1 VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT IA ;TSl\ aan lag* ten IIE jk ij wor 15 p! RAMONA. »cls «•11 Zuleidag 20 Mei 1899. X.’ 20. I'S' jaar. euro*' tot 102 ÜUINKERKE GHYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL 4-43 7- 16 8- 27 BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDE en Lorand be vroegen de ver- tlaaij laar* conc11 roorh* wer* naar liet Engelscli. rk, z} ;d. T 5 No4 onig* AU BIJ DSC ;iukk‘ gek" jze» traa’ Dal zal dien stijfhoofdige clericaal hard vallen, doch, ziel ge, T komt er op aan zich ie onderwerpen of le vertrekken en voor hem is T laatste T ergste. Si' le ge: geft Zoodra het stuk is opgesteld, zal ik de juweelen naar eene veiliger plaats brengen. Het is werkelijk een wonder dat zij nooit gestolen zijn. Dus werden de juweelen van Ortegna ten tweedemale aan de geheimzinnige, onzekere toekomst der bewaring gegeven en zouden zij weder ten speelbal worden aan de wisselvalligheid der fortuin. Rustig gingen de dagen voorbij in de huishouding van Moreno, rustig ten minste voor hel oog, dat niet verder dan lot de oppervlakte der dingen kon doordringen. De winter maakte plaats voor den zomer en de kleine Majella speelde met bloemen en vlinders, onbewust van de rampen, die over haai hoofdje waren heengegaan. Ja, het scheen hare moeder somtijds toe, Vergadering dor linkerzij. De linkerzij uit Senaat en Kamer, op 12 mei in algemeene vergadering bijeen gekomen, heeft bij eenparigheid de volgende besluilselen genomen Het kiesontwerp, door de regeering voorgedragen, is ongrondweltelijk, omdat liet in de verscheidene arrondissementen des lands een verschillend kiesstelsel invoert, wal in strijd is met hel grond- begin van politieke gelijkheid, door artikel 6 van de grondwet gehuldigd. Hel ontwerp is shehis een partij- aanslag om, met verkrachting der grond wet, hel behoud van de tegenwoordige regeering aan T bewind le verzekeren. Bijgevolg heeft de vereenigde linker zijde besloten oppositie te maken legen de wei, met alle middelen die in haar bereik zijn. Zij heeft bijgevolg besloten bij eenparig heid 1° dal de verdaging zou gevraagd worden om aan de regeering toe te laten een wetsontwerp voor te stellen, in den zin der politieke gelijkheid en eenvormig voor heel hel land; 2* dal, in geval de verdaging wordt afgewezen, de linkerzijde in Senaat en Kamer zal weigeren deel te nemen aan de beraadslaging. Deze voorafgaandelijke grondslagen aangewezen, volgt het onderzoek van 't heropen wetsontwerp dal die vereischte hoedanigheden van waarheid en recht, tevens van gelijkheid aller Belgen voor de wel kwetst en schendt. Alvoren bevat dat wetsontwerp vier gewichtige inbreuken op de gelijke of algemeene toepassing der E. V. Vooial wordt de E. V. slechts toegeslaan voor zulke omschrijvingen welke minsiens 6 volksvertegenwoordigers en 3 senators kiezen. Dus alle zulke kiesomschrijvingen welke thans min dan 6 volksvertegenwoordigers en 3 senators kiezen blijven van hun recht tol de E. V. uitgesloten. Daar ligt den hoofdtruc, de schending der door de wet gewaarborgde gelijkheid aller Belgen voor de wel en dal mag niet, dat zal niet. Daartegen biedt zich het stelsel om gansche land in gelijke kiesomschrij vingen van6of 8 volksvertegenwoordigers met 3 of 4 senators te verdeelen. Dan hel voorschreven quorum of ver eischte getal stemmen dat minstens een deel van zes van hel totaal der geldige stemmen moet bereiken om bij de ver- deeling te worden aangenomen. Blijkbaar is zulks onrecht daar het quorum of vereischte stemmengetal moet berekend worden op hel totaal der geldige stemmen verdeeld door het getal der le benoemen titularissen of le vervullen mandaten. Immers deze laatste logische en rechl- veerdige berekening is reeds voor de gemeentekiezingen aangenomen, 't Zijn dus valsche streken thans dat quorum op minstens een deel van zes te beperken. Nog wordt voor de berekening der stemmen aanbedeeling het stelsel Struye aangenomen, waarbij willekeurige en toe vallige uitslagen plaats grijpen. Dan de benaming van plaatsvervangende titularissen, terwijl bij bet openvallen eener wetgeversplaals, slechts de toen beslaande kiezers konneu recht hebben om aan de stemming deel le nemen. Immers zoo partijdig, zoo schalk en zoo onrechiveerdig is dal wetsontwerp aaneen geflanst dal hel onder alle gezind heden tegenstanders ontmoet hetwelk bij de bespreking in de middenseklie ge bleken heeft. Vooral de diesweegs vereenigde linker zijde verzet er zich heftig legen en bedreigt, werd dat wetsontwerp niet ge wijzigd, zich bij de besprekingen te ont houden, hetwelk in den Senaat, waar de kopstukken der linkerzijde zetelen, tot rare gevolgen zou aanleiding geven. Immers door dal valsche en onrecht- veerdige stelsel der volstrekte meerder heid zijn de liberalen die meer dan400,000 stemmen in T land tellen, van de volks vertegenwoordigers kamer om zeggeus uitgesloten 1 Die overtollige clericale meerderheid is dus valsch en hel voorgestelde wetsont werp is dusdanig aangelegd om bij middel de lioeralen een been toe te werpen, de vaste meerderheid der clencalen nog voor 30 jaar te behouden en zij schamen zich niet zulks bij de beweegreden van dat wetsontwerp aan le halen. Luidens de laatste tijdingen zou het kabinetshoofd Minister Vanden Peereboom, door zijnen poiilieken vriend Woeste bedreigd, aan hel kiesontwerp zekere wijzigingen, in den zin van uitbreiding der E. V., toebrengen. vooroordeelen kwamen tegen de ameri- kaansche dwingelandij in opstand. Hij voelde een onuitsprekelijk verlangen naar Mexiko, Mexiko, dal hij nooit gezien had, maar naarwaar hij uilzag als een banneling naar zijn vaderland. Daar zou hij woning kunnen maken onder meusclien van zijn eigen ras en geloof. Maar zou Ramona geneigd zijn hem naar Mexiko le ver gezellen? Was hel mogelijk dal zij zich gehecht voelde aan hel land waar zij zooveel geleden had? i Eindelijk kwam hij met de vraag lot haar. Tol zijne onuitsprekelijke blijdschap werd er verheugd geantwoord Felipe, God zij geprezen! Ik durfde i mij niet voorstellen, dal ge uw land ooit verlaten zoudl, maar mijne schoonste droom zou verwezenlijkt worden, als Majella in Mexico mocht worden opgevoed. De zaak kreeg spoedig haar beslag. Felipe trad onverwijld in onderhandeling met een paar rijke grondbezitters. (IV«rdt voortgezet J. De klerikalen in gevaar. Er was een lijd dal de klerikalen een verwaanden trotschen toon aansloegen en zich voor altijd onze meesters waanden Toen was de liberale partij verdeeld, toen voerden de verschillende vrijzinnige groepen oorlog onder elkaar en verspilden liun beste krachten aan wederJjdsche verdelging. Die politieke fout heeft aan hel land 15 jaar klerikaal bestuur gekost. Waarlijk, een zware straf! Maar al is het oogenblik nog niet gekomen om de verantwoordelijkheden in die grove dwaling, waarvoor hel Belgische volk zoo lang geboet heeft, vast te stellen, toch is hel uur der ver lossing nabij. Alles voorspelt dit. De maal is overgeloopcii; bet volk heeft besloten, ten prijze van alles, het knellend juk der reaklie af le schudden. In de politiek gaan de wisselingen der toestanden soms verbazend snel. Hoe berustend en gelaten de massa in den gang der openbare zaken ook schijnt, toch is een enkel gouvernementeele misgreep, een enkel partijwel soms voldoende om de ongesluimerde gemoederen op le wekken tol den strijd en de elkaar be- kampende fraktiën en partijen tot ver zoening te brengen. Weer krijgen we daarvan hel ver blijdend voorleeken. Inderdaad, de beweging tegen hel snood kiesontwerp wint dag aan dag veld en zal weldra algemeen zijn. Wanneer wij de meest gematigde liberalen, zooals Bara, gemeene zaak zien maken met de socialistische-radikale groep der Kamers tot een krachtig verzet, wanneer wij de Ligue Libérale van Brussel en de ultra- behoudsgezinde Associatie van Gent zonder de minste aarzeling de algemeene be weging zien bijtreden, dan mogen wij daar met volle recht uil afleiden dat hel ministerie en zijn slaafsche meerderheid slechte dagen gaan beleven. De klerikalen zingen dan ook reeds eenige tonen lager. Zij weten heel goed dal de meerdeiheid van het kiezerskorps anti goevernemenieel is en zij slechts hun heerschappij aan onze vroegere verdeeld heid hebben te danken. Eens de handen in elkaar geslagen, en de zegepraal is verzekerd. K eswets-voorstel en Evenredige Vertegenwoordiging. Uitgaande van hel grondstelsel dal er maar eene zedenleer beslaat geslaafd op waarheid en recht, volgt dal, als plicht besef, zulk stelsel moet loegepast worden even gelijk op staalkundig gebied als op alle andere openbare en persoonlijke zaken en handelingen. Dus en alzoo op staalkundig gebied de evenredige vertegenwoordiging, wel ver slaande niet verminkt noch valschelijk toegepast, aan die hoofdvoorwaarden voldoet, zal en moet ze zegepralen tot spijt van wien ’t benijdt. Inderdaad uit de E. V. volgt Dal de bestuurlijke macht aan de we zenlijk in meerderheid zijnde politieke gezindheid wordt toevertrouwd. Dal het toezicht door de minderheden wordt uilgevoerd. En dal alle ernstige politieke denkwijzen nauwkeurig worden verbeeldt. Het stelsel der volstrekte meerderheid moet natuurlijk aangenomen worden bij de stemmingen in de beraadslagende ver- eenigingen namelijk in de Wetgevende Kamers. Provincie en Gemeenteraads vergaderingen. Voor de werkelijke of praktische toe passing der E. V. voldoet best hel stelsel D’llondt. En voor de uitvoering dienen, voor ’t gansche land, kiesomschrijvingen van 6 of 8 volksvertegenwoordigers met 3 of 4 senators le worden gevormd. Dit alles nauwkeurig overeenkomende met dat stelsel bij de grondwet bedongen Alle Belgen zijn gelijk voor de wel. Du Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De grooie letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De Annoncen voor Belgie, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicitè, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij L. VANGEN liiiitciiiiove, Drukker-Uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. binnenste de hoop nog niet doen herleven, dal bij eenmaal in haar hart de plaats zou mogen innemen, die Alessandro daar bekleed had. Ramona leefde nog in eene wereld, waar voor hem als minnaar geene plaats was. Maar hare zachte vriendelijk heid leedere zorgen en blijde erkentelijk heid schenen hem lol kalmte te stemmen en hem voor wanhoop te bewaren. Evenwel had Felipe, behalve zijn vurig verlangen om Ramona’s liefde te ver werven, nog andere zorgen, die hem drukten en kwelden. Hel leven in Cali- forniehad voor hem zijne aantrekkelijkheid verloren. De beginselen en levenswijze der zich overal nestelende Amerikanen vervulden hem met weerzin. Hunne geld gierigheid en roekelooze verspilzucht, de I grooie fortuinen, die in één dag gemaakt en in één dag weder verkwist werden, hunne speculatiën en bedi iegelijke wind handel, begonnen hem eene bron van I ergenis le worden. Hel leven onder hel nieuwe gouvernement werd hem on- De nieuwe Kieswet in de Middenafdeeling. Maandag morgend heeft de midden afdeeling der Kamer zitting gehouden om hel kieswelsontwerp der regeering te i onderzoeken. De heer Woeste die geen i partijganger van liet ontwerp is, vroeg of na de stemming der wel, de Kamers zulle.i ontbonden worden; hij vroeg uit leggingen over verschillende punten van bel ontwerp en gaf de meening te kennen dal de Regeering wijselijk zou handelen haar ontwerp le verdagen. De heeren Tack en de Trooz verklaarden dal bel ontwerp moet gestemd worden als eene wederzijdsche toegeving. De heeren Vandervelde streden hel ontwerp en daging der bespreking. De heer Beernaerl verdedigde het ontwerp, waaraan de heer Bilaul ver schillende wijzigingen vroeg. Ten slotte kondigde de lieer Woeste aan dal hij een tegenontwerp zal voorstellen, strekkende om de grooie arrondissementen te ver brokkelen; hij denkt daarvoor een meerder heid in de Kamer te vinden. De heer De Trooz is benoemd verslaggever der middenafdeeling. dat het kind, voordat zij tot bewustzijn van haar beslaan gekomen was, werd losgemaakl van alles wal baarbij mogelijk heid aan lijden en smart verbonden hield. Ook op hel gelaat van Ramona zelve begonnen de sporen van smart allengs te verdwijnen. Er was een lijd geweest, kort na haren terugkeer, dal bare droefheid haar dreigde te overmeesteren en dat elk voorwerp in deze woning, elke plant en bloem op dit eii, baar aan Alessandro herinnerde en elk geluid haar als de echo van zijne stem in de ooien klonk. Maar zij bad ge worsteld met de wanhoop, waaraan zij op het punt was ten prooi te worden en zij had gestreden en gebeden, totdat de kracht terugkeerde, om hare dagelijksclie plichten weder met opgewektheid te vervuilen. Niemand dan Felipe bevroedde hoe i groot dal lijden en die strijd geweest I waren. Hij wist wal zij had doorstaan, maar hij wist ook dat de kamp volstreden „C1U MVU, uu. was. Toch kon die wetenschap in zijn j dragelijk en zijne erfelijke spaausche ADVERTENTIEBLAD I Nieuport Dixmude Dixmude Ninuport 6- 43 7- 16 7- 27 8- 00 >•001’1' 8- 57 9- 27 9-50 12- 05 13- 20 11- 45 12- 18 12-27 13 00 i; GO' I1I1C,r. s' s issel. gezff:- .Ie gen' ng wï nen E onve' gene# ra tie. rige Kief In chts et .sheer* is no? men ik, n» ngen1 Hen 3-08 3-40 16-94 18-46 20-10 22-48 5-18 7- 46 8- 18 10-23 DUINKERKE 8-47 o off 3^ W u 0 --3, O r II O'S’ aaaaaaB*aHIBBaaMBMMMtaMMMMMMMMMMB^Min^MMM1MMBMiB^MMMiMMM■MM^BMMM»BMMMMMMMMMk'MMMMWBMM*^^MMBiMMttMIMMMMMMBMMBMMBMOMBB| Vertrekuren van den ijzerenweg van Duinkerk®, Veurne, Gent naar Brussel en Dixmude 5- 55 8-57 10-54 3-08 5-00 6- 25 9-27 11-31 3-40 5-34 6-51 9-50 11-55 16-94 18-03 9-18 12-05 14-58 18-46 21-07 10-45 13-20 16-55 naar Nieuport. 8- 42 11-45 13-32 15-59 9- 15 12-18 14-05 16-32 9-23 12-27 14-11 17-41 9-56 13 00 14-44 18-14 6- 00 9-16 7- 28 11-37 9-49 14-38 3-40 10-52 4-09 18- 52 19- 25 20- 07 20-40 13-47 16-28 18-01 15-52 17-43 19-23 18-05 20-36 22-01 6- 43 10-41 7- 12 11-08

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1899 | | pagina 1