r te laten voor den aap houden? be- Reeks Eieren p. 26 fr. 1-40 1-50 |fr. 1-50 1-60 24 Mei. fr. 2-30 2-10 1-80 '■li 2242 22217 I» tiet waar? Algeineene tijdingen. Door den rouw bijgebracht met hel af sterven van Mevrouw Van Severen, zal hel concert dal moest gegeven worden morgen in den lusthof van Mr den Voorzitter Andries geen plaats grijpen. West-Vlaanderen alleen zendt jaar lijks 19,000 werklieden naar Frankrijk, waaronder 4,000 van hel arrondissement Rousselaere, 3,000 van T arrondissement Oostende, 2,500 van hel arrondissement Dixmude. De andere arroodiesementen, Veurne uitgezonderd, zenden er elk iets boven de 2,000. De landbouwwerklieden verdienen 600 i 700 fr., waarvan de helft in Frankrijk blijft. In hel noorden van Frankrijk zijn alle de steenbakkers en aardewerkers Vlamingen. Onder de metsers en steenhouwers lelt men er 90 op 100; 80 op 100 onder de timmerlieden, schilders, glazenmakers, slotmakers en plakkers. Deze week deed men niet min dan 11 inbraken of pogingen in de onmiddelijke nabijheid van Rousselaere. Men denkt zich daar teruggekeerd tot over 100 jaar, in den tijd van Baekeland. Ten gevolge van de bijna volledige afschaffing der eerste klas rijtuigen, hebben de statieoversten inlichtingen ge kregen om aan de geabonneerden van 1" klas die er de vraag zuilen toedoen hel verschil terug te geven van den prijs lusschen de le klas en de 2® klas. Dit bedrag wordt gerekend naar den De verantwoordelijkheid stuurders zal nauwkeurig worden Zijn zij onmachtig? Zijn zij onwerk zaam? Ofwel spannen zij mede met de vijanden der stad Veurne? Ziedaar wat iedereen zich afvraagt, want de onbillijkheid van de tramlinie langs Niemand kan verslaan hoe hel eigenlijk kan zijn dat de direkte richting niet aan genomen worde Men zegt dat eene invloedrijke familie belang heeft dal de tram loope van Adin- kerke naar de Panne, dit, om desnoods te kunnen ontsnappen aan de verplichtin gen die op haar gesteld zijn, uitwijzens zeker testament, die verplichtingen be staande in hel leggen eener tramlinie van Adinkerke naar de Panne. Is dit waar, ja of neen? Indien dit waar is, hoe komt hel dat onze Veurnsche kopstukken het algemeen belang eener gansche bevolking niet kunnen doen zegepralen weerwillens een tegenstrijdig bijzonder belang van eenige vreemde rijkaards? Hoe is dit mogelijk? onzer nagezocht zij onmachtig? Zijn zij Ofwel spannen zij med De kieallcrvorming. De middensectie is woensdag vergaderd onder voorzitterschap van den heer Beernaerl, die opzettelijk van den Haag was teruggekomen. Er werd lezing gegeven van ver scheidene mededeelingen der regeering. Deze kondigt onder andere aan dal zij het inzicht had het cijfer van het Quorum voor hel arrondissement Brussel te ver minderen van 1/6 op 1/10. De regeering treedt het voorstel bij van den heer De Trooz om de partijen een getal candidaten te doen stellen in even redigheid met hunne vermoedelijke getal sterkte. De werkdadige en bijgevoegde candidaten zouden afzonderlijk aangoelold worden. Er zal in 1900 geene ontbinding zijn. Er zal na de optelling geene ver brokkeling zijn van de arrondissementen. Hel ontwerp is niet toepasselijk op de provinciale senators. De bespreking zal heden worden voort gezet en de commissie zal zich eene laatste maal vereenigen om den verslaggever toe te laten zijn verslag op le stellen. Vergadering der linkerzijden. De linkerzijden der Kamer socialisten en liberalen zijn woensdag morgend ue uuuiiiijkimsiu van ue naiumne lar vergaderd eneene langdurende bespreking Admkerkeis waarlijk te schreeuwend heeft plaats gehad, waaruit volgt dat de linkerzijden zich houden bij de reeds genomen beslissing, de bespreking te weigeren in het geval het gouvernement de verdaging niet aanneeml. Wij verhopen dal vóór de gemeente- kiezing, rekening zal gevraagd worden aan onze raadsheeren over hunne machle- looze houding En voor dan moeten zij niet verhopen dal zij ons zullen paaien met seboone woorden of valsche beloften! Neen! daden zullen er moeten zijn! De tram langs onze Panne kalsijde zal reeds moeten verkregen geweest zijn Of zoo niet, kegelen wij ze met geest drift van hunne zetels en roepen aan hel hoofd van ons stadsbestuur, andere, be kwame, ijverige en belanglooze beheer ders die enkel hel algemeen nut voor doelwit zullen hebben. lijd dat het abonnement nog geldig is. De belanghebbenden moeten bij hunne vraag een portret voegen, dat moet dienen voor hunne nieuwe abonnementskaart. De maatregel is niet toepasselijk op de loopende abonnementen voor veertien dagen. Tusschen Parijs en Brussel zijn proeven genomen met eene uitvinding op hel gebied van electriciteit, welke wij tot hiertoe in België nog niet kenden en die men in Amerika den grooten uitvinder Van Ryselberghe heeft weten te ont futselen. Er viel te beproeven om langs denzelfden draad en gelijktijdig le lelefoneeren, le telegrafeeren en le schrijven. De proeven zijn volledig gelukl. De duidelijkheid van de overgebrachle be richten liet niets le wenschen. Het spoorwegongeluk van Vorst. I Het bestuurlijk onderzoek is geëindigd. De besluilselen zijn door den minister goedgekeurd. De machinist endeoversle treinwachter die eerst belicht werden, zijn bepaald builen zaak gesteld. Een ander ambtenaar, in tegendeel, werd plichtig etkend. I Ziehier eenige der vergoedingen door I den Staat betaald aan de families der I slachtoffers van dezen spoorwegramp I de ouders van de 18jarige juffer Vanden- I dries, modemaakster, 12,000 fr.; die van I Mej. Mordyck, kleermaakster, insgelijks I 18 jaar oud, 10,000 frank; de weduwe I van den heer Van Rompaye, 35 jaar oud, I 21,000 frank; de weduwe van den heer i Van Haelen, 30 jaar oud en die 2,000 fr. I ’s jaars won, 65,000 frank. De heer J. De I Braeyer, wiens neus gebroken werd en I die sedert de ramp geheel en gansch doof I is, heeft 10,000 frank getrokken. I De dokter Thiriar is officieel be- I noemd tol geneesheer van den koning en I de koningin. De koning heefl hel den heer Thiriar I zelf aangekoudigd. Eene statistiek is opgemaakl van de I Belgen die in Frankrijk zijn gevestigd. I Men vond er 466,000. Van den anderen I kant trof men 52,000 Franschen aan in I Belgie gevestigd. De generaal Busine, opperbevel- I hebber der beide Vlaanderen, zal den I 4 juni le Oostende de burgerwacht in I oogenschouw nemen. Oorlogsjaren. Van alle Europeesche I rijken heefl Turkije gedurende deze eeuw I het meeste le lijden gehad van den I oorlog. Tot 1898 had Turkije 38 ooi logs- I jaren legen 60 vredesjaren. Dan komt I Spanje met 31 jaar. Franrijk had er 27, I Rutland 24, Ilulic 93, Engeland 21, I Oosie.’ii ijk 17, Holland 14, Duitscbland I 13. (Pruisen alleen slechts 12), Zweden I 10. Portugal 10, Denemarken 9. Hel grootste deel dezer oorlogsjaren I heeft Europa aan Napoleon I te wijlen I gehad. I Postmandaten voor Congoland. I Eene overeenkomst is getroffen lusschen I Belgie en den Congo-Vrijstaat voor wat het uilbetalen van postmandaten betreft. I Men zal voorlaan mandaten naarCongo- I land kunnen sturen lol hel beloop van I 1000 frank met een minimumiaks van I 50 centiemen beneden de 25 frank. De uitbetaling zal geschieden in de post- I bureelen van Banana, Boma, Matadi en Leopoldville. In hel Pasteurgesticht te Rijsel, worden nog voortdurend meer Belgen behandeld dan Franschen. Om de razernij uil te roeien heefl men enkel hel voor beeld van Duitschland te volgendaar moeten alle honden hel jaar door, zoowel te stede als te lande, eenen muilband dragen. Zijn var. dien maatregel uitgezonderd de schapers- en jagershonden, gedurende den loop van hunne bijzondere werk zaamheid. Zoo is de vreeselijke plaag aldaar verdwenen. Hetzelfde gebeurt ook in vele graafschappen van Engeland. Het middel is eenvoudig, en, iedereen zal het bekennen, meer zeker dan de geneeswijze van Pasteur. En zeggen dat het ontwerp dat zou aanvaard zijn, zelfs niet de bevolking van Adinkerke-plaats zou kunnen bevoor- deeligen Inderdaad de ontworpene linie zou te Adiukerke-sialie van langs den ijzerenweg met eene kromte loopen langs eene der zijlagen der kalsijde van Adinkerke naar de Panne. Vooraleer zich in een der bedoelde zijlagen te bevinden zou de tram eene langzame courbe moeten omschrijven, hetgeen de wagens zou brengen tot een aanzienlijken afstand van de statie in de richting van de Panne. De stilstand ware dus niet aan Adinkerke-stalie, maar eenige honderden meiers daarover langs de kalsijde Is dit al niet zinneloos! En wat duivels zit daar onder, om de gezonde rede zoo schaamteloos te doen achteruitweken voor eenen hoop zotte, onuitlegbare grillen?? Rechterlijke kronijk. I De koi rektionele Rechtbank dezer I stad, heefl de volgende veroordeelingen I uitgesproken. Onderwijs. Ziehier het wetsvoorstel tot wijziging I der wet van 15 september 1895, waarbij veranderingen worden toegebrachl aan de wet van 20 september 1884, houdende regeling van het lager onderwijs Art. 1. De label, opgenomen in artikel 7d der wet van 15 september 1895, wordt gewijzigd als volgt 5* reeks, gemeenten van 1500 inwoners en minder: onderwijzers, 1400 fr.; onderwijzeressen, 1200 fr.; hulp onderwijzers, 1200 fr.; hulponder- wijzeressen 1000 fr. 4e reeks, gemeenten van 1501 tol 10,000 inwoners onderwijzers, 1400 fr.; onderwijzeressen, 1300 fr.; hulp onderwijzers, 1200 fr.; hulponder- wijzeressen, 1100 fr. Art. 2. De woorden 5C reeks... 200 fr., voorkomende in 5 van art. 7/d worden door dezen tekst vervangen 5» en 4e reeks vergoeding voor huis vesting.... 300 fr. Art. 3. De navolgende wordt bij het slot van art. 6/b gevoegd Door den Staat zullen insgelijks aan vullende toelagen verleend worden aan de gemeenten van 1500 inwoners en minder, ten einde elke harer in staal te stellen jaarlijks aan de onderwijzers de verhoogingen van jaarwedde en van ver goeding voor huisvesting le betalen, welke hel gevolg zijn van de wijziging, aan de 5e reeks toegebracht. woelige en af brekende Socialisten en Collectivisten nieuwe inbreuken er op uilvoeren. Socialismus en Collectivismus zijn her- I senschimmen Ook T gedacht thans in de wetgevende Kamers ’t vereischte stemmengetal op twee doelen van drie bepaald om de grondwet te wijzigen te bereiken, dat gedacht is insgelijk hersenschim. Hel algemeene of ideaal stelsel is aan iedereen de uitgestrekte vrijheid mogelijk toe te laten; doch feiteiijk is iedereen slechts naarmate zijner bekwaamheid daartoe gerecht. Aleer een gebouw le slichten moeten de vereischte grondvesten gemaakt worden. Dus alvoren ons kiesstelsel te wijzigen in den zin van een man eene stem en alzoo het bovengemeld tegenwicht der bijge voegde stemmen dier gehuwden, dier verdienstelijke kleine landbouwers en nijveraars en bijzonderlijk dier talrijke geleerden en gediplomeerden afteschaffeii, eerst en vooral de grondvesten behoorlijk aangelegd, 't is te zeggen het verplichtend en ernstig ingerichle lager onderwijs in gevoerd en zijne vruchten zijnen uitslag afgewacht. Immers voor blinden, hoewel volkomen viij, is het gevaarlijk zich zonder leids man ergens le begeven. Ongeleerden zijn blinden opzichlens de uitvoering of na koming hunner kiesrechten en worden meest door Clericalen en Socialisten, ’t is le zeggen door de twee tegenovergestelde uittersten, misleid. Vrijheid en bekwaamheid zijn de strek kingen van T Liberalismus en deze zullen zegepralen niet tegenstaande de achteruit werkende pogingen der clericalen en de tegenovergestelde hersenschimmen der Socialisten. Gespaarzaamheidskring Vrije Bur gers, te Veurne. Nummers der laatst aangekochte obligation. Leening Gent 1896. 129 Nrs 12, 13 en 14. 11. 13, 14 en 15. Aan ons de plicht onze medeburgers te waarschuwen tegen die laffe bedriegerijen Wij herhalen dal de stad Veurne, als hoofdstad van ons arrondissement, natuur lijk aangewezen is om hel middenpunt te worden der openbare vervoermiddelen. Wij hebben eene kolossale spoorweg- slalic die door hare uitgestrektheid te groot is voor de tegenwoordige reizigers- beweging, maar die in zulke voorwaarden opgebouwd is geweest omdat men voor zag dalVeurne nog door andere spoorweg- linien ging doorkruisd worden, hetgeen zal gebeuren met hel leggen van den tram Poperinghe-Panne. Niet natuurlijken dus dan de reizigers van het binnen en buitenland naar de stad Veurne te geleiden ten einde hun hier de noodige correspondentien le doen nemen! Ten anderen, *welk profijt zouden die onophoudende reizigersbewegingen, niet aan de neringdoeners verschaffen? Duizenden vreemdelingen zouden onze stad moeten bezoeken. Velen zouden hier van hun geld verteeren Wie zou er uil winnen! De herbergiers, de brouwers, de hoteliers én bijgevolg de bakkers, de heenhouwors, de. winkeliers, in een WOOrd al degenen die eene nering uitoefenen! En zulk een profijt laten onze klerikale stadhuisbazen ons ontsnappen Zullen de kiezers zich altijd blijven Bolling voor eene Hesp op Zondag 28 Mei, in de Hen n bij Aug. Gouteele. Den 22 Mei overleed le Dixmude Mevrouw wede P. Van Severen geboren de Ruysschere, schoonmoeder van den heer J. Andries-Van Severen, Voorzitter onzer Koninklijke Harmonie Sla Gecilia. Mevrouw Van Severen was beschermlid onzer bloeiende maatschappij, die in haar een harer machtigste ondersteuners ver liesl. Ten einde aan hare nagedachtenis eene openbare hulde van innige erkentelijkheid aan te bieden, heeft onze Harmonie deel genomen aan de plechtige teraardebe stelling die Donderdag lest te Dixmude plaats greep. Eene prachtige kroon wierd namens de Maatschappij aangeboden. Gedurende de offerande wierden door ons uitstekend muziekkorps de volgende stukken gespeeld hel nummer 2 der Erinnyrs door Mussenet cn de ver- maarde treui marsch van Chopin. De onberispelijke uitvoering ontroerde menig hart. Eene overgroole menigte woonde de plechtigheid bij. Mevrouw Van Severen was immers algemeen gekend als eene der mildste weldoenster der stad Dixmude. Wij wenschen dat M.r en Mevrouw Andries in de talrijke liefdebetoogingen die hun te beurt vielen eenigen troost vinden voor hunne diepe droefheid. De Veurnaar blijft zoo stom als een visch. Onze vragen nopens de oplossing die aan de tramkwestie zou gegeven zijn geweest, blijven onbeantwoord Wat kunnen wij uil dit voorbedacht stilzwijgen besluiten, tenzij dal de Veurn sche bevolking geen voldoening heefl bekomen?! De stad Veurne zou dus den tram naar de Panne niet verkrijgen langs den koristen, den minst kostelijksten, den meest winstgevendslen weg, dit is regel recht van de stad langs de Pannekalsijde? Maar de linie zou gelegd worden langs deze van den ijzerenweg lot aan de statie Adinkerke en van daar naar de Panne! Is dit wel mogelijk! De listige houding der openbare be sturen laat zich gemakkelijk uitleggen Men poogt de bevolking in slaap le wiegen tot achter de gemeenlekiezingen en, worden de klerikalen herkozen, dan blijven zij weer meester voor eenige jaren en dan ook moeten zij zich met de wenschen der burgers niet meer be kreunen In afwachting, om geen gevaar I loopen, zwijgen zij dal ze zweeten! Botermarkt per kilo 17 Mei. Hoogste prijs fr. 2-25 Midden 2-05 Leegste 1-70 VEHM A 14 E MJ H EDEN. La Nationale, Cle d'assurances sur la vie, fondóe en 1830 et opéraat en Belgique depuis prés de 60 ans, demande un représentant Furnes, et des agents producteurs dans les Fiandres. S’adresser A la Direct. Part, des Flandres, 1, Place du Marais A Gand. -rnair» -»<ai^ riTufixia ui w— ZITTING VAN 42 MEI. Rubben Felix, visscher te Adinkerke; voorw., I 15 fr. voor slagen. I Bourgeois Clemens, visscher te Adinkerke, 5 fr. voor nalatigheid van geboorte aangifte. I Flahou Medardbakker te Eggewaertscappalle, I voorw., 26 fr. voor slagen en 8 dagen en 26 fr. I voor bedreigingen. I Dufoor Pieter, werkman te Veurne, voorw., I 26 fr. voor slagen en 15 fr. voor vernieling van I meubels. I Dewulf Celest, leurder te Clercken, 9 maanden I en 50 fr. voor slagen en wonden. Vandecasteele Camiel, landbouwer, Rycke- I busch Camiel, kleermaker, Doschuytter Renaat, I Decadt Alidoor en Gailliaerde Reué, werk- I lieden allen te Westvleteren, elk 15 fr. voor I lichte gewelddaden en 10 fr. voor dronkenschap, I voorwaardelijk voor de 1’, 2“ en 4*. Sterfgeval.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1899 | | pagina 4