VAN VEURNE 1 I i 'i NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT Zaterdajj 55^4 Juni In voldoening. fl 73' jam*. De kieswet. De heer Beernaert zal waarschijnlijk eerst den 3 juli uit Den Haag in Belgie terugkeeren. De regeering heeft den wensch uitge- drukl dal de beer Beernaert zelf de beraadslaging over de nieuwe kieswet zou voorzilten. Deze beraadslaging zal dus niet vroeger dan den 4 juli kunnen beginnen. Maar op een zekeren dag, wierd ge meld dal de liberale Burgers of Werk- manskring de inhuldiging ging vieren van hel nieuw vaandel. Uitnoodigingen werden toegestuurd aan meestendeels al de maatschappijen var. stad, met vriendelijk verzoek den stoel die de stralen ging doorwandelen, te willen opluisteren door hunne tegen woordigheid. De wijken van bunnen kant wierden vei zocht hunne vaandels te willen uit stéken 1 Wat was er immers natuurlijker? De liberale Burgers en Werkmanskring, alhoewel liberaal, is toch eene Veurnsche gilde. En er had beslist geweest in de wijk vergaderingen dat er voorlaat) geen onderscheid ging gedaan worden tusschen de ingezetenen voor wat aangaat hunne politieke denkwijze. Op de belofte dat de politiek ging uitgesloten blijven, hadden zich de liberalen zoo wel als de klerikalen voor hun maandelijksch inleggeld laten inschrijven. ’l Was nu hel oogenblik om te be wijzen dal men die belofte ging eerbiedigen en rechtzinnig het gegeven woord ging staande houden Doch de aap kwam algauw uit de mouwWas al bedrog, T waren weeral valsche beloften waarmede men onze vrienden had uitgelokt. Hel ordewoord wierd genomen bij de hoogere overheid stellig verbod was opgelegd de vaandels te laten wapperen De wijkmeesters, op twee eenige uit zonderingen na. kregen bevel de vlaggen opgesloten te houden. Wanthel ging eene liberale feeste zijn En liberalen zijn geen burgers zoo als de andere, T zijn geen Veurnaars! Goed zijn ze enkel om de belastingen te betalendal is hunnen plicht. En daarmee uit! Maar rechtenneen zij bezitten er geene Uit oorzaak der muilplaag heeft de groepen prijskamp van Koeien en Vaarzen, uoor de Laudbouw-maaisciiappij onge schreven, heden geen plaats gehad en is verschoven tot op een later te bepalen tijdstip. De Hoogere Werkraad heeft dinsdag morgend eene vergadering gehouden om hel onderzoek van hel voorontwerp van herziening der wet op den werk- en mjverheidsrrad voor te zetten. De Hoogere Werkraad heeft hel beginsel der ver plichte stemming voor de kiezingen van de Werk- en Nijverheidsraden aangenomen. Jaarlijksche Peerdenmarkt te Veurne. Het Koilegie van Burgemeester en Scnepenen del stad Vc-uiue, maakt bekend dat de jaarhjke peerdenmarkt zal ge houden worden Zaterdag 5 August! 1899, gevolgd van eeneii prijskamp voor de peerden te koop gesteld op de markt. De volgende prijzen zullen uitgeloofd worden. koor de inlandsche jaarlingpeerden achltieninaauders Ruinpeerden. Twee eerste prijzen van 3u Ir. en medalie, twee tweede prijzen van 20 fr.; twee derde prijzen van 10 Ir. Men iën. Zelfde prijzen ais hierboven. Voor de inlandsche veulens geboren in 1899. Hengsten. 1* prijs. 30 fr. en medalie; 2' prijs, 20 fr. en 3° prijs, 15 Ir.; 4’ eu 5' prijs, elk 10 Ir. I dken. Zelfde prijzen. De mededingende peerden zullen geen standrecht betalen. Inschrijving ten 7 ure, in de Rlielorica. Van af 1 juli zullen voor binnenland- sclien dienst geene reiskaarten af abonne menten le klas afgeleveid worden. Reizigers met 2e klas kaartjes mogen onverschillig plaats nemen in rijtuigen van 2' of 1' klas, voor zooveel deze niet door reizigers van den internationalen dienst zijn bezet. In compartimenten 2e klas is het aantal reizigers op 4 per bank bepaald, tenzij in geval van overvloed van reizigers, wanneer hei aantal op 5 mag bepaald worden. Rechterlijke kronijk. De korrektionele Rechtbank dezer stad, heeft de volgende veroordeelingen uitgesproken. Multplang. Aangezien deze plaag opnieuw in verschillende gemeenten dezer provincie uilgeborsten is eu zich op onrustbarende wijze verspreidt, en dal op 23 en 24 Juli aanstaande te Geut een gewestelijkt) prijskamp plaats heeft waar talrijke dieren uit de beste stallen oer Vlaanderen bijeen komen, en dat, door hel toenemen der ziekte, de heer minister van landbouw zou kunnen verplicht worden uiterst gestrenge maatregelen te nemen ten opzichte van het vee tot dien prijskamp bestemd, de dd. gouverneur van West- Vlaanderen verzoekt op de dringendste wijze de belanghebbende Is onmiddelijk teder geval van muilplaag aan de overheid der gemeente aan te geven; 2° elk ziek dier, alsook al deze die met bel dier, door de muilplaag aangetast, in aanraking zijn geweest, zorgvuldig af 1e zonderen; 3° zich in alle punten stipt te gedragen naar de voorschriften van hel koninklijk besluit van 2ü September 1883, namelijk de artikels 3 tot 6 en 45. (Verzameling de wetten en koninklijke besluiten, jaar 1883, blz. 786 eu volg.). liberalen zijn die tusschen de burgers eent opschudding in den gewenschit-n zin hadden bijgebrachl. En dal mocht niet gebeuren, dachten zij Ook poogde men dan slokken in ’t wiel te steken met te beweren dal de wijk meesters daartoe onbevoegd waren Watonbevoegd als hel reglement nopens de wijken in zijn artikel 4 spreekt als volgt de wijkmeesters en hunne bijgevoegde zullen ieder in zijn omtrek de regering medehelpen En was dat niet de regering, ’t is te zeggen, het gemeentebestuur medehelpen, vermits onze gemeenteraadsleden door hei eenstemmig petitionnement der in woners ongetwijfeld aangeprikkeld zijn geweest om bij het ministerie de wen- schen der Veurnaren te ondersteunen en aan te bevelen Doch, van dezen keer durfden de kleri kalen hunne tegenkanting niet door drijven. Zij gingen zich,dan trachten, al te belachelijk maken Indieu wij die voorbeelden aanhalen is het enkel om te bewijzen hoe onze kleri kale kopstukken en hunne aanhangers alles met hunne verstootelijke politiek pogen te bezoedelen. Neen, zij zijn geen vrienden van den burger, van den werkman; zij willen niet de vrede onder de burgerij behouden. Dit kunnen zij onmogelijk niet; wam ais slaafsche dienaars, moeten zij aan de bevelen die hun opgedragen zijn blinde lings gehoorzamen. Zij hebben noch kunnen geen eigen wil bezitten. Daarvan zijn ze en blijven ze onmachtig Inkomrecht op de vreemde Suiker- beeten. Eene transactie is, zegt men, lusschengekomen nopens hel inkomt echt op de vreemde suikerbeelen Hel gouver nement heeft vrij inkomen vooi gesteld voor de beelen geteeld in eenen omkring Kieswets - Ontwerp en Evenredige Vertegenwoordiging. weerwil der gegronde opspraken tegen het kieswets ontwerp in de afdee- lingen, zoo van wege de tegenpartijen als van clericalen, onder anderen van den hoofdleider heer Woeste, die T wets ontwerp als onrechtveerdig en onver dedigbaar bestempelde, en tegenspraken en v :j-: afdeeling ontslaan en wordt lot alsnu aan dat wetsontwerp Oh, in den beginne, ’t was al suiker en zeem. De politiek ging voor altijd uil de vergaderingen gebannen blijven. Deze „,H- - 1 ware wijzigingen in demidden- broederfeesten; liberalen en klerikalen I. I..,-» I --„nn/lnn nnrlrinl/nn rl r» Ivnnrj mogen drukken! En inderdaad de eerste bijeenkomsten liepen blijgeestig af in kaart partijtjes en allerhande vermakelijkheden, ja zelfs somwijlen, doch geheel voorzichtig weg, in vergeesligende dansrondekens! T Ging dus opperbest lol iedereen’s Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote /etters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De Annoncen voor Belgie, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij L. VAYOEY KEHCKiiovk, Drukker-Uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Vertrekuren vnn den ijzerenweg vnn Duinkerke In de bijeenkomst der wijkmeesters nopens de trainkweslie, poogde men nogmaals eene gelijksoortige grap. Doch ditmaal gelukte deze niet. Op hei algemeen protest der Veurnsche bevolking tegen de verdokene ontwerpen van de opperbesturen, riep de heer Cesar I Barbier, wijkmeester van Spreettwen- berg de wijkmeesters bijeen om, bij middel van verzoekschriften de eischen der inwoners van stad bij de hoogere macht te doen ondersteunen. Ewel, aan onze klerikale meeslermakers scheen die btjeenroepitig ook al ongepast Waarom?.... Wel... eenvoudig omdat van vijf kilometers op het vreemde grond spieën; zoo gaai uvi >w. M. Barbier doorgaat ais libeiaal eu dat gebied. De middetiSiCÜe heeft zich bij dit tot de openbare ambten af- men, natuurlijk, ging vertellen dat het de voorstel aangesloten. hangende van de gemeente; zoo gaal hel verders ook voor al de leveringen die moeten gedaan worden voor de stad. Eéue instelling scheen aan dien aanslag te zullen ontsnappen de herinrichting der wijken. De politiek ging voor altijd uil de ondanks de gingen herschapen worden in tegenspraken afdeeling c: voorgehouden, gillgeu zjch z3nder nadenken de hand woi ui alle i hoegenaamde wijziging hardnekkig ge weigerd. Eerstdaags zal dus de bespreking dier knoeiwet in de Wetgevende Kamers plaats grijpen. j De Veurnaar houdt voor dat de katho lieke partij de waarheid en hel recht vertegenwoordigthelgette, vooral op politiek gebied, eene dwaling is, aange zien zulks alleenelijk bij misbruikelijke afleiding van hel gezagstelsel kan aan- I gehaald worden en bijgevolg tegenstrijdig is mei den geest en den zin der Grondwet welke geslaafd is op de Vrijheid, door de liberalen ais hun grondslelsel aanropen. I Doch wanneer men beweert de waar- I heid en het recht te vertegenwoordigen moet men zich daaraan onderwerpen, zich daarna schikken en er niel van afwijken. I Onbelwisibaer is de E. V. een waar en I rechtveerdig politiek stelsel als strekken- I de om zooveel mogelijk en buiten allen I partijgeest, tol toestaan De macht aan ’s lands wezenlijke meer- I derheid. Hel tegentoezicht aan de minderheden. I Eene nauwkeurige vertegenwoordiging I van al de ernstige groepen van T kiezers- I korps. Integendeel en strijdig met de bepa- I lingen der Grondwet waarbij de gelijkheid aller Belgen voor de wel gewaarborgd I wordt, zou de E. V. slechts aan enkele I groote kiesomschrijvingen toegepast wot- I den en wel ingevolge hel partijdig stelsel I Struye, terwijl hel juiste stelsel D’Hondt, I in zekere gevallen, bij de gemeente- I ktezingen reeds aangenomen is. Ingevolge die afleidingen van waar- I heid en recht zou deE. V. voor T gansciie I land, bij middel van verdeelde of samen- I g> stelde kiesomschrijvingen van 6 of 8 I volksvertegenwoordigers en 3 ol‘4sena- I tors, moeten verwezentlijkt worden. Het klerikaal Ministerie wilt dan ondanks I de Grondwet, in zake van kteziug eene I willekeurige wet invoeren waarbij enkele I groote kiesomschrijvingen de E. V., toe- I gepast volgens 't stelsel Struye, zullen genieten en alle andere kiesomschrij vingen daarvan beroofd blijven. Immers waarheid en recht, zijn vol- I Strekt, gebiedend en mogen uiet gekrenkt I nog verminkt worden. Hel ware loutere blufferij te beweeren dat uwe partij de waarheid en het recht vertegenwoordigt, terwijl bij de eerste Opvolgende gelegenheid, bij de aanslaande besprekingen en stemmingen van bedoel de kieswetuwe rechtstreeksche afge zanten, volksvertegenwoordigers en I senators, daaraan zouden te kort blijven en alzoo waarheid en reent zouden schenden en miskennen. Dat zullen wij afzien. aB<at>ar~» In nlle» politiek. In ons laatste nummer bestatigden wij dat onze klerikale sladhuismannen in alles, maar in hoegenaamd alles, de ponuek weten te mengelen. Zoo gaal liet voor de vervulling der oprnkomt nde plaatsen in den dischraad Of in de hospiceu; zoo gaal net voor tiet benoemen l.: J “7 ADVERTENTIE-BLAD 10-52 l! 4-43 7- 16 8- 27 BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDE 9-16 11-37 14-38 3- 40 4- 09 17- 41 18- 14 15- 59 16- 38 18- 52 19- 85 3-08 3-40 16-04 18-46 5-18 7-46 Nieuport Dixmude Dixmude Nteuport 20-07 20-40 5- 55 6- 25 6-51 9-18 10-45 16- 28 17- 43 6- 43 7- 16 7- 27 8- 00 mi.Mi—iT-B- 10- 54 11- 31 11-55 14-58 16-55 DUINKERKE GHYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL 8- 42 9- 15 9-23 9-56 11- 45 12- 18 12-27 13 00 13- 32 14- 05 14-11 14-44 5-00 5-34 18-03 21-07 20-10 22-48 --.iOTt» Allerlei. - unm-,1 tiiiiuihlll— ZITTING VAN 8 JUNI. Gadinne Cyriel, zwingelaar te Wevelghem, aa Voorous Achiel, leurder te Wervicq, elk 3 jaar, voor pogiag tot diefstal met geweld. Callewaert Arthur, werkman te Wouaien, voorw., tweemaal 100 fr. voor jacht. ZITTING VAN 9 JUNI. Bourróe Theoftel, dienstknecht te Crombeko, veorw. 100 fr. voor jacht met stroppen. Doom Emiel, herbergier te Bulitcamp, voorw., 50 fr. voor smaad. Deman Maria, huisvrouw Edward Barbier, te Merckem, tweemaal 16 dageu, voor dieften. Tomperville Renaat, leurder te Poperinghe, voorw., 8 dageu en 26 fr., voor diefte. Beds Aliens, metser te Middeikerke, voorw., 26 fr. voor slagen, 10 fr. voor breken van mobilair, en 10 fr. voor dronkenschap. Cauieriynck August, werkman te Dixmude, voorw., 8 dagen en 26 fr. voor zedenschennis, en 10 fr. voor dronkenschap. Veurne, Gent nanr BrunMel en Dixniude nnnr Yleuport. 6- 00 7- 28 9-49 8-18 10-23 DUINKERKE 8-47 13-47 16-28 18-01 15-52 17-43 19-23 18-05 20-36 22-01 6- 43 10-41 7- 12 11-08 8- 57 9- 27 9-50 12- 05 13- 20 Eli UlJ'Ll YUI pUUUl lllj5V>u ^vuuiiuvii

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1899 | | pagina 1