VAN VEURNE Hi El Af NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT Is. 5,1 pri RAMONA. L f 5 I y s.l 73' jaar. av i:;. zacb De oorzaken van dien beklagenswaar- 97 I VordI voorlgezel j. Zaterdag 12* April 1899. arbo1 arbo* icure' rhand erk I irnaa1’ U T’- IJ Gon' ie; en' SA® SCI4 ikken elevC 51, oordi igaaf 11. in d‘ ordef- Aan de officieren. De heer Vanden Peereboom, waarnemend minister van oorlog, heeft eenen verlrouwelijken om zendbrief ter kennis gebracht van de officiers, waarin den belanghebbenden wordt medegedeeld dat voorlaan geene bevordering meer zal verleend worden aan officiers, die in onwettige samen huizing leven. BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDE DUINKERKE 8-47 Premiën aan de visscherij. Hel Staatsbestuur schijnt van zin te zijn, op hel voorstel der commissie van zee- visschprij, eene milde medehulp te ver- leenen aan zulke gemeentebesturen, die, gelijk Oostende, premiën uillooven voor de visscherij. Zekere voor waarden zuilen echter geëischt worden voor hel genot der Siaaisloelagen, onder ander dal slechts sloepen met minsten een leerjongen aan boord, zullen kunnen deel nemen aan de wedstrijden. Iken I® jenik’1 Openbare gezondheids-toestand. Op een uur afstand van zee en vooral sedert de regelmatige lozing van T Moere water, is de ligging van Veurne, onder gezondheids opzicht, zeer voordeelig, daar de gezonde zeelucht met den invloed eener daar doorloopende Gulfstream ader, (Golfstroom) hier rechtstreeks overwaait. Nochtans is het bij de ollicieele opne ming der sterfgevallen onlegensprekelijk bewezen dat, aangaande de kinderen sterfgevallen, Veurne, in evenredigheid van deszelfs bevolking, in Belgien, hel hoogste getal bereikt. Waaruit volgt dat de algemeene voor waarden goed zijnde, hel gevolgelijk de bijzondere plaatselijke voorwaarden en gebreken zijn welke dien akeiijk, dien slechtstee toestand van ‘i gansche land, aangaande de kinder-sterften, hier te Veurne doen ontstaan. Dien droevige» toestand heeft natuur lijk ook erge gevolgen op gansch onze bevolking. Men onderzoeke de jaarlijksche ver- I slagen welke sedert eenige jaren ons gemeentebestuur niet meer in druk uit geeft, waarscliijnelijk om dien ergen toe stand der sterfgevallen in evenredigheid der geboorten, als ook den financieelen toestand te verduiken. Hel bewijs zal uilkomen dat, dooreen genomen, de trage vermeerdering van stads bevolking niet voortkomt uil het meerder getal der geboorten op de sterf gevallen, maar enkelijk uil hel meerder getal van elders wonende personen, be ambten, knechten, dienstmeiden, die bier in dienst komen. Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ‘s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De grooie letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De Annoncen voor Belgie, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicitê, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij L. VA.IWDMTW KEitCKHOvu. Drukker-Uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. voering, die hij onlangs uilsprak, de i samenwerking met de gematigde liberalen j ophemelde. Die betrachtingen bewijzen maar al te klaar dat onze Belgische clericalen, niet tegenstaande de overgroole meerderheid die zij in de Kamers bezitten, de toekomst met onrust beschouwen. T Is dal de vrijzinnige partij, verre van op sterven te liggen zich maar al te goed bevindt. Van De spoorwegkaarten met veel vuldige bestemmingen. Het departe ment der spoorwegen gaat eerstdaags van deze kaarten afzien. Zij hadden vooral had uitgcslameld en in onmacht was j gevallen. Sedert tien dagen was zij aan ijlende koortsen ten prooi en werd zïj door indiaansche vrouwen verpleegd, die voor haar deden wal zij konden. Was dal Ramona? kermde Felipe, toen hij, de brandende handen der zieke in de zijne nemende, voor haar armzalig stroobed was neergeknield. Was die ver magerde gestalte, met die schitterende oogen, verwarde haren en gloeiende wangen, werkelijk Ramona? Ja, hel was Ramona. Tien dagen lang had zij hier gelegen, terwijl hare verpleegsters waren te kort gescholen en haar geene lafenis meer geven konden. Tante Ri, barstte, toen zij haar zag, in tranen uit. Zij is er erg aan toe, mompelde zij. Maar zij zal niet sterven. Ik zal haar redden. Dampende kommen van een sterk geurend aftreksel van bladeren werden Ramona onder den neus gehouden. Met hel voordeel het getal vakjes in de bureelen te verminderen, maar bemoeilijk ten de conlrool. Sedert de afschaffing der eerste klas rijtuigen is hel getal vakjes veel verminderd en nu wil men ook tot de afzonderlijke reiskaarten lerugkeeren. gen?- jenrf Versnelde reizen. De postdienst van Londim-Brussel-Bazel zal van 1 mei eene merkelijke verandering ondergaan. De reizigers die ’s avonds ten 9 ure uit Louden vertrekken, zullen ’s morgends ten 5 ure 25 te Basel aankomen. Dit is eene verkorting van 2 uren op geheel de reis. eindeloos geduld werd haar druppel voor druppel een biltere drank lusschen de lippen gegolea, en haar hoofd en handen voortdurend bevochtigd. Uren bij uren bleef tante Ri met haar bezig, en voordat de nacht aanbrak bad zij den strijd met den dood overwonnen en smaakte zij de voldoening Ramona in slaap te zien vallen. XXIII. Twaalf uren lang bleef Ramona in diepen, maar thans gezonden slaap ge dompeld. Toen zij eindelijk de oogen opensloeg, zag zij den bij haar bed gezeten Fehpe mei eenen kalmen, schier hemel- sctien glimlach aan, en fluisterde Hoe hebt ge mij gevonden, lieve Fehpe? Die woorden waren meer door de beweging harer lippen dan door bet geluid verstaanbaar, daar zij nog geene kracht genoeg had om hoorbare klanken uil te brengen. >k des I ied® amscli ■gels: ’(Hrf I* ■ven Heer:1 122, krachten aan. De werkefsbonden groeien in getal, en de liberale werkersparlij telt reeds boven de honderd duizend aan hangers. De werkende klas treedt onze gedachten bij, dit geeft ons moed en laat ons toe eene sterke hoop in de toestand te stellen. Hel volksgezind liberalisme alleen kan inderdaad liet welzijn en de vrijheid, naar welke hel volk snaakt, verschaffen. Want, liberalism beteekend weg met de ver stomping der geesten, het ideaal der clericalen! weg met de dwinglaudij der ambtenaren, den droom der socialisten 1 Daarom denken wij dal de liberale partij op baar eigen programma moet behouden, zelfs in geval van lijdelijke samenwerking om ’t katholiek ministerie omver te werpen. Onze princiepen zijn breed genoeg om alle maatschappelijke behoeften te vol doen. Onze politiek moet werkdadig blijven vooral moeten wij ons zwichten hel onmogelijk te beloven, hetgeen onze tegenstrevers, de clericalen zoowel welen te doen. Strijden voor de waarheid en met rechtzinnige wapens, dal is onze politiek 1 In onze rangen is er geene plaats voor huichelarij Eene partij die haar programma in den zak steekt, is hel vertrouwen niet waardig. Ook zijn wij 1 van gedacht, zoo hel liberalism eene eer lijke plaats in onze kiestrijden wil blijven bekleeden, dal hel ten opzichte van zijne 1 princiepen niet mag achleruildeinzen en dal het alle pogingen tot werkelijke ver- smelting metzijne vijanden moet verfoeien. Ja, moesten de omstandigheden der samenwerking in onze kiesstrijden de liberalen melde socialisten noodigmaken, dan zou ieder partij baar programma moeten behouden. Onder die voorwaarde alleen zou een kortstondig verbond moge lijk wezen. Ons hedendaagse!» kiesstelsel zal mogelijk dergelijk verbond in sommige kiesomschrijvingen doen ontslaan. Bij gebrek aan E. V. zal dit kwaad noodzakelijk worden; want, wal er vooral in ons land gedaan dient te worden, is het volk verlossen van de klerikale dwin gelandij, die hel heden versmacht en verplettert. was Felipe alsof hij wakend droomde. Zichzelveu geweld aandoende om uil die halve verdooving wakker ie worden, zegde hij Wij moeten onverwijld vertrekken. Gij kunt mij zeker wel twee paarden bezorgen. Ik ben Felipe Moreno en Ramona is mijne pleegzuster. Ik moet haar vinden. Goddank, dat gij gekomen zijn sprak tante Ri. Zij heeft dikwijls over u ge sproken. Twee paarden werden gezadeld ’STII an igazi? n eöJ Reeds menigmaal is er aangeloond en ten overvloede bewezen, dat de anli- clericale partij in het land sterk genoeg is om de klerikale dwingelandij don gena deslag toe te brengen. Wilden alle vrijgezinden samenspannen, zich vereenigen in ééne gedachte, zonder van hun eigen programma af te wijken, daftot dag‘Uinne“n mizeNdeLdmï nieuwe enkel met het doel om de clericale partij van hel bestuur te werpen, het zou niet lang duren of ’t bewind ware in handen j van mannen, die voor T welzijn van land en volk zouden zorgen. Geene verdeeldheid meer, strijden met één ordewoord onderden kreet van: Leve de vrijheid, leve de onafhankelijkheid Te lang reeds heeft de partijhaat geduurd, te lang hebben wij de staatsschuld met milliarden zien vermeerderen en loopen wij gebukt onder de belastingen. Te lang reeds zijn wij verdrukt door de onver draagzaamheid onzer klerikale meesters, en dag aan dag komen nieuwe berichten dal de openbare geldkas opengezel wordt voor 'nel clericale boeltje, welke zij eerst daags zullen ledigen, indien daar geen einde aangesteld wordt. Met vastberadenheid en eensgezindheid zullen wij overwinnen en ons zwaarder en zwaarder wegende juk met forschen ruk alwerpen. In 1900 zullen er stemmingen in de provinciën Brabant, Antwerpen, Wesl- Vlaanderen, Namen en Luxemburg plaats grijpen. Welnu het ware voldoende, dal de anli-clericalen een verbond sloten te Brussel, opdat hel voorbeeld in gansch het land zou gevolgd worden en dan ware liet gedaan met de clericale regeering, en zulks tol hel grootste welzijn van ons vaderland. Indien dus de liberale partij voor liet oogenblik om zoo te zeggen uil de Kamers verbannen is, kan men daaruit niet be sluiten dal er in Belgie geene liberale partij meer bestaal. Integendeel, de vrijzinnige partij is heden nog, zooals voortijds eene groote, machtige politieke partij, die haren heil- zamen invloed over het gebied der open bare zaken in ons land zal blijven be houden; want van die partij kan hel lol der regeering afhangen. De clericalen weten het maar al te goed; want, sedert jaren strekken hunne pogingen lol eene toenadering bij de vrij zinnige partij. Dit hebben wij zien ge schieden te Brussel, waar de heer graaf Vanderstraeten-Pontoz, voorzitter der onafhankelijke clericalen in eene rede- Het is Alessandro Assis! En gij zegt dat zijne vrouw Ramona heel? Te laat, te laat! Zij is zeker ook overleden? Neen, zij leeft, antwoordde tante Ri. En zij zal blijven leven, ter wille van haar kind. Felipe bleef gei uimen lijd met voor de OOgen l keek hij op zegdeHoe ver is liet dorp van hier? - Omstreeks acht uren gaans, altijd steil berg op. Ik ben dezen zomer gedurig met Alessandro in de bergen op jacht geweest. Hoe vreemd, hoe ongelooflijk was het, Alessandro’s naam hier op eens gemeen zaam te hooren uitspi eken, door personen die hem persoonlijk gekend hadden en als vrienden zijne dood betreurden. Het 5 5S Verscheiden bladen melden dal hel ontwerp van kieshervorming in den loop van toekomende week in de Kamer zal neergelegd worden. De Bien Public van Gent houdt staande dal de kies hervorming door de Regeering voorgesteld zal beslaan in de toepassing der even redige vertegenwoordiging op zeven arrondissementen die minder dan drij senaleurs kiezen, namelijk Antwerpen, Brussel, Gent, Luik, Charleroi, Bergen en Leuven. -- Vrijwilligers in het leger. De middensectie der begroeting van oorlog heeft de volgende wenschen uitgediukt aangaande den toestand der vrijwilligers in het leger ■1° Eene vergoeding van 30 fr. per maand aan de vrijwilligers toekennen; 2° Den diensttijd der vrijwilligers ver korten; 3° De huisvesting der onderofficiers en bijzonderlijk der getrouwde onderofficiers verbeteren; 4° Aan den vrijwilliger, die eenen diensttijd uitdeed, eene plaats in een der Staatsbesturen verleenen. haar kind. --- .en geslagen handen zitten. Eindelijk tante Ri, die zich bijna even bezorgd over 1 Ramona maakte als Felipe, stelde voor hem op reis te vergezellen. Ik zal een paar koortsdranken mede- nemen, die haar veel goed zullen uoen, sprak de goede vrouw. Met verschillende geneesmiddelen, ge wapend, trokken Felipe en tante Ri den berg op, en zes uren later zaten zij aan hel bed van de nog altijd bewustelooze Ramona. De arme vrouw lag ziek in de hut, waar zij hare vreeselijke geschiedenis TIE-BLAD ■1*43 7- 16 8- 27 3-08 3-40 16-04 18-46 20-10 9-16 11-37 3- 40 4- 09 Nieuport Dixmude Dixmudo Niouport 8- 42 9- 15 12-27 13 00 17- 41 18- 14 20-07 20-40 DUINKERKE GHYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL 6- 43 7- 16 14-11 14-44 5- 55 6- 25 6-51 9-18 10-45 9-23 9-56 13- 32 14- 05 18- 52 19- 25 5-00 5-34 18-03 21- 07 22- 48 5-18 7- 46 8- 18 16- 28 17- 43 15- 59 16- 32 7- 27 8- 00 11- 45 12- 18 ieO' aat. naar liet Engelscli. Plaataelijk. 6- 00 7- 28 9-49 14-38 10-23 10-52 2. 1 t tel’1, an :t -e fr 0 V' ■eno11’ tdWÏ 13-47 16-28 18-01 15-52 17-43 19-23 18-05 20-36 22-01 6- 43 10-41 7- 12 11-08 De toestand der liberale partij in Belgie. •Zr TT c j= - 5 Q 0} 'J- De nieuwe Kieswet. Allerlei. Vertrekuren van den ijzerenweg van Duinkerke, Vcurne. Gent naar en Dixniude naar Nieupoi-t. 8- 57 10-54 9- 27 11-31 9-50 11-55 12- 05 14-58 13- 20 16-55

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1899 | | pagina 1