4 VAN VEURNE 1 il NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT ts jz Bf x.r o. 73 jaar. Zaterdag Maart 1S99. Ini Bind verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Men schrijft in bij L. vandex KKEtCKtiov'E, Dfukker-Uilgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. HD: Ve (lit enl l e Wij doen eenen warmen oproep aan Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De t nnoncen voor Belgie, utigezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. 1 Oj aa« •d. nsll itie n> '•j BH dst. zij r K V’ertrekuren van den i.jz.erenvveg van Duinkerke, Veurne, Gent naar* Bruuisel en Dixmude naar Nieuport. I •8 i De tram Poperinghe-Veurne-de Panne. Met nieuwsgierigheid dooi bladerden wij woensdag den Veurnaar om eenig zeker nieuws te vernemen over de kwestie van het leggen van den ontworpen tram die zal loopen van Poperinghe naar Veurne en van hier voorts naar de Panne. Sedert eenige dagen hoort m n immers geen ander gesprek iedereen vraagt zich af of het eigenlijk wel waar is dat de een- 4.4 jn;e 11 n bevolking hel gevoelen laten dat de zaak nu afgemaakl is en dal wij slechts de definitieve beslissing van hooger hand af te wachten hebben Neen! Zoo mag hel niet zijn! Op dit overgenomen verdienstelijk schrift, worden ons de twee volgende hoofdzakelijke voorbehoudingen toege- stuurd 1’ Dal het gansche land in kiesomschrij vingen van 4of 6 volksvertegenwoordigers en 2 of 3 senators zou verdeeld worden. Immers in de talrijke kiesomschrij vingen van 1 volksvertegenwoordiger, zoo als Veurne, Dixmude en anderen, kan de evenredige vertegenwoordiging niet locgepasl worden. Voorlaat) geene uitsluitingen of voor rechten; gelijkheid aller Belgen als bij de Grondwet aanbevolen. Alleenlijk aan de bekwaamheidskiezers, zoo die reeds zijn aangewezen, zoude billijk hel meerderiallig stemrecht mogen behouden worden. 2° En op militaire gebied zou het vrij willigers stelsel moeten aangenomen wor den. In ons onzijdig landeken alleman soldaat ware eene nullelooze dwinge landij, tegenstrijdig aan onze zeden; eene spotternij fin de siècle. Liever onze Burgerwacht als reserve- kbrps ernstig aangelegd en in 3 bannen verdeeld, in den zin van de engelsche Yeomanry. Terwijl het machtige Engeland, de democratische Vereenigde Staten van Noord-Amerika met hel vrijwilligers stelsel welvaren en zulks ook voor de bemanning der Hollandsche zeevloot be slaat, konnen wij, Belgen, ons ook alzoo inrichten en niet onze machtige buren de Duitschers en Franszozen willen naapen. Gegronde redens ontbreken er niet om onze billijke eischen te doen ondersteunen De linie die rechtstreeks van Veurne naar de Panne zou loopen langs de Panne- kalsijde zou hel minst kosten de richting ware om zoo te zeggen regelrecht, de weg is de kortste. Ten anderen zouden er geene expro- priatien moeten gedaan zijn de kalsijde is breed genoeg om den tram aan te leggen in een der zomerwegen 1 Is dus gelijk onder welk oogpunt men de zaak onderzoeke. Het voorstel van het ministerie kan zich op geene manieren verrechtvaardigen Doch aan de Veurnsche bevolking komt het toe dit rampzalig ontwerp te ver ijdelen De gemeenteraad heeft, in meerderheid, egen de voorstellen van den minister zesiemd. Dit is niet genoegzaam! Wij wenschen dat de minister verneme lat de wille van hei volk tegenstrijdig is aan zijne uitzinnige ondernemingen! Wij verlangen dat een verzoekschrift, waarin de voornaamste beweegredenen zouden aangehaald worden ten voordeele Ier rechtstreeksche richting langs de Pannekalsijde, aan den heer minister zou toegestuurd worden. Dit verzoekschrift zou moeten door al de inwoners van stad onderteekend worden. Op die wijze, zou er misschien gehoor gegeven worden aan de eenparige wil der Veurnsche bevolking. Wij hebben niet zoo als zij, de zelfde redens om onze meening te verduiken en roepen de aandacht van al onze inwoners op de onrechtvaardige rechtonizeggiug die men aan de stad Veurne, onder wij welen niet welken vreemden en eigenbaligeu invloed, wil opleggen. Zoo men vertelt, is de gemeenteraad verledene week vergaderd geweest om te beraadslagen over een voorstel van hel ministerie, volgens hetwelk de tram van Veurne naar de Panne zou gelegd worden van aan de stad langs de Pannekalsijd, lot aan de linie van den ijzerenweg en dan met eene kromte naar Adinkerke en van daar naar de Panne! Dit ontwerp zou natuurlijk be streden geweest zijn! Doch iels dat ongelooflijk zal schijnen de raad zou daarlegen niel eenparig geslemd hebben de voorstellen van hel hooger bestuur zouden, ten anderen, verdedigd en onder steund geweest zijn Die bespreking en die stemming door den gemeenteraad moeien niel aan de Liberalen vooruit. De Flandre libérale van dinsdag 11. 21 Februari, bracht ons het verslag over de I Algemeene vergadering der Liberale Kies- vereéniging van Gent. Met genoegen hebben wij vaslgcsleld, zegt de Beiaard, dal onze beschouwingen en onze zienswijze over de kieshervorming en Evenredige Vertegenwoordiging geheel en al zijn gedéeld door de nog steeds in vloedrijke kieshervorming der zusterstad. Scholen ons lijd en plaats niet te kort, wij zouden hier geheel hel gedeelte van hel flinke verslag van den heer Boddaert,. waar deze vraag wordt behandeld, ver talen en overdrukken. Hel komt op deze verklaring neer, dal de genlsche liberalen geene vrede willen noch zullen hebben, zoo lang de E. V. niel op volledige en eerlijke wijze in onze wetgeving zal overgenomen zijn. Geene versnippering van de beslaande groole kiesomschrijvingen Geene versnippering van hel grondge bied in 184 kiesomschrijvingen, die ieder eenen afgevaardigde tul de Kamer zou benoemen Geen stelsel Stiuye of welk andere stelsel hetzij, dat slechts in enkele ge vallen de E V. zou toepassen Mei één woord geen ellendig knoei werk, ingegeven door kortzichtige», on- verklaarbaren partijgeest en dal slechts clerical partijbelang najaagt Met één woord ook geene schijnbare oplossing, dal de hangende vraag niel zou beantwoorden en van morgen at eene nieuwe beweging van heftige protesialie zou gaan maken onze medeburgers en zeggen hun De kwestie der richting van den tram van aan Veurne naar de Panne is voor de stad Veurne van hel hoogste belang Veurne is de hoofdstad van ons arron dissement In die hoedanigheid heefl de slad hei recht ie eischen dal wij hel verlrekpunl worden van al de ijzeren en tramwegen die onze streek doorloopen. Hoe meer vervoer, hoe meer nering Immers, indien dit niet hel doel geweest is van hel opperbestuur, waarom zou men hier die monumentale statie hebben laten oprichten Veurne moet dus het vertrekpunt worden en het éénig verlrekpunl van den tram naar de Panne! immers beginselvaste voorstanders van E. V. Kortom de beweging moei algemeen zijn en een nationaal karakter hebben, om beieekenisvol, indrukwekkend en ge biedend le zijn. Is hel, ten anderen niel strijden legen de gezonde rede, den iram le willen leggen eerst van Veurne naar Adinkerke? Ten eerste, zou er moeien overgegaan worden aan kósielijke onteigeningen om den tram door de landerijen le laten loopen. Dus vermeerdering van kosten verlenging van lijd Ten tweeden, er bestaan reeds vervoer middelen tusschen Veurne en Adinkerke. Zal de Staal zóó dwaas handelen, eene linie le laten aanleggen langs deze van den ijzerenweg? Zal de minister van ijzerwegen toelaten dat men eene tweede spoor legge nevens de zijne?? ontwerp van kieshervorming algemeene goedkeuring zou wegdragen. Hij en zijne collegas en de Kroon niet het minste belmoren van nu af te welen, dal slechts ééne hervorming de goedkeu ring van de vlaamsche liberalen kan en mag verwerven namelijk deze die in alle gevallen en in alle kiesomschrijvingen zonder onderscheidingen noch uitzonde ringen de rechten van alle partijen waar borgt en aan alle partijen toelaat haar eigen bestaan te bevestigen en strijd le voeren onder eigeu vlag. Wil het Ministerie deze hervorming niel toeslaan; is de Kroon le zwak of te bedeesd om op te treden en van haar wettig gezag gebruik le maken om eene wei aan te bevelen bij hare ministers die onpartijdig zou zijn, omdat zij juist recht zou laten wedervaren aan alle partijen, wel aan dan Kroon en Ministers zullen hei aan de liberale kiesverenigingen van het vlaamsche land niel ten kwade mogen duiden, indien zij volle vrijheid aan hare leden lei ruggeven en dat deze uil aange boren afkeer voor clericalism eu uit wrok voor hel begane onrecht, zich aansluiten bij eene partij, bij wie de Kroon stellig geen steun zal vinden om hare wenschen op militair en coloniaal gebied le doen doorgaan. En dan voor hel eerst zal ze begrijpen dat het in onze lijden gemakkelijker is voor de monarchie oude voorstanders le verliezen, dan er nieuwe bij le winnen. Dit. alles is luid en krachtig gezegd, in naam van de kern der genlsche burgerij en hel zal in hoogere kringen dan in den Ministerraad vernomen zijn geweest. Dóar en in die hoogere dringen vooral hoeft er geweien le worden op aangrij pende wijze en met uitsluiting van allen mogelijken twijfel, van alle mogelijke dubbelzinnigheid, dal alle vlaamsche liberalen het volkomen eens zijn over de wenschelijkheid, ja over de nookzakelijk- heid van de E. V. op de breedste schaal toegepasl en dat hetgeen le Gent wordt gewild, ook te Antwerpen, te Brugge, te Oostende, te Tongeren, en in alle steden van hel vlaamsche land even krachtig wordt verlangd. Donderdag aanslaande vergadert reeds de Liberale Kiesvereeniging van Brugge in algemeene vergadering. De vraag der E. V. staal op de dagorde. Naar vertrouwbare inlichtingen vei ne men wij dat hel bestuur zal voorstellen een vertoogschrift in hel licht te zenden, waarin alle andere hervorming dan de E. V. in den vollen en waren zin van hel woord onvoorwaardelijk zal veroordeeld worden. Naar wij nog vernemen zou hel voor nemens zijn hier le Brugge eene vergade ring te beleggen, waarop afgevaardigden van al de liberale kiesverenigingen van West-Vlaanderen zouden uiigenoodigd worden, om le zamen en in naam dezer vereenigingen den wil der wesl-vlaamsche liberalen uit te drukken. Na Gent, Brugge, na Brugge, West- Vlaanderen Goed zoo Maar hel zij slechts een begin, een spoorslag om navolging la verwekken. Oost-Vlaandereu, Antwerpen, Limburg en Brabant moeten volgen en van nu af hebben wij de stellige verzekering dat vele waalsche liberalen de eerste gele genheid de beste zullen waarnemen om zich aan te sluiten. Te Bergen, Charleroi en Luik zijn er Ten anderen zou dit verzoekschrift, met woord en daad, te Brussel moeten ondersteund worden door den heer Senator R de Spot. Deze zal zich, le dier gelegenheid, wel willen herinneren dat hij ook Schepen is der slad Veurne eu dal bel meeste gedeelte der verantwoordelijkheid, in geval van ongunstige beslissing van wege hel opper bestuur, op hem zou vallen. Hij is immers de hoogstgeplaalste ambtenaar van ons arrondissement. In die hoedanigheden heeft hij bijzondere zware plichten te kwijlen! Hij gelukke in hetgeen hij voor de slad Veurne zou kunnen pogen Rechterlijke kronijk. De korreklionele Rechtbank dezer slad, heeft de volgende veroordeelingen uitgesproken. Minister Vanden Peereboom heelt in de de Kamer verklaard in naam van hel her- bakken ministerie, dat hel voor te dragen voudige, natuurlijke, rechtstreeksche loop van aan de slad langs do Pannekalsijde lot aan de Panne van kante zal gewezen worden,ja of neen Dit schijnt ongelooflijk en tochzoo hel schijnt, wordt de ontworpene linie in dien zin voorgesteld door hel hooger bestuur In zijn nummer van woensdag laatst, meldt hel officieel orgaan van hel stadhuis, niel 'een enkel woord over dit zoo belang rijke werk. Zwijgen dal ze zweelen, is hel ordewoord geworden onzer regeerders! rWTFWB'lfM NTIE-BLAD 6- 00 7- 28 9-49 10-23 10-52 9-16 11-37 14-38 3- 40 4- 09 16- 28 17- 43 Nieuport Dixmuda Dixmude Nieuport 6- 43 7- 16 8- 42 9- 15 12-27 13 00 11- 45 12- 18 14-11 14-44 17- 41 18- 14 15- 59 16- 32 18- 52 19- 21 -ï- i ■- DUINKERKE GHYVELDE VEURXE GENT BRUSSEL BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDE DUINKERKE 7- 27 8- 00 5-00 5-34 18-03 21- 07 22- 48 9-23 9-56 ij tl! t. t Gt 5- 55 6- 25 6-51 9-18 10-45 5-18 7- 46 8- 18 8-47 4-43 7- 16 8- 27 8- 57 9- 27 9-50 12- 05 13- 20 marxt-XESi 10- 54 11- 31 11-55 14-58 16-55 3-08 3-40 16-04 18-46 20-10 13- 32 14- 05 ’en '011'. i n ■g 05’ ep»«. toeij („■H'T enJ£_ 1 m Dirj Gi jdf, ed1] is| dl'#] ten Iptt ?nt t er. 20-07 20-40 13-47 16-28 18-01 15-52 17-43 19-23 18-05 20-36 22-01 6- 43 10-41 7- 12 11-08 -- Do eigenaar» van spaarboekjes worden ver zocht zoohaast mogelijk hunne boekjes in te dienen in het Postkantoor, voor naziening en inschrijving der intresten. - MiBie.. - ZITTING VAN 16 FEBRUARI. Dedeurwaerder Jules, schipper te Stavele, 30 fr. voor slagen, 8 dagen on 26 fr. voor smaad, 21 fr. 16, voor overtreding. Kockenpoo Hendrik, werkman te Bevaren, 16 dagen en 50 fr. voor slagon op zijnen vader Depoorter Rend, werkman to Woumen, 6 maanden en 26 fr. voor gekwaliticerdo diefte. Lava Camiel en Lava Alois, werklieden te Eessen, de eerste voorw. 8 dagen en 26 fr. voor braak van afsluiting; de tweede 15 fr. voor lichte gewelddaden. Schoolaert Beuedikt, werkman te Loo, 26 fr. voor slagen en 26 fr. voor bedreigingen. ZITTING VAN 17 FEBRUARI. Demenlenaere Alidoor, metser te Zarrcn, en Depla Karei, werkman, geb. te Hooglede, voorw. elk 8 dagen en 26 fr. voor breken van afsluiting. Vercamer Alois, Vercamer Karei en Hoorei- j bekc, Alois, schaarslijpers te Clercken, de «erate yr

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1899 | | pagina 1