r Voorde Zwakke Kinderen. Henneberg-Zijde legging! Priester Daenn. Eieren p. 26 fr. 1-40 1-50 fr. 1-40 1-50 Den tram Veurne-Panne. 10 April, fr. 2-15 2-50 1-65 50,000.— 2,700,000.— G. Heiaeberg, Fabriek vu Zijde (k.oik.imm.), Zorltk* Burgerstand der stad Veurne. Dolling voor eene Hesp op Zondag 28 Mei, in de Hen bij Aug. Couteele. il'iiplfo ■ft De aanstaande Gemeentekiezing. Op Zondag 15 Oktober toekomende zullen de burgers geroepen worden om de helft der gemeenteraden te herkiezen. In de stad Veurne zal de stemming bij zonder belangrijk zijn, want, buiten de uittredende leden, zijn er uil oorzaak van sterfgevallen twee plaatsen opengevallen die deel maakten van de niet uittredende reeks. Zoo dat de meerderheid van den raad aan herkiezing onderworpen wordt. De uiltredende leden zijn de heeren De Jonghe, De Tremerie, Feys en Pil. De door sterfgeval opengekomene plaatsen zijn deze van wijlende heeren Ruyssen, Simpelaere en Cailliau. Deze laatste deel makende der uittredende serie. Voor zeven zetels op elf zal er dus moeten voorzien worden burgers 1 Er zou gewedijverd worden Iedereen zou trachten beter te doen dan zijn gebuur. Al de punten zouden in een woord rijp en nuttig Kunnen besproken worden 1 En nu wat gebeurt er? 't Is al een zang men legt de voorstellen zelfs niet meer in stemmenZij knikken toch immers altijd ja! Wij zijn dus overtuigd dat onze mede burgers, vooraleer zij hunne meening zullen uitdrukken, rijpelijk zullen over wegen Wat de tegenwoordige raadsheeren be loofd hadden te zullen doen Wat zij niet gedaan hebben En hoe de stadszaken zouden bestuurd worden, indien, ten voordeele van het welzijn van allen, mannen der beide partijen in den gemeenteraad moesten zetelen. Dit alles nagedenkt, zal hunne beslissing zonder twijfel genomen wordenzij zullen naar den raad eene afvaardiging sturen die, zonder partijengeest, de finanlien tot het meeste nut zal regeeren. Er wordt verteld dat er eene definitieve beslissing is genomen aangaande de richting van den tram van Veurne naar de Panne. Deze linie zou, niettegenstaande de protestatie van gansch de Veurnesche bevolking, langs de staatsspoorbaan naar Adinkerke en van daar naar de Panne gelegd worden. Wij hebben moeite te gelooven dal Rechterlijke kronijk. De korreklionele Rechtbank dezer stad, heeft de volgende veroordeelingen uitgesproken. Ten anderen denken wij ook dat onze medeburgers het eens zullen zijn om wal meer kontrol, wat meer toezicht in stads zaken te eischen 1 Wal gaat er om in het stadhuis Wat verricht men in de gemeenteraad? Over welke punten wordt er beraad slaagd Wanneer komt de raad bij een Hoe worden onze finantien beheerd Hoeveel kosten zulke of geene werken Allen vragen die door de kommerloos heid onzer stadhuisbazen onopgelost moeten blijven. Want op honderd Veur- naars zijn er voorzeker 99 die daarover niet de minste kennis van hebben. En noglans, is de stadskas niet gevoed met onze centen, met het geld van ons allen? Wij hebben dus recht te weten wal er met onze kluiten verricht wordt! Indien in den gemeenteraad, mannen van beide partijen aangesteld waren om de stadszaken tot hel algemeen welzijn te besteden, dan zou zulks voorzeker niet kunnen gebeuren Er zou tegenspraak zijn; iedereen zou het beste van zijne krachten bijbrengen ten voordeele van den bloei zijner mede- Wij denken dal, te dier gelegenheid, eene strenge rekening zal geeischt worden van het huidig gemeentebestuur over de willekeurige manier waarmede de stads zaken zijn beheerd geweest. Zonder twijfel, zal er op lijd en stond bewezen worden dat onze stadhuismannen aan al hunne beloften te kort zijn ge bleven. Zij zijn aan het bewind gekomen onder de kreeten van geene nuttelooze geld- verkwistingeu meer, maar vermindering van lasten En hebben wij niet ons gemeentegeld zien breken met hamers, in hel vervaar digen dier nuttelooze pronkwerken die niet het minste profijt aan stad bijbren gen Vermindering van lasten Beziet uwe kontributiebiljetlen, en aanstonds kunt gij u overtuigen dat de openbare lasten, niet verminderd, maar vermeerderd zijn Verders nog beloofden zij de stadskas te doen dienen tot het welzijn van allen geene uitzonderingen, geene uitsluitingen meer, schreven zij in hun blad Maar aan wie gaan de leveringen van den disch, van de gemeente Is het niet aan de heve kinderen, de mauwvagers, de sleppedragers onzer fanatiekste meesters? Aan al die vragen zullen onze burgers, bevestigend moeten antwoorden Ónze gemeenteraadsleden zullen aan hunne verantwoordelijkheid niet ontsnap pen. Algeineene tijdingen. Scheepvaart. De scheepvaart in de Veurnevaart fransch gedeeltezal onderbroken worden van 15 tol 20 juni. De schepen zullen kunnen varen van Duinkerke naar Veurne langs de Bergen vaart en Neder-Colme. Dit jaar zal er te Oostende eene tentoonstelling van geïllustreerde post kaarten worden gehouden. - Eene buitengewone provinciale kiezing is vaslgesteld op 11 juni aanstaande, voor de rechterlijke kantons Ardoye en Hooghlede, om te voorzien in de open slaande plaatsen van wijlen de heeren Thibault te Boesinghe, van Swevezeele, en Biebuyck, van Hooghlede. Landbouwoptelling. West-Vlaan deren telt in ’l geheel 108088 boeren doeningen, groot en klein al te samen gerekend; daaronder zijn gerekend de erven van 50 aren en minder tot die van 100 hectaren en meer. 93863 gebruiken Bij exploit van den Deurwaarder Lodewyk BOUTEN, te Veurne, in date 18 Mei 1800 negen en negentig, ten verzoeke van Mijnheer de Pro- kureur des Konings bij de Rechtbank van eersten aanleg te Veurne, die domicilie kiest in zijn Parket ten Paleize van Justicie, groote Markt, N° 6, te gezegde Veurne, is er daging gegeven geweest aan WilleniH Alfred, zoon van Pieter, oud 25 jaren, dienstknecht, geboren te Ermghem (Frankrijk), laatst verbleven hebbende te Wulpen, zonder gekende woonst in Befgie; om te verschijnen voor de korrek- tionnele Rechtbank te Veurne, den Donderdag 20 Juli 1899, ten negen ure juist des voormiddags. Beticht van te Coxyde den 15n April 1899: a) Stedelijke of landelijke af sluitingen ten nadeele van Vandamme David vrijwillig vernield te hebben b) Openbare dronkenschap, wanorde ergernis of gevaar verwekkende. Om zijne middelen van verdedi ging te doen gelden en op de besluit- selen van het Openbaar Ministerie vonnis te hooren wijzen. Voor extrakt L. BOUTEN, Dr. Volgens wij lezen in 't Vrije Woord, zullen priester Daens en advocaat Plancquaerl, hoofden der kristen-demokralen partij, in Veurne eene meeting komen geven, op den eersten zondag van Juni. dergelijke kolossale dommigheid zal ge schieden. Of hebben onze klerikale meesters bier dan geen gezag meer? Kunnen zij dan niets meer bekomen? Bezitten zij dan geenen invloed? Allo! toe, Veurnaar, een woordje uit- Botermarkt per kilo 17 Mei. Hoogste prijs fr. 2-25 Midden 2-05 Leegste 1-70 De begroeting van oorlog. Het budjet van het ministerie van oorlog voor 1900 wordt geschat Voor de gewone uitgaven op fr. 48,750,943,75 Voor de buitengewone op 4,320,532,72 Te zamen fr. 53,071,476,47 Voorloopig wordt de algemeene staf met een luitenant-generaal in werkelijken dienst versterkt. De andere bepalingen van het budjel zijn juist dezelfde als deze der voorgaande jaren. De voorziene buitengewone uitgaven, met de gewone inkomsten des lands betaald, zijn de volgende Bouwen van een nieuw krijgsarsenaal te Antwerpen fr. 20,532,72 Bouwen der nieuwe kerk te Beverloo 200,000. Koopen van vestingkanonnen 1,000,000. Krijgsbanen te Luik en Namen 350,000. Harnasseering voor het leger op oorlogsvoet Koopen van geweren Zoodus: 53,000,000!! Geen man, geen paard, geen kanon meer! zijn in handen van pachters, slechts 14225 worden door de eigenaars zelf uitgebaat; zelfs zijn er op de 14225 nog 2942 die een deel der goederen die zij bebouwen in pacht hebben. Tandmeesters. Degenen die voor taan hel bedrijf van tandmeesters zullen willen uitoefenen, zullen moeten dokters zijn in de medecijnen. Zoo wordt het bepaald in het nieuw wetsontwerp, betreffende het uitoefenen der geneeskunde. Hel schijnt dal het spoorwegbesluur voornemens is, eene geheime policie- brigade in te richten, bijzonder gelast met hel toezicht in en rond de groote spoorwegslalien. Einde der werkstaking. Van zaterdag reeds was de werkstaking bijna ten einde in T Center en fel aan T ver minderen te Luik. Charleroi en de Borinage bleven nog achter. Te Luik had eene vergadering plaats van de arbeids raad. De heer gouverneur was tegen woordig en bekende dat de opslag van 5 p. °/0 voldeed. De werklieden hebben aangenomen en in de vergadering in maison du peuple werd hel einde der werkstaking besloten. De werklieden waren razend tegen de socialistische opslokers, maar T is nu te laat beklaagd. Te Charleroi hebben de werklieden ook vergaderd en hel einde der werkstaking besloten. In de Borinage besloot men dit reeds van zondag, doch men heeft geen woord gehouden. Zoodal de werkstaking geëindigd is in ’t Center en bijna te Luik, en geheel waarschijnlijk deze week zal eindigen te Charleroi en in de Borinage. Sparen door getrouwde vrouwen en minderjarigen. Ziehier de voornaamste bepalingen van hel voorstel van den heer de Smet de Naeyer op hel sparen door getrouwde vrouwen en minderjarigen De vrouw, getrouwd onder een stelsel waarbij aan haren man hel beheer barer goederen wordt toegekend, mag noglans zonder zijne lusschenkomst, een spaar boekje op haren naam doen inschrijven. Zij, op wier naam het boekje is inge schreven, is bevoegd omzonder die lusschenkomst, lot een maandelijksch be drag van 100 frank, de op dit boekje voorkomende sommen terug te nemen, zoo de man er zich niet legen verzet. Sommen, hooger dan 100 frank, kunnen enkel door de echtgenooteu gezamenlijk terug genomen worden. Alleen het kan toor, waar bet boekje ingeschreven werd, doel te terugbetalingen. Op de in het spaarboekje van de vrouw geschreven sommen kan geen beslag ge legd worden door de schuldeischers van den man, ten ware door hen bewezen werd dat die sommen den man als een persoonlijk eigendom toebehooren of zoo het schulden betreft, die voor huishoude lijke behoeften werden gemaakt; op het gedeelte der stortingen, dat hel cijfer van 1000 frank te boven gaat, kan beslag gelegd worden. De mondig verklaarde minderjarige wordt geacht meerderjarig te zijn ten aanzien van zijne betrekkingen met de spaarkas. De niet mondig verklaarde minderjarige mag een boekje op zijnen naam nemen, zonder de tusschenkomst van zijnen wet- lelijken vertegenwoordiger. Behoudens verzet van wege zijnen wet- telijken veriegenwoordiger, is de niet mondig verklaarde minderjarige, die volle 16 jaar oud is, bevoegd om alleen de sommen, opgeschreveu in hel aldus ver kregen boekje, terug te nemen; hij mag echter, zonder de toestemming van zijnen weltelijken veriegenwoordiger, in den loop derzelfde maand, geene terugne mingen doen van meer dan 100 frank of hooger dan het tiende van hel saldo van hel boekje. Dat tiende komt niet, als uiterste grens, in aanmerking, indien de maandelijks teruggenomen som niet meer dan 10 fr. bedraagt. Alleen het kantoor, waar het boekje werd ingeschreven, doel de terugbetalingen. OEKEXDMAKIXGEN. 11 VEftMAKELIJKHEDEA. iiKtOl-i La Nationale, C‘« d’aissurances sur la vie, fondéo en 1830 et opérant en Belgique depuis prés do 60 ans, demande un représentant 4 Furnes, et des agents producteurs dans les Flandres. S’adresser 4 la Direct. Part, des Flandres, 1, Place du Marais a Gand. de eenige echte, indien zij rechstreeks aan mijne fabrieken gekocht worden zwarte, witte en gekleurde, van af •S cent, tot fr. 28.80 den metereffen, geribd, gekwa- drilleerd, bewerkt, Damas, enz. (ong. 240 kwal, en 2000 kleurschakeeringen en versch. teekeningen), vracht- •ntelvrij to hult bstisld. Monsters per keerende. gelijkvormig aan artikel 2 van het dekreet van 1 April 1814. Geboorten. den 13. Lucidarmo Agnes-Maria, dochter van Gustaaf en van Lepoiro Irma, Vestenstraat. den 14. Verghote Joris-Edward, zoon van Desidcer en van Lahayo Philomena, bin. pal. den 14. Ruyssen Lodewijk-Seralijn, zoon van Honoraat en van Blommo Julma, Kaatsspel. den 16. De Sacver Irtna-Zenobia, dochter van Alois en van Gombert Constancia, Vestenstraat. Huwelijksafkondigiigen. den 14. Do Coninck Felix, werkman, met Jonckheere Leontina, dienstmeid, beide te Oostende. - inai—- ZITTING VAN 4 MEI. Fortry Karot, werkman to Vladsloo, 26 fr. voor vischmisdrijf. Dobeuckelaoro Vincent en Dekoyeer Piotor, werklieden te Boerst, elk 100 fr. voor jacht. Schoonbaert Karei, werkman te Lombartzyde, 8 dagen en 26 fr. voor slagen, en Allary Desideer, werkman te Loke, 25 fr. voor lichte geweld daden. Zeebrouck Sylvia, weduwe Parmentior te Veurne, 15 fr. voor slagon. ZITTING VAN 5 MFI. Salombier Hendrik, steenbakker te Adinkorke 100 fr: voor jacht. Vanstoegor Emiel, vischverkooperto Lombart- zyde, 8 dagen on 26 fr., en Rillof Maria, zijne huisvrouw, voorw., 50 fr. voor boleediging jegens een getuige. Vandenabeele Prudens, winkelier te Woumen, 2 maanden en 50 fr. voor slagen; 2 maal 8 dagen en 26 fr. voor breken van afsluiting; 16 dagen en 26 fr. oor smaaddaden; 20 fr. voor scheld woorden; 16 dagen en 26 fr. voor breken van afsluiting; 2 maanden voor opstand; 1 maand en 26 fr. voor bedreiging van aanslag; 20 fr. voor scheldwoorden; 15 fr. voor dronkenschap. Denzelfden Vandenabeele en Raes Leopold, slachter te Woumen, de eerste 3 maanden en 26 fr. voor bedreigingen; 7 dagen en 26 fr. voor beschadiging vaa afsluiting; 20 fr. voor breken van meubels; 16 dagen en 26 fr. voor breken van afsluiting; de tweede voorw., 15 fr. voor lichte gewelddaden. Huwelijken. den 13. Sap Leo. schipper, geboren te Nieuw- poort den 13 Nov. 1874, mot Gelper Irma, schipperin, geboren te Duinkerko den 18 Fob. 1878. den 17. Valaeys Frans, spoorwegbediende, geboren te Adinkerke don 30 April 1865, met Rousseeuw Maria, zonder beroep, geboren te Veurne den 14 Juni 1875. Niets heeft een meer merkwaardigen invloed op de kinderen met zwak gestel dan de Scott's Emulsie. Deze toebereiding is de gemakke- lijksten en doelmatigste:: vorm om de zuiverste traanolie verbonden met de Hipophosphieten van Kalk en Soda in te nemen. Zij bezit het groot voordeel aangenaam van smaak te zijn zij wordt door de kinderen gaarne genomen tol dus verre.dat zij haarals eenesnoeperij aanzien. In de Scott's Emulsie, is de smaak der olie gansch verborgen, en goed vermengd zijnde, geeft, zij niet het minste werk aan de verte- ringsorganen. De geneesheeren hebben dikwijls vast ges- teld, dat de Scott’s Emulsie toegeei - gend wordt zelfs wanneer het ge woon voedsel het niet is, hetgeen wil zeggen, dat de Q z» o I m 11 1 e in het gestel voedt, andere zonder uitslag blijven. De volgende briefzalhetbelang van iedereen op- wekken, die een 't Kind CHAl’LKT kind hebben in het tijdstip van den wasdom, en zich niet goed ontwikkelt. Zij zullen in de Scott’s Emulsie eene voorbeeldige toebereiding aantreffen en aan het lichaamsgestel een doelmatig voedsel op bescheidene wijze bezorgen. Ainay-le-ChAteau(AUier),Frankrijk,SMeil897. Mijnhesr, ik deed uwe Scott's Emulsie nemen door mijn wichtje van 20 maanden, door eene algemeene vermagering aangetast, gevolg eener bronchiet. De goede uitslag uwer kostbare remedie liet zich niet atwachten en eenige dagen behandeling brachten eene zichtbare verbetering te weeg in den toestand van mijn kleine zieke. Het beteren duurde voort, heden is hel gansch hersteld, maar ik ga voort met het uwe Scott’s Emulsie te doen nemen, die ik aanzie als den besten krachthersteller. Aanvaardt, mijnheer, de uitdrukking, mijner erkentelijkheid. (Geteekend)Chaulet, onderwijzer. De Scott’s Emulsie vindt men in alle goede apotheken. Algemeen depótCh. Delacre en C*« Apothekers, Brussel. Scott’s Emulsie het gestel voedt, wanneer al de voedsels .Ind'cHAlIXT

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1899 | | pagina 2