VAN VEURNE ir Et te. Uil lil u - t NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT 1 pri Zaterdag 4 Februari x.r 73' jaar. n TEN' zacli Ml Een kiesstelsel. Het schijnt stellig ?ena4' eneg4 duinkerke GHYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL .rbov‘ .rbovf curen1 •hand irk bi n zijie ^azijijn en hi in de orden 51. Noords ngaaf 11. Dat alle demokratische vereenigingen dus voorlgaan mei haar wil ie verkon digen. luider en krachtiger dan ooit. Dal men moedig en vastberaden voortga met overal demokratische verbonden en kar tels lol stand te brengen. Dit is de weg die naar de overwinning leidt, zegt de Nieuwe Gazet, van Antwerpen. Hel is de voorbijgaande stormvlaag niet eener ministeriële krisis, ml welke hooge sferen zij ook waaien moge, die de glan zende zon der rechtvaardigheid voor goed zal doen verduisteren. Na regen zonneschijn or naai I) so oiïing r Divan Mat, lijdjne Ie efcel p Mei lateen. helht Ge4 tot n. o veie. Maar wat zij niet willen zeggen, dat weten wij tochDe ontslaggevende minis ters, die dezelfde redenen niet meer hebben als de blijvende om te veinzen en te zwijgen, hebben met een paar woorden hel bewijs geleverd dal al wal de dagbladen over het gebeurde reeds gezegd hebben de zuivere waarheid was. Van hoogere hand werd, zonder recht maar zeker wel niet zonder reden, hel eennamig kiesstelsel aan Ministerie opgedrongen. Twee ministers hebben ge weigerd. De andere, die buigzamer zijn hebben zich onderworpen en bereiden zich thans om dezelfde pil door de Kamer te doen slikken. Zal het gaan? Wij denken bel niet. Hel eennamig stelsel staal op hel programma van geen enkele staatspartij. Het is dus van aard niet om iemand te voldoen. Hel behoudt overigens al de onrechtvaardigheden van hel meerder- heidsstelsel en vermenigvuldigt die door 152. Want in de 152 kiesdistrikten die men tol stand zou brengen, en die elk dén vertegenwoordiger zouden mogen kiezen, zouden er immers ook 152 minderheden blijven die niet zouden vertegenwoordigd zijn Ware dit een vooruitgang? De evenredige vertegenwoordiging wordt met nadruk geëischt door liberalen, socia listen en krislen-demokraten. Het is blijkbaar dat de openbare meening voor deze rechtvaardige hervorming gewonnen is. Waarom zou hel land zich dan laten paaien, of liever foppen, met het en- namig stelselZullen alle partijen afstand gaan doen van hun vurigsten wensch. om aangenaam te zijn aan eenige alleen staande koppigaards Da! men daar niet op rekene. Ook tegen dien stroom zal men niet opvaren en de evenredige vertegenwoordiging cal er komen, gelijk het algemeen stemiechler gekomen is, heel eenvoudig omdat hel volk het zoo wil. Bzeiige er i de :h, ffen De leden der Koninklijke Harmonie St. Cecilia hebben zaterdag laatst eenen verrukkelijke!) avondstond doorgebrachl. Hel tweede winterconcert, dal hun aan geboden was, is opperbest gelukt. Hel programma dat niets dan uitge- lezene stukken behelzde, had een buiten gewoon talrijk en puik publiek aangelokt en aan geestdriftige toejuichingen ontbrak hel niet. De Hai monie in de verschillige vakken die zij voorgedragen heeft is waarlijk onberispelijk geweest. De over schrijving op «.les Huguenots» van Meyer beer, door den bestuurder Vanderlinden, wierd meesterlijk uitgevoerd. I.- de klassieke Andante der symphonic van Haydn wierden de gevaarlijksie moeilijk heden met hel meeste gemak overmeesterd; de medeslepende wals Violetta wierd mei eene merkwaardige waarneming der nuancen vertolkt. Doch eene bijzondere melding hoeft voorbehouden le worden aan het overheerlijk stuk dat diende als opening van hel tweede deel van T concert en wel namelijk aan hel Ballet Phryué», van Gantie, voor harmonie getoonzet door den ievervollen bestuurder Vanderlinden. Dil stuk, in twee gedeelten verdeeld 1° l’Arréopage-Cortège, 2° Finale- Valse, wierd mei bewonderingswaardigen samen hang gespeeld. Ook was de heer Voorzitter den trouwen tolk der aanwezige eereleden, toen hij den heer Vanderlinden hailelijk geluk wenschte over de puike uitvoering zijner muziekanten en tevens aan den heer bestuurder zelve eene openbare Imlde bracht voor zijn onverpoosd streven ten einde de Harmonie waardig te maken van hare welverdiende kunstroem. Hel concert wierd verders nog gegeven met de welwillende medewerking der heeren Valschaerts, Devlieger, Delannoy, violonisten, laureaten der muziek academie van Oostende. In de Andante en den Allegro van Devos, en vooral in de Hall Scène door Meseyder, hebben zij den meesten bijval genoten. Zij verdienen onzen innigsten lof over hun nooit vol prezen talent. Met een waar genoegen zagen wij als chanteur de genre optreden den heer Monnot die hier het verleden jaar zulk eenen gunsligen indruk had gelaten. Bestatigen wij nogmaals dal hij bij iedere zijneroplredingen met onophoudend hand geklap wierd begroet. De onberispbare keus zijner liedjes, zijne koddige gebaren, zijne kloeke stem maken van hem de geliefkoosde der kluchtzangers. Ook barstte een donder van hoerageroepen los, toen Mr de Voorzitter aan den sympalliieken artist eene prachtige palm als gedenkstuk aanbood. Mr Andries drukte aller gevoelen uit, toen hij den wensch uiue Mr Monnot nog later in ons midden weder te zien optreden. De symphonie-afdeeling sloot het feest --- - De Kamer. In de zitting van dinsdag antwoordt de heer De Bruyn op de vraag van den beer Ttbbaul, betreffende de maatregelen ge nomen voor den invoer van vreemd vee. De verplichting het vreemd hoornvee, bestemd voor hel verbruik, le slachten in enkele slachthuizen van T land, moest, mijns inziens, maar lijdelijk wezen. Maar moet men de grens weer openslellen voor den invoer van vreemd slachtvee, dit in de vroegere voorwaarden? Dal denk ik niel. Zekere besmeitelijke veeziekten na melijk het mond- en klauwzeer beslaan om zoo te zeggen onafgebroken in bijna alia landen van Europa. Men heeft hel vasigesteld hei mond en klauwzeer woedt er geweldig en lievig op min of meer verwijderde tijdstippen. Daaruit volgt, dal Belgie, waar jaarlijks meer dan honderd duizend stuks vee worden ingevoerd, gestadig gevaar loopt beesten uu den vreemde le krijgen, die officieel besmet zijn of wel verdacht zijn van besmetting. Diensvolgens zijn er strertge toezicnismaairegelen onontbeer lijk om den invoer te beletten van beesten, maar er moei levens gezorgd worden dal hel land den uoodigen voorraad krijge. Ik zie naar de middelen uit om eene reeks maatregelen lol stand le brengen, waardoor, zooveel mogelijk, de regel matigheid der handelsverriclilingen ver zekerd zij. Wal betreft liet vee voor T fokken mager vee, melkkoeien moet de grens noodzakelijk gesloten worden zoodra hel gevaar voor besmetting in den vreemde beslaat. Ik denk dal men zich minder streng zou kunnen lootien voor hel slachtvee, en bijna len allen tijde den invoer er van toelaten. Doch dan zou het vee aan de grens moeten worden geslacht op hei oogeublik van den invoer. In deuzelfden zin verklaarde zich den 26" dezer de hoogere raad van landbouw, die daarovei was geraadpleegd. Ik onderzoek in eerlang er gebruik kan gemaakt worden van de beslaande lokalen der invoerkanloren. Wellicht zal ik hoeverre aan de Kamers de noodige macht moeten vragen om al de ontworpen maatregelen te kunnen ver wezenlijken en bestendig te maken. ordij’- enz. >AlU CHN ken a evei’rt >n. it, 1 dreef tusschen hel Kerkhof en de Noord- straat en tusschen de Duinkerkslraal en Pannesiraat werd ook de kleigrond boven gelegd en ontstaan daar inzakkingen. Om onze noodlijdende werklieden te helpen en die thans zoo slechte stads wegenis le verbeteren, woest ons stads bestuur die Wandeldreven doen verzan den, zoo ze vroeger waren. Ook hel kroonhoul der Lindendreef boomen moet afgekapt worden om de groeikracht voor de ondertakken le be houden en eenigzins den waaiervorm dier boomen le behouden. Welaan, Stadhuisheeren, niel vertoeft, helpt de noodlijdenden met dagloon en met zulk nuttig werk te lateu uilvoeren. Plaat aelijk. Bij wintertijd en korte dagen is er gewoonlijk gebrek aan werk en bij gevolg gebrek aan bestaanmiddelen bij de lagere volksklas. Maandag laatst waren bier arme huis vaders op gang, om bijstand te bekomen; zij beweerden sedert weken geen loon gewonnen te hebben. Die openbare schooierij is vernederend. Waarom laat ons stadsbestuur niel eenige werken verrichten 1 Onder andere aan de Wandeldreven. Tijdens den bouw van ’t Bisschoppelijk Collegie werd den uitgedolveu kleigrond op dal gedeelle Wandeldreef tusschen de woonst Verreghem en de Kaaiplaais ge voerd. En bij de onlgravingen voor die nutle- looze waterafleidingen op de Wandel- Klet eennamig Kiesstelsel. Sedert eenige dagen zijn ze achter de schermen van ’t Ministerie, en zelfs op het openbaar Tooneel der Kamer, een spel aan hel spelen dat voorwaar niel alle- daagsch is en waarmee niemand kan vrede hebben. Twee ministers geven hun ontslag en word m, in min dat vier-en-lwimig uren, door twee andere vervangen. Om welke redenen zijn de oude henen gegaan en met welke inzichten zijn de nieuwe in hunne plaats gekomen. Dal is een vraag waarop hel land den wil en het recht heeft volledige en recht zinnige uitleggingen te bekomen. Maar die uitleggingen worden ons vlakaf ge weigerd dooi' diegenen die noglans de verantwoordelijkheid van den toestand hebben aanveerd. Op dringende en herhaalde vragen van kamerleden, lol de verschillende denk wijzen behoorende, geeft Minister Vanden Peereboom, hel nieuw kabinetshoof I. een antwoord dat nagenoeg hierop merkomi W.j hebben U niets te zeggen. Wal Gij weten wil gaal U niet aan. Wij zullen spreken wanneer hel ons zal believen. En dal heefi bij nog denzelfden dag in den Senaat herhaald. Ziedaar welke ongehoorde, welke ter gende houding onze meesters aannemen tegenover de wetgevende Kamers, dal is tegenover de wettelijke vertegenwoor digers der Natie. De Grondwet zegl noglans Alle macht komt uil hel Volk. Maar volgens die Heeren mag dal oppermachtige Volk niel eens weten welke nieuwe wetler. zij aan hel brouwen zijn, welken nieuwen muilband ze voor hem aan T smeden zijn. dal eenige leden der rechterzij in de Kamer een welsvoorsiel zullen neerleggen lol invoering der evenredige vertegen woordiging, volgens het stelsel D’Hondt. Hel panacheeren zou afgeschaft wor den; men zou stemmen voor eene lijst en de aanduiding van de rangschikking der kandidaten zou overgelaten worden aan de keuze der Vereenigingen welke de lijsi voorstellen. De senators zouden gekozen worden per provincie. Voor de Kamer, zouden de tegenwoor dige groote kiesomschrijvingen behouden blijven; de kleine zouden vereenigd wor den lot kiesomschrijvingen, welke mins ten vier afgevaardigden zouden kiezen. Dil is geheel wal anders als hel één- namig kiesstelsel, zooals men ziel. Wij zullen nog wel andere voorstellen zien voor den dag komen. Uninominaal of eennamig kies stelsel, Vele menseden vragen zich af: wal is nu loch eigenlijk dil uniuo- minaal of eennamig stelsel Ziehier waarin dil kiesstelsel bestaat, wat dil woord beieekend Uninominal, wil zeggen un nom, één naam; dat is hel eennamig kiesstelsel. Er zetelen in de Kamer 152 volksver tegenwoordigers. Hel land zou verdeeld worden in 152 kleine kiesomschrijvingen en in elk derzelve zou men kiezen voor èên kandidaat, voor één naam. Tol hiertoe koos men per arrondisse ment voor eene gausche lijst; voortaan zou men kiezen per kanton voor eene lijsl waarop slechts één naam zou voorkomen. De eennamige stemming werd sedert 1830 nooit in Belgie toegepast. Het na tionaal congres werd per lijst gekozen, per disiriklen, overeenkomende mei onze iiuidige arrondissementen. Sedert bleef de stemming per lijst toegepast, zonder veel tegenkanting te ontmoeten. In 1866 echter deed de heer Kervyn de Lellenhoven in de Kamer een voorstel ten voordeele van hel eennamig stelsel en iti 1871 de heer Omalius d’Halloy, in den Senaat. Het eerste werd verworpen bij opstaan en neerzitten; het tweede werd zelfs niel in aanmerking genomen. In Frankrijk werden beide stelsels beurtelings toegepast, volgens de om standigheden van hel oogenblik. Sedert 1889 is hel eennamig stelsel, dal thans nog bij onze zuiderbeuren in voege is. Hel eennamig stelsel bestaat thans ook in Holland, in hel Duitsche keizerrijk, in Pruisen, Amerika en behoudens eenige beperkingen in Engeland. Allerlei. De Jachtwet. De bijzondere kom missie, gelast met onderzoek der voor stellen tot wijziging der jachtwet, heeft verscheidene bepalingen aangenomen be treffende de verwoestingen door de wilde konijnen aangerichl. Hel zal onder andere, aan eigenaars en pachters loegelalen zijn de wilde konijnen le vernietigen. Voor het gebruik van vuui wapens zal eene I machtiging van de regeeriug noodig zijn, j Dil Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 cenliemèh den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklgmen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De innoneen voor Belgie, utigezonderd beide V laanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij L. VAniOKiv kerckhove, Drukker-Uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Vertrekuren van den ijzerenweg van Duinkerke, Veurne, Gent naar Bruissel en Dixmude nanr Xleuport. ADVERTENTIEBLAD 4-43 7- 16 8- 27 3-08 3-40 16-04 18-46 20-10 3- 40 4- 09 18- 01 19- 23 22-01 10- 41 11- 08 6- 43 7- 16 7- 27 8- 00 14-11 14-44 17- 41 18- 14 15- 59 16- 32 18-52 194» 5-00 5-34 18-03 21- 07 22- 48 Nieuport Dixmude Dixmude Ni «u port BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDE DUINKERKE 5- 55 6- 25 6-51 9-18 10-45 5-18 7- 46 8- 18 8-47 9-16 11-37 13-47 15-52 13- 32 14- 05 8- 42 9- 15 9-23 9-56 11- 45 12- 18 12-27 13 00 16- 28 17- 43 18-05 20-36 6- 43 7- 12 6- 00 7- 28 9-49 14-38 10-23 10-52 3 o a 'Si s a o r r 21-3 toed alle 0 30 r, l;l de evolip so ml.l-jros- egcöwis- 20-07 20-40 ■■9 ,i, .y "-mnwan»-,,.- BIJ de Harmonie. 8- 57 10-54 9- 27 11-31 9-50 11-55 12- 05 14-58 13- 20 16-55

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1899 | | pagina 1