VAN VEURNE ?E N ij NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT ill rijs w Zaterdag IS Maart 1899. g o I, B rd st a rds TEH* 2, 6 n lij< de e namS de ien z io ve >ovc rent ind t t bij snadi leg©1 Rechterlijke kronijk. De korrektionele Rechtbank dezer stad, heeft de volgende veroordeelingen uitgesproken. deze ?der' isch, Is Algeineene tijdingen. De volgende benoemingen zijn gedaan in den bchnisclien dienst der provincie Wesl-Vlaanderen Ingenieur principaalM. Ph. Van Mol, te Brugge; Arroiidissements-ingenieursMM. C. De Cock, te Thiell, A. de Posch, te IJper, A Van Tomme, te Kortrijk, en A. De Graer, te Veurne. Op verzoek van colonel North, maakte de bouwmeester M.iquel, hel plan van eene nieuwe wijk met een prachtig hotel en fraaie villas ie Oostende. De colonel stierf en de erfgenamen verklaarden geen gevolg te zullen geven aan hel ontwerp van den overledene. M. Maquel heeft een proces ingespannen en eisclil van hen de betaling van 80,000 fr. zijnde 2 p. h. van het bedrag der ont worpen werken geschat op 4 milli en. De erfgt namen bieden 25,000 fr. aan. Deze zaak werd vrijdag opgeroepen en de uitspraak is binnen acht dagen. Gei tot o re' 7LI zijl •zijlv en Het Garsebekeveld. Dien eigendom gelegen te Veurne- Weslerpoort groot H. 13,08,72 Cn of omtrent 30 gemeten, behoorende Veutne- Armbesluur, werd onlangs bij de uit baggering van den Duinkerkvaart, met kwijlzand en modder verhoogd. Op aanvraag van gemeld Armbestuur wordt het gemachtigd die 30 gemeten met kwijlzand eu modder bedekte zand- akkers met hout te beplanten. Alvoren dienen die gronden daar toe aangelegd te worden, zekere vereffeningen uilgevoerd ten einde de waterlozing in te richten, dan den aankoop der houtge wassen en de planlingskosten. Eindelijk de onderhouds en bewakingskoslen. Maar wanneer de opbrengst Hel loon van een werkman-bosch- wachter is daaraan vast. En niet te min is te vreezen dat die hout beplanting op eene gebruik- leening zal uitdraaien Eenige jaren leden werden daar reeds houlplantingen beproefd, doch weinig is daarvan overgebleven. Moest die lioutplanling daar behouden blijven, zouden de omliggende landerijen door de konijnenplaag geteisterd worden, wijl ze daar reeds aan kiemen is; im mers de uitbreiding der konijnenplaag is T verlies aan opbrengst der daarmede ge teisterde landerijen. Ware hel niet beter en voordeeliger geweest aldaar de moes of groenselteell op zekere uilgebreide schaal te laten aan leggen. immers zoo als reeds langs den Duinkerkevaart, te Ghyvelde en verder op dergelijke uitgebaggerden kwijlgiond en modder, met goed gevolg werd uil gevoerd 4’ De Veurnaar acht ook noodig te verklaren dal hel bestreden ontwerp hel voorstel is niet van het ministerie, maar wel van de Nationale Maatschappij van Buurtspoorwegen. Doch hij voegt er bij dal dit voorstel aan de goedkeuring van den minister van spoorwegen moet onderworpen worden. Zoo dus, herkent onze confrater dat de eindelijke beslissing afhangt van den wil van minister Vandenpeereboom! Wij hebben niets anders bedoeld De minister zal in laatslen graad de 3° In zijne officieele ofofficieuse mede- deeling verzekert de Veurnaar, dat het ontwerp van hel hooger bestuur, in den gemeenteraad, eenparig verworpen is geweest. Indien hel zoo is, hebben onze raads- lieeren slechts hunnen plicht en niets anders dan hunnen plicht gekweten. Dat spreekt van zelfs. Neen, onze stadhuis bazen zouden den naam van Veurnaars met waardig wezen indien zij anders hadden gemeend. Doch, niettegenstaande de bevestigingen van officieele bron, houden wij staan dat een lid, in den gemeenteraad, hel woord heeft gevoerd om de voorstellen van het opperbestuur uiteen te brieven, er bij voegende dat, volgens zijnen zin, hel beter ware den tram langs Adinkerke te laten rijden dan in den huidigen slaat geenen tram te verkrijgen! Dat is de waarheid 1 Verders heeft men de namen niet afge roepen, om over te gaan tot de stemming nopens hel ontwerp Welnu indien, in die omstandigheden, zich alleen van zijn gedacht bevindende, dal lid op hel laatste oogenblik zich gerangschikt heeft volgens de meening der andere raadsheeren, dit logenstraft geenszins onze bewering dal de voor stellen van het hooger bestuur verdedigd en ondersteund zijn geweest». Aspergien vooral, zouden daar wonder lijken opbrengst geven. Vroege aardappelen, verscheidene kool soorten, porei, selder en meer andere moesvruchlen zouden daar overvloedig gedijen. Ook zouden trosbezien en aardbeziën daar besten uitslag leveren. Te Veurne en Dijksmuide wordt de meeste groensel voorraad uit Lombart- zijde en Westende aangebracht; daarvoor is hel Garsebekeveld beter aangelegen. Des zomers, voor 't verbruik der bad gasten in de Panne, zoude ook gemakke lijke levering beslaan. Daarenboven bestaan nog de verzending zoo als naar Brussel, waar dagelijks vroege veilingen plaats hebben. En eindelijk de Londen wereldmarkt waarvoor, uil Oostende, een geregelde stoomvaardienst op Tilbury is ingericht, met aangestelde agentschappen voor den vei koop, ontvangst en verdere onder- hoorige bediening. Thans worden uit Vlissingen met de stoombooten op Harwich, bij nachtdiens ten, melk en allerlei fluitsoorten en I groensel naar die Londen markt ver zonden en daarvoor is Oostende beter en nader aangelegen. Hel is gekend dat menige dier thans veel opbrengende hovinggronden te Lom- barlzijde en Westende ledenl eenige jaren uil zandakkers werden aangelegd. Welaan Heeren van T Armbestuur en gij Heeren Burgemeester en Schepenen met hel toezicht op de Armbesturen ge last, hel Garsebekeveld worde niet in eene kostelijke en onbeduidende winstop- brengende houlplanliug aangelegd, T welk u zal rouwen, maar wel voor den veel opbrengende moes- en groenselteell aan gelegd, waardoor dien eigendom eene meerdere waarde zal bekomen en waar over gij allen lof verdienen zult. 2° Dit alles bewijst ten overvloede hoe gegrond onze verwijtsels waren toen wij zegden dat zwijgen en zweelen het ordewoord geworden is onzer regeer ders. Want, gedurende drie weken is de Veurnaar zoo stom gebleven als een visch, als hel er aan gold die zoo belangiijke kwestie van den tram aan de kennis der bevolking te brengen. Niet ernstig is het, te beweren dat de herbergslullepotterijen van den eetien of den anderen bediende genoegzaam de burgers hebben onderlicht. Wij bestaügen en iedereen, zonder onderscheiding, heeft kunnen bemerken dal hel orgaan der jakmkkeispoliüek die zaak onaangeroerd heeft gelaten en slechts nu de haken in hel spel wil slaan; dat liet liberaal blad deVeurusche bevolking heeft gewaarschuwd nopens hetgeen men tegen de belangen der stad voorbereidde De tram Veurne-de Panne en de Veurnaar. Eindelijk is de Veurnaar uil zijnen dood slaap ontwaakt In zijn nummer van woensdag lest, deelt hij hel verslag mede der vergadering der wijkmeesters nopens de kwestie van den tram, doch zonder er bij te voegen dat dezelve bijeengeroepen is geweest door den heer Gésar Barbier. Deze is immers oen liberaal1 Verders poogt onze confrater ons te antwoorden over hetgeen wij in onze vorige artikels diesaangaande hebben geschreven. Zoo als iemand die zijne oogen open wrijft en van de wereld niet meer weet, leg! hel blad, namelijk, de volgende onge rijmdheden uiteen irdij* en’- ARG en 3 verJ t, oplossen. Alles moet dus van den heer Vandenpeereboom, hel opperhoofd - hel ministerie, verkregen worden Dus hebben wij den goeden weg in geslagen, toen wij vorenhielden dal stappen moesten aangewend worden bij hel ministerie van spoorwegen om een gunstig antwoord te bekomen. Zoo hel schijnt zal M. R. de Spot zich bij den minister begeven ten einde hel verzoekschrift der Veurnsche inwoners te ondersteunen. Zoo veel te beter Doch wij wenschen dal onze Senator in zijne onderneming wal krachtdadiger en hardnekkiger weze dan toen hij eene schuilhave wilde bekomen voor de Panne. Bij de eerste ongunstige woorden van den minister, bleef de heer Senator van Veurne stilzwijgend alsof er niets rond hem gebeurde; bij hakkelde zelfs niet eenige woorden als protest; maar liet de zaakzooals zij was. M. de Senator de Spot zal zich wel zeker het woord van Christus herinneren Klopt en er zal u open gedaan worden 1 En, hoe meer er zal geklopt worden, hoe eerder er recht zal verkregen worden. De toestand van ’t onderwijs. Terwijl een groot getal onderwijzers en onderwijzeressen zonder bediening zijn, treft men er anderen aan die overlast zijn van leerlingen. Luidens de wet, wel is waar, mag eene enkele klas niet meer dan 70 leerlingen tellen. Doch dit maximum wordt in vele plaatsen overtroffen. Hoeveel klassen treft men in ons land niet aan die 100 eu meer leerlingen tellen. In die voorwaarden blijkt het dal de onderwijzer nullelooze krachten inspant om iels goeds van zijn scholieren temaken en dal de scholieren, die dergelijke klas verlaten, bij de ongeletlerden mogen ge rangschikt worden. Dit heeft eenige opschudding verwekt en de heer minister Schollaerl heeft een onderzoek hierover doen instellen. In andere landen is hel gemiddeld getal leerlingen vastgesield als volgt 30 in Ierland, 35 in Canada, 36 in Noord- Amerika, 39 in Holland, 41 in Frankrijk, in Italië en in Japan, 48 in Rumenie, 49 in Zweden, 50 in Noorwegen en 51 in Belgie en Sei vie. Wij staan dus alwéér aan het staartje. Nu, wachten wij den uitslag van het onderzoek af door den heer Schollaerl bevolen en hopen wij dat de minister aan de Kamers denoodigekredieten zal vragen om dien toestand te verhelpen. Me kieswet. De Indépendance beweert dal, in strijd met de loopende geruchten, de kieswet nog in dezen zittijd zal besproken worden; hei ministerieel ontwerp zou geheel ge reed zijnen binnen kort ingediend worden. Men schrijft in bij L. Vertrekuren van den ijzerenweg 1° Het stadhuis heeft geen officieel orgaan, noch de Veurnaar, noch een ander weekblad, zoo schrijft de Veurnaar. Wij ook zouden wel durven de verze kering geven dat geen ander weekblad hel officieel orgaan is van het stadhuis. Volstrekt ongetwijfeld zijn noch het Advertentie-blad, noch ook niet Ons Blad de organen onzer stadhuisheeren. Maar de Veurnaar, is hij niet sedert jaren de verdediger, zelfs legen recht en rede, van al hetgeen door den gemeente raad voorgesteld wordt en de onverbidde lijke bekuibbelaar van al hetgeen slechts eenen liberalen oorspiong schijnt te heb ben? Is hel niet de Veurnaar die, over lijd, volledige en omstandige verslagen mede deelde der zittingen van den gemeente raad? die de redevoeringen der katholieke raadsheeren aan de bewondering zijner lezers overleverde? En wij vragen ons af hoe dit mogelijk zou geweest zijn, indien Uil al het voorgaande blijkt en dit zal de zedeles wezen der zaak dal, dank aan de polemiek die in het Advertentie blad, wierd aangeheven, de Veurnsche be volking wakker is geschud geweest. Onverpoosd moet een oog in T zeil behouden worden Moesten in den gemeenteraad de twee partijen verbeeld zijn, de eene zou de andere bewaken, in werkzaamheid be houden, tol hel algemeen nut en hel meeste Delang aanprikkelen Iedereen zou er zijn profijt in vinden De kiezers zullen zich dit later herinneren. im Bind verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. 's jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De I nnoneen voor Belgie. uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. VANDEN kerckhüVE, Drukker-Uilgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Gent nanr Brunei en Dlxnmde naar Nleuport. Nieuport Dixmude Dixmude Ni«uport van Duinkerke, Veurne, die heeren niet hunne proza aan den uil- j zaak in den eenen of in den anderen zin gever mededeelden - --- "n" r,°” Welhoe Maar in zijn artikel van woensdag lest zelve, neemt de Veurnaar verbintenissen in naam der raadsheeren wij mogen de verzekering geven dal de gemeenteraad niets zal verwaarloozen en dal nieuwe voetstappen bij den minister zuilen gedaan worden zegt hij. Indien dus de Veurnaar niet hel officieel of minstens hel officieus orgaan is van hel stadhuis, wie geeft hem dan bet recht verplichtingen aan te gaan in naam der gemeenteraadsleden van ADVERTENTIE-BLAD iclll 4-13 7- 16 8- 27 3-08 3-40 16-04 18-46 20-10 BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDE DUINKERKE 16- 28 17- 43 13- 32 14- 05 14-11 14-44 20-07 20-40 18- 52 19- 25 17- 41 18- 14 DUINKERKE GHYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL 8- 57 9- 27 9-50 12- 05 13- 20 5-00 5-34 18-03 21- 07 22- 48 6- 43 7- 16 7- 27 8- 00 15- 59 16- 32 9-16 11-37 14-38 3- 40 4- 09 1 OB er D'; 8- 42 9- 15 9-23 9-56 11- 45 12- 18 12-27 13 00 ZITTING VAN 2 MAART. Despeghel Camiel, rondleurder te Zarron, 16 dagen en 26 fr. voor slagen. Barbary Alois, werkman te Clercken, voorw. 2 maal 100 fr. voor jachtmisdrijf. Toussaint Camiel, dienstknecht to Stavele, voorw. 100 fr. voor jachtmisdrijf. Caytan Isidoor, leurder en Lehouck Hendrik, werkman, beide te Veurue, de eerste 3 maanden en 26 fr., de tweede 8 dagen, voor slagen en wonden, en elk 15 fr. voor dronkenschap. --VMUrn - r toet* icr, O gew pleit’ ;e i’ tip J* laW ii. 13-47 16-28 18-01 15-52 17-43 19-23 18-05 20-36 22-01 6- 43 10-41 7- 12 11-08 -- ..r-TMBOaBtgi <iï~ - i - 5- 55 8-57 10-54 6- 25 9-27 11-31 6-51 9-50 11-55 9-18 12-05 14-58 10-45 13-20 16-55 3 u -si 6-00 5-18 7-28 7- 46 9-49 8- 18 10-23 8-47 10-52

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1899 | | pagina 1