!h I :1 E schoon fabeltje. ill Bericht. en Sul. I luchtige welheeren met hunne prachtige staalsiekleederen nu voor de wel niet meer waard dan een melserdiener ten hoogste goed om wal kalk en zand door een te brassen. Ja, niet waar, en de liberalen beweren het tegenovergestelde Onzin, onzin ’I Muziek es lek den oeden win verbetert mè den lid. Maor in Diksmude was zoo fin Ze liepen wid en zid, Ze droenken toch zoo lustig bier En keken diepe in glas Maor osse kwamen s’avends hier En echt comedie ’t was Op de markt bi e druwier Ze mieken e dikken plas zedelesse: Bier en oeden win Da kan ni zin. Dal es venin: T Geeft magepi ill Ons dunkens, zullen de Beooster- en Beweslerpoortnaars in vooruitzicht der gemeentekiezing van 15 Oktober aanslaan de, eens grondig hunnen toestand beoor- deelen. Willen zij, bij voortduring, als verlatene vorstootelingen doorgaan, dan zullen zij voor de uillredende leden stemmen. Willen zij integendeel verbeteringen aan hunne wegen en straten; willen zij van tergende lasten ontslagen worden en van winstgevende feesten begunstigd worden, dan zullen zij hunne stemmen verleentm aan onze nieuwe vrijzinn ge kandidaten. Het schepenkollegie «nummer twee» maakt bekend dal er zal overgegaan wor den lot de verpachting bij soumissie der mikke staande op de groole markt, zeer dienstig voor landbouwers en hooi- marchands. De kap is niet geheel water dicht, maar zij is integendeel voorzien van een vogelschuw De soummissien per brieve worden aanvaard in hel Hóllel Franpais (sla- piug voor 2 personen) van heden lol den 15" October. Waarom heeft het stadsbestuur de toe lage aan de liberale harmonie Ste Cecilia afgetrokken? Zijn deconcerten dezer puike maatschappij zoo goed niet misschien als die onzer Meelmannen. Hel is niet dal S” Cecilia die toelage noodig heeft, ver van daar: het bewijs is er van, aangezien zij meer dan ooit bloeit en vooruitgaat. Zelfs, indien onze liberale kandidalen zegepralen in October naast zooals het zal zijn zal zij nog geene toelage vragen, en zij zal geene duizend franks alle jare moeten hebben om met kermis mooie concerten te geven. Alleenlijk willen wij hier nogmaals doen unschijnen de partijdige handelwijze onzer bestuurders. Alles voor de kleri- kalen, niets voor de liberalen Neen, kiezers van Veurne, zulks zult gij niet meer duiden; gij zult willen dal meer rechtvaardigheid en gelijkheid onder de burgers beslaat, en gij zult stemmen voor de bekwame liberale kandidaten. Eene landbouwtentoonstelling. Onze stadhuisheeren hebben er onge twijfeld een handje van om openbare feestelijkheden in te richten 1 Alles wat ze op touw zeilen valt in eenen zak. Zoo is het geweest met hun festival waarmede zij verhoopt hebben de kiezers te doen boffen en sloffen over hunne macht, over hunnen invloed Maar, och arme! Welk mager beestje! Zeven muziekjes in ’l geheele, als wanneer ten anderen Dixmude B4L bij tredende gilden bekomtDat is ander thee, niet waar ■«wiwwwpwiRm»«kW*" inhalen met een feest ie geven die hier vroeger nog nooit ingericht was geweest, te weten....eene landbouwtentoonstelling. En inderdaad wij zijn verplicht te be kennen dat hier in Veurne bij achleruil- wijking van helgeene in andere steden en dorpen reeds opvolgende malen gelukte men nog nooit er aan gedacht had zulkdanig feest in te richten Zulke tentoonstellingen zijn reeds over jaren ingébracht geweest te Dixmude, te Nieuport en zelfs in kleinere gemeenten van West- en Oostvlaanderen, In Veurne overtuigt men zich ook eens eindelijk dat er zou moeten iets in dien zin gedaan worden Immers de kiezingen naderen en Bewester- en Beoosterpoorl hebben eene drukke iandbouwersbevolking. Zoo zal men misschien een middel gevonden hebben om die brave menschen wat te vleien en te paaien En zoo wierd onze vermaarde tentoon stelling beslist Iets voor Bewester- en Beoosterpoort, Bewester- en Beoosterpoorl zijn twee voorname gedeelten van Veurne. De bevolking is er talrijk en diensvol- gens zijn de lasten der gemeente grooten- deels door de inwoners dier uitgestrekte wijken onderslaan 1 Volgens alle recht, zou de gemeente raad die omstandigheden moeten inzien en zich opofferingen getroosten die in evenredigheid zouden zijn van de betaalde lasten, Onze huidige meesters zijn aan hel be wind sedert 15 volle jaren. Wat hebben zij ten voordeele van Be- wester of Beoosterpoorl uilgevoeru Niels En nu, voor wat de openbare feesten betreft, zijn onze medeburgers van den buiten begunstigd geweest zoo als zij hel verdienen? Geenszins! Van Beoosterpoorl hoeft er niet ge- Dit jaar, hebben onze tegenstrevers nog eens op eene bijzondere doorslaande wijze hune genegenheid voor Beweslerpoorl laten blijken. Op den eersten zondag van Adinkerke- kermis, hebben de katholieke gilden de Melomanen en de Koorzangers, zich verhaast de kermis op den Dijk te ont vluchten om zich naar hel Festival van Dixmude te begeven Is één En zondag aanstaande, morgen dus, voorden opsluit van koekezondag, huldigen zij plechtig in Veurne-stad onze fameuze landbouwtentoonstelling in Zoo du. nog al eens aftrek. Is twéé I Bekent dal, indien zij er om zouden gedaan hebben, zij niet beter de Adin- kerke-kermis konden tegenkanten middelen vooi bet verbrekingshof te ver volgen. De genade verandert niets aan zijnen toestand te dien opzichte, en laat hem zijne volte recht om, binnen de voor waarden der wel van 1895, eene tweede maal de herziening der uitspraak van den tweeden krijgsraad te vervolgen. Voor duizend franks ’s jaars. Duizend franks ’s jaars is een schoon inkomen, nietwaar, Veurnsche Burgers Wij zijn zeker dat velen van u zeggen ’k zou dal ook alle jare willen s «k Eh wei weet gij wie jaarlijks die duizend ballekens ontvangt uit de stadskas, T is te zeggen uit uwe beurs Hel groot muziek der Melomanen II En wat geeft ons deze voortreffelijke maatschappij daarvoor? Drie concerts in een geheel jaar op de kermis. En hoe zijn de concerts dan nog? Wij spreken er niet van, de Veurnaars hebben ze kunnen be wonderen, want waarlijk in de laatste tijden, de Melomanen stadsmuüvk door onze centen ondersteundhebben zich eene goede faam gemaakt, door de orde en de regeltucht in hunne rangen, door hunne welvoegelijkheid in openbare feesten Maar nog eens, die feestelijkheid is in I zulke slechte voorwaarden ingericht, dal ze noodzakelijk zal moeten mislukken. Waarom wordt die feest gegeven zoo laat in het jaar? Wij weten wel dat de kiezingen bij drie weken plaats grijpen. Maar dit was geen redenindien men, wel te verstaan, niets anders in het oog had dan het bevorderen der landbouw nijverheid En ten anderen.... is het niet om te moeten blozen van schaamte als men de lijst der toegekende prijzen doorloopt In de prijskampen zijn de eerste prijzen meestendeels van..., 5.... en van 3 fr.... De andere volgen in de zelfde evenredig heid. Er zijn er van 2 en van 1 frank Allo Toe Een oogenblik openhartig heid I Is dit niet belachelijk En zijn zulke geringe belooningen wel waardig eener stad zooals Veurne, de lioofdplaals van Veurne-Ambacht De stadhuismannen zelve moeten dit bekennen Maar ja ’t is weeral oogenverblinding Wal is den grond van zulke feestelijk heid ’ils weeral politiek Men verhoopt in de oogen te zulten slaan van de onnoozele kiezersMen verhoopt dal de landbouwers zullen uit roepen Ons gemeentebestuur bevoor- deeligt onze nijverheid Maa:, T is de tegenovergestelde uitslag die bereikt wordt 1 Men schokschoudertEn men zegt ’t Is al boter aan de galg Uwe looze listen zijn gekend. Wij laten ons niet meer rond den tuin leiden 1 En op 15 October aanstaande zullen ze u naar de maan zenden De staal der wegen en straten is on veranderd gebleven. De werken van openbaar nul beperken zich tot O. Een uitstekend genie heeft overjaar uit gevonden dal hel Veld moest onder steken worden met slijk van den Duin- kerkevaart, denkende dat alzoo die woes tijn in een land van beloften ging betoo- verd worden. Wij kennen den rampzaligen uitslag van die onbedachte onderneming. Sommige inwoners zijn van hunne woonst onteigend geweest, legen eene magere vergoeding. Maar zij blijven thans beroofd van hunne akkers, die in dorre, onvruchtbare dijken veranderd zijn. Andere woonsten zijn op zulkdanige ligging gebracht, dat de bewoners efwel eenen duinoever als zichteinder hebben ofwel slechts met eene ladder of trap aan den openbaren weg kunnen geraken. T Is eene ware verwoesting! Vlgeineene Gespaarzaamheidskring Vrije Burgers Veurne. Nummers der laatst aange kochte obligatien. Leening Gent 1896. Reeks 11522 N” 6, 7, 8, 9 en 10. 11530 15. Ook hebben onze meesters waarschijn lijk gepeinsd dat zij hunne schade giugen sproken te worden. Onze stadhuibazen I aanzien die wijk als een echte verloren hoek. Maar de Bewesterpoortenaars, hebben zij meer kans gehad? Hoegenaamd niet. Want men mag toch niet als eigenlijke feestelijkheden aanzien, die waardig zouden zijn van zulk een belangrijk ge- huchte, de jaarlijksche velokoers die aldaar wordt gegeven En vraagt eens hel advies van de her bergiers nopens de tergende taks op de dansvergaderingen Gij zult hooren hoe zij onze beheerders bewierrooken 1 Omdat zij op ’t grondgebied Veurne wonen, moeten zij het vergunningsrecht van 80 fr. betalen zoo als in de stad; en daarenboven hebben zij dan nog de gemeentelaksen op den dans En men weet of er aldaar bij lijd van kermis, geflikkerd wordt De katholieke bazen en consoorten zijn de meesters en zij doen wat zij willen en wat hun lust. Zou hel paard gevoelen dal het een meester heeft, indien het niet van tijd tol tijd hel snijdend snoer der zweep op zijnen rug voelde dansen. Stemt dus voor de katholieken De liberalen zijn te eerlijk, geen charlatans genoegZe zouden te veel werken voor de kleine burgerij en den werkman en die zeilen al genoeg op hun hoofd Daarbij ze zouden schrikkelijk de overige katholieke raadsheeren in den weg loopen en die slechte gewoonte weer opnemen aan het klokzeil te hangen wat onze doorluchtige stadsmagistraten al gekonkelfoesd hebben. Duizend franks trekken onze Meelman nen dus alle jare, om kiesfeesten op te luisteren en ons oudbakken muziek met kermis op te disschen. En wat geeft de stad voor toelage aan de kermis van Beioesterpoort Eene belachelijke som. Eu oogt hans de sectie Beweslerpoorl, die vele herbergiers en slieldoeners bezit, die veel belastingen betaalt, zou toch beter in verhouding eene groolere toelage verdienen voor hare openbare feesten dan ons stadsmuziek, dat alleenlijk niet wil spelen tijdens de prijsdeelingen der offi- Cieele schoten. Indien het niet wilt spelen voor de zoogezegde liberale stadsscholen, waarom wil het dan jaarlijks 1000 frank binnen palmen, in deze tien maal honderd ballekens is er zeker toch ook geld van liberalen Dreyfus in vrijheid. Kapitein Dreyfus werd donderdag nacht in vujheid gesteld en is om 3 ure, uil Rennes vertrokken. Hij bleef van de bevolking geheel onop gemerkt. Hij heeft den trein genomen te Veru, in bestemming naar Nanies. Wij beschouwen deze tijding als een goed nieuws. En wij gelooven niet, dat er op heel de wereld nog 10 verstandige menschen zullen gevonden worden, om tegen het besluit van het Fransch gouver nement te prolesteeren. De Figaro wenscht den heer Loubel geluk dat hij genade geschonken heeft aan Dreyfus en hoop dal deze oplossing vrede en verzoening brengen zal in Frankrijk. Alfred Dreyfus heeft zijne voorziening voor den krijgsraad ingetrokken; maar hij ziel er niet van af de vernietiging van hel vonnis van F Bij koninklijk besluit van 8 September, werd het nijverheidseereleeken verleend aan de volgende personen 1' klas, aan Edmond Deleforlrie Desideer Duforet, geboren in 1842; 2e klas, aan Pieter Gat na, geboren in 1855, allen fabriekwerkers, te Veurne. In den nacht van zaterdag tol zondag zijn twee schuren met ingeoogste vruchten afgebrand ter hofstede der weduwe Marchand, te L ysele. De schade wordt beraamd op 9G00 frank. Men vermoedt kwaadwilligheid. In de label der kredieten bestemd voor de buitengewone uitgaven van het dienstjaar 1899, vinden wij eene som \an 150,000 frank, voor onteigening en werken aan de vaarten van V. urne naar Duinkei ke en van Veurne naar Bergen. De 150 vlaamsche visschers van Ooslduinkerke. de Panne en Coxyde, die alle jaren, op 15 maart, aan boord van de booten van Duinkerke naar Ysland vertrekken, zijn in hunne haardsteden terug gekomen. De tocht is niet gelukkig voor hen geweesteen hunner is ver dronken, en een jonge vissclier van Coxyde is aan eene ziekte overleden. Melkerij. Eene lijdelijke school van melkbereiding voor meisjes boven de 15 jaar zal in October geopend worden te Watou. De vragen tol inschrijving moeten gestuurd worden aan M. Vanden Wouwer, landbouwkundige van den Staal, Kortrijk. Dinsdag rond den middag brandden ten nadeele van Frans Demuis, te West- vleteren twee tarwe- en twee hooischel ven af, alsook nog eenige andere mijten. Kinderen hadden legen een der schelven met slekskens gespeeld en den brand gesticht. De schade is door verzekering gedekt. In eene herberg van Houthulst is er, ter gelegenheid der kermis, zoo hevig met messen en pintglazen gevochten ge weest, dal negen personen erg gekwetst werden. Voor de kleine burgerij. De volks vertegenwoordiger M. Maenhoul, is voor nemens in de Kamer een wetsvoorstel neer te leggen, ten voordeele van den kleinhandel. Dit wetsvoorstel zal voor doel hebben de groole bazars, die van alles verkoopen eene bijzondere patent te doen betalen voor elke soort van koop waren welke zij verkoopen en die. bij andere winkeliers, een afzonderlijken handel uitmaken, T is te zeggen eene patent voor hel kinderspeelgoed, eene patent voor zeep- en reukwerk, eene patent voor ijzerwaren, enz. Hel bedrag dezer patent zal berekend worden in evenredigheid van hel cijfer der handelszaken door den bazar in elk artikel verwezenlijkt. Dit voorstel zal nog ingediend worden voor hel einde van den tegenwordigen zittijd. Nieuwe pasmunt. De beer Vinfolte heeft bijna de modellen voltooid, hem door hei gouvernement voor onze pas munt besteld. De Eioile heeft die modellen in hel werkhuis van den beeldhouwer gezien en vindt ze van merkwaardige schoonheid. De beeltenis van Leopold 11 is spreekend van gelijkheid. Op de keerzijde is de spreuk L’Union fait la force weggelaten. De Etoile is van gevoelen, dal de nieuwe Belgische muntstukken mede van de schoonste der wereld zullen zijn. De stiften en vormen zullen binnen een paar maanden voltooid zijn, en men zal dan kunnen beginnen aan hel slaan der munt. Er worden voor 5 millioen nieuwe stukken gemaakt. De heer Cornells Vanderbilt, de al- omgekende amei ikaansche miljardair, is dinsdag te New-York overleden. Van zeer nederige afkomst, heeft Vanderbilt eene kolossale fortuin weten te maken, vooral door speculeeriugen op spoorweglijnen. Zijne dochter is over een Ctal jaar in den echt getreden met den jongen hertog van Marborough, en hij gaf haar een brudschat van honderd millioen. Cornells Vanderbilt werd den 27 no- i vember 1843 geboren. Hij laat eene ,v. .au uvi fortuin achter van 300 millioen dollars of Rennes door alle wettige j 1500 millioen fr. VilU NAAK ESOPUS. i -- I 1 I-

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1899 | | pagina 2