IS Damas-Zijde fr. 1.40 ONDERVINDING LEERT IS Eieren p. 26 fr. 1-40 1-50 [Ir. 1-40 1-50 Midden Leegste 10 April, fr. 2-15 2-50 1-65 -- Ingezonden. Burgerstand der stad Veurne. G. Hemberg, Fabriek van Zijde a.eni.iever.), Zurich. Integendeel welk openbaar werk doet of laat ons sledelijk bestuur thans uit voeren Het aanleggen en beplanten van een openbaar Lusthof op hel oude Ste Wal burga kerkhof Daar ziel men hooge en statige ijzeren Gasluchlers plaatsen en de groole put voor liet oprichlen van een kiosk is reeds gegraafd. Kan hel met dien kiosk maar niet uit draaien zoo als met die pompputten, welke ook zonder voorzorg proeven aan gelegd slechten uitslag leverden. Wij bedoelen de klankweerkaatsing of echo en de klankleiding of acoustique, welke vooral in de nabijheid van hooge gebouwen zoo als Su Walburga kerk, Gerechtshof en Stadhuis zouden kun nen rare gevolgen veroorzaken. Wat daar ook van kome, dat is de hoofdzaak niet. Beter badde ’t gemeentebestuur daar eene nieuwe planting van winstopbren- gende en tevens luchtzuiverende hollander boomen aangelegd, aldus ingericht om later in verbreeding van 't Witte nonnen straatje en ’t Giternstraalje, de verbreede wegenis van uit de Panneslraat naar de groole Markt met vertakking naar de Zwarte nonneiistraal doorieleggen waar voor ook aanzienlijke toelagen konden be komen worden. Wordt echter, inslede dier aangehaalde dringende werken, welke de gezondheids belangen van stadsbevolking rechtstreeks raken, zulk nutteloos praalwerk als dien openbaren Lusthof met kiosk uilgevoerd, ’l is eene beklagelijke dwaling, ’t is oogen- verblinding, T is misbruik. Doch hel tijdstip van rekenschap is nakend, onze gemeenteraadsheeren reken- plichligen over hun beheer, over hunnen bestuurlijken handel en wandel, zouden konnen misrekend hebben en niet her kozen worden. Dat hangt van de kiezers af en dezen zullen zich niet opvolgelijk laten foppen en misleiden. Bolling voor eene Hesp op Zondag 28 Mei, in de Hen bij Aug. Coutecle. w» zeer verergd door het aanvullen der uit einden tusschen welke nu een uitge- slrekte modderpoel van Noordwesten tol hel Oosten de stad omringt. 4° De gebrekkige rioolleidingen, echte slijkvergaarbakken welke, ten gevolge der ondichte luchlafsnijders, langs de rioolmondingen allerhande verpestende dampen en walgelijke geuren verspreiden. 5° De zorglooze uilhaling van T slijk uil de Koolbakken dal halve dagen daar nevens blijft liggen. 6° De menige pompulten, vooral deze op daringgrond, welke onrein water geven, zoo nadeelig bijzondelijk ten opzichte der lagere volksklassen en kleine burgerij wien de middels ontbreken om zich goed water te verschaffen. 7° Hel gebrek aan een openbaar slacht huis, bij gevolg hel beslaan van bloed- pulten in dc bijzonderste slachterijen, hel uithalen en vervoer zonder de ver- eischlc voorzorgen van het bedorven bloed waaruit ook gevaarlijke ziekten kiemen omslaan. Die hoofdoorzaken, die onbetwistbare redens wilden wij hier korlbondig her halen om de onbegrijpelijke houding en handeling onzer clericale gemeenieraads- heeren ie doen uitschijnen en er de aandacht op te roepen. Immers bij die bovenaangehaalde door hen uitgevoerde knoeiwerken aan den Kapitalen Wal, aan de rioolleidingen en nieuwe pompulten, opzettelijk of onbe zonnen averechts verkeerd uilgevoerd, worden de innigste belangen, de gezond heidstoestand van stadsbevolking bedreigd en wezenlijk in erg gevaar gebracht. Die daadzaken beslaan en konnen ge makkelijk nagezien en onderzocht worden, geen nood dat men ze legenspreke of logenstrafte. Algemeene tijdingen. Nogmaals zijn de eierdieven aan werk geweest. Woensdag lest werd in de Rhetorica, ten nadeele van Sophia Jonc- heere huisvrouw A. Ghyselen, landbouwer te Alveringhem, eene mand met 206 eieren gestolen. Naderhand werd de ledige mand teruggevonden. Wij kunnen niet genoeg de boerinnen aanwakkeren op hunne manden te letten in de herbergen. Een koninklijk besluit van 1 Mei 1899 machtigt dc gemeenteraden Veurne, Adin- kerke en Moeres, T zij in der minne, ’t zij bij wijze van onteigening van openbaar nut, de noodigc gronden aan le koopen lot aanleggen van eenen buurtsteenweg van Adinkerke naar Moeres. Suiker. De opslag der suiker heeft eene ernstige neiging om stand te houden. Ondanks de verliooging van den inkoopprijs der beelen, hopen de fabrie kanten een goed jaar te hebben. Het huizeke van dc wed’ Liephout le Houthulst is afgebrand. Zij had de onvoorzichtigheid begaan de vodde om bezems le maken in dc schouw te drogen le hangen, hetgeen de brand veroorzaakt heeft. De weduwe bekwam erge brand wonden. Met moeite kon men haar uil den brand redden. Visscherij te Oostende Volgens eene tabel hebben sedert 1885 tol 1896, 95 visscherssloepcn schipbreuk geleüen in zee. Men bemerkt ook dal gedurende dit zelfde tijdperk 513 sloepen deelnamen aan de noordvisscherij en een totaal van 3,163,185 kilogr. kabeljauw opbrachlen. Maandag, om 5 ure ’s namiddag, werd Vanmarcke, witter en plafonneer- der, le Heule-bij-Kortrijk, door zekeren Demeyere, timmerman, doodgeslagen met eenen ijzeren hamer. De moordenaar is gevlucht. Vitriooldrama. Een landbouwer en een burger van Brugge kregen ruzie op straat. Op een gegeven oogenblik trok de stedeling een flesch vitriool uit zijnen zak en wierp den inhoud in 't gelaat van den buitenman. Huilend van pijn, liep de pachter naar hel policiebureel, waar hem geneeskundige hulp verleend werd. Tegen de dader is proces-verbaal opgemaakt. Binnenroeping van klassen. Ton gevolge der aanvragen naar troepen in de kolenbassijns waar de staking heerscht, is er spraak eene milicieklas binnen te roepen. Dc Werkstakingen. Ruiter^ hel land van Charleroi is de werkstaking in T algemeen aan ’t verminderen, doch niel gevoelig. Wal niet vermindert, maar ge durig aangroeit, is de woede der werk stakers. Weerom meldt men een vijftal dynamielaanslagen bij de woningen van niet stakende werklieden of bazen. Aanslagen op de vrijheid van den arbeid en diefstallen nemen in getal toe in den bassin van Luik. Van de talrijke meelingen, die in de streek gehouden worden, worden werk stakers uitgezonden, die de wegen en de gangen bewaken en de werklieden af wachten die zich naar den arbeid begeven. waarvan het eerste en het laatste vooral tamelijk I Alle middelen Olll schrik aan Ie jagca ingewikkeld, in een betrekkelijk gering'aantal, worden in het werk gesteld en als een piket gendarmerie ter plaats komt, dan heeft de werkman reeds besloten zijnen werkdag op le offeren, liever dan moei lijkheden met dc opruiers te hebben. In tegenstrijd met wat over eenige dagen gezegd werd, is hel waarschijnlijk dat de fabrieken van de Borinage niet zullen moeten sluiten, zelfs niet wanneer de werkstaking voort zou duren. De vreemde kolen komen nu in groole hoe veelheid loe en met de zendingen uil eenige mijnen van de streek, waar het werk niel gestaakt is, kunnen de fabrieken voort. Dinsdag is de werkstaking in vele plaatsen, al met eens, gevoelig vermin derd. Zij schijnt op haar einde le loopen. Alleen T land van Charleroi en de Bori nage weerstaan nog. Provinciale Tentoonstelling, Gent, 1899. Van 1 Juni lol 1 October, wordt dil jaar, eene provinciale tentoonstelling gehouden van handelen nijverheid, schoone kunsten, wetenschappen, landbouw, enz. enz. Deze tentoonstelling, welke zal plaats hebben in de prachtige tuinen van’i Park en belooft alleszins merkwaardig le zijn, zal eene oppervlakte beslaan van 12 heel. De groole hallen met bijzaten hebben eene oppervlakte van 13,000 overdekte vierkante meleis, hel paviljoen voor de Congovoorlbrengseleii, is 1,500 vierkante meters groot en de feestzaal, waar prach lige muzikale uitvoeringen en ook lijde lijke tentoonstellingen zullen plaats heb ben, heeft eene uitgestrektheid van 1,800 vierkante meters. Er zal ook eene zaal gebouwd worden voor schoone kunsten, waar de artistieke historische werken zullen tentoongesteld worden der schil ders, beeldhouwers en bouwkundigen, die sedert 1830 tol heden in Oost-Vlaanderen geboren werden, geleefd en gewerkt heb ben. Er zal verder een paviljoen voor de drukpers worden opgetrokken, waar ruim 150 dag- en weekbladen, alsook tijd schriften, welke in Oost-Vlaanderen ver schijnen, zullen tentoongesteld worden aan deze zaal zal een leeskabinet gevoegd worden, waar bovengenoemde bladen en tijdschriften ter inzage van hel publiek zullen gesteld worden. In de machienengalerij, zal men 9 meka- nieken kunnen bewonderen, welke eene in werking zijnde spinnerij zullen uitmaken. In de afdeeling der druknijverheik, welke ook uiterst belangrijk zal zijn, zal men letters zien gieten en een blad, uitgegeven doof twee drukkers der stad Geul, geheel zien opmaken en drukken. Van de afdeeling militaire kunst zegt men hel meeste goed. Zij zal 600 vier kante meiers beslaan en men zal er alles aantreffen wat betrekking heeft met hel leger en bijzonderlijk met de regimenten welke in Oost-Vlaanderen hun garnizoen houden. De weefnijverheid zal waardig ver tegenwoordigd zijn. Al de fabrikanten van Gent en van de provincie meer dan 60 in getalnemen er deel aan. In de tuinen, waar ruim 70 tenten van vermakelijkheden en aantrekkelijkheden zijn ópgetrokken, zullen dagelijks, door een bestendig orkest, 3 concerten gegeven worden. Dat orkest, samengesteld uil 40 muziekanten van de beste gehalte, slaat onder T bestuur van den heer Th. Lebrun. Er zal gedurende de vier maanden der tentoonstelling een bestendig festival ge houden worden, waarvoor hel Uitvoerend Comiteil 10,000 fr. heeft ter beschikking gesteld. Verscheidene congressen zullen tijdens de tentoonstelling gehouden worden. Ook worden er eene menigte kampstrijden uitgeschreven en feestelijkheden op touw gezet, welke van aard zullen zijn om eiken zondag duizenden vreemdelingen naar Gent le doen stroomen. In de maand juni, zal o. a. een reuzen stoet uilgaan. Nog nooit zal iets dergelijks te zien zijn geweest. Hel Uitvoerend Comiteil spaart geene kosten om aan dezen stoei zooveel luister mogelijk bij le zetten. Ter gelegenheid dezer tentoonstelling, slaande onder de hooge bescherming van Prins Albert van België, en ingerichl met de ondersteuning van den Staal, van de Provincie en van de stad Gent zal in den loop van de maand September een Congres van Voeding plaats grijpen, met Internationale Tentoonstelling van Voe dingsproducten. Men kan hel programma en alle noodige inlichtingen bekomen bij hel Bestuur der Provinciale Tentoonstelling, Leopold- boulevard, 47, le Geut. Koorzangerskring de Vereenigde Vrienden Tweede feest van bel jaar 1898-1899. Heer Uitgever, Gelief de herbergzaamheid van uw ge ëerd blad le verleenen aan deze indiukken verwekt bij het bijwonen zondag laatst van het tweede feest voor 1898-1899, in den Koorzangerskring de Vereenigde Vrienden Roterinarkt per kilo 3 Mei. Hoogste prijs fr. 2-10 1-90 1-65 ramna II I 'I! Geboorten. den 8. Druwó Augusta-Maria, dochter van Karei en van De Boerst Maria, Bewesterpoort. don 11 Amoy Hendrik, zoon van Karei en van Lehouck Maria, Handboogstraat. Huwelijksafkondigingen. den 7 Mei. Valaeys Frans, spoorwegbediende met Rousseeuw Maria, zonder beroep, beide te Veurne. V E RM A R ELI.) Kil EDEN La Nationale, C‘° d'assurancos sur la vie, fondóe en 1830 et opérant en Belgique depuis prés de 60 ans> demando un représentant A Furnes, et dos agents producteurs dans les Flandres. S’adresser a la Direct. Part, des Flandres, 1, Place du Marais A Gand. tol 22.50 den meter alsook zwarte, witte en gekleurde lleiiiiel>er^-Zi.|<lc« van af 95 cent tot fr. 28.50 den meter effen, geribd, gekwadrilleerd, brwr kt, Damas, enz. (ong. 240 kwal, en 2000 kleurschakeeriiigen en versch. teekeningen), vracht-en tolvrij te huis besteld Monsters per keerende. FFN UFFR b*ec*t kosteloos aan, aan allen L.LI1 nuLn dj0 aangetast zijn van eeno huidziekte, haarwormen, eczemas, puistjes, huiduitslag, cronischo bronchieten, borst-, maag- en hlaasziekten, rheurnatiek, een onfeil baar middel to doen kennen om zich spoedig te genezen zooals hij zelf volkomen genezen is geweest na alle mogelijko geneesmiddels vruch teloos te hebben doorstaan en beproefd. Dit aanbod, waarvan men hot menschlievend doel zal inzien, is het gevolg eener belofte. Per brief of postkaart schrijven aan don Heer VINCENT, 8, place Victor Hugo, to Grenoble, die kosteloos en vrachtvrij per post antwoorden on de gevraagde inlichtingen opsturen zal. Huwelijken. den. Waeyaert Kamiel. slachter, geboren te Veurne den 2 Aug. 1870, wedr van Valeria Top, met Lacoere Sidonia, dienstmeid, geboren to Veurne den 1 Mei 1882. Sterfgevallen. den 6. Lobbestael vrouwelijk levenloos aan gegeven Vestenstraat. den 7. Delepiere Eugenia-Virgina, zonder beroep, 60 jaren, 11 maanden en dagen, wed0 van Lodewijk David, Vestenstraat. den 7. Lecot Laur< ins-Benedikt, rentenier, 71 jaren. 3 maanden en 17 dagen, wodr van Karolina Do Breuck, man van Justina Legein, binnen palen. den 8. De Voghel Sophia-Jacoba, zonder beroep, 74 jaren, 9 maanden en 17 dagen, vrouw van Hendrik De Smedt, Vestenstraat. den 8. Morael Amelia-Sophia, renteniorster, 75 jaren, 10 maanden en 5 dagen, wed0 van Benedikt Questroy, Markt. m. VAinar hypophosphieten van kalk en soda, die van overgronte waarde zijn, en werkelijk tot de vertering der olie helpen. In den volgenden brief geeft een heer zijne, oordeelvelling over de Scott's Emulsie, die hij gebruikte, aangezien het hem onmogelijk was gewone traanolie te verdragen. St-Jean-I.igoure (IV'-Vienno), Frankrijk, 8 Mei 1897. Mijnheer, Door eene algemeene verzwakking en eene ziekte der ingewanden aangetast, ten gevolge mijn verblijf in't onderwijs, le Tunis, had ik gebruik gemaakt van een hoop geneesmiddelen, die niet de minste verbetering in mijnen toestand brachten. Daar ik de walgende traanolie niet verdragen kon, nam ik uwe Scott’s Emulsie, die ik met veel gemak verteerde en toeeigende, en thans heb ik eene bloeiende gezondheid. Aanvaardt, Mijnheer, de uitdrukking mijner innigste erkentelijkheid. (Geteekend), Valéry, toegevoegd ouderwijzer. De Scott’s Emulsie vindt men in alle goede apotheken. Algemeen dépöt: Ch. Delacre en C'°, Apothekers, Brussel. - r-na»r-i Hoewel dit feest, door omstandigheden, onaf hankelijk van den goeden wil des Krings, niet vroeger kon plaats grijpen, mocht men zich verheugen over uitstekenden bijval. De Eereleden, Dame», Heeren, Juffrouwen, Jongelieden, beantwoordden in groot getal de uitgegane uitnoodiglng. Het met kunde gestelde programma liep uit muntend van stapel. De drie koren le Triomphe, les gais Amis, la Mascarade hielden de goede faam staande van onze Koorzangers. Muzikale juistheid, schakeeringen, levendigheid, gevoel, duidelijk heid der voordracht, alles werd goed in acht genomen. Eu nochtans waren de drie stukken, Alvorens er eene proefneming van gedaan te hebben kan niemand het overgroot voordeel kennen van Scott’s Emulsie op de gewone traanolie. De meest bebloemde taal zou u niet met meer zekerheid kunnen overtuigen dan uwe persoon lijke ondervinding, maar wij mogen met de grootste gegrondheid verzekeren, dat indien gij traanolie noodig hebt om uw gestel te voeden en te regelen, gij deze olie, onder den gemak- kelijksten en doelmatigsten vorm, in de Scott's Emulsie vinden zult. Deze toebereiding verwijdert de moeie- lijkheid welke de verteringsorganen beproeven bij 'I innemen van dc gewone olie en zij z Zf'.'vrv 's 700 smake!ijk, j ^^hdatde meest tengere ««personen haar mei gemak innemen. Behalve de traan olie, behelst dc Scott’s Emulsie nog waarvan het eerste en het laatste voorat tameiijK ingewikkeld, in een betrekkelijk gering'aantal repitities ter studie gelegd. Doch taaie wil over wint allo zwarigheden. De keus van stukken was zeer getroffen. - Le Triomphe -, statig van opvatting en gang, overweldigt de ernsthaftige gemoederen. - Les gais Amis wuift met rijs vol bloem en loof 'over de jonge harten. La Mascarade - boertig, luimig, vol gezonde zin, doet hartelijk lachen. De heer Devos, laureaat van de muziek academie van Oostendo, was boeiend, mede slepend in zijn spel op de fluit. Jn,e Solo de Concert alsook Fantaisie sur une mélodie de Chopin oogstten veel bijval in een midden tot hetwelk veel bekwame instrumentisten be- hooreu. Aan den heer Elleboode, tenor, in dozen kring eene goede, oude kennis, en aan den heer Dondeyue, baryton, beiden solisten der Union Chorale van Duinkerko, brengen wij wel gemeende hulde; de hoostgunstige indruk hier nagelaten door deze stemmen is onuitwischbaar. Hoe rhythmisch, melodisch, genietbaar zengen beiden, hoe sterk doordringend de heer Elle boode, hoe machtig roerend de heer Dondeyne. Omtrent keus van stukken overigens ook waren de meestmoeilijken ten beste voldaan. La Prière du Cid Cavatine de Jerusalem voor tenor, air du Siège de Corinthe en air des deux families voor baryton, Les Vépres Siciliennes voor twee stemmen, droegen algemeenen, begeesterden bijval weg. De zoo talentvolle, niet overheerschende begeleiding van onzen flinken bestuurder, heer Vanderlinden, voor den solospeler en van don bij voortduur zeor dienstvaardigen heer Prosper Terlinck, voor do zangers, stelde de hooge verdienste van het voorgedragene nog helderder in het licht. Kortom, de toehoorders van dezen muzikalen avondstond verklaarden zich, en met reden, zeer tevreden over het schoone, het uitgezóchte, de meesterlijke voordracht waarop zij werden onthaald. Do Kring dc Vereenigde Vrienden mag in zijne jaarboeken dit Concert bijzotten als zeer heuglijk. Het Bal, volgende op zulkon kunstavond, moest natuurlijk best zijn geslaagd. Hoer Uitgever, aan U, in uwe hoedanigheid van Voorzitter van dezen bloeienden Kring, mijne warme gelukwonschingen; aan ae Vereenigde Vrienden op den weg der kunst mijno vurige wensch van goed heil X.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1899 | | pagina 2