VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT x.r s. RAMONA. e tn- u r T3 jaar. Men schrijft in hij JL.- VANDHN KEKCiiiiove, Drukker-Uitgever. Ooststraat, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. r’ )EI Plaatselijk. 92 Toen Ramona uit den stal naar het huis Mel eene kalmte, vreeselijker dan de flVordt vooitgexet J, selling wordt gepleegd Het is eenvoudig het meerderheidslelsel dat zulken toe stand teweeg brengt. Reeds dikwijls heeft hel T bestuur aan eene partij gegeven, die de meerderheid niet had in het land. Steeds heeft het de minderheid geslacht offerd, hoe sterk zij ook mocht wezen. De kieswet. Volgens geruchten in de wandelgangen der Kamer verspreid, zou het gouvei ne- S-A’ Zaterdag SS» Februari 1899. BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDE DUINKERKE I? af ar 28 12 naar liet Engjelacli. ’tl zij hei had vastgebonden, terwijl hij onder luid gevloek in den zadel sprong en in galop wegreed. Onder het rijden keek hij nog even om en balde de vuist legen Ra mona, die op den grond was neergeknield en beproefde Alessandro’s hoofd op le Kamerkiezing te Luik. Uit Luik wordt gemeld dal de heer Paul Janson, provintiaal Senateur, op aandrang zijner politieke vrienden, er Maandag bepaald in loegestemd heeft in de Kamer wijlen den heer Paul Heuse, le gaan vervangen. De kiezing zal in de eerste dagen van Maart plaats hebben. as ke °,en ^en od was vermoord: De grond is besproeid met hel bloed van eenen martelaar! Hel bloed van eenen martelaarDe wooiden schenen in de lucht te zweven. Mijn Alessandro? sprak zij, zijt gij een martelaar geworden en naar den hemel gegaan, om bij de heiligen le wonen? Zijne handen waren nog warm. Zij be dekte die mei kussen en legde ze toen tegen haar hart. Mijn dierbare Alessandro, spreek tol uwe MajellaJ Waarom treur ik niet? Mijn Alessandro, gij zijt gezegend. Spoedig zal ik bij u zijn. De last des levens werd u le zwaar. Gij kondet dien niel dragen. Toen barstte zij in snikken uit, maar er kwamen nog geen tranen. Op eens sprong zij op en keek woest om zich heen Waar moest zij heengaan, om hulp le zoeken? De oude indiaansche vrouw was met de schapen naar de weide gegaan en kon niet voorden avond terug zijn. Maar Alessan dro mocht niel hulpeloos op den grond blijven liggen. Tol wien zou zij hare schreden wenden? Naar Saboba te loopen ad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 'f' >e t nnoncen voor Belgte. uitgezonderd beide I laanderen. alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicitè, Magdalenastraat, Brussel. i et en n De Voorzitterskiezing in Frankrijk. Deze kiezing is, ons dunkens, goed en logiek afgeloopen. De heer Loubel, voorzitter van T Senaat, de hoogste plaats, volgende op diegeene van Voorzitter der Republiek, werd met groote meerderheid als Voorzitter gekozen in vervanging van wijlen Voorzitter Faure. Sabelslepers, Clericalen, Orleanisten, Keizersgeziuden en andere troebelmakers hebben er gestaan, minstens in deze ge wichtige omstandigheid. Wij wenschen onze zuiderburen heil en zegen. Mochten zij hun achleruilwerkend tol- Slelsel, die overtollige beschermingsrech- ten verzaken, hunnen verkwijnenden uit voerhandel zou hernemen en hunne be trekkingen met hunne gebeuren zouden er ook bij winnen. was onmogelijk. Doch er was een ander indiaanse!) dorp dichter bij Cahuillas, dat op een der bergvlakten van San Jacin to lag. Zij was daar nog eens geweest. Zou zij den weg kunnen vinden? Zij moest hel beproeven. Naderbij was geene hulp le vinden. Ramona nam hel kind in bare armen, knielde naast Alessandro neder en fluis terde Vaarwel, mijn dierbare Alessandro. Ik zal niel lang wegblijven, ik ga vrien den halen. Zij ging heen en Kapitein, die droevig huilend naast het lijk had gezeien, sprong op om haar te volgen. - Neen, Kapitein, sprak zij, gij moet hier blijven waken. Dioevig kermend likte de hond hare handen en ging toen gehoor zaam liggen, ofschoon zijne oogen haar volgden, lot dal zij uil hel gezicht ver dwenen was. De begrafenis van M. Felix Faure. De begrafenis van Felix Faure, welke donderdag le Parijs plaals had, liep zonder ongevallen af. De opstand, waar over werd geschreeuwd, gebeurde niet en de grootste kalmte heerschle. Achter zijne vreeselijke wouden vloeide. Ik zal u. Indianen, hel paarden stelen wel afleereu! gilde hij, en mei een stroom De boodschap van M. Loubet. Dinsdag namiddag werd in de Kamer, door M. Dupuy, en in den Senaat door M. Lebret, de boodschap van den nieuwen president voorgelezen. M. Loubet doet een beroep op de medewerking van allen om zijne taak te helpen vervullen. Hij drukt nogmaals zijne onveranderlijke verkleefdheid aan de Republiek uit, en zegt dal de stemming van 18" februari een bewijs is dal Kamer en Senaat ver langen de eendracht onder al de republie- kanen le zien herstellen. Hij vraagt '.en slotle dal de nationale instellingen, hel leger en de magistratuur zouden geëer biedigd worden. Over het algemeen heeft de Boodschap een goeden indruk gemaakt. Vooral die uitdrukking Op hel oogenblik dal eenige ver dwaalden het vertrouwen in zijne in stellingen willen in gevaar brengen en een paar andere volzinnen werden in de Kamer op een driedubbel handgeklap onthaald. Hel einde der Boodschap werd ander maal toegejuichl. In den Senaat werd de Boodschap insgelijks herhaaldelijk geestdriftig toe- gejuichl. M. Loubet, president der Republiek, gingen de Kamer en Senaalleden. Al de diplomatische korpsen waren aanwezig. Elf wagens waren beladen met kronen. Deze der verschillende soevereinen van Europa werden vooral opgemerkt. De kerk Noire Dame was alleprachtigst versierd. De nieuwe president Loubel werd er door de geestelijkheid gehuldigd. De begrafenis had plaats op hel kerkhof Pèi e-Lachaise. Het arrondissement Brussel kiest 18 afgevaardigden en geeft ongeveer 200,000 stemmen. Welnu hel kan gebeuren dat 100,001 stemmen recht hebben op 18 vertegenwoordigers en de overigen op 0. Wat voor groote kiesomschrijvingen waar is, blijft ook echt voor kleine arron dissementen altijd wordt de minderheid geslachtofferd. Men vergete niet dal er thans drij par tijen beslaan en in de balloteeringen kan dan ook de lijst, die meest gehavend uit den strijd kwam de balans doen rijzen of dalen volgens hare luimen of grillen. En dan de onzedelijke overeenkomsten, die maar al dikwijls gesloten worden, en de schandelijke middelen aangewend om tot de meerderheid le geraken Men vervalscht de kiezerslijsten op alle wijzen, men verleidt de kiezers met geld, saucissen, aardappelen, kleederen en bier. Hier hitst men de liberalen tegen de socialisten op, ginder blaast men bij de socialisten haat tegen al wat van het collectivisme niel weten wil. Hel meerderheidslelsel leidt daarbij naar alleenheersching en wraak, naar ontmoediging en dood. Waar gaat men den strijd nog aan als men zeker weet geslagen te worden. Zoo verdwijnt alle politiek leven en de politieke opvoeding des volks daalt onder O. We begrijpen dal de klerikalen zich in zulken toestand verheugen; M. Woeste zegde immers dat de lange zittijd dei kamers niet aan te bevelen is, en om de rust in de gemoederen te laten verlengde Schoollaert het mandaat der provincie- en gemeente-raadsleden. Maar de vrijzinnige partijen hebben voor plicht le streven naar eene rechtvaardige vertegenwoordiging, en die zullen zij mei hel meerderheidslelsel niet bekomen. Hij moet dus zonder genade bestreden worden. mens er aan denken de bespreking van hel nieuw kieswetontwerp te verdagen lot toekomende zittijd. J e e al” n'g >ire.n Gaf’ "el en j nt. 1 rr Tlfr ft0 Stads wegenis. Door het leggen der tramlijn in de groote Ooststraat en Noordstraat, zijn erge moeielijkheden ontslaan, onder andere voor bespannen rijtuigen komende uit de Pannestraat. Geen middel voor koetsiers of voer lieden de Pannestraat oostwaarts uitrij dende, de tramtreins in de Noordstraat heen en weer rijdende, le ontwaren. Dal gevaar verergt nog des zomers wanneer de reizen der tramtreins ver meerderen en ook de aangroeiende bevol king der badgasten van de Panne, het rijtuigen verkeer, wagen en karren gerij in de Pannestraat eene gestadige be weging veroorzaakt. Om dien gevaarlijken keei draai uil de Pannestraat in de Noordstraat le vermij den, beslaat hel eenvoudig middel, name lijk hel Witie-nonnenstraaije langs den oostkant en het Citernslraatje langs den Noordkant te verwijden. De straal aanteleggen door het Witte nonnen straatje zou, op Sl° Walburga plaals vertakking maken oostwaarts naai de groote Markt en westwaarts, langs heen hel Citernslraatje, naar de Zwarte nonnenstraat. Zulk nuttig werk, waarvan de kosten ten grootlendeele met toelagen van Staat en Provincie zouden bestreden worden, zou alleszins eene wezenlijke verbetering bijbrengen en toelaten die boven aange wezen gevaren aan den keerdraai van de Pannestraat in de Noordstraat, le ver mijden. Houden onze stadhuisheeren aan een lusthof aldaar, dan konnen die overige gedeelten, langsheen die stralen op S“ Walburga plaals, nog in dergelijke hoving aangelegd worden; doch het ware alleszins beter die overige zijgedeelten met hol lander hoornen le beplanten die tevens de lucht zuiveren en inkomen opbrengen. Welaan, heeren Burgervaders, laat die verbetering aan stads wegenis alzoo uit voeren, daarover zal u lof loegezwaaid worden. Doch wee aan U moesten, aan dien gevaarlijken hoek der Pannestraat en Noordstraat, ongelukken vooi vallen, zulke rampen werden uwe onvoorzienigheid lichten en het bloed te stelpen, dat uit terug keeide lag Alessandro te slapen. Ramona keek naar de zon. Zij stond reeds in hel westen. Alessandro kon het paard voor den avond ónmogelijk naar den sial van vloeken verdween hij uit bet gezicht, van Farrar terug brengen. Zij moest hem Mei eer.c kalmte, vreselijker dan du wakker maken. Juist toen zij de deur wil- woeste wanhoopskreten, bleef Ramona de ingaan schrikte een verwoed geblaf u:: 1 ,:"v p van kapitein Alessandro wakker, en haas tig opslaande, liep hij naar buiten, om te zien wal dit beduidde Een paar seconden later kwam Ramona aanloopen, maar voor dat zij haren voel op den drempel had ge zet hoorde zij een geweerschot en zag zij Alessandro vallen, terwijl een woeste kerel van zijn paard steeg en Alessandro’s lichaam met kogels doorboorde. Daarop zagen Ramona’s draaiende oogen hem het bij hel ontzielde lichaam zitten. Er was niets meer aan Alessandro le doen. Hel eerste schol was noodlottig geweest. De latere pistoolschoten hadden hem niet meer kunnen deren. Eindelijk stond zij werktuigelijk op, ging naar het huis om het witte altaarkleed te halen en daarmede Alessandro’s verminkt gelaat te bedekken. Terwijl zij dit deed, herhaalde zij de woorden, die zij vader Salvierderra had zagen Ramona s uraaienue oogen neiu uci hooren zeggen, toen een der Franciskaner paard los maken van den boom, waaraan monikken le San Diego door de Indianen Vertrekuren van den ijzerenweg van Duinkerke, Veurne, Gent naar Brussel en Dixmude naar Nieuport. 5- 55 8-57 10-54 6- 25 9-27 11-3J 6-51 9-50 11-55 9-18 12-05 14-58 10-45 13-20 16-55 Evenredige Vertegenwoor diging. De Kamer der Volksvertegenwoordigers telt 152 leden, volgender wijze verdeeld 112 katholieken. 28 socialisten. 12 liberalen en vooruilstrevers. Is het getal der klerikale afgevaardigden in evenredigheid met de kiesmacht der partij Neen. De katholieken bezitten meer dan de twee derden der zetels in de kamer, of schoon zij in de laatste kiezingen weinig meer dan de helft der stemmen in het gansche land bekomen hebben. Telt inderdaad de stemmen te zamen door de drij partijen in 1896 en 1898 be komen en ge krijgt 1,079,701 stemmen voor klerikalen aller kleur, legen 881,471 liberale en socialis tische stemmen. De klerikalen hebben dus eenen afge vaardigde op 9690 stemmen, de linker zijde behoeft 22036 stemmen voor eiken vertegenwoordiger. In die voorwaarden, mag men houden slaan zonder vrees van tegenspraak dal de kamer de trouwe afspiegeling des lands niel is, dal hel stelsel der vertegen woordiging is vervalscht. Zoo de verschillige partijen behoorlijk waren vertegenwoordigd in behouding hunner getalsterkte, zou de Kamer vol- gemler wijze zijn samengesteld 80 klerikalen, in plaals van 112 39 socialisten, 33 liberalen, Hoe is hel mogelijk dat zulke verval- iching wordt gepleegd Het is eenvoudig ADVERTENTIE-BLAD 011 t r A DUINKERKE GHYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL 4-43 7- 16 8- 27 18- 01 19- 23 22-01 10- 41 11- 08 Nieuport Dixmude Dixmude Nieuport 6- 43 7- 16 9-23 9-56 8- 42 9- 15 14-11 11-44 15- 59 16- 32 17- 41 18- 14 20-07 20-40 18- 52 19- 25 5 3-08 3-40 16-04 18-46 20-10 6- 00 7- 28 9-49 10-23 10-52 13-47 15-52 5-18 7- 46 8- 18 8-47 13- 32 14- 05 5-00 5-34 18-03 21- 07 22- 48 9-16 11-37 14-38 3- 40 4- 09 7- 27 8- 00 11- 45 12- 18 12-27 13 00 - ir-litaiwi - 16- 28 17- 43 18-05 20-36 6- 43 7- 12 -Tiwattmi - Ie TJSYJ le W«50 >I«re>s- .•/|WS- ■ude» ie da'q ?en

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1899 | | pagina 1