BALS DANSSPEL Te pachten Damas-Zijde fr. 1.40 armanit Openbare Verknoping in eene zitting. vic rm iks-'.u.i.n*. sa i-:sn-.r;. s. wordt aan M. L. A. Rubbrecht, op zijn Eieren p. 26 fr. 1-80 1-90 fr.1-70 1-90 KANTOOR VAN DEN Notaris de BRAUWERE, te Veurne. Nog over het nieuw politie-reglement betrekkelijk de openbare wandelingen. en wij zullen liever in geen verderen uitleg treden; de toekomst zal hel ge gronde onzer klachten diesweegs aan wijzen, wij laten de gevolgen aan wien T behoort. Rur- der Midden Leegste ZKEZRZMZTS IS99. Alle avonden der Kermis groot 19 Juli. fr. 2-50 2-10 2-20 in liet Hotel «Ie Ilhetoricn, bij Em. DEWITTE, op Zondag, Maandag, Dinsdag, Woensdag en Koeke - Zondag der Kermis. Algeineene tijdingen. Nr’ Gespaarzaamheidskring te Veurne. 17. 21. 22. 4 en 16 en 17. Huis, ten dienste van Herberg, slaande ter zuidzijde van hei Spaaitsch kwartier. Seffens in gebruik le treden. Voor alle inlichtingen zich te wenden lol den heer De Bols, brouwer te Veurne. DIMANGHE 30 JUILLET. a 11 1/4 inatvrt, Te beginnen van heden en gedurende gansch de kermis-week, alle avonden CONCERT, in de Café de l’Aigle, bij August Vanderhaeghe. Ingangsprijs 10 centiemen, waarvooi men eene pint bier bekomt. Bij Bruwaert-Aiinys, Duinkerk- straat, Veurne. VEU RN E-KERM IS. Groote Poppebolling, op Maandag 7 Augustus '•899. bij P. Vanden Kerckhove, herberg de Keizer Inleg 50 cent. Begin om 8 ure ’s avonds. Alle inschrijvingen moeten gedaan wor den ten laatslen, den Zondag G Augustus. WOENSDAG 16 AUGUST1 1899, 3 ure namiddag stipt, Ier Vredegerectits- zaal le Veurne, van Gemeente Hulscamp. Koop. 1. Wormhuisje, Schuurken, Stalling en 11 0,41,19 Gn Hui en Land aan den Pislelweg. Gebruik wede Dezeure; ingebruiklreding van gebonwkens 1“ M< i 19i'O, van ’l land met ’l vruchlenweeren 1899. Koop 2. Perceel groot II 0,04,12 Cn, dies 51 centiaren Cijnsgrond, ’1 ove rig Land; west aan kuup 1, noord op den Pislelweg. Ciitisgrond verpacht tol 1 Mei 1969 fr. 4,- ’s jaars; handslag aan ’1 overig met ’t vruchlenweeren. Koop 3. Perceel groot H 0,08,92 Ca, dies 11 0,01,17 Cn Cijnsgrond, ’1 ove rig I.andt west aan koop 2, noord op den Pislelweg. Gijnsgrond verpacht lot ln Mei 1969 fr. 8,50 ’s jaars; handslag aan ’1 overig met 't vruchlenweeren. Nadere inlichtingen bij genoemden Notaris de Brauwere. Niet alleen wordt onze bevolking alzoo nutteloos getergd, maar ook heeft men de gelegenheid gevonden de stadkas in nieuwe lasten te brengen Men heelt hel noodzakelijk gevonden eenen hofbewaker le benoemenEen bewaker voor den bof van S‘° Walburga, die in ’t geheel eenige schorten groot is Te dien einde heeft men eenen inwoner verkozen die zich zal kunnen bevredigen door zijn venster te kijken om alles in hel oog te hebben. Is hel eerder met verontwaardiging of met spotternij dat hel nieuw politie- reglement begroet is geweest? In alle geval is de afkeur algemeen. Iedereen trekt de schouders op en vraagt af of onze vernuftige raadsheeren waaronder vier rechtsgeleerden niet eens eenvoudig onze inwoners voor den aap hebben willen houden Want moet hel reglement naar hel letter nagovolgd worden, dan hebben onze politiemannen niets anders te doen dan bij dage de overtredingen op te nemen en deze bij nacbte in processen-verbaal op le stellen. Maar heeft het stadsbestuur wel eens gedacht op den toestand der pachters van stadshoven, en der eigenaars of huurders der huizen gelegen langs de wandeldreven en de vestcnwandelingen? Deze zijn letterlijk van hunnen vrijen uitweg beroofd door eenen vermaarden troi-p vlaamsche zangers, bij de wed0 Emile Hendryckx, Duinkerkbrug. in hel lokaal der konink lijke harmonie Ste Cecilia. Aandere lijdingen en mededeelingen. De Nieupoortvaart verbreedt, verdiept en bedijkt zijnde, wordt op de aangelegen landerijen het steenbakken op groote schaal in voordeelige omstandigheden uit gevoerd. Engelsche Bargie-schepen komen er laden, zoo dat op korten afstand van Veurne, aan de Torreele hofstede, vroeger eene verschansing der Tempel Ridders de Engelsche vlag wapperde. De aanbesteding voor de uitbaggering der Loovaart, en wel voor ’t gansche rek lusschen Veurne en de Windteele, heeft plaats gehad en wordt zonder vertoeven uitgevoerd. Wij koesteren de hoop dat hel oude en gebrekkige Winteele sas, waarvan ’l vloer- bed te hoog ligt, ook zal vernieuwd worden, om toe te laten dal de geladen vaartuigen in en uit de verdiepte Loovaart en den Yzer zouden konnen doorvaren. De Duinkerkvaarl is uilgebaggerd en op diepte gebracht; er ontbreekt nog de verdieping aan en onder de spoorwegbrug bij Duinkerke, om doorvaart der geladen groote binlander schepen toe te laten. En dan volgt de zoolang verwachte en uitgestelde verdieping, verbreeding en bedijking der Neder-Colm of Bergenvaarl, eene internationale verbinding, welk werk des le nuttiger en dringender voortkomt daar het gedeelte op Belgisch grondge bied door aanslijking onbevaarbaar wordt, terwijl de Opper-Colm of overig deel der Bergenvaart van aan de grens scheiding opwaarts bevaarbaar is. Mochten onze streekbelangen in de wetgevende Kamers behoorlijk onder steund cn verdedigd worden, hel aloude Veurne kon allengs tol een middenpunt van handel, nijverheid en welvaart aan groeien. Dal wenschen wij van harten en zullen, in de maat onzer krachten, daartoe mede werken. Inderdaad het is verboden allerlei velo- rij- of voertuigen en kordewagens binnen het beluik te leiden zoo van de wandeldreven en de vestenwandelingen als van den hof S' Walburgis... Artikel 3 meldt stellig dat al hetgeen verboden wordt in artikel 1 toepasselijk is op de wandeldreven en vestenwande lingen. Bijgevolg kunnen de pachters van stadsboven niet meer hunne landen be mesten met de vette aan hunnen hof te voeren bij middel van kordewagens! De aardappelen en andere groensels die zij zullen gekweekt hebben zullen zij moeten op hunnen rug laden tot aan den naburigen steenweg, of zooniet.... proces verbaal De huizen die aan de stadswandeling palen mag men ook niet meer naderen met rij of voertuigen Dit alles op straf van boete en gevang- zilting! ïs dit niet zinneloos? Bij koninklijk besluit van 21 Juli wordt aan M. L. A. Rubbrecht, op zijn verzoek, ontslag verleend uil zijn ambt van notaris te Oostvleteren. Bij koninklijk besluit van 25 Juli is de heer A. B. Verdievel, candidaal- nolaris te Oostvleteren, benoemd tot notaris te dier verblijfplaats, in vervanging van den heer Rubbrecht, ontslaggever. Dinsdag avond liep een paard, be reden door II. Torney, op hol, een weinig voot bij de Ypersche brug. Hel paard geen meester meer zijnde, had welhaast aan Torney een ongeluk kunnen overkómen, was het niet van de onverschrokken tusschenkomsl van H. Hellevoet, die, Men heeft den man van eene bezilverde klak begiftigd en hem vrijgevig eene jaar wedde toegeslaan van honderd batiks. Honderd franks ’s jaars, om in zijne ledige uren wal door het venster te slaan kijkenT zal rap gewonnen zijn Maar, de lastenbetalers, wat zeggen deze daarvan Aan 3 per honderd ’s jaars, die jaar wedde verbeeldt een kapitaal van onge veer 3500 fr dit is DRIE DUIZEND VIJF HONDERD FRANKS! Is dit geene zuivere geldverkwisling? In groote sleden, zoo als Brussel, Gent, Antwerpen en andere, levert men de politie der openbare parken, die somwijlen zoo groot zijn als geheel onze stad, enkel over aan de waakzaamheid van het publiek; ’1 is te zeggen dat de vreedzame bevolking zelve uilgenoodigd wordt de beschadigin gen aan te klagen. Nergens zijn de open bare wandelingen beter onderhouden! en dit geschiedt kosteloos! Hier, vindt men het noodzakelijk eenen hofbewaker te benoemen op de kosten der stadskas Ewel lastenbetalers hoe vindt gij die mildheid van wege onze stadliuisbeeren? Ware het met hunne eigene centen dat de Square S“ Walburgis moest onder houden zijn, voorzeker zouden zij ge- spaarzamer bandelen Per naasten, zullen wij eens de rekening maken van hetgeene de S‘Walburgahof» zoo al aan de stad zal gekost hebben. ~a iawniwia-1- Rechterlijke kronijk. De korreklionele Rechtbank dezer I stad, heeft de volgende veroordeelingen uitgesproken. hel gevaar bemerkende, zonder aarzelen het paard toesprong en, niet zonder moeite, er in gelukte hel hollende dier tot bedaren le dwingen. Deze moedige daad van zelfsopoffering verdient allen lof en zal, denken wij, naar waarde beloond worden. Bij hel onweder van zaterdag nacht, is de bliksem geslagen op den molen van Fl. Govaerl, bij de Roosebrug, heeft er den molenslaak doorboord en verdere schade aangericht die, zegt men, op een duizendtal frank mag geschat worden. Zondag heeft men den schipper Henri Lobbestael verhangen gevonden in zijn schip. Landmeters. Onderzoek. De Gouverneur van Wesi-Vlaandereii brengt ter kennis dat het aanslaande onderzon der kandidaten die verlangen het diploma I van landmeter te bekomen, zal plaats I hebben, in den loop der eerste helft der maand Augusti aanstaande. Zondag morgend werden in de I Kursaal te Oostende door den gemeente raad van Mariakerke, de sleutels dezer gemeente, aan Oostende gehecht, plechtig afgeleverd in de handen van den burge- I meester van Oostende, omringd door de I gemeenteraadsleden. De raadsheeren van Mariakerke werden I per galarijiuigen naar de Kursaal over- I gebracht, waar hun een lunch werd aan - I geboden. Er werden van weerskanten rede- I voeringen uitgesproken en een telegram werd aan den kotting gezonden. ’s Avonds heeft men een prachtig vuur- I werk op het strand le Mariakerke afge- I stoken, opgeluisterd door een concert I door de fanfaren dezer gemeente. Mariakerke is dus voor goed verdwenen I en de aanhechting bij Oostende, ver meerdert de bevolking dezer stad met 4.000 zielen. Te Steene, nabij Oostende, heelt men aan de spoorbaan eenen vreemdeling gevonden, wiens rechterbeen door eenen trein was afgesneden. De man weigerde zijnen naam op te geven, of de omstandig heden mede te deelen, waaronder dal ongeval heeft plaats gehad. Uil dat stil zwijgen leidt men af, dat de onbekende zich heeft willen zelfmoorden, door zich onder eenen voorbijsnellenden trein le werpen. Bij hem vond men niets dan twee ledige geldbeurzen. Zaterdag avond, rond 7 ure, wilde een jongeling, 20 jaar oud, gebezigd aan de werken der voorhaven van Heyst, na den dagelijkschen arbeid, een bad nemen in de zee. Naar liet schijnt heeft de bader zich wal ver gewaagd; wat er van zij, hij werd eensklaps door de golven medegesleept. Ondanks spoedige hulp kon de onge lukkige niet meer gered worden. De ongelukkige is herkomstig uit hel Walenland en was de oudste zoon van eene arme weduwe, genaamd wed. Iveau Op eenen overweg nabij Korlrijk wilde een dronkaard, ondanks de gesloten barreden toch over de baan stappen, op hel oogenblik dal een trein aansnclde. De vrouw van den barree!wachter wildt hem dit beletten, doch hij werd woedend en sloeg de vrouw tegen den grond. De barree! wachter kwam nu zijne vrouw ter hulp, maar de dronkaard trok zijn mes en bracht den man zeven steken toe. Daarenboven werd de wachter op het zelfde oogenblik door den voorbijgaanden trein omgeworpen en zoo vreeseiijk gekwetst, dal stellig zijne uren geleld zijn. De plichtige is aangehouden. Maandag morgend, rond 8ure, is in de statie van Verviers, door zelfontbranding hel vuur uitgeborslen in twee wagons met wol. Duizenden kilos wol en d beide wagons werden vernield. Üe uitbreiding van het drankmisbruik. Belgie lelt op dit oogenblik 195,006 kroegen en drankhuizen, terwijl er in 1851 maar 53,000 bestonden. Dit geeft een drankhuis per 36 inwoners. Trekt men de kinderen en de vrouwen af, dan komt dit cijfer op elf, den herbergier inbegrepen. In 1898 dronk men negen honderd twintig miliioen groote druppels, ver tegenwoordigende 46 miliioen liters van 35 graden), en eene uitgave van 73 miliioen frank! Is liet niet verschrikkelijk? Botermarkt per kilo 26 Juli. Hoogste prijs fr. 2-50 2-40 2-20 G. Hemberg, Fabriek van Zijde ik enK.iever.i, Zurich. Burgerstand der stad Veurne. Vrije gers, le Veurne. Nummers laatst aangekochte obligation. Leening Gent 1896. Reeks 8504 11712 11334 16342 19496 met "Weber. -T3(g)»<i -- VILLE DE FURNES. X-—X— KERMESSE DE 1099. PROGRAMME. 1. Allegro militaire Vanderlinden fds. 2. Obéron, ouverture 3. Fillette et Grand’Mère, bluette. Brumagne. En cas de mauvais temps, le Concert aura lieu dans la salie de l'Harmonie. Op Kernds-Zondag en Koeke-Zomlag, 4 4 Heymans. 4. Les Erinnyes, divertissement, Massenet. a) Danse grecque. b) La Troyenne regrettant sa patrie. c) Final. 5. Dinant-Polka ZITTING VAN 43 JULI. Vanhonsebrouck Frans, werkman te Clercken, 30 fr. voor eerroof. Vynck Leo, koopman in visch te Nieuport, en Vandenabeele Elisa, herbergierster to id.; de eerste 8 dagen on 26 fr. voor openbare dronken schap, de tweede, voorw., 25 fr. voor drank gegeven tc hebben aan een bedronkeue. ZITTING VAN 14 JULI. Vercamer Jeroom, werkman te Coudekerque I en Vercamer David, werkman te Adinkerke, de I eerste, voorw., oen maand en 26 fr. voor slagen I en de tweede 3 maanden en 50 fr. en 8 dagen en I 26 fr. voor slagen en wonden. Vercamer Renild, gareelmaker te Veurne en I Vercamer David, werkman te Adinkerke, de I eerste, 24 dagen en 76 fr.; de tweede 8 dagen en I 26 fr. voor slagen. Lehouck Mario, huisvrouw Karei Ataey, te I Veurne, 8 dagen en 26 fr. voor eerroof. Luypaert Karei, landbouwer te Bovekerke, I 100 fr. voor overtreding nopens de veeziekte. Belangrijk bericht. Wilt gij uwe geldelijke belangen vrijwaren en juist ingelicht worden nopens allo titclwaarden, leest het Financiën blad wekelijksch financieel blad dat alle trekkingen, alle toelichtingen over handels en nijverheidsondernemingen opgeeft. Proefabonnement van nu tot nieuwjaar 1 fr. en slechts 2 fr. van af l8tcn januari voor een geheel jaar. To schrijven aan hot Beheer, 56a Leuven- sche Steenweg, Brussel. )Vl.r T^NDRIBS, PRÉSIDENT DB l’J4 ARMONIE, SOUS LA DIRECTION DR jVLr JZaNDER J-INDBM. tot 22.50 den meter alsook zwarte, witte en gekleurde Ilennebers-Zijile, van af 95 cent, tol fr. 28.50 den meter effen, geribd, gekwadrilleerd, bi-w<- kt, Damas, enz. long. 210 kwal, en 2000 kleurschakecriiigen en versch leckeningen),vracht- en tolvrij te huis besteld. Monsters per keerende. - --■TTOir-iirwT8r*-^ -rrnrwinwnm nr i m r n wmtiibwüwwijjmmu. Geboorten den 26. Do Crop Maurits-Lodowijk, zoon van Emiel en van Ryckewaert Elisabeth, Vestenstr. Huwelijksafkondigi gen. den 23. De Roo Hendrik, werkman, wed' van Sophia Lahaye, met Lahayo Clemencia, dienst meid, boide to Veurno. Senesael Gustaaf, werkman, Veurne, met Van Cailllc Cesarina, work, ter, Caeskerke. Hochart Leonard, schipper, Guinea, Dense Julia, schipporin, Veurne. Sterfgevallen. don 23. Lobbestael Hendrik-Jan. schipper. 5 jaron, 1 maand en 4 dagen, wedr van Jozetlna De Buyser, binnen paten.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1899 | | pagina 2