VAN VEURNE f c NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT RAMONA. r l T' T3 jaar. lEI 91 Zaterdag 18 Februari 1890. De Hamer. De Kamer heeft geen verlof genomen Ier gelegenheid van Carnaval en zij zal den zaterdag zetelen. Zij is fel achteruit met haar werk. Ten g 42.195 10,263 5,984 naar liet Engelscli. ’t Daensparlij Recht, een le schriften welke dezer dagen in de Kamer van Volksvertegenwoordigers loekwamen, is er éen dat de aandacht der nering doeners en ambachtslieden verdient. Hel betreft namelijk eene vraag, uit gaande van Brusselsche neringdoeners om bescherming te verkrijgen tegen de mede dinging welke hun door de werkhuizen der bedelaarsgestichten van Merxplas wordt aangedaan. Herhaalde malen werd op die onrecht vaardige en oneerlijke konkurrentie van den Belgischen Slaat gewezen. Een 3lal jaren geleden, deden de Liberalen een ondervraging daarover in de Kamers. Hel Ministerie antwoordde alsdan, dal daar aan een einde zou gesteld worden en dal de werkhuizen van Merxplas en Hoog- straeten niet meer zouden mogen werken voor hel buitenland. kijven en morren en klagen 1 Veel beloven en weinig geven. Onze Ministers hebben er voorzeker een handje van om de burgerij met een doode musch konlenl le stellen. Want nooit was de Konkurrentie door den Staal zelve aan onze kleine nijveraars gedaan, zoo grooi als thans. T Is dus al boter tegen de galg, wat de neringdoenersbonden ook mogen prolesteeren bij onze klerikalen. Meubelen, reiskoffers, tapijten enz. worden van Hoogstraeten en Merxplas niet naar andere landen, maar rechtstreeks naar Brussel verzonden en wel naar een enkel gekend magazijn, dat het monopolie van deze zaken verkregen heeft. Dat is ove rigens niets te verwonderen, want zeker hooggeplaatst heerschap is de grootste aandeelhouder van dit magazijn Alles voor de vriendjes dus En zoo worden jaar in, jaar uil, onze kleine nijveiaars en ambachten op de schandelijkste wijze onderkropen en bedrogen. Boterwet. In een andere petitie vragen inwoners van Brussel, dal de Kamer vóór de sluiting der huidige zitting, een wetsontwerp zoude stemmen, dal de vervalsching der boter bij middel van margarine beteu gelen zou. De winkeliers welen bij ondervinding, dat heel onze boterwet, door hel klerikaal ministerie gemaakt, tegen de winkeliers gericht is, ten voordeele van de groote margarinefabriekanlen. T Is hier alweer eens te meer bewezen, dal het hemdeken nader is dan T roksken. Eigenbelang 1 niets anders. Hebben de heeren De Bruyn en C' er niet een groot oleo-margarine- fabriek in de Vlaanderen op gesticht. Zegt dat niet genoeg Hulde aan de Liberalen. De verplaastering van ons katholiek ministerie heeft aan Hector Plancquaert, der vurigste propagandisten der en hoofdopsleller van hel weldoordacht artikel inge geven, dat in dit bovengemeld blad ver schenen is. Alhoewel wij de gedachten van den schrijver niet deelen, kunnen wij niet nalaten er eenige uittreksels van le geven, omdat zij een klinkend bewijs zijn, van helgene wij altijd hebben staande ge houden, namelijk dal de liberale partij de eenige is, die geroepen is om de regeerings- partij der toekomst te wezen; de eenige die ons land zal redden van de gevaren waaraan hel blootgesteld is. Hel is ook eene openbare hulde door tegenstrevers gebracht aan de liberale Tegen den langslen dag zouden er le Saboba godsdienstige feesten gevierd worden, terwijl de priester van San Bernardino daar verwacht werd om de kinderen te doopen uil den omtrek. Dit zou voor Ramona eene geschikte gelegen heid zijn, om door middel van Tante Ri eenen brief naar Felipe te zenden. Den dag voor hel feest werd de brief ge schreven en zorgvuldig opgeborgen. Het geborduurde doopkleed van Ramona’s dochtertje lag gewasschen en gestreken op de bedstede. Alessandro had eindelijk met weerzin toegestaan dat de kleine Majella zou heelen. Tegen hare gewoonte had Ramona haren wil doorgedreven. Hel was de wensch van haar hart, dat hel zegel van den doop zou gestempeld worden op den naam dien zij zoo liefhad. hel was niet zijn eigen poney Hij sloeg met de hand op zijn voorhoofd, als om zijne gedachten le verzamelen en zegde toen verward Waar is mijn eigen paard? Mijn God, Alessandro! riep Ramona uit, ga dadelijk met het paard naar het dorp terug. Zij zullen zeggen dal gij het gestolen hebt. Ik heb mijnen poney in den stal bij Jim Farrar gelaten, zegde hij. Als hij dien ziet, zal hij natuurlijk bemerken dat ik mij vergist heb en bij misgreep hel ver keerde paard heb medegenomen. Maar hoe kon ik mij zoo vergissen, Majella? Ik herinner er mij niets van. Ik heb zeker weder eene duizeling gehad. Ramona sidderde van angst, daar zij maar al te goed wist, dat er met paarden dieven korte metten gemaakt werden. Laat mij hel paard terugbrengen! riep zij uil. Laat mij er mede naar Jim Farrar gaan. Hij zal mij gelooven. Majella! riep hij uil, denkt gij dat ik Mijne woudduif mag niet naar de blanken gaan! Ik heb mijn paard in den stal van Jim Farrar gelaten, waar ik gisteren geweest ben, om te zien wanneer zijne schapen geschoren moeten worden. Dat is het laatste wat ik mij herinner. Zoodra ik rust heb genomen, zal ik naar hel dorp terugrijden. Mijne oogen vallen dicht van slaap. Ramona, bemerkende dal Alessandro geheel uilgepul was, liel hem, zij hel ook met angstig hart, een uurtje slapen. Zij haalde frisch hooi voor hel paard en roskamde hel mei hare eigene banden. Alessandro had hel prachtige ros blijk baar vreeselijk afgebeuld en met geweld den berg opgejaagd, daar hel arme dier dampte en hijgde en zijne neusgaten wit waren van schuim. Tranen van medelijden kwamen Ramona in de oogen. Arm dier, riep zij droevig uil. Heilige Maria, wees ons genadig! flFord! voorlgezetj. De wet op de werkongevallen zal, volgens de Ministerieele bladen, nog voor de aanslaande kiezingen doorge dreven worden. Des te beter. Onze neringdoeners, nijveraars en ambachts lieden, zullen dan weten waaraan zich te houden. Hel ware te hopen, dal een krachtig verzet zich tegen dit ongelukkig wetsontwerp veropenbare. Immers het is rechtstreeks tegen de kleine ambachten gericht, die dan toch uil de arbeidende kias gesproten zijn en tevens om den schijn te hebben den werkman te be schermen. Doch welke werkman zal in zulke om standigheden nog ijveren om zelf baas te worden ne J1'1 tht •r 11 ke een ‘’*en Ir 5 Niels. kijven en morren en klagen en ten laatste moedeloos te worden als ze van eene hooge' macht als deze van den Koning tegenkant worden. Eene liberale of eene demokratische partij bij de eerste beleediging zou opspringen, als een man slagvaardig staan. Ook nooit zag men een katholiek ministerie dal oprecht strijdend optrad of het was weggevaqgd. De liberalen dreven met eene slem de schoolwel door en met eene macht van meer dan de dry vierden der Kamers hebben de katholieken niet het minste recht laten wedervaren. Hei werk, besluit Plancquaert, der behouders is voor hetgeen de katholieken betreft, zoo broos en zoo onbeduidend dal hel genoegzaam zal zijn voor de liberalen als ze eens terug aan hel bewind komen, van er op le blazen en er zal niets meer van overblijven. Een partij die regeert door dwang. zoo eindigt hij, die onder hare leden geen vrij deuken noch geen vrij handelen duldt, doodt de spierkracht in haar eigen. De voorvallen van deze week komen het nog eens klaar te bewijzen is zeker dal hel eene groote krak is voor de behoudsgezinde!). In de oogen van al de kiezers moet zulks een bewijs zijn van zedelijke zwakheid. Wij zouden geheel liet artikel, dat tamelijk lang ishebben willen overdrukken, om te laien zien hoe de katholieken die vrijheid bezitten, van de liberale partij, die zij reeds menigmaal als dood hebben voorgesteld. Dil moet ons liberalen aanwakkeren om ons heropiebeuren, dichter dan oou de rangen ie sluiten en te zamen ten strijde te trekken legen degenen die ons land naar den afgrond willen slepen. Veertien jaren hebben de behouds gezinde katholieken de teugels van hei bewind in handen en beschikken ovei eene meerderheid die nooit door geene is gekend. Niettegenstaande dil alles hebben zij zoodanig slecht geregeerd dal hunne voorsiaauders van vroeger hen moede zijn en hen eenen tievigen oorlog aandoen. De uittreksels van het artikel van Plancquaert in Recht zijn er een bewijs van. Mochten de liberalen van alle gezind heden samen siorm loopen tegen het ministerie, dal is onze vurigste wensch! --iwiesewafrir - Voor <le Neringdoener». Konkurrentie der bedelaarsgestichten. Tussclien de verschillende vertoog Als ik kwam te sterven, dacht zij, zou Alessandro blijde zijn dal bij nog eene Majella had. Reeds lang voor den middag van den grooten dag was zij reisvaardig. Toen zij met alles gereed was, ging zij op de veranda zitten, om de komst van Ales- sandro al le wachten, die twee dagen van huis geweest was en beloofd bad den vorigen avond terug le keeren. Zij ver ontrustte zich over zijn lang wegblijven, zooals zij zich altijd beangst maakte wanneer hij afwezig was. Met kloppend hart zag zij de uren verloopen. De zon had reeds bare middaghoogte bereikt toen zij eindelijk eenen snellen hoefslag hoorde. Waarom komt hij zoo haastig aangereden, dacht zij, terwijl zij hem met hijgenden adem te gemoel ging. Toen hij naderbij kwam zag zij met verbazing, dal hij op een nieuw paard reed. Alessandro! riep zij uit, hoe komt gij aan dil paard? Hij zag haar verbijsterd aan en liet toen r ...j B.j - de oogen op hel paard rusten. Werkelijk, u naar het hol van den wolf zal zenden? Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 cenliemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De innoncen voor Belgie, uitgezonderd beide Vlaanderen. alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij 1>. v \M»i£N KERCKHöVE, Drukker-Uitgever, Oostslraat, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Vertrekuren van den i.jz.erenweg van Duinkerke, Venrne, Gent naai* BruKHelen Dixmude naai* Xieuport. 5- 55 6- 25 6-51 9-18 10-45 partij die vroeger aan hel bewind is geweest. Nog nooit heeft de Koning hel ge- n waagd. zegt advokaal Plancquaert, een liberalen minister le doen altreden; met de katholieken integendeel isdaldikwijls geval geweest. Ten allen tijde heeft de Koning vrijmetselaars gehad als bijzonderste raadgevers en heeft dan ook nooit de gelegenheid laten voorbij- gaan van de katholieken eene goede poets te bakken. De Koning alhoewel gaarne alleenlieerschende, en zich weinig kunnende gewennen aan de bloot lijdelijke rol van grondweltelijken Koning, heeft veel versland en veel dóórzicht. Hij weel te wel dal eene katholieke regeering die buiten eenige mannen met groot politiek versland zooals Beernaert, na zich een sleep moei trekken van kleingeestige poliliekers nog gansch behebl met enge gedachten over onderwijs, over vrijheid van druk- pers, en over vooruitgang in T algemeen, hel land belet eene rassere vlucht naar omhoog le nemen. Daarom ging zijne voorliefde ten allen tjjde meer naar de liberalen. Nu verder zegt de schrijver nog De behoudsgezinde partij bestond altijd eerst en vooral uil een klein ge'.al alleenheerschers die in twee of drie komileilen nestelden en voor T overige uil een groot deel menschen die on- wetend waren of aan hen vastgehecht waren, door dwang of klienteel. Daarbij de alleenheerschappij van eenigen doodt de geestdrift en 't gebrek aan vrije beweging, ontneemt de kracht, zoodat zelfs hel verlichte en overtuigde gedeelte der partij moeilijk in beweging gebracht wordt en zich meer vergenoegt met wal - - Nieuw Kieaatelsel. In ’t ministerie hebben bijeenkomsten plaats, twee, drie keeren le week, van de ministers beurtelings met de katholieke volksvertegenwoordigers van gansch hel land, om te beraadslagen over de ver schillende stelsels van kieshervorming. Volgens Le Patriote verzekert zou het volgende stelsel thans meest besproken worden De groote kiesomschrijvingen die meer dan 3 senators en 6 volksvertegenwoor digers kiezen zouden versnipperd worden in twee kiesomschrijvingen, eene lande lijke en eene sledelijke omschrijving. De Evenredige Vertegenwoordiging zou worden loegepasl met hel stelsel Struye. Om met dil stelsel een zetel te bekomen moeten de partijen hel kwotient bereiken voorlspt uitend uit de verdeeling der uit gebrachte stemmen door T getal toe te kennen mandaten. Een voorbeeld zal dit klaarder doen begrijpen Nemen wij voor bassis de kiezing vaa 5 Juli 1896 te Antwerpen. Stemmen 114,084. Toe le kennen zetels 11. De kath. behaald. 56.688 si. dus 6 zei. De liber. De social. De kris, democ. Om één zetel te bekomen hadden de socialisten 108 stemmen te weinig. Zou ons niet verwonderen dat men met zulk een stelsel voor den dag zou komen. L ADVERTENTIE-BLAD I 11 3-08 3-40 16-04 18-46 20-10 BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDE DUINKERKE 5-18 7- 46 8- 18 8-47 3- 40 4- 09 Nieuport Dixmude 6- 43 7- 16 7- 27 8- 00 8- 42 9- 15 12-27 13 00 11- 45 12- 18 14-11 14-44 17- 41 18- 14 18- 52 19- 25 DUINKERKE GHYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL 16- 28 17- 43 Dixmude Nieuport 5-00 5-34 18-03 21- 07 22- 48 15- 59 16- 32 7 10- 54 11- 31 11-55 14-58 16-55 4-43 7- 16 8- 27 9-23 9-56 13- 32 14- 05 9-16 11-37 8- 57 9- 27 9-50 12- 05 13- 20 .1 'I 7 s 20-07 20-40 3 6- 00 7- 28 9-49 14-38 10-23 10-52 een lasiao üC-GS- (Dl4is- ide-50 ■■in. til e# i£m tl 13-47 16-28 18-01 15-52 17-43 19-23 18-05 20-36 22-01 6-43 10-41 7 12 11-08

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1899 | | pagina 1