dixmuda Dixmude Ni«uport 6- 43 7- 16 7- 27 8- 00 14-11 14-44 13- 32 14- 05 17- 41 18- 14 15- 59 16- 32 18- 52 19- 26 8- 42 9- 15 9-23 9-56 11- 45 12- 18 12-27 13 00 20-07 20-40 3-08 3-40 16-04 18-46 20-10 22-48 6- 00 7- 28 9-49 14-38 10-23 10-52 50 I' is- v van at, I I T i Hi»» Ha^je-Concert. I’ L de 'Lïen 13-47 16-28 18-01 15-52 17-43 19-23 18-05 20-36 22-01 6- 43 10-41 7- 12 11-08 NaaniliIJ at -- .r-iagMegB««64C~-n - Allerlei. Vertrekuren van den ijzerenweg van Duinkerke, Veurne, Gent naar lirunHel en Dixmude naar IVleuport. 5- 55 8-57 10-54 6- 25 9-27 11-31 6-51 9-50 11-55 9-18 12-05 14-58 10-45 13-20 16-55 MnBHBMHKXan&BOK

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1899 | | pagina 1