VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT L E 1 L II !1 verbe- straat El moest ge- een zouden -• n lij ,z. tl 4 a rtf II r. c n 4 a a 1 op de ze bij 1 Jl- 1 De regel was stads wegenis te r leren bij middel bel Witte nonnensiraaije en Cileernstraatje te verbreeden en alzoo van ’t midden der Pannestraat naar de groole markt een berijdbare straatweg, met vertakking naar de Zwarte nonnen straat daar te stellen. En de reden was de steeds toenemende doortocht, vooral durende den badentijd, in de Pannestraat, waardoor bij hel heen en weer rijden der stoomtrams in de Noordstraal, aan dien rechllioekigen keer- drnni nnn -' Rijks. nnnr Nieuport. Cijfer». De kalbolijken zijn in 1884 er in gelukt de liberalen omver te werpen met den kreet van «Weg met de belastingen! Laat ons hun geweten eens onderzoeken en zien hoe die deftige lieden hun woord gehouden hebben. Laten wij hier dus de cijfers spreken. De openbare schuld was in 1884, 1,686 millioen, nu in 1899, 2,600 millioen, dus 814 millioen MEER of 50 p, c. meer in 15 jaar. Het budget van de openbare schuld ondanks rezen van 102 millioen in 1885 tot 124 millioen in 1899, ol 22 millioen MEER. De gewone uitgaven van de regeering beliepen in 1885 tol 313 millioen. He' budjet voor 1899 brengt ze op 408 millioen dus 107 millioen MEER. De accijnsfechten brachten in 1885, i 39 millioen op. j De katholijken verzwaarden die rechten tol 84 millioen, dus 45 millioen MEER RECHTEN. De tolrechten waren in 1884, 25 4/2 iiiillm. 11, in 1889 geschat op 441/2 millioen, dus 19 mi hom MEER RECHTEN. Wij uetali'ii. dus aan de tol- en accijns- 1, c ‘t«-i> nagenoeg 130 millioen of 0-20 per hoofd. Nu is de vraag te stellen wal de regeering met al dat geld doet. Waarin Om het even welk pror.kwerk hier ook aangelegd worde, blijft, fastens onze stad- huisbeeren, een echt plichtverzuim be staan, zoo lang de verbreeding van T Handboogslraatje niet uilgevoerd wordt. Immers daar bestaal eene aanwassende kankerplaag zoo ten opzichte van ge zondheidstoestand als nog van zedelijk gebied. De vroegere bekentenissen diesaan- gaande van De Veurnaar zijn onvol doende. T Is de uitvoering van dal hoogst- dringeud zuiveringswérk dal geëischl - taan- wezenlijke geleverd Dixmude wegenis verwaarloosd en verlaten. Daar is onze prachtige Lindendreef, welker boomen vroeger in waaiervorm aangelegd, hun onderhout verliezen uit oorzaak hel afkappen van T kruinnout niet bezorgd wordt. De uitgestorven kastanje boomen prijken er, even als op den straatweg naar d’Yperbrug, als doodschimmen. Uil de water of slijkvergaarbakken, lusschen de boomen binnenrij, ontstaan walgelijke geuren en dampen. Het sleenwegsken aldaar is te smal voor T afrijden of wisselen van zwaar geladen wagens, welke alzoo zijlagen moeten afrijden waar vochtig weder, diep inzakken en moeielijk den steenweg konnen hernemen. Dal sleenwegsken diende aan beido kanten minstens een halve meter verbreed te worden en de onderste boomtakken aldaar lol zekere hoogte afgekapt. Verders langsheen den noordkant dier water of slijkbakken, moest eene riool, met helling naar de kaai, aangelegd worden. Stads versiering, hel behoud barer prachlgebouwen mag niet verwaarloosd worden, doch op lijd en stond, in maat en reden, ’t is te zeggen dal hoogst noodige en nuttige werken zoo als onder anderen de verbreeding van T Handboog- slraalje, de verplaatsing van T kerkhof builen stad, de wegenis werken en meer dergelijke niet mogen verzuimd worden, onaangeroerd blijven en op de lange baan I geschoven. Eene redelijke middenmaat moest ge volgd worden en met de prachtwerken was de herstelling van ’t Paviljoengebouw bepaald genoeg. Terwijl de afbraak en de herbouwing van den voorgevel der Tooneelzaal en der slandvenslers. ook en vooral de onbe zonnen inrichting van dien Lusthof met kiosk op het S‘ Walburga kerkhof, als verloren gelduitgaven en echte mis bruiken moeten bestempeld worden. Het ministerie van buitenlandsche zaken is geklommen van 2,300,000 frank tot 2,823,000 fr. Het geldwezen van 15 tol 20 millioen. De Justitie en de eerediensten van 5 tot 22 millioen. Binuenlandscbe zaken en openbaar onderwijs van 21 tot 27 millioen. En de poesjenellen van niemand ge dwongen soldaat, geen man geen kanon -„....ivciugeu seer- meer, brachten het ministerie van oorlog draai aan T oosteinde der Pannestraat, van 50 millioen lot 56 millioen dit alles erge gevaren beslaan, waarin, door die jaarlijksche uitgaven. afleiding langsheen voormelde wegenis, Hel ministerie van den arbeid met zijne hadde voorzien geweest. legale renteniers op staalskussens ver zwelgt de overige millioenljes. Kiezers, ziedaar de mannen van hun woord. Liegen en altijd liegen, bedriegen en altijd bedriegen, ziedaar hunne leus. Hier en daar. Om eens te meer te bewijzen dal wij geene stelselmatige beknibbelaars zijn, stippen wij bier ter loops het gerucht aan dal, volgens zekere waarschijnlijkheden, de linie van den tram naar de Panne zou loopen van Veürne regelrecht naar de Panne langs de kalsijde en van de Panne naar Adinkerke-stalie. Op die manier zou de bevolking van Veurne-slad eene gedeeltelijke voldoening bekomen; ten anderen zou zekere invloed hebbende familie ook hare wenschen volbracht zien, in dien zin dal zij van wege hel gemeentebestuur van Adinkerke geene hoegenaamde eischen meer le vreezen zoude hebben. Welk belang zou, inderdaad, Adinkerke nog hebben hel leggen van eenen ijzeren weg naar het zeestrand in te vorderen, indien de Slaat de lasten van eenige bijzonderen op zich neemt? Het algemeen belang alsmede een 1 bijzonder belang zouden dus bevoor- i deeligd worden. Doch, lellen wij hierop dal slechts openbare geruchten in omloop zijn; bel officieel orgaan van hel stadhuis, het blad dat in naam van ons gemeentebestuur verbintenissen nam en bijgevolg in naam onzer raadsleden sprak, heeft daarover nog geen woord gerept. En zoo lang wij geene officieele verklaring hebben blijft alles nog onzeker. De Veurnaar, zal misschien welhaast gelieven ons eenige inlichtingen te geven. In afwachting, kunnen wij ons enkel aan veronder stellingen overleveren. Nu, wal er ook van zij, verhopen wij Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. De Annoncen voor Belgie, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Men schrijft in bij c. VANDKN KEBCKHOVE, Drukker-Uitgever, Ooststraat, Veurne, Gent Met stads buurtwegen is het nog veel erger gelegen. Daar is b. v. dat gedeelte straatweg lusschen de spoorbaan en den steenweg op Pervyse. De zijgrachten liggen loegeloopen en de noordzijde is eenige voelen hooger dan T midden, doch aan ieder landdam bestaal een veel leeger liggend zijslag. Bij vochtig weder is er allen dooltocht zoo voor voetgangers als voor bespannen rijtuigen moeielijk en lastig. Op het Doodemannenstraalje, van Oosten den keiweg, waar veel kleine burgers en werklieden land gebruiken, loopt hel water uit den eenen zijgrachl naar den anderen over den straatweg. Op de buitenwandeling en deel der j l naar Oostduinkerke beslaat bij vochtig weder, voor ieder boom een waterplas en ’t overige der straat ligt in holten en leegten. Soms wordt hier en daar op eenige wegen en wel op de laagste plaatsen wat zand gestort, echt lapwerk. Alle die builenstraten en wegen dienden opvolgelijk le worden herlegd, de opper- zijkanten met grasboorden aangelegd en deze met grepvoren op gelijke afstanden om het water in de zijgrachten te lossen; daarbij het overig van het slraatebed rondvormig afhellend en met zand belegd. Tol voorbeeld van zulke wel aange legde en goed onderhouden beurlwegen begeven zich onze sladhuisheercn op grondgebied van Sleenkerke en laten vervolgens stads beurlwegen alzoo aan leggen en onderhouden, ’t zal beter en nuttiger werk zijn dan T gene van dien Lusthof met kiosk op Sw Walburga kerkhof waar zuur gewonnen geld op onze kleine burgerij en werklieden geheven om zeggens verkwist wordt. De nieuwe viacliwet. Hel verslag der middenafdeeling over hel nieuwe wetsontwerp op de visch- vangsl door M. de Hemptinne opgemaakt, is verschenen. Reeds vroeger hebben wij er van ge sproken. De drie voornaamste punten zijn 1. Het stelt een vischverlof in, waarvan de opbrengst dienen moet om een be stendige en doelmatige bewaking om het visschen le bekostigen. 2. Hel geeft altijd, zelfs in besloten tijd, toelating tot visschen mei de lijn in de hand op Zon- en feestdagen. 3. Het verbiedt hei vangen, leuren, verkoopen of te koop bieden van viscb, die de vereischte grootte niet heeft. Om den lijnvisschers voldoening te geven stelt de Middenafdeeling voor 1. De verpachte waters rondom de sleden niet meer le verpachten voor de visscherij met netten en ze alleen de lijnvisscherij voor te behouden. 2. Het vischverlof voor de lijnvisscherij met de hand voor Zon- en weltelijke feestdagen op 1 frs ’s jaars te brengen. Hel is verboden met netten te visschen op zou- en weltelijke feestdagen. Velen aanzien hel visschen met netten als zeer nadeelig voor de vischteelt en zouden die manier van visschen heel en al willen zien verbieden. Plaatselijke belangen. Pronk en praal zijn de plagen des lijds, loutere ijdelheden waaraan de meeste de gedane uitkêei ingen, is ge- geldmiddels verspilt worden, terwijl nut- fho miiiinon in isas (jge werken en daarop volgende noodige uitgaven verzuimd worden. Op ,1 beheer onzer stad zijn zulke be merkingen even toepasselijk. Vroeger was het de herstelling van T ruime Paviljoengebouw, welkers zware houten veusterarmen den westeindgevel j op de groole markt, ontsieren. Daarna hel nutteloos werk van afbraak i en herbouwing van den voorgevel der Tooneelzaal en de buitenmatige verliooging der slandvenslers, welker bovendeden bij gebrek met steekijzers aan 't welk aan die spitszuiltjes op T gerechtshof ge bouw bestaat voorwaarts of achter waarts zullen tuimelen. Thans wordt het oude S‘ WalbUrga- kerkhof, tegen regel en reden, als Lusthof met kiosk ingericht. Vertrekuren van den ijzerenweg van Duinkerke De nieuwe Kieswet. In haar vergadering van Zaterdag heeft de middenafdeeling der Kamer met 4 stemmen tegen 3 het ontwerp aange nomen met dc wijzigingen voorgestdd door den heer de Trooz. 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. 6, te Veurne, en in de Postkantoren des naar Brussel Dreyfuszaak. De Dreyfuszaak, die reeds maanden lang de drukpers en het publiek, zoowel hier als in Frankrijk, bezig houdt, is ten einde. Na het verslag van den heer i Ballot-Beaupré en het rekwistorium van den heer prokureur-generaal Manau, heeft hel Hof van Verbreking van Frankrijk, alle Kamers vereenigd, de herziening bevolen van het proces van 1894 en de verzending van kapitein Dreyfus naar eenen anderen krijgsraad. Beiden bevestigen hetgeen een hoofd punt is dal het bordereel, oen der overtuigingsstukken waarop Dreyfus werd veroordeeld, van de hand is van Esterhazy. Luiteriant-kolonel du Paty de Clam, beschuldigd van schriftvervalsching in de zaak Dreyfus, is aangehouden in zijne woning te Parijs. Hij is in hel gevang opgesloten, in dezelfde cel waar twee zijner slachtoffers, Dreyfus en Picquarl zuchtten. T Is in overeenkomst met den minister Voorzitter dat de Minister van Oorlog tot de aanhouding besloot. Kapitein Dreyfus zal voor den krijgs raad te Rennes terechtstaan op de volgende vraag Is Dreyfus schuldig in 1894 kuiperijen te hebben verricht of in verstandhouding te hebben gestaan met eene vreemde mogendheid of bare agenten, ten einde hen over le halen vijandelijkheden te begaan of oorlof le ondernemen tegen Frankrijk, of haar daartoe de middelen te verschaffen Uit Cayenne wordt het volgende gemeld Dreyfus heeft hel arrest van hel Ver-, brekingshof heel bedaard ontvangen alsook de aanzegging dal zijn vonnis van 1894 zal herzien worden. Hij komt met de Sfax over naar Europa, een kruiser van 4,590 ton die een snelheid van 16 tol 17 knoopen kan ontwikkelen. De overtocht zal een tiental dagen duren. Er zijn groote voorzorgen ge nomen voor de ontscheping die ’s nachts zal gebeuren. De overvoering naar Rennes moet geschieden met een bijzonderen trein. De Veurnaar uitvoering uai geei I wordt en aangaande T welk alvoren de Daarbij is den onderhoud der builen- staande gemeentekiezingen ?genis verwaarlnnsH »n waarborgmiddelen moeten worden. Wij aanroepen daarover het onpartijdig oordeel der Veurnsche gemeenlekiezers. t 4-43 7- 16 8- 27 6- 00 7- 28 9-49 10-23 DUINKERKE GHYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL l lij 5-00 5-34 18-03 en Nieuport Dixmude Dixmude Nieuport J- 5- 55 6- 25 6-51 9-18 10-45 18- 52 19- 25 20- 07 20-40 5-18 7- 46 8- 18 6' c'. tii m ij tl it h a o ADVERTENTIEBLAD 13- 32 14- 05 14-11 14-44 1 3-08 3-40 16-04 18-46 21-07 20-40 22-48 8- 42 11-45 13-32 15-59 9- 15 12-18 14-05 16-32 9-23 12-27 14-11 17-41 9-56 1300 14-44 18-14 BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDE DUINKERKE 8-47 10-52 6- 43 7- 16 7- 27 8- 00 I worden al die millioenen verbrast? Waar zitten al de budgelknagers? 9-16 11-37 14-38 3- 40 4- 09 -- u-t - 8- 57 10-54 9- 27 11-31 9-50 11-55 12- 05 14-58 13- 20 16-55 16- 28 18-01 17- 43 19-23 18-05 20-36 22-01 10- 41 11- 08 --i - 13-47 15-52 6- 43 7- 12

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1899 | | pagina 1