VAN VEURNE W IEI is! NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT Is. A 15, pri RAMONA, naar liet Lii^cIhcIi. TIJ'' jaar. X.' 13. Zaterdag 1 April 1899. Men schrijft in bij L. VAïïDE»! hel daaruit sprui- zacli 95 i gen genei arnaai 51. foord5 igaai'1 Hl. iarbo larbo' mcure orhan< rerk l in d' zordeü irieve® en Hff' Aü 1 BIJ i; Gof me;e' I SA DSC' tukket gelef( jxeti raat, TS'iï aan agazi en e» van te J 10 1 egent bliek i' Een is“ vlaantf stzegels ndehnd' De kapitale wal. De stadshoven. Met reden en recht stellen overal de gemeentebesturen hel meeste belang in hel verzekeren van den openbaren ge zondheidsdienst. In Veurne alleen schijnt men dit ge wichtig oogpunt gansch te verwaarloozen. Iedereen weel in welken ellendigen toestand onze vooimalige kapitale wal verkeert. Een derde ten hoogste» is met uilgebaggerd slijk vervuld; de andere gedeelten zijn in een waar moeras ver anderd; zij maken een volmaakten slijk- poel uit. Be zomer nadert. Reeds laten de zonne stralen hunne hitte gevoelen. Hebben onze raadsheeren reeds hunne gedachten gevestigd op hel gevaar dat de huidige slaat van den kapitalen wal op levert voor de openbare gezondheid? Onbetwistbaar is het, dal de werking Nog is dit stelsel ontijdig om reden, vend. Men zegt dal sedert 10 jaar de 1.1 I o r» I zxzx 1 ko v/wl Iz i n nr lYlOI'lzuliik hupFl ’AP.LTP- T volksonderwijs te erg verloren heeft, ’I welk onlangs feitelijk bewezen werd. Die bijgevoegde stemmen worden thans loegestaan 1° Aan de gehuwden. Onder de lagere volksklassen wordt veel gemakkelijker huwelijk aangegaan dan bij de burgerij en de hoogere klassen en de volksklas is ook wel bij verre de talrijkste. Dus bij hel eenstemmig stelsel zouden het de lagere volksklassen zijn welke, uil dien hoofde, er bij hel meeste De kiezing te Luik. De kiezing die zondag te Luik heeft plaatsgehad voor een volksvertegenwoor diger in vervanging van den heer Paul Heuse, overleden, is een groote triomf voor het kartel. De uitslag dezer kiezing is een klinkende veroordeeling van de politiek der regeering, want alles loont aan dat de gematigde liberalen als éen man voor den heer Micha, vooruitstrevend- demokraal gestemd hebben. De heer Micha werd lot volksvertegen woordiger gekozen met 81,463 stemmen, terwijl zijn klerikale» tegenstrever de heer Francolte slechts 43,797 stemmen heeft bekomen. In de Kamer. In de zitting van woensdag had de ondervraging plaats van den heer Lorand over de uitdrijving van den priester Char- bonnel en heeft aanleiding gegeven tot eenige looneelen die in hevigheid gelijk slaan met hel ergste wat wij ooit in onze Kamer te zien kregen. De rechterzij die hoogstwaarschijnlijk op voorhand akkoord gemaakt bad, is be gonnen met haar gewoon takliek wanneer zij zich in ’i nauw gebracht voelt. Pas hadden de redenaars van de oppo sitie een paar woorden gezegd, of daar gingen al die katholieke heerschappen gelijk aan T huilen en tempeesten om de bespreking te doen sluiten. Eenige leden der linkerzij, te recht door zulk schandaal verontwaardigd en opge wonden, protesteerden in heviger be woordingen dan precies noodig was, van daar lol-de-orderoepiugen, door nieuwe proleslalies gevolgd, dan vond hel publiek hel noodig zich mei hel spel te bemoeien en geraakt met de soldaten aan T slag. Zekere heer Bethune die den heer Journez voor mouchard uilgescholden had, ging hel met de socialisten te kwaad kt ijgen, toen de deurwaardet s er tusschen kwamen. M. Helleputte die ’t meest lawijl gemaakt had, was er onderwijl voorzich tigheidshalve.... uit getrokken. Heel de oorlog eindigde mei een dee moedige woordeninli ekking van den heer Betfiune. Maar dat zal toch niet beletten dat de klerikale gazetten al hel gebeurde nog maals op rekening der socialisten zullen schuiven in hel boek slaan. In angstige spanning werd hel register geopend, en daar las Felipe de slordig geschreven woorden Alessandro Assis en Majella Fa.... Diep teleurgesteld, ging Felipe heen. Ramona kon geenen anderen naam aan genomen hebben. Wie kon deze Majella zijn, die Alessandro tot vrouw genomen had, tiendagen nadat Ramona hare woning had verlaten? En op welke eenzame plek was Ramona’s graf verborgen? Thans hield Felipe zich overtuigd dat zij dood was. Alle verder zoeken was zonder baat. Hij verliet San Diego in wanhoop en nam over Pasquale, de terug reis aan. In de nabuurschap van dat dorp, kwam hij weder verschillende karavanen van reizende Indianen legen, die hij onveranderlijk slaande hield, om hun wanhopig te vragen, of zij ook van Ales sandro konden gehoord hebben. Op zekeren dag ontmoette hij eenen Indiaan en zijne vrouw, die met zwaar beladen muildieren den berg opklauterden. (Wordt voortgezel sedert de clericalen aan ’t bewind zijn, schoolbevolking merkelijk heeft loege- nomen. Dit kan, doch de gehaalte der scholieren is merkelijk gedaald. De statistiek der soldaten, bij hunne intrede in hel leger onder opzicht van geestelijke ontwikkeling onderzocht is daar om zulks te bewijzen. Nemen wij de cijfers der jaren ’85, ’90 en ’96, die ons inlichten over den uitslag der schoolwellen van 1842, 1879 en 1884. In 1885 trof men bij de soldaten die ter school gingen toen de wel van 1842 nog van kracht was, op 100 schachten, 18 man aan, die lezen noch schrijven konden, 45 konden een wenig lezen en schrijven en slechts 7 hadden een volledig lager onderwijs genoten. In 1896 was hel getal ongeletterde» aangegroeid en in stede van 30 lieden die nu volledig lager onderwijs genoten, treft men er slechts maar 10 meer aan. Alle commenlariën zijn dus overbodig. In 1894 gaf de wereldstalisliek over de lotelingen die lezen noch schrijven kon den, den volgenden uitslag, voor 109 Zweden 0,2; Denemarken 0,4; Zwitser land en Duiischland 0,6; Holland 5.5; Frankrijk 7,4; Beigie 15; Japan .15,6; Oostenrijk 30,8; Rusland, 68. Ziedaar dus Beigie, die den naam heeft aan de spits der beschaving te staan, dat een Nijverheidsland is, gelegen in het midden van groote rijken, en dal op onderwijsgebied niet alleen moet onder doen voor Duiischland en F< ankrijk, maar voor Denemarken en Zweden, landen builen de beschaafde wereld gelegen en op den zelfden voet slaat als Japan dal in de laatste jaren nog voor een barbaren- land doorging. T Is zeer stichtend en vooral aanmoe digend voor hel onderwijzerskorps 1 Is erg bedroevend Alessandro scheen het voornemen te hebben, verklaarde zij, om te voet de reis voort te zetten naar San Pasquale. Hij scheen groot gebrek aan geld te hebben gehad. Zij had hem eenige dollars ge geven, in hel vooruitzicht die terug te krijgen van hel geld, dal eene viool zou opbrengen, die nooit verkocht was. Er bestonden geene betere menseden op aarde dan Alessandro en zijnen vader. Zij hield het er voor, dal Alessandro moest gestorven zijn, daar hij anders zeker zou leruggekomen zijn om zijne schuld te betalen. Als ik u was, zegde zij lot Felipe, zou ik hel nog niet opgeven en naar San Pasquale gaan. Wie weel, of hij daar niet getrouwd is met de vrouw die gij Ramona noemt. Voordat Felipe een half uur in San Pasqual was, bad hij lol zijne gioote teleurstelling reeds gehoord, dat alle Indianen hel dorp verlaten hadden. Ysicbio, de vorige postbestuurder, bad oeue, uie niwMuu.v wel eens over eenen zekeren Alessandro Ramona ontmoet had. Assis gesproken en verteld, dat deze naar liet noorden was gegaan. Doch dit was alles wal zij wisten. Met vernieuwden moed werd de reis- koers weder veranderd. Op een zijner eindelooze zwerftochten door de noorde lijke indiaansche dorpen, vernam Felipe dal een man, die Alessandro Assis heette, een dorp was doorgetrokken om zich te San Diego te laten trouwen met eetie vrouw, die Majella genaamd was. Was hel mogelijk, dal er nog een Alessandro Assis bestond, of had hij Ramona na hare vlucht terstond door den dood verloren en schielijk eene andere vrouw genomen? Nog met geheel ontmoedigd, richtte Felipe thans zijne schreden naar San Diego. Hier trol hij echter in plaats van vader Gaspara, die hem natuurlijk geheel op de hoogte zou gebracht hebben, eenen jongen ierschen priester aan. Vader Gaspara was naar de bergen en zou vooreerst niet terugkeeren. Doch de jonge kapelaan zou hel trouwregister nazien. Indien Alessandro werkelijk te San Pasquale gehuwd was, moest zijn naam Het was niet onmogelijk, dat men in die districten den naam Assis had gehoord. Op die tweede reis bracht hij eerst een bezoek aan de kloosterbroeders ie Santa Barbara, in de hoop, dal dezen hem misschien op den goeden weg konden brengen. De monniken hadden van Vader Salvierderra Ramona’s geschiedenis ge hoord. maar zij wisten niet wal er van het arme meisje geworden was. Zij madden hem nogmaals naar Teme cula te gaan. Daar zou. al mochten de Indianen ook gevlucht zijn, de een of ander zich Alessandro nog wel herinneren of iets van hem gehoord hebben. Die reis naar femecula was niet geheel vruchteloos, daar Felipe hier de vrouw van Hartzel ontmoette, die Alessandro na de vlucht van F. h Evenredige Vertegenwoordiging en eenstemmig stelsel. De evenredige vertegenwoordiging zijn wij toegenegen, als bevallende de verwe zenlijking dezer drie staatkundige grond slagen. ’S lands bestuur aan de wezenlijke meerderheid. Hel toezicht aan de minderheden. Eene juiste vertegenwoordiging van alle ernstige gezindheden. Integendeel zijn wij het eenstemmig stelsel strijdig, als betrekkelijk onrecht- veerdig i» de kieswetten en nadeelig aan "‘J De hoogeachle rechtsgeleerde Laurent noemt het huwelijk en hel daaruit sprui tende huishoudelijk leven, de hoeksteen der samenleving. Mag hij die alzoo door het aangaan van T huwelijk tol de samenleving medewerkt, niet aangemoedigd worden? 2’ Aan dezen die een onroerend goed bezit van minstens fr. 45,- belastbaar inkomen, hetgene een nederig woonhuisje beoogt. De werkman, de kleine voorlsverkooper, de kleine Luidgebruiker, die door zijn zwoegen en sparen middel vond een huisje aantekoopen, zich een eigen schuil en heerd te verschaffen, wordt, ons dunkens, nogmaals te recht aangemoedigd en wellicht waren hel andermaal de tal rijkste» wien die bijgevoegde stem door hel eenstemmig stelsel, deze te recht aangenomen en aanmoedigende slem zou den ontnomen worden. 3° Wat betreft de twee stemmen vooi bekwaamheid loegestaan, rechtveerdiger stelsel bestaal er niet. Een stoffelijk vermogen, in dien zin van aanzienlijk vermogen, is toch het maatstaf onzer eigenwaarde niet, maar wel onze geest of verstandvermogens; dal is onbe twistbaar. Te recht wordt bij het kies stelsel daarvan rekening gehouden. Een Rechtsgeleerde, Advokaat, Notaris, Leeraar, Onderwijzer, in bediening zijnde Priester, Dominé, Rabbijn, Doktor in welk vak ook, andere gediplomeerde ge leerden hebben meer zakenkennis en zullen dan ook met betere zakenkennis voor het algemeen belang, voor hel volks belang stemmen en verdienen dus, ouder alle oogpunten de hun toegekende bijge voegde stemmen. Ziedaar onze zienswijs als liberale volksgezinde». De jongste statistiek over den staal van hel onderwijs ten onzent is vrij bedroe- 5-- 8 - S U CU t/2 ernstige gezindheden. Integendeel zijn wij het eenstemmig stelsel strijdig, als betrekkelijk onrecht- --- *-»o.4oolinr non de ware volksbelangen. Hel grondstelsel en de reclilveerdigheid der evenredige vertegenwoordiging wer den onlangs genoegzaam besproken; doch opgelel voor de toepassing, daar zit de kneep. Luidens sommige clericale dagbladen zouden slechts eenige groote kiesom schrijvingen verdeeld worden en de overige zoo die thans beslaan behouden blijven. Dat ware een schreeuwend onrecht vooral tegenover de negen omschrijvingen welke maar een volksvertegenwoordiger kiezen, namelijk Gansch de provincie Luxemburg, met vijf omschrijvingen van een volksvertegenwoordiger ieder; in Limburg een te Maeseyck; in Oostvlaan- deren een te Eecloo en in West-Vlaahderen twee, te Dyksmuide en te Veurne. Bij gevolg ware de evenredige verlegen woordiging in deze negen kiesomschrij vingen niet toepasselijk. Daartegen moet krachtig verzet worden aangelegd. Onlangs hebben wij reeds aangewezen dat om ons aller rechten vrij te waren, hel gansche land in kiesomschrijvingen van zes of acht volksvertegenwoordigers met drie of vier senators zou moeten verdeeld worden. Zoo niet is het nogmaals partijdigheid, fopperij en bij de eerste gelegenheid herdoens met nieuwe knepen en streken. Dal noemt vooruitgang in ’t clericale Beigie. Nu onze bewijsredens tegen het een stemmig stelsel. Alvoren is dat stelsel ontijdig, aange zien voor die wijziging eene Grondswets- herziening noodig ware, ’t welk twee derden der stemmen in de wetgevende Kamers vereischt, waaraan thans niet te denken valt. Immers zulke gewichtige zaak als eene Grondwetsherziening, mag niet, zonder gevaar, op zulke korten tusschen lijd behandeld worden. Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De liinoncen voor Relgte. utigezonderdbeide Vlaanderen, alsmede die voor hel Ruitenland worden ontvangen door den Office de Publicitè, Magdalenastraat, Brussel. kekckhove, Diukker-Uiigever, Ooststraat, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. ADVERTENTIEBLAD BRUSSEL GENT VEURNE GII WELDE DUINKERKE 6- 00 7- 28 9-49 10-23 9-16 11-37 14-38 3- 40 4- 09 16- 28 17- 43 7- 27 8- 00 11- 45 12- 18 Nieuport Dixmude Dixmude Ni«uport 17- 41 18- 14 6- 43 7- 16 18- 52 19- 25 4-43 7- 16 8- 27 5- 55 6- 25 6-51 9-18 10-45 8- 57 9- 27 9-50 12- 05 13- 20 10- 54 11- 31 11-55 14-58 16-55 DUINKERKE GHYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL 12-27 13 00 20-07 20-40 15- 59 16- 32 t, 13- 32 14- 05 14-11 11-44 8- 42 9- 15 9-23 9-56 5-18 7- 46 8- 18 8-47 10-52 n elke11 kloon® ;en. n ziekt .22,01 ■liet te1 VindeW )i lotiigU .■(ichl or raai' - imnecai»" - MiV OlblOUl V/ULIJV.1^ VIU w --nnMBMii—i -—r-1-5>SWSe3e*CB41l7i~nB..—--- Bedroevend. 13-47 16-28 18-01 15-52 17-43 19-23 18-05 20-36 22-01 6- 43 10-41 7- 12 11-08 p Z E S y - Vertrekuren van den ijzerenweg van Duinkerke, Veurne, Gent naar Brut-uae! en Dixmude naar Nienport. 3-08 5-00 3-40 5-34 16-04 18-03 18-46 21-07 20-10 22-48

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1899 | | pagina 1