1 VAN VEURNE i iil NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT I )J Zaterdag Juni 1899. *.r 24, e gemeente- of 'A I e e ii van ambtswege ge- Betreffende de riviervischvangst, werd vrijdag in de Kamer eene wet gestemd, waarvan wij hier de bepalingen, lol nui van onze lezers-liefhebbers willen geven: Art. h Niemand mag visschen in d<- waterloopen door de wel van 19 januari 1888 aangeduid, zonder voorzien te zijn van een regelmatig vischverlof, op Slral van 26 lol 100 fr. boel. De ouderdom en de andere voorwaar- den, vereischt tol hel bekomen of hei behouden van hel vischverlof, zullen bij koninklijk besluit worden vaslgesteld. Art. 2. De kinderen beneden de 16 jaar, die visschen in gezelschap vau één of meer personen, voorzien van een visch verlof, zijn enkel op zondagen en weiie- lijke feestdagen van hel verlof vrijgesteld. De koning mag andere algemeeue vrij stellingen verleenen. Art. 3. Elke persoon, voorzien of vrijgesteld van liet verlof, heeft hel rechi te visschen, mei eene enkele handlijn, in de slroomen, rivieren en vaarten, aan geduid in art. 2 der wel van 19 januari 1883. Hel tweede lid van artikel 7 der wel is afgeschaft. Voor hem die mei Iwee handlijnen wil visschen, wordt de prijs van hel visch verlof op hel dubbel gebracht. Art. 4. Een koninklijk besluit zal de handlijn beschrijven en den prijs regelen van de vischverloven alsmede de voor waarden hunner aflevering. Deze zal ge schieden door de zorgen van hel Beheer der Posterijen dat, voor dezen dienst boven het bedrag des verlofs, eene laks van inkasseertng zal heffen, door hetzelf de te bepalen, en waarvan de opbrengst geheel aan den Staal zal loekomen. Op hel vischverlof mag door provincie of gemeente geene laks worden gesteld. Hel mag niet meer dan 2 frank kosten, zoo daarbij hel recht wordt verleend iederen dag te visschen, noch meer dan één frank, zoo hel enkel toelaat te vischen op de zondagen en weltelijke feestdagen. Art. 5. Artikel 10 der wet van 19 januari wordt gewijzigd als volgt Al wie gedurende den verboden tijd viscul, wordt gestraft met eene boete van 26 lot 100 fr. en de verbeuring der visch- tuigen. Dezelfde straf zal worden uitgesproken legen hem die, in verboden tijd, te reke nen van den tweeden dag na de sluiting van den vischlijd, visch ot kreeften, waar van de vangst verboden is, zal lond- venlen, verkoopen of te koop stellen. alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Drukker-Uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, Wij hebben immer bij L ongelijk hebben, en groot ongelijk. En dat herhalen we nog, daar we overtuigd zijn, dat de Belgen in heel de wereld waarachtig geen slechter voorbeeld zouden kunnen vinden dan bij ons geburen van outre-Quiévrain. Wil dat daarom zeggen, dal wij totaal onverschillig moeten blijven bij de aller gewichtigste gebeurtenissen die zich daar in de laatste dagen met recht verbazende snelheid hebben opgevolgd? Ver van daar. De krisis die Frankrijk op dit oogenblik doorworslelt is een te kostbare bijdrage tot de geschiedenis der volken, een te zware posu op den bilan der XIX® eeuw en een te duidelijke aanwijzing van den j weg die de XX® voor ons en onze kinderen opent, dan dat wij niet al de lessen en al de waarschuwingen zouden in acht nemen die zij in zoo groole mate bevat. Vooral zij, die in ons land geroepen zijn tot de vertegenwoordiging van T volk en die hel roer van ons staatsschip in de vuist klemmen, onze afgevaardigden en minis ters. zullen goed doen, al was T slechts een oogenblik na te denken over de laatste gebeurtenissen in Frankrijk. Het ministerie Dupuy is gevallen. In België schijnt dal niets. De Fransciien veranderen van ministerie ’lijk van hemd, zeggen we, en we vinden liet al heel lang, als een kabinet het er méér dan zes maanden uithoudt. En toch is de neerlaag van den heer Dupuy ditmaal van de hoogste beteekenis. Iedereen voelde wel dal er een krisis op handen was, maar niemand verwachtte ze zoo plotseling. De ministers Zelf zullen er wel 't minst van al hebben aan gedacht, toen ze zich maandag op hun zetels neer zetten, dal hel voor den laatstee keer was. De socialist Vaillanl kloeg over d<- strengheid der maatregelen door int kabineishoofd verleden Zondag genomen voor hel bezoek van den president aan hel koersplein van Longchamps, wees daai bij op de ongehoorde brutaliteit der politieagenten die dronken waren en op weerlooze en vreedzame burgers rammelden, en eisebte klare en afdoende uitleggingen. De bespreking was lang en woelig; verschillende dagorden werden voorge- steld en eindelijk de meest kwetsende van alle voor Gouvernement aange nomen De Kamer, besloten slechts een gou vernement te steunen dat bereid is om met krachtdadigheid de republiekeinsche instellingen te verdedigen en de openbare orde te verzekeren, gaal over lot de dagorde.» 321 stemmen vóór, 173 legen. Socialisten en radikalen hebben dus het ministerie doen tuimelen. De triomf hoort aan de samenwerking der uiterste groepen van T Parlement, aan de ver dedigers van Dreyfus, aan de doodvijanden van den huldigen Etat-Major, aan de bewerkers der herziening. De neerlaag der kliek Mercier-Billot- Cavaignac-Zurliiideii-Chanoine-de Frey- cinet, die voor liet Verbrekingshof begon, is thans volkomen. Ze is des te schande lijken voor dal half dozijn ministers van oorlog, daar hun opvolger, de heer Krantz waarschijnlijk de eenige is van de ont slagen ministers die morgen terug aan het bewind zal worden geroepen, juist omdat hij HUN KREATUUR, HUNBE SCHERME- L1NG, du Pmy de Clam, heeft vastgezei! 73 .jaar. Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week n-i - Heerschzucht en Voorgangsrecht. In den stoet der II. Sakramenis Processie welke op 4den dezer maand alhier de gewoone omgang deed, was de eere- plaats, onmiddelijk achter hel Baldakijn, ingenomen door hel kerkbestuur, door drie kerkmeesters verbeeld en achter dezen volgden Burgemeester en Schepenen, in ambtelijke kleedij. Wij konnen niet bevestigen of die rang schikking hier vroeger ook plaats greep ofwel zulks bij die laatste plechtigheid als nieuwe uitvoering geschiedde. Doch dat is de grondzaak niet, deze is, ongeminderd de strekking, tweederlei. Ontstond daarbij eene inbreuk of aan matiging op het voorgangsrecht? Zon ja was het bij onwelenheid wel met opzettelijk inzicht gepleegd Vooral geen twijfel dat daarbij eene aanmatiging op het voorgangsrecht en met voordachl gepleegd werd. Hel kerkmeistersbestuur wordt door de kerkraadleden gekozen en is enkelijk met het dagelijksche bestuur der kerk fabriek gelast. Terwijl Burgemeester en Schepenen eene uitvoerende macht uilmaken. Gevolgelijk in alle openbare plechtig heden, waar de tegenwoordigheid of lusschenkornst van ’t koliegie van Burge meester en Schepenen voorzien is, komt aan hen Burgemeester en Schepenen, uitvoerende macht, hel voorgangsrecht op alle ondergeschikte besturen, zonder uitzondering voor bel Kerkmeesters- bureel. Verder mag bier hel koliegie van Burgemeester en Schepenen, waaronder twee advokalen, niet verdacht worden bij onwelenheid gehandeld te hebben. Dus was hel met hunne volle weel en kennis, ja met hunne vrije toestemming en wel met voordacht dat zij Burge meester en Schepenen, hei hun toe vertrouwde ambt opeubaarlijk lieten ver nederen en aizoo gedwee achteraan drie kerkmeesters zeer achtbare Heeren zich lieten stoetsgewijze rond stad leiden. Dit is beklagenswaardig, levens kwetsend en tergend. Daartegen hoeft protest aangeteekend. Thans, tot verdere staving dier inbn uk, zij nog aangehaald dat, onder and<reu T Yperen waar ook een clericaal Koliegie van Burgemeester en Schepenen bestaal deze bij dergehjke plechtigheid op de Verders beloofden de katholieke kandi daten Wij willen de vrijheid voor allen geene uitsluiting, geen dwang of slavernij voor niemand Eu wal hebben zij gedaan Vooreerst wierden de liberalen uil al de openbare besturen gebannen, dn zonder reden noch recht. Maar alleenlijk omdat ze liberalen waren. Dit noemi men niemand uitsluilen I Overal waar een plaalske of een postje open kwam, viel hel te beurt aan de goeie vriendjes, aan de meeste sleppe- dragers onder de sleppedragers. Men vroeg noch achter kennis noch achter bekwaamhtid. Wel is waar sloeg men somwijlen den bal mis. Doch dit was geen reden om zich in dezelve dwaalnissen te volherden. Nu gaat het nog altijd zoo. Voor wal de leveringen betreft, zelfde liedje. Wie niet ultra katholiek is, wie niet op hel boekske slaat, krijgt niets. Alles gaal naar de zelfden, naar de, goed I aaugegevene lieve kiuders 1 Ouder elkander Welk een ommekeer! De konservaiie.ve groepen, de jodenhaters, de konings- gezitiden, de klerikalen, al de vijanden der republiek, die gister nog hel hoog woord voerden in Frankrijk, liggen thans letterlijk verpletterd, vernietigd. Maar is hun schuld. Zo hebben dat lp mv.) stroom der gedachten willen inwerken en de natuurlijke edelmoedigheid der massa smachten. Ze hebben het licht der zon willen loochenen. En als dal schande lijk werk van leugen en laster niet meer ging langs donker wegen, dan zijn ze op straat gekomen. Ze hebben oproer ver wekt, een staatsaanslag beproefd, den prncidnnt .«.ill,... -- heeft hun eindelijk loon naar werken geven. Dat onze meesters er aan denken. Wij óók staan op een vuurberg. De gebeurtenissen in Frankrijk hebben er onze aandacht een oogenblik van kunnen afkeeren, de bespreking der kieswet zal ze er spoediger op lerugbrengen dan we denken. Bekendmakingen«Ocëiniernën’dèn'd ruk regel. De groote fetters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De Annoncen vqor Belgie. utigezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publ.c.té, Magdalenaslraat, Brussel. -“11 ('"‘schrijft in bij wvnt N KEitcKHOVE, Drukker-üitgever. On««— c - enjn de Postkantoren des Rijks. -naar A’ieuport. vcicpiaats, t is te zeggen onmiddelijk achter liet Baldakijn optreden, en de kerk meesters zich op de zijrangen, nevens het Baldakijn schikken. Doch zoo als in menige andere zaken en omstandigheden wordt hier te Veurne will, keurig legen recht en rede ge handeld. Maar de aanleidende ooi zaak en de aanhoudende strekking, is gestadig dezelfde, namelijk de Priesterheerschappij dewelke met heerschzucht beladen altijd en overal hel voorrangsrecht en bij gevolg ook het voorgangsrecht wilt veroveren. Ziedaar medeburgers en gij kiezers waarheen men u leiden wil. Wees hei bij de aanslaande gemeente- kiezing indachtig, laat u door geen slaaf- sche banden boeien en stemt moedig voor Liberalen die gij genegen kent voor T behoud uwer vrijheid. Nogtans zonder dal men het schepnetje eereplaats, T is moge gebruiken, mag de vischvangst met 1 -- eene enkele handlijn door den koning toe gelaten worden gedurende den gesloten tijd, op zondagen on wettelijke feestdagen, hetzij in alle, of enkel in zekere water- loopen en kanalen. De visch in de ge geven omstandigheden gevangen, mag niet rondgevent, verkocht of te koop gesteld worden. Art. 6. De bepalingen var. artikel 10 der wet van 19 januari 1883 zijn niet van toepassing wanneer de belichte T bewijs levert dat de visch herkomstig is uit eenen vijver of uit eenen vischpul. Hel eerste lid van artikel 12 derzelfde wet is afgeschaft. Art. 7. Onze Minister van landbouw en openbare werken mag machtiging ver leenen om, ten allen tijde, welke ook hunne afmetingen zijn, visch en kreeften, tol de leell bestemd, te vangen en te vervoeren. Art. 8. De overtredingen dezer wet zijn, in ieder opzicht, gelijk gesteld met die der wel van 19 januari 1883 op de riviervischvangsl. De vervolging zal schieden. VnlHctie beloften. In hunnen omzendbrief aan de kiezers, schreven de katholieke raadsheeren wij willen de vrede onder de burgerij be houden. En wat hebben zij gedaan Nauwelijks aan hel bewind, of zij dreven den scbooloorlog lol de wreedaar- ligsle en onmenschelijksle vervolgingen. De g-meenl< sciiolen die door onze grondwet moeten bestaan vielen onder den bijzonderen haal onzer nieuwe mees ters, en wierden openlijk bevochten. De onderwijzers, de onderwijzeressen wierden de eene van hunne plaats be roofd, de, andere in hunne jaarwedde erg gehinderd. De ouders, die lol hel welzijn der op- i voeding en onderrichting hunner kinde ren, deze in de openbare scholen aan ervaren en gediplomeerde onderwijzers dui fden toevertrouwen, wierden en blijven net voorwerp van all< rnaude bedreigingen van haatdragende broodroovingeii En nochtans, zijn de oflicieele temeen- teseholen niet de scholen van hel gouver nement, de scholen van hel klerikaal opperbestuur, dal sedert vijftien jaren hel onderwijs inricht en regeert Heden bestaan er geene liberale scholen meel ;T zijn al scholen die door katho lieke wellen bekleed zijn En niettegenstaande die waarborgen, blijven de zeilde vervolgingen in voege; de schoolstrijd heeft nog niet den katho lieken heerschzucht bevredigd I Is dat de vrede onder de burferi) be houden Er zijn nog altijd een groot getal menschen bij ons, die nu en dan eens goesting krijgen om ons politiek huis houden te regelen, ’lijk hun vrouw haar kleeren maaktnaar de mode van Parijs! Wij hebben immer bij de eersten -- -«mvcu uui geweest, om te zeggen, dat die menschen I ze‘* 200 gewild. Ze hebben legen den I i. III Cl HAnm xl -1- natuurlijke edelmoedigheid der ging langs donker wegen, dan zijn straal gekomen. Ze hebben oproer ver wekt, een r DUINKERKE GHYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL 4-43 7- 16 8- 27 9-16 11-37 14-38 3- 40 4- 09 18- 01 19- 23 -1 10- 41 11- 08 7- 27 8- 00 18- 52 19- 25 20- 07 20-40 van 8- 57 9- 27 9-50 12- 05 13- 20 10- 54 11- 31 11-55 14-58 16-55 5-18 7- 46 8- 18 i r i; 3 X z 8- 42 9- 15 9-23 9-56 13- 32 14- 05 14-11 14-44 et» Nieuport C.'5 Dixmude '7-16 Dixraude Nieuport -r.(I~ nu - De lliviervisel»vagHt. ejj vnn Duinkerk i BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDE I DUINKERKE 8-47 ADVERTENTIEBLAD PfrSW Vertrekuren 5- 55 6- 25 6-51 9-18 10-45 Vkixniude 6-43 1 Veurne, Gent 6- 00 7- 28 9-49 10-23 10-52 jsigaw rr. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. 11- 45 13-32 15-59 12- 18 14-05 16-32 12-27 14-11 17-41 13 00 14-44 18-14 den ijzerenw 3-08 5-00 3-40 5-34 16-04 18-03 18-46 21-07 20-10 22-48 naar Brussel 13-47 16-28 15-52 17-43 18-05 20-36 22-01 6- 43 7- 12 Een kostbare Les. -- ..vw Uül' zon willen loochenen. Eu als dat schande- p;i, i. VlylU, Uüll president willen vermoorden.... En ’t volk h“’'A 1ge-

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1899 | | pagina 1