VAN VEURNE I I 1 NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT h x.r 2y. ^3' „paai*. Zaterdag S «fuli 11^00. L oordeel dal Ll 1 duinkerke GHYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL i BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDE De heer Vandenpeereboom stemt er in toe dal de commissie hel ontwerp der volksraadpleging onderzoekt. Hel tusschengeval is gesloten en de Kamer herneemt de bespreking der be groeting van ijzerenwegen. I Den ouden Kapitalen Wal en den nieuwen Lusthof. Mijnheer de Uitgever, Sedert een jaar wordt er veel over den Kapitalen Wal gesproken en geschreven, en inderdaad, wie had ooit kunnen gelooven dal ons gemeentebestuur zich in bet hoofd zou steken, dit schoon over blijfsel van stads grootheid, het werk onzer voorvaderen ten gronde te ver nielen, met hetzelve vol slijk en vuiligheid te doen steken!!! En nogtans is dit vernielingswerk gebeurd, niettegenstaande de duizende protestaliën van wegens stads- De Toestand. De hardnekkige Hoofd-minister Vanden Peereboom heeft, tegen wil en dank, zijn verfoeilijk kie$w ets-ontwerp moeten in trekken. Eene Kamerleden der rechterzijde en vijf leden der linkerzijde, zal de verschillige voor- Tot alsnu zijn vier voorstellen aange- kondigd 1G De evenredige vertegenwooidiging, stelsel D’Hondl, overal loegepasl; voor gesteld door Mr Theodoor. 2“ Hei eennamig stelsel; voorgesleld door Mr Woeste. 3° Kamer en Senaat ontbinding en referendum; voorgesteld door MM. Van der Velde en Lorand. De linkerzijde heeft inlusschen nage melde beslissing bekend gemaakt. Aan het Belgische Volk, Burgers, dank aan uwe onwankelbare krachtdadigheid, komi hel openbaar ge voelen eene belangrijke zegepraal ie be halen. Mr Vanden Peereboom’s verfoeilijk kies- wetsvoorstel is ingetrokken. De gepoogde staatsaanslag mislukt erbarmlijk voor ’s lauds verontwaardi ging- De Volkswil heeft zich duidelijk geuit; ze eischt dal, alvoren eenige wijziging aan T kiesstelsel, hel land geraadpleegd wordt. Ze willhel referendum, dé ont binding of de verdaging lol na ,d.i’ aan staande kiezingen. Wij Leden der Linkerzijde eenstemmig en onafscheidelijk vereenigd, verplichten ons de vertolkers van dien volkswil ie blijven. Onze plicht bij de beraadslagingen der nieuw aaugeslelde afdeehng hebt Gij ons aangewezen; wij zullen er niet aan falen. Volgen de handieekens. De evenredige vertegenwoordiging is, op politiek gebied, de iuling van waar heid en recht. En de huidige wetgevende Kamers zamengesleld zijnde ingevolge hel valsch en onrechlveerdig sielsel der volstrekte meerderheid. Zoo blijkt de ontbinding der wetgevende Kamers en de toepassing der evenredige vertegenwoordiging bij de opvolgende kiezingen hel beste redmiddel voor ’s lands akeligen toestand. inwoners en bijzonderlijk van wegens de pachters der siadshoven, die van dit vernielingswerk getuigen waren, zonder van wege hel stadsbestuur de minste verwittiging of kennisgeving te hebben ontvangen. Hoeveel voordeelen nogtans verschafte In de zitting van Dinsdag vond de kwestie der nieuwe kieswet eene voor- loopige oplossing. Bij hel begin der zitting vraagt M. Van den Peereboom hel woord. Verleden vrijdag, zegt hij, heb ik vei klaard dal het gouvernement levendig wensclit tol verzoening en bevrediging te komen. Verscheidene leden hebben nieuwe voorstellen aaugeküiidigd. Hel gouvernement is van zij dienen onderzocht en onderworpen te worden aan hel onderzoek eener commissie, waarin de partijen zouden vertegenwoordigd zijn. Ik verzoek de leden, die voorstellen willen indieuen, dit zoo spoedig mogelijk te doen. Hel gouvernement is inlusschen ge stemd, om opnieuw alles te onderzoeken, wal lol overeenkomst kan leiden. M. Theodor legteen wetsvoorstel neder dat de onbeperkte evenredige vertegen woordiging lot-pasi voor de Kamer- en Seiiaatkieziugeii. M. Vandervelde sluit zich aan, namens de linkerzijde bij hel voorstel van de regeering. M. Woeste legt een wetsontwerp neer, hel eennamig stelsel invoerend en vraagt de verzending van zijn voorstel, evenals van alle andere voorstellen, naar de afdeeliii” beslaande uil tien bijzondere kommissie. Deze kommissie i zal samengesteld zijn uil IS leden, lü van ui- mv -r.- de rechter- en 5 van de linkerzijde. De I siellei'i' onderzoeken Vu verslag opmaken. Kamer zal deze leden te kiezen hebben. j j onze verschafte hij nog 1 er een j was I hel bijzonderste lossiiigspunt onzer stads woord gevoerd en gesproken over het maken eener schuilhaven in de Panne, de werken der haven van Nieuport, hel leggen eener brug over de monding dezer haven en over den electrieken tram van Oostende naar Nieuport. De rede van den achtbaren Senator heeft het volgend antwoord van den Minister uitgelokt De geachte heer de Spot heeft ons gesproken van de haven van Nieuport. van de brug die over de monding der haven van Nieuport zal gelegd worden en van de schuilhaven van de Panne. Het verdrag tusschen den Staai en de stad Nieuport gesloten en van welke de achtbare Senator gewag maakt, betreft de reeds uitgevoerde havenwerken en niet deze waarvan de stad heden de uit voering vraagt. Een voorloopig ontwerp dezer laatste werken zal mij eendaags geworden; wanneer dit door hel middenbeheer zal onderzocht geweest zijn, zal ik mij in bezit bevinden der noodige elementen om met de stad Nieuport in onderhandeling te treden en met haar een nieuw verdrag te sluiten indien wij eene overeenkomst kunnen daarstellen. Men kan de zienswijze van de acht bare Senator niet deelen voor wat de verlenging betreft naar Nieuport-Baden van den electrieken buurtspoorweg Oostende-Middelkerke. Zeer bevoegde personen gelooven, te rechte, schijnt het, dal een buurtspoorweg langs de kusten, tusschen de duinen gelegd, ernstige diensten zou bewijzen en grootelijks zou mede werken tot de uitbreiding, der bad plaatsen van hel Jiltoraal. Wal er ook van zij, de kwestie der brug over de monding der haven van Nieuport is heden ter grondige studie onderworpen, waarvan ik de uitslag verwacht vooraleer een besluit te nemen. De daarslelling eener haven in de Panne zou aanleiding geven, ingezien de bouwings- en onderhoudskosten, tot eene uitgave van verscheidene millioenen, die niet in betrekking zouden slaan met de te bedienen intresten. De haven van Nieuport, naburig van de Panne, bewijst echter zeer vele diensten aan de visschers dezer laatst genoemde, plaats. Uit hel antwoord van den Minister kan men zien dal wederom alle voldoening wordt gegeven T-pfrtt Mn i - Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 30 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De Annoncen voor Belgie, uitgezonderd beide IInunderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicity, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij L. vanden KiTtCKiiovti, Drukker-Uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. In de Senaatszilting van 12 Juni lest, ter gelegenheid der bespreking van de begroeting van landbouw en openbare werken, heeft de beer Senator voor hel arrondissement Veurne - Dixmude, hel De neerlaag van ’t Ministerie. Hel doel wettigt de middelen. W’el te verslaan, als het doel goed is en berust opgezond verstanden rechtvaardigheid. Hel gouvernement heeft dinsdag zijn schandelijk ontwerp ingetrokken. Minister Vanden Peereboom is van oordeel dat alle nieuwe voorstellen betrekkelijk de her ziening der kieswet grondig dienen onder zocht te worden door eene bijzondere kommissie, waarin elke partij bare ver tegenwoordigers hebben moet. Hij wenschl verzoening, eensgezindheid, rust, kalmte, bevrediging. Daartoe te komen was het doel der linkerzijde toen zij verleden week besloot tol een uiterste verzet. Dal doel was goed, eerlijk, recchivaardig. Over de middelen die de afgevaardigden der minderheid in werk hebben gesteld om het te bereiken, zou veel te zeggen zijn. Méér kwaad wellicht dan goed. Hel oordeel erover hangt af van bet standpunt waarop zich de beoordeelaar plaatst. Zeker was de handelwijs van Demblon, van Smeels, van Furnémonl en Vander Velde alles behalve parlementair. Maar de leden der linkerzijde zijn in de eerste plaats menschen. Doordrongen ais ze waren van liet billijke en hel rechtvaar dige hunner betrachtingen, kou hel niet anders, of zij moesten zich het bloed naar bel hoofd voelen stijgen, zich laten mee slepen lot gramschap en gewelddaden, wanneer bel hun duidelijk werd, dat al hun pogen vergeelsch zou zijn, dal de kalmste en meest bezadigde redeneering zonder twijfel sluiten zou op de vooraf besloten onverzettelijkheid der gouverne- tnentspartij, dat alle beroep op de edel moedigheid en recht door de geweldige meerderheid enkel op minachting en spotgelach zou worden onthaald. De uitdagende maatregelen, door hel bureel der Kamer tegen hun genomen, zeiden hun genoeg, dal. binnen de palen der wettelijkheid, absoluut niets zou te bekomen zijn, dal de stemming der kies wet een afgedaan zaak was, lang reeds vóór zij ter bespreking kwan. Dan eerst hebben zij een uiterste poging gedaan. En ze hebben overwonnen. Hun overwinning heeft hun strijdmiddelen gewettigd. Er waren er geen ander. En dat hun doel goed wasen rechtvaardig erkende dinsdag Vanden Peereboom zelf, wanneer hij verklaarde, zijn ontwerp in te trekken, opdat eensgezindheid, kalmte en rust zouden heerschen in het land. De kieswet was dus wel degelijk de oorzaak van de woelingen der laatste dagen, de fakkel van tweedracht en haal, geworpen tusschen hel volk. De linkerzij heeft haar willen dooven. Zij is er in gelukt. Zij verdient den dank van ieder goed vaderlander. De linkerzij heeft geti iomleert. Haar komt hulde toe. De meerderheid heeft zich voor den wil des volks moeten onder geven. Hel ministerie komt totaal ge havend uit den strijd In elk ander land zou het zijn ontslag al tien keeren hebben neergelegd. In België alleen stoppen de ministers de kaakslagen in hun portefeuille 1 1 den Kapitalen Wal aan onze stad niet? Buiten hel sieraad waarmede hij siad nog verhief, v 1 oneindig veel water, in geval ongeluk van brand plaats had; hij waters, omdat hij door vele rioolen ver bonden was en alzoo, in geval van hoog water, onze kelders van hel overtollige water verloste. En voor de pachters der stadshoven, hoe gemakkelijk was het niet 't einden hunnen hof water te vinden om. in geval van drooge zomers, hunne groenselen te begieten of bij hel uitdoen schoon te maken Honderde en honderde dingen ver schafte in voordeelen den Kapitalen Wal, die nu veranderd is in eene woestijn, een recht watidaadwrrk waarover onze stads- b huurders zouden moeten besenaamd zijn. Men zegt, dal zij beklagen zulks gedaan te lu bben, doch het is nu te laathel kalf is versmoord. Zij hebben naar geene gegronde vermaningen, T zij van wegens bijzonderen, T zij van wegens de pachters willen luisteren. Zij hebben stijfhoofdig maai altijd laten voorldoen, en nu als hel ie laat is, ouden inden zij dal hel eene kolossale dommigheid is die zij wetens en willen begaan hebben, met hem vol slijk te laten steken. Wal meer is, zij hebben veie schade aan stad berokkend, de hoven langs dien kant gelegen hebben veel van hunne waarde verloren, zij zijn nu beroofd van water, en er bestaat langs achter geen vrijdom meer; iedereen kan er doorgang vinden, en al de voordeelen die overblijven, zijn van eene plek grond te vinden waar er in vele jaren niets zal opgroeien, daar de zilte of slijkgrond alle groenselen, boomen of struikge wassen zal doodigen, en niets anders zal overlaleii, tol zaliger gedachtenis van onze meesters, dan een vuil slinkend moeras, hoogst nadeelig aan de openbare g zondheiden dit misschien voor lange jaren. Doch, Heer Uitgever, verlaten wij die afzichtelijke plaats of modderpoel, en wenden wij onze slappen naar hel St. Walburga kerkhof, die voortijds, een zame plaats, nu in een lusthof, in een echt paradijs herschapen, met eene ijzeren kiosk in ’t midden, voor concerten te geven! Wal schoon, wat edel gedacht!! Hoe is hel toch in T brein gekomen onzer siadhuisheeren dat verheven werk ten kosteder lastenbetalers tedoen uilvoeren? Waarom op die stille plaats, bij eene kerk, geene boomen geplant die later nog eene ronde som gingen opbrengen? Maareenen lusthof maken met kiosk op eene plaats die men bijna een begijnhof mag heeten, alwaar niet anders wonen dan oude renleniersiers, die niet anders vragen dan in stille te leven en zich vroeg ter ruste te begeven, bij zoo verre dat alle gedrang en gewemel hun tegensteekt. Op die plaats waar er een enkele herberg is en geene andere stieldpenersDal is is toch te dom en te belachelijk. Waarom, als men eene kiosk wilde plaatsen, waarom deze niet liever stellen op de vischmarkl; dédr vin.lt men talrijke herbergen en allerhande neringdoeners, dal ging nog aan de Znidsiiaal, wat leven en neering bijbrengen, in ver goeding van het verlies die de Znidsiiaal, die nogtans de 2' straal van stad is, door den tram den woensdag van iedere week en den zondag onzer kermis ondergaat. BU ADVERTENTIE-BLAD I I Dixmude Nieuport Nieuport Dixmude 7- 27 9-23 10-19 12-27 14-11 16-43 18-29 20-04 21-42 8- 00 9-56 10-36 13 00 14-44 17-16 18-46 20-35 22-12 6- 40 8-14 8-42 11-45 13-32 15-59 17-47 20-35 21-01 7- 13 8-31 9-15 12-18 14-05 16-32 18-20 20-52 21-31 5-18 7-43 4-43 7-16 1 I 6- 00 7-43 7- 28 i» 5 I r !.-T»ISt»r - De Kamer. 8-57 9-27 8-06 9-50 - 9-55 12-05 8-24 10-49 10-56 13-16 Vertrekuren vnn den ijzerenweg van Duinkerke, Veurne, Gent naai- lii-usMel en Dixmude naar Viewport. 5.5-, 8-57 10-54 3-08 5-00 6-25 9-27 11-31 3-40 5-34 6-48 8-06 9-50 11-55 16-04 18-03 20-32 9-21 9-55 12-05 14-58 18-46 21-08 22-16 - 16-55 20-10 22-36 23-19 De kieswet ingetrokken. 9-18 13-46 15-54 16-28 18-01 8-44 11-37 15-52 16-57 17-44 19-23 9-49 10-46 14-38 18-05 18-56 20-32 22-02 8-18 10-23 3-40 6-43 10-41 DUINKERKE 8-47 10-52 4-09 7-12 11-08

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1899 | | pagina 1