Te pachten: -Z?a Satijn v. 95 c. 5 1 I 4,502-21 t 1 t 1 I Ooslende-Veurne, Oosiend-Blaukenb. Veurue-Yper, I 1 I t I I 1 5 c d J' C d k v s Henneberg, Fabriek van Zijde ik.£uk.tew.», Zurici, Eu, nu Builen de acht taadsheeicn die nog overblijven, wie kettl er iels over de zaken van hel stadsbestuur? Wie, buiten hen, weel wanneer de gemeenteraad zitting houdt, en over weike zaken er zal beraadslaagd worden? En nogtans, zijn de stadszaken de onze, de uwe, degene van al de lastenbetalers Te gelegenheid van Palmfecst, Zondag 26 Maart 1899. BAT, in de Parijsschaal, bij L. Saison. De kwestie van het vee. De minister van landbouw wil eenen vasten regel aannemen in deze belangrijke zaak. Volgens er gevallen van mond- of klauw zeer worden vastgesleld, worden de grenzen geopend of gesloten en dit lokt altijd klachten uit. De heer De Bruyn wil al hel slachtvee aan de grens doen afmaken en hel mager vee in karanlijn stellen. De landbouwgroep der Kamer, voor wie de heer De Bruyn zijn ontwerp uileenzette, heeft het zeer gunstig onthaald. De minister zal eerst daags in dien zin een wetsontwerp neer leggen. Om met 1" Mei naast in gebruik te treden Een gerieflijk WOONHUIS thans Winkel en Herberg, Café du Congo te Alveringhem, op de dorp- pla.ils, lusschen de herberg-brouwerij de drie Trommels en het Gemeentehuis. Zich te bevragen bij Mler ITi-aeys, Notaris te Alveringhem. Algemeene tijd ingen. Gespaarzaamheidskring Vrije [lin gers, te Veurne. Nummers der laatst aangekochte obligation. Luik 1897. Reeks 21656 Nrs 8 a 14 inbegrepen Iedereen heeft belang te welen of de gemeentegelden eerlijk en nuttig bestuurd worden. Zijn er geene sommen verkwist? Kunnen hier of daar geene besparingen gepleegd worden? Kan ons geld niet bestemd worden liever aan nuttige, winst gevende uitgaven dan aan deze of geene pronkwerken die de stadskas in lasten zullen brengen? Al die kweslien liggen den lastenbetalers nauw aan het hartof liever aan de beurs Wij hebben dus heel natuurlijk een groot verlangen die bestuurzaken te kennen! En sedert jaren en jaren verschijnt niets, maar volstrekt niets meer aan gaande de stadsbelangen in hel orgaan van hel stadhuis, in het blad de Veurnaar, dal nogtans door zijne strekkingen, de verdediging der huidige sladhuismannen moet behartigen Hebben wij dus ongelijk, als wij be weren dal onze meesters zwijgen dat ze zweelen? Welhoe, dus, heeren van den raad, handelt, zoo als in alle andere sleden en zelfs zoo als in vele buitengemeenten Indien gij geene onverzoenbare vijanden zijl van het licht, maakt dus ten minsten aan de inwoners bekend wanneer de gemeenteraad zich vergadertMaakt hen bekend over welke punten er zal ge sproken worden! Want dit alles gaal rechtstreeks allen burger, allen werkman aan Brengt, in een woord, ter kennis uwer medeburgers, eenige dagen vóór uwe zittingen, dedagorden die zullen besproken worden Waar blijven ook de jaarlijksche ver slagen die, onlangs, in afzonderlijke boek deeltjes gedrukt wierden? Indien zij nog uitgegeven zijn, worden de exemplaren duivels raar! Allo! toe! licht, immer licht! Of zoo niet, blijven wij van u met recht beweren dal gij zwijgt dal ge zweel! Landbouw. Bij minislerieele beslissing van 20 Maart 1899, is toegelalen lot en met 10 April aanslaande, iederen dag der week, de Zondagen uitgezonderd, de rechlstreeksche invoer, langs de spoorwegen, van magere ossen, koeien en vaarzen, verzonden uil de departementen van de Sarthe en de Mayenne en bestemd voor hel volleggen. De invoer van ossen zal geschieden langs de tolkantoren Abeele statie Meenen statie en Momignies statie op voorwaarde de dieren te onderwerpen aan eene quarantaine van tien dagen ter plaats van bestemming. De invoer van koeien en vaarzen zal plaats hebben via de tolkantoren Abeele (statie) en Momignies (statie) onder voorbehoud dat dezelve in de reglementaire voor waarden, aan de proef der luberculine onderworpen te worden, na eene quaran taine van tien dagen aan het te hebben uitvoer-kantoor ondergaan. Hel gewone onderzoek, de quarantaine en de proef der luberculinalie geschieden ten koste der invoerders. Rechterlijke kronijk. De korreklionele Rechtbank dezer stad, heeft de volgende veroordeelingen uitgesproken. DANSFEEST morgen Zondag 25 Maart, ter herberg hel hel Hzif Peerd bij Bruwaerl-Anys, Duinkerkstraal. Woensdag II. had ie Gent de aanbeste ding plaats van den besteldienst der koop waren ter statie van Veurne en Dixmude. De middelmatige nóaandelijksclie vergoe ding van Veurne was geschal op 250 fr. Hebben aangeboden van Veurne L. Nowé, 31 p. 100 vermindering. V. Vlaminck, 18 0. Leper, 10 50 Voor de statie van Dixmude was do mid delmatige vergoeding geschal op 260 fr. Hebben aangeboden J. Devos, 36-50 p. 100 vermindering. Aug. Willemyns, 26 R. Ruyter, 25-50 Vermeulen-Goddyn, 15-50 Zondag lest, 19 Maart, begaven zich 4 franschmannen, met den trein van 7 ure alhier aangekomen om aankoop van kleederen te doen, ter winkel der gezusters Lust, alwaar 2 van hen elk een nickel keling kochten. Na bun vertrek bestaligde men dat er eene dergelijke keling ver dwenen was. De politie aanstonds van hel feit onder richt, gelukte er in de mannen ter statie nog te vatten gereed om met den trein van 10 ure te vertrekken. Naar het poliliebureel geleid heeft een van hen, de genaamde Ovide Decambron, dienstknecht te Spycker, bij Burburg (Frankrijk), bekend de dader der diefte te zijn. Winkeliers opgepast! Begjn der lente. Dinsdag 21 maart, begon de lente volgens de almanakken. De maand maart heeft gedacht dal zij ons reeds genoeg schoon weer had gebracht en zooals het spreekwoord zegt hare twaalf zomersclic dagen gegeven had, en van zondag is zij begonnen aan hare marsche buien, hagel, sneeuw, regen, af gewisseld met tusschenpozen zonneschijn. Jammer genoeg voor de eerste communi canten. Brand. Woensdag II. rond 9 4/2 ure ’s avonds, is een huis met schuur en stalling afgebrand te Woumen; alles is de prooi der vlammen geworden, uitgezon derd een weinig meubelen die nog gered geweest zijn. Het huis was bewoond door Emiel Hoorclbeke die hel in pacht had tol 1 mei toekomende, en dan moest de eigenaar Alois Pynnebroeck, kleingebruiker te Zarren, er gaan wonen De bewoner was afwezig en sliep sedert drie nachten met zijne vrouw', in ’i huis van zijnen schoon vader, Amand Decap, daar er eene koei op kalven stond, De oorzaak van den brand is tol heden onbekend, doch men denkt algemeen aan kwaadwilligheid. Baron Buzette. Men meldt dal de toestand van den heer gouverneur van Wesl-Vlaanderen merkelijk verbeterd is. De belet nis is zelfs zoo groot dat de heer baron Ruzette als builen gevaat mag be schouwd worden. Het congres der helgiseke brouwers. Hel is op '16, 17 en 18 juli dal ditmaal te Charleroi dit congres zal gehouden wor den. Een milliard minuten. Er is ge meld geworden dat een dagbladschrijver zich de moeite heeft gegeven van uil te rekenen, dal, volgens onze jaartelling, de wereld één milliard minuten zal tellen in heljaar 1902 den 30 april, om ure 40 minuten ’s morgends. Een lezer van een blad heeft deze be rekening gemaakt. Hij schrijil dat hel wel degelijk is in het jaar 1902, ’s morgends om 10 ure 40 minuten, maar niet den 30 april, zooals de schrijver beweert, doch volgens zijne rekening, de wereld op 30 april 1902 zal tellen 1.000,021,000 minui. Buurtspoorwegen. De ontvangsten der nationale maatschappij van buurt spoorwegen, gedurende de maand Jan. op de volgende lijnen beloopen tot Oostende-Nicuport-Vcurnefr. 10,070-85 voor de reizigers en fr. 6,797-32 voor de koopwaren. Te zamen fr. 16,868-17. Ooslende-Blankenberghe, fr. 3,622-90 voorde' reizigers en fr. 2,512-37 voor de koopwaren. Te zamen fr. 6,135-27. Veurne-Yper, fr. 11,409-55 voor de rei zigers en fr- 2,357-10 voor de koopwaren. Eieren p. 26 fr. 1-40 1-50 fr. 1-40 1-50 BROODIHtl.lS. per 1 4/2 kilo. Bruin Brood 40 centimen. Halfwit 50 id. Botermarkt per kilo 15 Maart, fr. 2-70 2-40 2-00 22 Maart. Hoogste prijs fr. 2-55 Midden Leegste CHRONISCHE HOES1 gemeenteraad werd hel koekoek een zang en alles zwart. Onze burgervaders worden dus voor uiting hunner inzichten, beraadslagingen en uitvoering hunner beramingen niet be lemmerd noch belet en nochtans aan gaande den toestand van dal vuil en smeerig Handboogslraatje, lieten zij alles zoo hel was. Dit is een laakbaar plichtverzuim waar over onze stadhuisheeren aansprekeliik en verantwoordelijk blijven en zich mocielijk konnen verontschuldigen. Om prachtgebouwen te herstellen, nul- lelooze lusthoven aanleleggen en te onder houden, dwaze en kostelijke waterlozingen te maken, dal past, daarvoor worden sladsmiddelen verspild. Maar om die hobgsldt ingende verbree- ding van het Handboogstraaije, om die pesteplaag in midden van stad uille- roeien ofschoon zulke werken door de opperoverheden worden voorgehouden en aanbevolen en met aanzienlijke toelagen van Staal en Provincie konnen bestreden worden, toch blijft die akelige toestand onaangeroerd voortduren. Herhalen wij terloops eenige bijzondere aanwijzingen van dien bekiagelijken toe stand. Bijna al de woonsljes of kotjes ter westzijde van hel Handboogslraatje heb ben geen achterplaats of opene plaats, kelder noch verdiep en beslaan slechts uit eene woonplaats, lucht en licht ne mende ten oosten op dat enge straatje en hebben dus geen voldoende middel van lucht vernieuwing, bij zoo ver dat, vooral des zomers, de zoldervalluik moet open blijven en dakpannen uitgenomen worden om zooveel mogelijk aan luclitgebrek te voorzien. In verscheidene dier woonsljes, vroeger keldering eener azijnleggerij, is het ge lijkvloers vier trappen leeger dan hel straatbed en, op hel uiteinde ten westen van dat straatje, bestaan gemeene ge makken. De groole meerderheid der bewoners zijn leurders, visch en fruituilvenlers, immers die ingevolge de jaargetijden allerhande bedrijven uilvoeren ook haring ett sprot rooken. Weinig kinderen worden er ter school gezonden maar veel groote trekhonden zijn daar te huis, ten dienste van bedrijf. Bij ’t grootste getal dier uitventers en vooral des zomers tot bewaring der op de eenige gelijkvloers woonplaats aange haalde versche visch en fruiten, slaapt hel gansche huisgezin, ouders en kinderen, ook de trekhonden op het huiszolderkcn. Het verstaat zich dal bij smeltelijke ziekten zulke woonslvoorwaarden en ge meene gemakken de ziekten verspreiding veroorzaken, waaruit voor stads ingeze tenen gevaar beslaat. Wordt zulks door de bevoegde gezond- heids-commissie aangewezen, waaraan wij niet twijfelen, toch wordt door onze stadhuisheeren daaraan geen gehoor ver leend noch gevolg gegeven, dus dat zij, onze stadhuisheeren, overal de nadeelige gevolgen van dien nelelijken toestand medeplichtig blijven. De eerste oorzaak van dit alles is de onreebtveerdige kieswet welk op de even redige verbeelding moest geslaafd zijn; de liberale minderheid kon die misbrui ken, die plichlverzuimingen doen uit schijnen en des noods bij de opperover heden aanklagen. Nog bij de aanslaande gemeentekiezing lot aandenken. - Licht! Immer licht! Toen de klerikalen in 1884 hel stadhuis overmeesterden, beschuldigden zij onze vrienden met alle soorten van afschuwe lijke misdaden. Een der bijzonder zwaarste grieven bestond in hel verwijtsel dal de voormalige regeerdersdestadszaken verdoken hielden, dat zij, de algetneene belangen te midden der duisternissen poogden te beheeren ten uiisluitelijken profijle van eenige lievekinders, enz. enz. 'Zij, de katholieken, gingen dat boeltje omverwerpen en alles, bij klaren dage, aan de kennis brengen hunner medeburgers? Licht, immer licht, was hunne algemeene kreet! De omgekochte kiezers wilden zich niet herinneren dat jaarlijks, ten tijde der liberalen, een beknopt verslag over slads- zaken in een boekdeeltje uitgegeven was; dal dus niets aan de bevolking verdoken bleef'! Hel judasgeld speelde zijn rol en de gefopte kiezers lieten zich rond den tuin leiden Burgerstand der stad Veurne. Te zamen fr. 13,766-65. De algemeene ontvangsten sedert ls'en Januari bedragen 12,588-00 16,868-17 4,502-21 6,135-27 14,136-70 13,766-65 Ba J t I BEKENDMAKINGEN. 9? i 1 i i I 1 I I I I 1 2 i 5 I 5> >5 i I I 1 t j i 2 1 1 2-45 2-30 V I 22 50 den meier, alsook zwarte, wilte en gekleurde ><‘5iei-R-ZIJiIe, van af 95 rent, tot fr. 28.50 den meter effen, geribd, gekwadrilleerd, bewerkt, l'ainas, enz. (ong. 210 kwal, en 2000 klenrseliakeeringen en versch. (rekeningen), vracht-en tolvrij te huis besteld. Mon.-tcrs pcrkcercr.de. V 86 5 6 NI N. 31.114 II K I> KTN MS—a—Bth— - i rrwtnn— Invoer van mager vee uit de departementen van de Sarthe en de Mayenne. ZITTING VAN 9 MAART. Vansteeger Emiel, visscher to Lombartzijde, 3 maanden en 26 fr. voor eerroof. Maes August, visscher te Adinkerke, 16 dagen voor jachtmisdrijf. Lust Pieter, dienstknecht teWestende, voorw. 100 fr. voor jachtmisdrijf. Debergh Gustaaf, werkman té Veurne, 30 fr. voor slagen. ZITTING VAN 10 MAART. Caytan Isidoor, leurder te Veurne, 26 fr. voor smaad en 15 fr. voor dronkenschap. Debouckelaere Vincent, werkman te Beerst, 20 fr. voor braak van meubels en 10 fr. voor dronkenschap. Wullus Achiel, werkman te Bulscamp en Scharre Julius, dienstknecht te Proven; de eerste 8 dagen en 26 fr., de tweede 16 dagen en en 26 fr. voor slagen; elk 10 fr. voor dronken schap en de tweede nog 8 dagen en 26 fr. voor smaad. Ryssen August, visscher te Coxyde en Zonne- kyn Pieter, id. te Adinkerke, voorw. elk 3 weken en 26 fr. voor woonstschending. Si vous voulez être renseiguó exactement sur les affaires süres et de tout repos, lisez LA BELGIQUE FINANCIERS journal finan cier et industriel hebdomadaire. Envoi gratuit a l’essai pendant un mois, en écrivant A l’admi- nistration rue du Gentilhomme 8, A Bruxelles. Tusschen de gemeene ziekten van het leven is er eene zeer vervelende, de chronische hoest, die wederspannig is aan alle gewone behan deling. Dikwijls bestatigen wij, dat bij een kind de hoest zich voordoet zonder merkbare oorzaak, en zich voortzet tot het kind verzwakt en vermagert en voor de ziekte heel en gansch bereid is. De chronische hoest of zelfs de voorbe- stemdheid tot verkouden verraadt altijd een gebrek aan levenskracht. De beste behandeling van den chmnischen hoest of van eenen algemeenen staat van vermagering bestaat in het nemen van Scott’s Emulsie, den aangenaamsten vorm om den traan in te nemen, verbonden met de hypo- phospbicten van kalk en soda. S'-'ot’- ’jonlsie is niet enkel een recht streeks werkend geneesmiddel voor alle aandoeningen van keel en borst, inaar schenkt ook aan het gansche telsel levens- raclitBl bevecht de oorbestemdheid t verzwakking, -ieott’s Emulsie o.-t zich altijd ïOOI Is een teer doehna- ig geneesmiddel. D-ze Emulsie i., z -o .u;- ..u.i.i. .1 maak, dat zelfs de tee- derste personen tiaar kunnen innemen zonder Geboorten. den 17. Van den Bussche Omeer-Valeer, zoon van Theofiel en van De Boyser Stefania, bin. pal. den 19. Dawyudt Alix-Mathildis. dochter van Karel eu van Merlevede Elisa, Noordstraat. Huwelijksafkondigingen. den 19. Thomas Emiel, laudwerker, met Maesen Sophia, dienstmeid, beide te Ghyvelde. Moeneclaey Kamiel, gendarm, Veurne, met Van Damme Euphrasia, dienstmeid, Gent. Chieux Jeroom, bakker, Adinkerke, met Van Haecke Maria, zonder beroep, Veurne. Sterfgevallen. den 19. Rillof vrouwelijk doodgeboren binnen palen. den 21. Van der Straete Hendrik-Joseph, schoenmaker, 59 jaren, 11 maanden en 6 dagen, man van Leonia De Voghel. Ooststraat. 1898. 1899. w? bAiWOU Z'.K) i tiiidu. .i ill moeite en hare herstellende werking op het stelsel is zoodanig, dat zelfs dewederspannigste gevallen van verzwakkingweldragenezenzijn. Het is met genoegen dat wij onder de oogen onzer lezers dezen brief brengen betrekkelijk een vierjarrig kind dat van eenen chronischen hoest werd genezen en tot volle gezondheid werd teruggebracht. Villeneuve-sur-Lot, Frankrijk, 6 Mei 1897. Mijnheer, Met aan vang November werd mijn 4 jarig; dochtertje door eene bronchitis aangetast, waaruit zij eenen hoest hield tot in Januari 1897, hetgene mij erg bekommerde. Ik gebruikte uwe Scott’s Emulsie en ben gelukkig u te kunnen melden, dat na eenig*» dagen behandeling den hoest ten vuile opgehouden had en mijn dochtertje genezen was. Aanvaardt, Mijnheer, <lc uitdrukking mijner bij tondere gevoelens. (Get.)Mev.Sinjou,onderwijzerei.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1899 | | pagina 2