De Ei:;. I van Amen. i Eieren p. 26 fr. 2-15 2-30 [fr. 1-90 2-20 I den ballon. De Veurnaars roepen net uok, en ik ook met linn. blijken met opentlijk onze gemeente scholen te bevechten Zonderlinge bestuurders Melden wij nu ook dat onze vroolijke kermisgasten den nederigen werkman niet hebben vergeten. ’s Morgens om elf ure wierd in den lusthof van den heer Andries, Voorzitter der Harmonie St. Cecilia, een welgelukt liefdadigheidsconcert gegeven door onze uitmuntende muziekanten van Willen is Kunnen ten voordeele der maatschappij van ouderlingen bijstand. De opbrengst was hoogst voldoende. En zoo hebben onze vrienden ook een nuttig en menschlievend werk verricht. De Sasje-feesten. Wijl ge nog, liefste, in uw mollige b"d rustiet, was 7 Sasje reeds in rep en roer; een vijftiental mannen liepen heen en weer, met koorden en balken en zeildoeken be last, brachten planken, lorschten stoelen en tafels, rolden tonnen en timmerden dal het een’ vreugd was. De hemel zag er maar zus en zoo uil; eene onweerswolk kwam zwaar over hel hoofd hangen; de vroolijkheid minderde en ik zag de neus van den «prases wan- hoopig naar omhoog krullen toen, bij hel aansteken zijner pijp een’ zware druppel hem op gemeld lichaamsdeel viel Daar hadden we’l! Een stortregen druischie neer een kwart uurs lang en drenkte de aarde. Het wierd friseb. Elf ure, Concert in den lusthof van den heer Andries-Van Severen door't Sasje. Mooie opvoering, groote toeloop van volk ondanks de prijsdeeling die zich, tusschen haakjes gezegd, honderd maal beter wist te gedragen dan de schavuiten die gedurende de misbaksels-concerten der Melomanen den hof van den heer de Spot bederven. Om te eindigen, zal ik de opbrengst maar verklikken90 fr., enorme opbrengst bezonder als men na taal dal dit feest een demokralisch ka rakter had. Dil alleen bewijst hoe T Sasje de sympathie heeft der Veurnsche be volking. Algemeene tijdingen. Bij de kiesbaren voor den senaat moet gevoegd worden M/ Henri De Clerca eigenaar te Veurne. Bij koninklijk besluit van 18 Juli laatst, worden bdooningen loeg<kend voor daden van moed en zelfopoffering aan de volgende personen Madalievan V klasBoels R.-mignius visscher te Adinkerke. Medalievan&klas: Brydenback Andries gendarm der brigade van Dixmude; Dewu I August, visscher te Adinkeike; blekelorum Achilles, dienstbode te West- vleteren; f ’J ieckx Hendrik, scholier te Nieuport; Verhaeghe Lodewijk, visscher te Adinkerke; Weiss Pieter, aardewerker te Ni. upon. Medalie van 3° klas; Geeraert Mircilus leerling-schoenmaker te L ysele; Hauckè Edmond, paardensmid te Nieuport; Uyt- lenhove Karei, straal werker te Gliiiverin- chove. Eervolle meldingCallenaere Hendrik werkman ie Nieuport; Debussche Lodew brouwersgast te Nieuport; Lusi Engel’ herbergier te Keyem. In den nacht van 29-30 augusii lest, hebben alhier kwaddoeners op loer ge weest. Eene ruil werd aan stuk geslagen in den winkel van Em. Sarrazyn en rond de viei frank chocolade werd gestolen. Aan den winkel van P. Moreau, Oosl- sti aal, hebben zij gepoogd de winkelrnit te dooi boren, doch zijn door geburen in hun werk verhinderd en verjaagd geweest. Men heeft vermoedens op 3 jongens van Frankrijk. .om koninklijk besluit van 12 Oogst 1899, wordlde provincie West-Vlaanderen gemachtigd, te rekenen van ln Januari 1900, eene jaarlaxe in te voeren van 20 Ir. op eiken motocycle mei twee of drie wielen, en 50 fr. op elk zellbe- wegend rijtuig. Hel veemerken. Deze kwestie voorgeschreven door koninklijk besluit van 29 december 1892, maakt op dit oogenblik het voorwerp uit van eene nieuwe studie. Er is spraak die pleegvormen veel te vereenvoudigen, ol misschien wel geheel af te schaffen. Verleden jaar, op hei huidig tijdstip van hel seizoen, had Ostende 29.100 be zoekers gehad; dil jaar bereikt men reeds hel getal 35,690 De 1' klas rijtuigen [fel departe ment der spoorwegen moet voornemens zijn terug te koeren op den ma.iatregel door den lieer Vandeupeereboom geno men opzichlens de afschaffing der eetsie klas rijtuigen. .Wraak. Een Beiersche kelner, met name Lartegue, die sedert 15 augusii uil hel Hotel des Londres, te Oostende, was weggezonden, heelt gepoogd deholei- houdsier, mev. wed. Surmout, ie dood.m. Hij had zich verborgen in hare slaap kamer die levens tol bureel dient en loste twee revolverschoten op de vrouw, i die haar alle twee aan hel hoofd troffen’ Alhoewel de wonden erg zijn, hoopi men I hel slachtoffer le redden. De moordenaar is aangehouden. Een Fransche handelaar der Nieuvv- straat le Brussel, die korl na hel eten te Heist een bad nam, is door eenen op- drang getroffen. Ondanks alle zorgen bezweek hij korl daarna, onder de oogen zijner bedroefde vrouw. De groote vlaamsche dichter en letterkundige Emanuel Hiel is zondag le Brussel overleden. Hiel werd op 31 Mei 1834 le Dender- monde geboren. Emanuel Hiel bezat in de hoogste mate hel gevoel van maatslag oi rythmus in de poëzie. Peter Benoit toondichtle het prachtig oratorio De Schelde, Lucifer en zoo mimi” heerlijk lied op Hiei’s dichterlijke ge wrochten. De vlaamsche beweging ondergaat in zijn afsterven een groot verlies. Een zegetocht. I Gedurende do verloopene week was er j van niets anders spraak, dan van den schitterenden en overheerlijken bijval bekomen in het Festival te Geut door onze nooit genoeg volprezene klerikale koorzangers. Iedereen weet dat de nederigheid hunne minste hoedanigheid is; ook lieten zij geene gelegenheid voorbijgaan zonder hunne kunstreis naar Gent aan de ooren le laten klinken! Hel succès was ge waarborgd Volk ontbrak er niet in de stad Gent. Men huldigde er hel standbeeld in van J. F. Willems, den vader der vlaamsche liberale beweging. Honderd vijftig maat schappijen namen deel aan de plechtigheid. Maarrond den kiosk, in den hof van het expositieplein, alwaar onze lief hebbers zich builen adem schreeuwden, met de loffelijke hoop eenig publiek aan te lokken niemand, geen levende ziel.... tenzij vier onnoozele verdoolde sukkelaars van boerkens van Scheldewindeke! Eilaas! Eilaas! Welke teleurstelling Maar ook welke bloedige kwetsuur aan hunne onmeetbare eigenliefde! Wat? Hun miskend talent moest op slaande voel gewroken worden En, ziende dat zelfs de vier fraaie zielen van Scheldewindeke er van door trokken, verlieten onze artisten den kiosk, zonder hun programma ten vollen voor te dra gen ’s Avonds kwamen zij hier aan, gij kunt denken in welken staal! In de be geestering van bunnen triomf, hadden zij de helft van hun vaandel onder weg ver loren Maar eilaas, driedubbel eilaas! hunne droomen waren verijdeldAan onze statie kwam hen niemand gelukwcnschenAlles was koel en doodschü! Ah! die ver doemde Cecilia En zeggen dal zij hoopten haar le zullen verdelgenNu, patiëntie vrienden’t Zal voor een naaste keer zijn Zedeles. Als de Thiellsche muzie kanten, in Veurne aankwamen, deed men hun zelfs de beleefdheid niet aan ze ter statie te gaan afhalen Een evene koele ontvangst viel aan onze Veurnsche klerikale koorzangers te beurt te Gent. Van’t zelfde laken, krijgen ze een broek! Welaan, dusDoe niet aan een ander wal gij niet zoudl willen dal u gedaan worde. Baije-Kermls. De leden der afdeeling Willen is Kunnen vierden zondag lest hunne jaar- lijksche kermis. Deze wierd even zoo druk bezocht als verleden jaar. De toegeloopene nieuws gierigen zullen voorzeker hun bezoek naar Sasje Kermis lang indachtig zijn: de vermaken waren er zoo talrijk als ver wisselend. Melden wij ter loops de aankomst van Sequah met zijne wonderzalf, de italiaan- sche straatzangers, de doofstomme Fluppe van Kó’svanTriene’svanClercken, Karellje met zijn schielkraam, in betrekking ge steld met hel vermaard proces Dreyfus, het welriekende waarzeggerskolje, de Massacre des Innocents en het wijd vermaard Théfttre des Variétés, onder het bestuur van den heer Bidel Arthur pour les dames zonder de twee lurksche nougai-verkoopers te vergeten die aan iedereen een onsterfelijk leven wisten le beloven, jamais malade, jamais mourir.... toujours bon caraclère En om te eindigen, opstijging vaneen luchlballon Kortom een kolossaal succès onder alle punten Een bijval die wij bestaligen hel met genoegen vruchteloos tegengestreden is geweest door zekere gemiste pogingen van wege onze klerikaaltjes. Om onpartijdig te blijven, is het onze plicht te melden dat onze zoo voor treffelijke Melomanen de prijsuildeeling door hunne tegenwoordigheid opluisler- den. Voor dit maal hadden zij zich willen vernederen met hel toegevend verlecnen hunner gewichtige medewerking! Maar eilaas! Zij ookhadden zich in grève gesteld Ons zoo vermaarde stadsmuziek was verbeeldt door enkelraadt eens hoeveelZEVENTIEN harer kunsligste uitvoerders Zeventien.... op een totaal van zever en twintig leden....; maar dal is nog heel voldoende, zullen eenige beknibbelaars beweren Mogelijk! Maar, waarlijk, is hel niet om le moeten blozen van schaamte dal zulk een groepje duilsche trompetters moeten doorgaanvoor ons stads muziek En zeggen dat de gemeenteraad aan die mannen duizend franks ’s jaars als cadeau in hunne kas stort De vreemdelingen die zondag morgen hunne ooren moesten stoppen, om dezelve niet le laten verscheuren, zullen een fier gedacht behouden van het.... stadsmuziek van Veurne De duizend ballckens jaarlijksche toe lage zijn, mijn ziele, wel geplaceerd En inderdaad hier valt op le merken dat. telken maal een feestje ingericht wordt buiten de medewerking van het stadsbestuur, ook iederen keer onze stadhuisbazen hetzelve zoeken tegen te werken zooveel zij maar kunnen. Op den dag der schieting van Bastiaan wierd het volk van uil de wijk de Voorstad naar de markt weggetrokken door hel fameus turnfeest. Nu vonden onze vrienden do gelegen heid om de wijk het Sasje te vergoeden over de zorgeloosheid van wege hel stads bestuur dat ook de bevolking van dien hoek aan haar eigen overlaat. Ewel dal moest niet toegelaten worden De liberalen zouden er te veel genot in vinden En wal uitgevonden?Men zou een concert inrichlen te geven door een muziek van Thielt op den kiosk van den St. Walburga-hof Zoo gezeid, zoo gedaan! Maar ’t volk bleef aan ’t Sasje! En T concert beperkte zich in eenige deuntjes gespeeld op de groote markt altijd op de marktaltijd vóór den Gerkel Hoe vindt gij die dwaze stijfhoofdigheid waarmede men hier alles bekampt en dwarsboomt dat eenig profijt aan de neringdoeners kan bijbrengen?! 3 ure ’s namiddags, Daar komt, in de volle glorie van zijn glimmend rijtuig en zijne rijke kleederdracht, door twintig muziekanten voorgegaan, de wonder dokter «Sequah», ’l Is T sein, de deuren slaan open, het volk stroomt saam en eene ellenlange theorie van kermisgasten zakt langzaam af naar Veurnes-Roozen- dael. Hel is er winderig, het slof ondanks de hemelsche besproeing van den morgen zwiert rond in de lucht, dringt in oor- en neusgaten en poeiert in T grijs de dicht opeengepakte menigte die echter voel bij stek houdt en ’t oogenblik ver beidt dal Sequah zijne mirakelen zal be ginnenDaar is hij, en ook zijn’ roode slaaf, Massala. Sequah begint eene mooie redevoering die echter onderbroken wordt door de komst van een patiënt, een oud peeken met rheumatiek aan de wang en jicht in de beunen. In een oogwenk en Botermarkt per kilo 23 Aug. 30 Aug. Hoogste prijs fr. 2-90 Midden 2-75 I Leegste 2-40 met behulp der Revalenta Arabica wordt, hij vlug te been en gezond als eene i bie. Nu is’t de beurt aan de bekoorlijke oh’.combien!vrouw van wijlen Pitje Snot, die ge, liefste lezeres, met geene lang zoudl durven aanraken. Ook deze wordt totaal verholpen en springt den dokter zóódanig om den hals dat de om helsde er van bijna verslikt Dan hebt ge voor l’ laatst ’nen armen drommel die T pootje gekregen heeft met «over een vatje jenever le struikelen, ja. anders niet, menheer Secula Een slok der Prairis-flower die veel van doorge pompte koffie weg heeft een stond massage achter ’t gordijn en de over jenever valjes struikelende jichtlijder danst eene sarabande rond den dokter en zijnen slaaf Nu vangt de eigenlijke kermis aan of als ge T verkiest, de schooling. De barakken slaan open, het gewoel begint, de bellen rinkelen. Daar hebt ge een massacre waar iedereen «mits c klutte» het recht verkrijgt de generaals van den franchen staf eens duchtig te kastijden des arguments frappants, quoiTwee slappen verder kan men Dreyfus verlos sen uit zijne cel, maar de vrijheid is van korten duur, want de ruwe hand van een zijner cipiers, Kaörle en Tjeppen, duwt hem alras in de doos terug. Wal verder is eene eigenaardige toe passing van de wetenschappelijke kwestie «la transmission de la penséepar l’odorat Hel geurde er maar zus en zoo, vindt je ’l niet, Lowie? Maar bah, om der weten schap wille kan men wel nu en dan zoo’n geurtje lijden. Aan de rechte hand hebt ge het onvermijdelijke nougatkraam jamais malade waar lieve juffers zich op lekkerkoek en chocolade onthalen door galante jongelingen, onder zekere kus- voorwaarden die niet altijd onderhouden werden Gelief nu, lieve lezeres, waarmee ik in verbeelding arm en arm rond wandel gelief nu den hoek te draaien en ge be vindt u voor de Theater des Fariétés waar Arlburio, alias Bidel, met begeleiding eener cacophonische harmonie de werk zaamheden zijner artisten opsomt, als daar zijn de twee equilibristen wier spel lof verdient, de prestigidateur Coteletie (of iets dergelijks) die heel knap de cen- ten uil de zakken weel te ontfutselen, ver- i volgens den geleerden hond, den «zoo ge- naamden, gezegd Cailletchoe style Bidelden zwarten beer, die het schrik kelijk warm moet hebben gehad onder zijne pels, alle die nummers natuurlijk door de gekke sprongen der twee narren afgewisscld) en, om te eindigen de on vergelijkelijke ilJiss Arabella, dieon gelukkiglijk verhinderd moelgeweesl zijn, daar ze zich niet heelt vertoond (wel in gelichte personen beweren, maar ik ge loof hel toch niet, dat ze leed aan de pooteplaag! Oef, een beetje rust, a. u. bPas is men hel theater ontsnapt, een herkuul doet voor uwe neus wondere loeren met houten gewichten en een papieren blaas pijp, terwijl zijne bevallige heks weemoe dig uwe kluiten afdokl. Wal verder komt eene makaron-kas aangeroeid die u goed schikt, kwaadschiks uwe centen uil den beugel weel le klop pen. Ik heb opgemei kt dal iedereen altijd verloor (on deinande une enquête). Maar hoor! daar is de groep der Italianers, waaronder twee kleine mooi opgesmukte meisjes. Hel geheel is waar lijk met veel smaak opgeval, en behaalt algemeenen bijval. Ouderbegeleiding van viool en accordéon galmen de lieve engels mol opgewektheid het gelegenheidslied door Pros vervaardigd. Very fine, als de Eugelschen zeggen...... En, treurig mijmerend, met verlepte jas en geblutste hoed, met sti anken doffen blik van achter den blauwen bril komt hij aangestrompeld, de arme orgelmanStom is hij, en doof, en ganscti alleen op T ondermaansche. Zijne stok-magere ge stalte, gekroml door het nooulot, hel bleekvale aangezicht dal hongeren ont bering verraadt, de moedeiooze onver schilligheid zijner houding duidt ellende aan, zwarte, bijlende ellende die de ziel omkwell en tol zelfmoord leidtMij deed het goed aan T harte te zien hoe mild de almoezen in de knollige, vereelte hand van den orgelman te recht kwamen, hoe zacht en weemoedig de zwarte blikken der schoonen hem in de doffe oogen zag als om een greintje hoop in zijn hart ie storten. De verontwaardiging was dan ook alge meen toen een politie-agenl op brutale wijze den armen strompelaar naar ’t bureel leidde hij bad geene papierenwaar, onder meer folteringen, bedelaar en garde-ville eene flesch van Terlinck’s besten onthalst hebben. Horror! Horror Tot slot van ’l leest hebt gedeopsiij- i ging van een ballon. Deze vloog snel hemelwaarts onder de toejuichingen der menigte. Leve 't Sasje stond in groote letters op l fr. 3-00 2-85 2-40 n Belangrijk bericht. Wilt gij uwe geldelijke belangen vrijjaren en juist ingelicht worden nopens alle (itelwaardeu. leest het Financiën blad wekelijksch financieel blad dat alle trekkingen, alle toelichtingen over handels en nijverheidsonderneiniugen opheeft Proefabonnement van nu tot nieuwjaar 1 fr en slechts 2 fr. van af l**»" januari voor een «eheel jaar. Te schrijven aan het Beheer, ..Ga Leuven- sche Steenweg, Brussel.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1899 | | pagina 2