VAN VEURNE El NI NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT E’ RAMONA. riji si Zaterdag 21 Januari JS99. 73' jaar. N.r 3. Men schrijft in bij L. VANDEJV KKRCKHOVE, Drukker-Uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Bi ENDl V« oven over rentü nd n: bij 1, B rdstt tards l. Toen zij eindelijk de hooge kruin bereikten en met hel onuil- 1 van dicht bij den aam st De Meter. Dit jaar is hel de honderdste verjaardag van het metriek stelsel. Hel was immers op 22 juni 1799, dat eene internationale commissie’ van ge leerden te Parijs naar het wetgevend korps ging, om hel de beslissende ijking van den meter en den kilogram voor te stellen. geld, dal deze opbracht, zou hij een paar schapen koopen. Want schapen en geiten konden op die hooge bergen in hel leven gehouden worden. Zij zouden veilig zijn. Veilig tegen invallen van blanken, die niet naar deze kleine, onvruchtbare vallei omzagen. Noch ook zouden zij bezoeken van Indianen te vreezen hebben. Indianen waren bang voor hooge berg toppen. Zij geloofden dat de duivel daar verblijf hield. De eerste maal dal ik die plaats zag, Majella, herhaalde hij, zegde ik Dit zou eene goede schuilplaats wezen. Maar nooit kon ik gedacht hebben, dal hel eene plaats zou zijn, waar ik mijne Majella veilig moest bewaren. En hij druke baar hartstochtelijk aan zijne borst. Enkele dagen later gingen zij, tol groot leedwezen van hunne vrienden Hyeer, op reis, daar Ramona verklaarde geene rust of duur te hebben, voordat zij in de veilige ff.4.1 zij11? n Mi1 ze c® >r ka® h, a/1 aadif’ egeiï Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De Annoncen voor Belgie, utigezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicitè, Magdalenastraal, Brussel. hemel en ver van de aarde te zijn, op de wereld aan hunne voeten nederzagen, slaakte Ramona eenen zucht van ver lichtingen riep zij uit: Eindelijk, eindelijk! Alessandro, (lier zijn wij veilig. Hier is hel heerlijk. Hier is het schoon. Is Majella te vreden? vroeg hij. Ik ben haast gelukkig, Alessandro, sprak zij, onder de beloovering van het prachtige naluurlooneel. Ik had niet kunnen droomen, dal het zoo mooi zou zijn. Het was eene wonderbare schoone vallei. Zij lag midden op den bergtop en glooide langs den lïbstelijken bergrug naar beneden, terwijl zij aan alle zijden door rotsen en verward kreupelhout werd ingesloten. De rotsige kruin zelve vormde een met zware pijnboomen begroeiden muur. Midden tusschen dit donkere woud stroomde een kristalhelder beekje, dat als hel ware in een groen ravijn uitdruppelde. (Wordt voortgezel dijne nz. e RGI HC n aat erd. werd. Rumenie en gewacht lol in 1864. Dii jaar ook liet eene wel van 29 juii, hel gebruik van den meter en den kilogram toe in Engeland. Dii is eene aanzienlijke gebeurtenis, want de Engelsche yard, welke door de Engelschen in al hunne coloniën, dus in de vijf werelddeelen, ingevoerd was, is de eenige der liedendaagsche malen Sedert dan is er eene eeuw verloopen en men mag zeggen dat de meter de beschaafde wereld overwonnen heeft. Hel zal vervolgens niet ten onpas voorkomen, hier bondig aan te halen in welke jaren de verschillige volkeren het nieuw stelsel van malen en gewichten aangenomen hebben. Het was bij besluit van 21 augusli 1816 dat hel metriek stelsel aanvaard werd door de Nederlanden. Zoohaast de om standigheden hel zullen loelaten, zegt hel art. 1 van gemeld besluit, en ten laatste op 1 januari 1820, zal het gebruik van den meter in geheel hel land verplichtend wezen. Nogtans, om den overgang te ver- gemakken, behielden de nieuwe maten de oude benamingen. Hel art. 8 zegt Zij zullen geene andere benaming dragen dan deze welke in de Nederlanden in gebruik zijn. Zoo duurde bet lol in 1836; dan verklaarde de wet van 18 juni, het gebruik der metrieke namen door geheel het land verplichtend. In de toepassing is Belgie hel eerste land geweest dat, na Frankrijk, de nieuwe malen en gewichten aangenomen heeft zelfs hebben onze zuidelijke geburen langer gewacht dan wij om het stelsel verplichtend te verklaren; hunne wel nopens de zaak is slechts gedagleekend van 1840, en van dan af nam de meter eene merkelijke uitbreiding. Reeds in 1836 had Griekenland hel metriek stelsel aanvaard; daarna werd het opvolgentlijk aangenomen door Sar dinië in 1845 door Chili in 1848 en in 1849 door Spanje en Italië, de pauze lijke Stalen uitgezonderd. Deze wachtten lot in 1861. Zwitserland nam in 1850, evenals hel groothertogdom Baden, lot grondslelsel der bondgenootschappelijke malen, een metriesche voet van 300 milimeters, en een pond van 500 grammen. Denemarken volgde dit voorbeeld in 1852, en Zweden in 1855. De republieken Equador en Mexico namen het metriekstelsel aan in 1856. De andere landen van Zuid-Amerika aan vaardden het in 1862 en 1863, uitgenomen Brazilië, waar hel eerst in 1875 aanvaard om Dire Gal’ lijder? een is 17 den ateni* het 1 lent' ot rer Portugal hebben grond der algemeene maten onder de huidige volkeren geworden zijn. Engeland zelve, zoo lang wederspannig uit reden zijner verkleefdheid aan zijne oude overleveringen, heeft onlangs het Lagerhuis een voorstel zien goedkeuren, voor doel hebbende hel inbrengen mits zekere voorbehoudingen van het nietuek stelsel in geheel hel koninkrijk. John Quiney Adams, een Amerikaanse!) geleerde, zegde in 1827 De meter en zijne verdeelingen zullen de wereld omvangen, en dezelfde ijk van maten en gewichten zal van aan den Evenaar lot aan beide Polen gebruikt worden. Deze voorzegging is niet ver meer van volbracht te wezen. -«»aa>sp»ese»«Bci- Plaatsvervanging en Vrijstelling. Hel zal zeker niet ongepast zijn eens te spreken over het remplaceeren, alsook over de vrijstellingen. Ziel hier vooreerst hetgeen ouders of voogden te doeu heb ben, die voor eenen zoon of voor een pleegkind willen remplaceeren. 1° Voor 1 februari, moeten zij hunne vraag om eenen plaatsvervanger opzeilden naar het ministerie van oorlog, met tussebenkomst van den ontvanger van het enregislrement. 2’ Bij die vraag moet eene kwiltaucie zijn, tot bewijs dal zij 200 frank gestort hebben in handen van voornoemden ont vanger. Op het bewijs dat de heer ontvanger aflevert, staats langs den eenen kant de kwiltaucie der storting, en langs den anderen kant de formule waarbij men eenen plaatsvervanger vraagt. Alles op die formule wijst zijn eigen; men moet maar zorgen voor leesbaar ge schrift en nauwkeurige opgaven, De heeren ontvangers zullen voorzeker de goedheid willen hebben de formule zelf in te vullen voor min geletterde lieden, mits deze kort en bondig bescheid kun nen geven. Gelijk reeds gezegd is, de ontvanger zend zelfde aanvraag en hel bewijs van storting op. Men zie het, de formaliteiten zijn zeer eenvoudig. Wil men ramplaceeren, zorge dus bij lijds. De gestorte 200 frank worden aan den slorler weergegeven, als degene voor wien hij gestort heeft er zich uillrekl en ook als deze achterna liever zelf voor zijn lot zou opgaan. Iemand die van hel gouvernement geen plaatsvervanger krijgt, mag er zelf eenen die vroeg of laat den algemeeiien maalijk zou kunnen geworden zijn. Bij den tekst dezer wet was eene tabel gevoegd, waarin de wetlelijke evenwaarde der metrieke malen en gewichten van Grool-Brittanje en Ierland, aangeduid was. Twee jaar later (1896) volgden de Ver- eenigde Stalen van Amerika het voorbeeld van Engeland, door de wettiging der metrieke maten in de verhandelingen en rechtsgeldige oorkonden, op hel gebied der groole Amerikaansche republiek. Eene wel van 17 augusli 1868 nam in Duilschland, als grondslelsel der nieuwe malen van hel Duiiscli bondgenootschap Slab gelijk met den ijkmeter van Berlijn, welke in 1863 vergeleken geweest was met den meter der handvesten van Parijs Hel meervoud en de ouderver- deeling van de Slab ware de Kette (lü meiers), de Neu Zoll» (1 centimeter) en de Strich of millimeter. Als eenheid van gewicht, nam men den kilogram van 2 pond, enz. Deze wel moest uitgevoerd worden te beginnen van 1“ januari 1872 nogtans hel weltelijk gebruik der metrieke malen werd loegestaan van 1° januari 1870 af. Bovengemelde wet werd in 1893 vol- ledigd door de nieuwe bepaling der metrieke eenheden. In Oostenrijk heeft eene wet van 23“ juli 1871, in gelijkwaardige omstandig heden, hel gebruik van hel metriek stelsel van 1873 af, toegelaten en van 1876 af verplicht verklaard. Ten einde de eenheid der maten in zulk uitgeslrekl gebied te betrachten, heeft hel bewind van Engelsch-Indie in 1870, de metrieke malen als grond genomen, om de plaatselijke maten te vervangen. Turkije en Japan hebben kortelings nadien denzelfden maatregel voorgeschreven. Eindelijk, als men aanziet dat in 1875 Noorwegen en Brazilië het nieuwe stelsel aangenomen hebben, en dal Zwitserland den meter in 1877, met de Fransche ver- deeling beslissend erkent, zal men een volledig gedacht kunnen opvatten van zijne uitbreiding alom de wereld, als wanneer men den honderdsten verjaardag zal vieren van den meier en den kilogram van 1799, welke na eene eeuw lijds, den En bij wees naar een ruw houten kistje, dat naast de wieg stond. Is Majella nu gezind met mij naar den berg te gaan? vroeg hij. Ja, Alessandro, antwoordde zij. Daar zullen wij ons voor altijd ver bergen, sprak hij. Dal is mij onverschillig, was haar j antwoord. De vrouwen van Saboba wisten niet wal zij thans van Ramona moesten denken. Zij had de kist met een wil laken bedekt en hel in breede vouwen nedervallende allaarkleed daar overheen geworpen. Waarom weent zij niet? Is zij als de moedei sder blanken, die geen hai l hebben werd er gemompeld. Ramona wist wal er in die vouwen omging, doch zij kon niet spreken noch i stellen. Hij kan, na dat de plaatsvervanger goedgekeurd is, van alle verantwoorde lijkheid vrij zijn, voor wegloopend of zoo al, mits 400 frank te storten in de kas van hei remplacement. In zake van ontslaging in het belang van den godsdienst en T onderwijs, moet niemand in de plaats der ontslagene dienen. Wie ontslagen wordt voor zijne slndiënn als seminarist, als geestelijk of als onderwijzer, telt voor zijn man. De wet zegt deswege aldus De bedienaars van den godsdienst zijn in vredestijd van den soldatendienst ontstegen. Zijn ook ontstegen als zij van onbe- goede familie zijn 1° Zij die, na hunne middelbare studiën, geestelijk schikken te worden en leerling zijn in godsgeleerdheid. De studenten in wijsbegeerte zijn ge lijk gesteld aan de studenten in godsge- leerdheid, als zij zich tot den geestelijken staat voorbereiden en nog den ouderdom van 21 jaar vol niet bereikt hebben. 2* Degenen die zich bereiden tol bet lager onderwijs of hel middelbaar onder wijs van minderen graad, in de normale scholen onder toezicht van den Staal. 3° De leerlingen welke de gestichten verlaten hebben voorzien van een diplo ma, en die onderwijs geven in eene school waar de staat toezicht over heeft. Er wordt 2 jaar tijd gegeven, na het bekomen van den diploma om over te gaan lot eene school die aan bet toezicht van den Staal onderworpen is. Die nu ontslaging bekomt om eene der redens opgegeven onder n” 1, 2 en 3 voorrmeld, moet jaarlijks, gedurende acht zijne redens van ontslaging doen gelden bij den militieraad. Beslaan die redens niet meer, dan wordt hij ingelijfd. Indien er. onder deze verschillige klassen van personen, zulke zijn die eene gegronde reden van vrijstelling kunnen bijbrengen, gesteund op de samenstelling der familie of op eene lichamelijke onbe kwaamheid, waarvan de bestatiging hel lichamelijk oi derzoek niet vereischl, dan wordt de vrijstelling zelfs van ambtshalve uitgesproken opdat de vrijgestelde nooit Kunne gerekend worden bij het aandeel van het leger. In oorlogstijd worden de milicianen, waarvan hier kwestie is. ook opgeroepen doch gebezigd tot nuttige diensten voor het leger: staf, gebouwen, hospitalen, ambulancen, enz. Zij worden in geene soldatekleeren gesleken. Zij maken niemand voor hunne broeders vrij. Die voorgaandelijk vrijgesteld geweest is, blijft vrij, indien hij voort dezelfde ge gronde redens van vroeger kan opgeven. schreien. Toen de begrafenis voorbij was en zij naar hunne verlaten woning terug keerden, deed het gezicht van de ledige wieg Ramona in lianen uitbarslen. O, neem mij van hier weg, Ales sandro. Breng mij waarheen ge wilt, maar laat mij hier niet blijven, riep zij uit. Zou Majella nu nog bevreesd zijn om naar den Imogen berg te gaan, waarvan ik haar gesproken heb? vroeg hij. I Neen, antwoordde zij ernstig. Neen, ik ben bang voor niets. Neem mij met u i mede. Eene uitdrukking van onstuimige vreugde vertoonde zich voor een oogenblik op Alessandro’s gelaat. Hel is goed zegde hij, Majella, wij zullen naar den berg gaan. Daar zijn wij veilig De woeste ongedurigheid, die hem te Pasquale overmeesterd had, was thans weder in zijne daden zichtbaar. Zijn geest schuilplaats, op den top van San Jacinto, was onafgebroken aan het werk, voort- i was aangeland. durend plannen makende voorde toekomst. hooge kruin bereiKien De wagen zou verkocht worden, en voor sprekelijk zalige gevoel i Sel gj ADVERTENTIEBLAD ichl 1 88 J DUINKERKS GHYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL 4-43 7- 16 8- 27 10- 54 11- 31 11-55 14-58 16-55 5-18 7- 46 8- 18 9-16 11-37 14-38 3- 40 4- 09 18- 01 19- 23 22-01 10- 41 11- 08 Nieuport Dixmude Dixmude Nieuport 6- 43 7- 16 7- 27 8- 00 14-11 14-44 13- 32 14- 05 17- 41 18- 14 18- 52 19- 2S 6- 00 7- 28 9-49 10-23 10-52 5- 55 6- 25 6-51 9-18 10-45 15- 59 16- 32 13-47 15-52 8- 57 9- 27 9-50 12- 05 13- 20 o tn ctj tu g nanr liet Enf^elscli. de i len zi 8- 42 9- 15 9-23 9-56 11- 45 12- 18 12-27 13 00 BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDE DUINKERKE 8-47 16- 28 17- 43 18-05 20-36 6- 43 7- 12 e oepaiiQ e toero voUeSj. .Je;, gendeo 20-07 20-40 ■B8 o O Si t §■- Vertrekuren van den ijzerenweg van Duinkerlie, Veurne, Gent naar Brussel en Dixmude naar Nieuport. 3-08 5-00 3-40 5-34 16-04 18-03 18-46 21-07 20-10 22-48

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1899 | | pagina 1