■ssSHi Onwillens afgeluisterde samenspraken. Klacht van den ijzeren Kiosk van den Bois de Boulogne. Algemeen reglement op de policie van het vervoer en van het verkeer. (Vervolg HOOFDSTUK III. Art. 21. De ladingen moeten derwijze gestouwd worden dal zij alle waarborg leveren voor de veiligheid van hel open baar verkeer. Hare I.oogie, lengte en breedte moeten dusdanig berekend zijn dat zij langs den weg hel verkeer niel belemmeren, noch de kunstwerken, de beplantingen en de Café, café, café (bis). Wat maakt er onze bazen blind? Café En toch nog altijd welgezind? Café. Wal minnen zij steeds bovenal En roepen dan ook overal? Café, enz. Wat maakt hier onze bazen stom? Café. Wat recht bij hen al wat is krom Café. Wat geeft hen wel het zoeisl genot En telt vóór plicht en voor gebod 'I Liedje van den Café. Zangwijze: Koekoek. Wal is in Veurne ’t tooverwoord Café. Wal opent u ov’ral de poort? Café Wat onze bazen best verslaan, En wat hun mond doet opengaan Café, enz. Wat maakt hier onze bazen doof? Café. Was is voor hen wel ’t beste geloof! Café. Waar zijn zij alle dage thuis? Wat geeft hen later eene buis? Café, café, café. Pas enkle weken ben ’k op aarde! Menheire pijnlijk mij hier baarde En ’k heb hel reeds zoo bang aan T hart Ik ben verlaten, ’k beef van smart! Och God! wie had zulks kunnen denken Bij t’ zien van gansch dien hoop geschen- ken Gepoetste paden, park vol pracht Mei gazlanlaarns en zelfs een wacht Met nieuwe klak vol zilvren banden! Een reglement was zelfs voorhanden. 'K was baas en had, ja, macht genoeg Van aan den markt lol aan den Ploeg! Op Kermis speelden Melomanen; Er was veel volk in mijne lanen; Ik voelde T wel en was ook fier: Niet zij, maar ik, had succes hier! Wel schokten soms de valsche klanken Mijn’ijzren adren, mijn’sleenen flanken... Het is voorbij T gelukkig uur Helaas! zoo schoon maar kon van duur. Sinds kan ik zelfs niel eenzaam treuren. Sinds voel ik mij hel hart verscheuren Door hamerslagen op de markt! Een zwaluw bracht me T nieuws volsmart: Mijn rijk is uil, vaarwel mijn’ droomen Ik blijf verstoolen mei kale hoornen: Een aplinlcrnieuwo kiosk in hout Wordt er algauw met pracht gebouwd. En zondag laatst meende ik te sterven. ’K wou wel wal ketelmuziek derven Die ’s achternoens op ’t nieuwe kraam Een leven maakle zonder naam Maar, ’s avonds speelden Binchenaren, De Pélissiers, die pracblfanfaren Zoo juisl, zoo rijk aan melodij Zoo eens, zoo kloek aan harmonij Och! ’k voeld’ T ijzren hart mij breken, Waarom heb ik ook niet bezweken?! Och! Sladhuisbazen hoort mijn bèe, En maakt hier ook toch een café Van zeker duister achterpoortje; Zet er een Roosje of een Doorlje Opdat ik worde, als weleer, Uw uitverkoren zonder meer! Donderdag vóór de feeste, 's avonds, 10 ure Door. ’T dinke me dal er toch deze kêe zoe moeten schóonen boeké zin vó T muziek van Binche, enêe, Menêere de Consolé. De Consolé. Hi! Hi! Hi! Hi! Winne zegge gi daarvan, Blomtje. A/.“c Blomtje. Dat er een zoe moe ten zin, Menêere. De Consolé. Eh wê T er gaê toen ollezins een zin, osje gi dal wilt. Waar en Waarom De katholieken hebben zondag dus ge feest en de 25‘ verjaardag gevierd der politieke loopbaan van een hunner kop stukken, de heer Van Hee, lid der perma nente deputatie van Weslvlaanderen. Hel slaat in lang en in ’t breed te lezen in den Veurnaar. Maar, een klein vraagsken Waar was onze volksvertegenwoordiger M. L. Visart? Werd hij wel uilgenoodigd Of telt die misschien hier niel meer?.... En waaom hebben de katholieken, zij die zóó dankbaar de schrandere diensten hunner mannen geern herin neren, er nog nooit aan gedacht de poli tieke loopbaan te vieren van M. L. Visart, hij die sedert 1870 de Veurnesche katho lieke partij in de Kamers vertegenwoor digt en, denken wij, in die 29 jaren, menigvuldiger en uitstekender diensten aan de katholieken moet bewezen hebben? Ja, Waarom Mijslerie Het woord is aan den nooit volprezen en weergalooze vleier verslaggeyy wil ik zeggen van den Veurnaar, 4ie waarschijnlijk dit mijstérie zal kunnen oplossen. Klerikale Broodroof en Vervolging. Tijdens den uittocht der Israëlileii u*t Egypte, gebood Mozes aan al zijne volge lingen hunne deuren met hel bloed van h-t Paaschlam te besprenkelen, opdat de Engel des Herren des nachts, in hel uit oefenen van Godes wraak, hunne huize.) sparen zou. Dal deed Mozes, maar hij was in zijn volle recht.Namelijk de Egyptische koning Pharao had hem bedreigd, zoo hij het land niel verliet, hem en al zijne volge lingen te vernielen. De klerikalen hebben zondag laatst Mozes nagepoetst, maar zonder recht, enkel uil vuige, snoode dweeperij. Wij laten hel briefje, in het fransch, i i al zijne hatelijkheid volgen, CONCERT DE FURNES. vervolging nog kan geschieden op het I einde der negentiende eeuw Ge ziel van hier, indien ze eens almachtig waren, hoe hel gedaan ware met anders denkenden Bukken, kruipen, slaaf zijn dal vergen ze van u, Veurnaars, of anders zien ze u graag van honger sterven Maar wie geeft hun het recht zoo de holelbazen te klasseeren, deeene l'rordre, de andere bon.... tot zelfs 2e ordre Wie geeft hun hel recht te veronder stellen dat dit of geen hotel klerikaal is? En wat beduidt die minachtende weg lating der rangschikking, na de naam der liberale Hotels? Waarom een deel hotels en herbergen, in den echten zin van het woord, moed willig achtergelaten? Zijn die niet treffelijk genoeg of tellen Hotel de Commerce, du Perroquet, de la Station, de roode Leeuw enz., niet als hotels nevens ten minste Cercle Catholique aliasHotel Francais met slaping voor twee personen Of zijn de liberalen geen Veurnaars, en zijn ze ontslagen van conlribulien Met Oktober aanslaande zullen wij die weergalooze burgervaders eene les van welvoegelijkheid geven met doorslaande argumenten. komt, waarna men er in gelukt een erbarmelijk licht te verkrijgen. Hel concert van ’s avonds door Les Pélissiers van Binche is hel eenig num mer der feestelijkheden dat wel was. Wij brengen volgaarne hulde aan de muzie kanten van Binche, zij hebben ons eene meesterlijke uitvoering laten hooren. Het is jammer dat niet meer volk op de markt aanwezig was. om dit uitgelezen muziek korps toe te juichen. Wij welen niel indien de Binchenaren zoo tevreden zullen zijn over de katho lieken als deze over hen. Wij twijfelen er sterk aan. Onze kadodders hebben nog maals een bewijs gegeven dal zij er een handje van hebben om vreemdelingen te ontvangen; en wij hebben menige Binche naren in volle herberg hunne ontevreden heid hooren uitgalmen over hunne arm zalige ontvangst aan de statie. En och heere, nu de bouquet van hel feest nog ne keer nietsDe prachtige luminatie van den cirkel gaat niel; de lichtjes dooven uit. Is hel een voortreken dat bet rijk der klerikalen te Veurne weldra uit is Door hun mislukt kiesfeest ter eere van Mr Van Hee hebben onze Veurusche katho lieken hunne machteloosheid geloond om puike feesten in te richten en veel volk naar stad te lokken; en wij hebben meer dan ooit de overtuiging opgedaan dal de katholieke partij die in alles zoo par tijdig handelt in onze stad hard aan hel dalen is, gezien de koelheid waarmede de bevolking den schranderen leider der katholieken zondag gefeest heeft. Ztjn ze machtig Onze senator, onze representant, onze provinciale en gemeenleraadsbeeren zijn allen klerikaal Allen worden gerangschikt onder de geliouwste vrienden onzer opperbazen, de ministers. Men zou dus moeten veronderstellen dat onze machthebbers allen invloed be zitten, dal zij alles kunnen verkrijgen wal zij willen. Inderdaad zoo zou hel moeten zijn Maar hoe ver zijn we van de wezenlijk heid Over jaar was op Bewesterpoort een prijskamp ingerichl voor hel visschen. Op de schoone beloften van zekere kleri kale kopstukken, had men dit feest vast gesteld op een tijdstip waarop het visschen wel is waar niel toegelaten was; maar onze veelbelovers hadden zich sterk ge maakt dal de noodige toelating door den minister zou toegestaan worden. En wat gebeurde er?.... Eenige uren vóór de opening van den prijskamp wierd er mare gedaan van wege het ministerie dal het visschen niet toegelaten was Biltere teleurstelling van wege de in richters 1 Maar niets was er aan te doen Niel waar, dat onze klerikaaltjes een uitgestrekten invloed bezitten En die nog niet opgeloste tramkwestie! Wal zal er daarvan geworden Volgens gegronde inlichtingen, wil het ministerie geen gehoor geven aan de zoo billijke eischen der Veurusche bevolking. De tram zal, zoo het schijnt, de richting nemen langs de baan van den ijzerenweg tol aan AdinKerke-stalie en van daar naar de Panne Ongelooflijk is hel; maar toch is het zoo. Zelfs vertelt men dal een der opper bestuurders der gemeente de rechte richting langs de Pannekalsijde bestrijdt Hoe vindt gij, kiezers, die invloedrijke burgemeester, schepenen en raadsheeren die onmachtig zijn om de eenige recht vaardige en behoorlijke oplossing te doen zegepralen Katholieken en liberalen, al de inwoners der stad, zonder onderscheid van denk wijze, petitioneeren om de regelrechte richting te bekomen en onze gekozenen hebben de macht niet om de kortste, de minst kostelijkste, de vruchtbaarste richting te doen aannemen Zijn ze machtig En ons schamel festivallje van zondag laatst Onze stadsmuziek is voorgezeten door den senator van het arrondissement, een man die geheel hel land door bekend is of bekend moet zijn, dewijl hij in een onzer nationale vergaderingen zetelt, en hel muziekaal feest door onze Melomanen ingerichl, telt.... hoeveel?ZEVEN deelnemende maatschappijen1 Zeven in T geheelewaaronder Houlhem met 17 spelende leden. Is dit niet belachelijk, bespollelijk Dixmude is een kleiner stadje dan Veurne en hun klerikaal gemeentebestuur richt een festival op. Welnu, te Dixmude nemen 341 maat schappijen deel aan bel feest. Hiei in Veurne, bekomt men er met moeite Niel waar dat onze klerikale bestuurders een machtigen invloed bezittenII andere aanhoorigheden der wegenis niet beschadigen. Art. 22. Hel gewicht maximum der netto lading mag de 10,000 kilogram niet overtreffen voertuigen met vier wielen, en 7,000 kilogram voor voertuigen met twee of drie wielen. Art. 23. De vaststelling van het gewicht der ladingen, mag geschieden bij kubatie en berekening naar eene tabel van soortgelijke gewichten door de regeering bepaald. Bij het vaststellen van het gewicht zal men 5 overwicht toelalen. Art. 24. Vervoeren van onverdeelbare voorwerpen, waai van hel gewicht deze bij artikel 21 bepaald overtreft,of waarvan de afmetingen deze overtreffen welke de plaatselijke overheid bepaald heeft, mogen niel gedaan worden zonder de toelating des gouverneurs van de provincie. De besluiten tol machtiging vermelden de te nemen maatregels om de veiligheid van hel openbaar verkeer te verzekeren en om te beletten dal de eenige schade toegebracht worde aan de wegen, aan de kunstwerken en aan de beplantingen. Deze besluiten bepalen daarenboven dat de herstelling der beschadigingen, welke door in het bijzonder toegelaten vervoeren zouden kunnen veroorzaakt worden, ten laste valt der vervoerders. Art. 25. De gouverneurs hebben het recht bij dooilijd 1. Het verkeer te verbieden van rollende stoomtrekkersof baanlocomotieven.stoom- machienen en andere voertuigen die, door hun groot gewicht, de openbare wegen zouden kunnen beschadigen; 2. Het netto maximum gewicht in artikel 21 bepaald, te verlagen; 3. Het getal te verminderen der trek dieren welke men ingevolge artikel 4, aan een voertuig mag spannen. Art. 26. De besluiten der gouverneurs bepalen het oogenblik der sluiting en der opening van de dooibareelen. Zij worden in al de gemeenten bij dringendheid en bij middel van plakkaten en seinen afge- kondigd. De plakbrieven worden aaugeplakt in ieder dorp en in ieder behuisd gedeelte der landelijke gemeenten. Zij wijzen duidelijk den weg aan waarop de be sluiten niel van toepassing zijn. Art. 27. De voertuigen die op den weg zijn tijdens de afkondiging zij door plakbrieven, T zij door seinen, mogen hunne reis voorteelten tol het dorp der naastbij gelegene gemeente. Art. 28. De bestendige deputaliën mogen hel gewicht verlagen der netto maxima ladingen in artikel 21 voorzien, voor de steen- of kiezelwegen, die uit hoofde van den aard des gronds of der gebruikte materialen lijdelijk bijzondere maatregels vergen. Zij mogen insgelijks de vermindering dezer ladingen bevelen bij hel overgaan der bruggen, brugjes of andere beslaande kunstwerken, binnen de vereischle be palingen voor hel bewaren dezer werken en de veiligheid van hel verkeer. De toegelaten gewichten zullen aange wezen zijn op palen welke op de uiteinden der steenwegen en bij de toegangen der werken waarvan sprake, goed inliet zicht moeten geplaatst worden. HOOFDSTUK IV. Art. 29. Zijn in hel bijzonder gelast met de uitvoering van dit reglement -1° De ingenieurs en conducteurs van bruggen en wegen; 2° de ingenieurs, loezichters, onder- ingenieurs, wegenis-commissarissen en conducteurs der provinciale technische diensten; 3’ de kantonniers en andere aangestelde agenten lot bewaking der banen; 4° de aangestelde agenten tol bewaking en draaiing der bruggen; 5° de bedienden der accijnsen en de tolbeambten; 6° de nationale gendarmerie; 7* de ambtenaars en agenten met de plaatselijke policie gelast. Art. 30. In geval van belemmering, ongeval of bedreiging van ongeval, of om hel vaststellen toe te laten van het ver vullen der voorwaarden, in dit reglement voorgeschreven, moeten de geleiders van voertuigen, trek-, last- of rijdieren stil houden op alle vordering van eenen be diende, met hel uitvoereu van dit reglement belast, en die hel kenteekcii zijner be diening draagt of voorzien is van zijne commissie. Art. 31. De geleider van een voertuig welks lading het gewicht overtreft, be paald door artikel 21 en door de besluiten genomen ter uitvoering van artikel 24 van dit reglement, zal gehouden zijn in de naastbij gelegene gemeente de over- vracht te lossen welke hij vervoert bij overtreding van gezegde artikelen, en het getal dieren te verminderen w.lke hij boven het toegelaten cijfer aangespannen heeft. Zoo hij weigert, zal het voertuig tegengehouden worden op de kosten en Rond de kioske gedurende de opvoering der Melomanen. Karei. Hoeveel medaljes hangen er daar wel? Sissen. Karei, ’k geloove dal er dertiene zin. Karei. T Ongelukkig getal, Sissen! Sissen. ’k Ben curieus om te welen wien dat er den ongelukkige zijn zal. Karei. Maar, Sissen, als ik wel overdenk daar zijn er maar twaalf noodig. Sissen. Telt eens met mij acht muzieken en vier gilden van ïsiêe, dal is toch maar twaalf. Sissen. Den dertiensten is voor T stad en ’t zal ook uitvallen. Die de der- tienslen is sterft in de loop van T jaar. Zoo zal het ook zijn met de gemeenteraad. T Is mooi, ehen dat zulke partijdige F - .ir-i-Xairtnrw - i '1 Ladingen. lil. I. iv. Zie hier wat briefje ieder muziekanl d, r Pélissiers bezat, briefje dal even als hel bloed van het Paaschlam de goedé huizen aanduiden moest. Maatregels tot uitvoering. Hötels Catholiques. 1 Noble Rose, rue du Nord lar ordre. 2 Hötel des Voyageurs, place de la Station Bon. 3 Schippershui», rue de la station bientenu 4 Hótel du Nord, rue d’est d» 5 d’Europe, place de la station bon. 6 d° do la Presse, d° bon 7 d“ de la Couronne, OJ Place Neutre 8 d“ de Flandre, rue des Trèfles( 2» ordre 9 Cercle Catholique Gd Place bon pour 2 personnes seulement Hötels Libéraux. Hotel Royal, Orand’place. d° de Rhétorique, Marché au bois. d° de France, place de la Station.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1899 | | pagina 2