V E N T E par suite de saisie-exécution. nogmaals besluiten werd om klerikale der Een Rederijker. slimme, voorzienige Étude de l’Huissier LOUIS BOUTEN, A FURNES. Men spuit barig zand; Voor extrakt Ch. DESPODT, Dr. EXTRAKT gelijkvormig aan artikel 2 van het dekreet van 1 April 1814. Aljjemeene tij<lin',<en. Burgerstand der stad Veurne. Bjj de Harmonie. Maandag avond had bij de Harmonie St. Cecilia de eerste maandelijksclie repetilie-concert plaats. Deze nieuwe ingevoerde maatregel welke wij ten volle toejuichen is eene zeer nuttige en gelukkige instelling die hel grootste genoegen aan de talrijk op- gekomene eereleden heeft verschaft en ook opperbest geschikt is om den ijver onzer talentvolle muziekanten nog meer aan te prikkelen. De verschillige stukken van het uitge voerde programma werden meesterlijk uitgevoerd en warm loegejuicht. Zulks strekt tot eer van Bestuurder en muzie kanten. Dergelijke repetilie-concert zal gegeven worden ieder eersten maandag der maand. Advies aan de liefhebbers van goede muziek. LE VENDREDl 13 OCTOBRE 1899, de 9 heures 11 midi, de 13 18 heures et au besoin Ie jour suivant, mêmes heures, Nieuport-ville, devant l’éiablissement, dit Usine Nationale Beige de poissons conserves Veine publique de 52,000 boites Sar dines ii clés en caisses de cent boites; 952 caisses boites méialiques £i Sardines vides; 140 caisses couvercles boites a Sardines; 8 caisses clés; 1500 caisses d’< xpédition; 8 pièces huiles pleines et eniamé' S. füis vides, charbons, sclle et sciure de bois. Au comptant et sans frais. Gehoord op Booosterpoort zondag laatst. Waarom heeft ons klerikaal stads bestuur eenen garde benoemd voor het Sle Walburga hol, met eene jaarwedde van honderd franks. Deze garde is er toch al zooveel uöodig, als het water in de schoenen onzer katholieke kandidaten te Beoosterpoorl op zondag laatst. Wie zou er hier in Veurne schade doen aan dien hof? De jongens? Wel de lieden van stad die daar zoo talrijk voorbijgaan zouden toch zeker wel de bengels beletten eeriig kwaad te verrichten. Waar zijn de sleden die eenen «garde» aanstellen met een traktement van honderd franks 's jaars om eenen hof van 2 gemeten groot te bewaken De voorwacht en de achlerwacht van de stoutste katholieke kiesdravers zijn op voet van oorlog. Zij loopeii de schoenen af van hunne voelen. Zou er dus eigenlijk wel gevaar zijn? Eilaas, ja een groot gevaar! Want onze bevolking is moede van lan ger nog gebogen te gaan onder de ver drukkingen, de uitsluitingen, de foppe rijen waarmede men onze medeburgers onder hel juk houdt Nu komen uwe beloften te laat, heeren katholieke kandidaten. Ah! gij zult de straten en wegen ver beteren Ah! gij zult iederen burger vrij laten! Ah! gij zult gezondheidswerken uit voeren I Ah! gij zult stadsfeesten in iedere wijk uitbreiden Maar, gij zijt sedert vijftien jaren aan het bewind. En gij hebt nog geen lijd ge vonden om die beloften te verwezenlijken. De kiezers laten zich niet langer meer bedriegen Uwe beloften zijn kiesbeloften Op 15 October aanstaande zult gij ze reeds ver geten hebben En daarom zenden wij nieuwe mannen aan het bestuur, mannen voor wie be lofte schuld za! blijven 1 Een naklnnkje «lor expositie. Met duizende omwegen poogt de deur naar eenen schijn van uitleg te geven nopens hel geval waarvan de heer Dumon, kuiper, bel slachtoffer is geweest. Dal is, natuurlijk, al eenvoudige prietpraat, zon der kop noch staart. Nu, om de houding van den jury zoo simpel mogelijk te laten beoordeelen, be weren wij enkel hel volgende: Het bijzonder eermetaal met diploma was ofwel verdiend ofwel onverdiend. Indien zoo als wij beweren die onderscheiding verdiend was, dan moest deze aan den kundigen ambachtsman aanstonds van ’s morgens vóór de opening der expositie toegekend geweest zijn. Ofwel die onderscheiding wierd geacht als onbeduidend, En zoo hebben de leden van den jury hel zeker gedacht. Want die belooning wierd slechts in den avond kenbaar gemaakt. En alzoo wordt deze, eene kiesreklaam om eenen met recht mistevreden mededingerte helpen paaien! Gaarne zagen wij onze zoo volksgezinde Rhetorica, zondag lest, opnieuw de planken betreden. Zoo als gewoonte en niettegenstaande het slecht weder woonde een zoo talrijk als uitgelezen publiek de vertooning bij out egensprekelijk bewijs dal onze tooneelisten meer en meer de gunst der Veurnsche bevolking genieten. «*Nr 1 1/4 hel eerste stuk van hel programma verwierf veel bijval en de verbeelding dezer kluchtige gevaarnis heeft de toeschouwers hartelijk doen lachen. De akteurs stonden elkander goed ter zijde en indien dit stukje de gelegenheid heeft aangeboden om de boertige zijde van hut) talent te doen uitschijnen, de opvoering van het zoo lief drama Wraak uit liefde beeft nogmaals klaar bewezen dat zij hel ernstig vak meester zijn en zelfs voor geene tooneelisten van beroep zouden moeten onderdoen. Ja, ongekunsteld en gevoelvol wierd het voorgedragen en de uitvoering heeft uitermate wel bevallen. Aan allen lof! De voorstelling eindigde met hel zang spel ’t Is uit liefde Dit stukje over eenige jaren alhier ten tooneele gevoerd werd met genoegen wedergezien en bekwam insgelijks den schitterendste)) bijval. De spelers hebben zich waai lijk overtroffen en een woordje lof aan de actrice zal hier ook niet ten onpas komen. Gelijk het te voorzien was heeft d, zwierige en losse opvoering onder hei commando van den kapitein Haparnadié de toeschouwers in geestdrift vervoerd. Ten slotte, puik avondfeest tot eer strekkende van Arm in de beurs en van zinnen jong even als aan de symphonic afdeeling der Harmonie Ste Cecilia, waar van de onschatbare medewerking naar waarde is geprezen. Verders schrijft de Veurnaar: De katholieken beloven ook den taks op de dansvergaderingen niet te zul- len afschaffen A la bonne heure! Dal is ten minste kaart op tafel spelen Nu weten de kiezers voor wie zij zullen stemmen! Stemmen zij voor de liberalen, deze zullen de laks over de danspartijen af- schalf ti Stemmen zij voor de katholieken, dan wordt den laks behouden Aan iedereen te stemmen volgens zijn belang Wij mogen hieruit dal dit al gedaan vriendjes te bevoordeeligen. Doch dii valt nogmaals op den rug lastenbetalers. Vijftien honderd franken ’s jaars, dit verbeeldt den intrest van een kapitaal van VIJFTIG DUIZEND FRANKS!! Allows toe, fraaie Veurnaars, legt ze maar af..... uwe centen. Nietwaar, onze onpartijdige meesters weten een goed gebruik te maken onzer duur gewonnen penningen Gaat gij zulke behendige beheerders nog lang aan ’t roer laten Kiesomkooperijen Onze sladhuisbazen zijn beschaamd voor hel hatelijk knoeiwerk dat zij in hel Veld hebben verricht. Niet alleen hebben zij de eene bewoners van hun huis, de andere van hunnen akker, anderen nog van hunne weide ont eigend; zij hebben aan eene gansche werkersbevolking hun laatste waterpulje opgevuld Of die handelwijze geschandvlekt is geweest, hoeft niet gezegd le'worden Maar wilt gij welen wat onze beheer ders, die moeten aanzien worden als ver antwoordelijk over zulke verwoestingen, nu hebben ingebeeld, nu ’l is te zeggen nclit dagen vóór de kJexing? Zij hebben het bedoeld pulje weder open doen leggen dit, onder de be schermende waakzaamheid, van wien....? van eenen onder de dischmeesters Geenszins! Onder hel toezicht en het bestuur van Mijnheere August Demuys, klerikale kandidaat Sedert, wanneer is Mijnheer Demuys, conseiller of zelfs simpel dischmeester? Gij zijt nog niet in den raad, Mijnheer! Geduld, geduld Of laat gij u misschien van nu reeds behandelen, zoo als gij u later zoudt moeten laten benuttigen door onze ver mifuge stadhuislieeren, ’t is te zeggen als bunnen dienstknecht, als hunnen op passer Hoor eens, jongen; wat nederigheid zou u beter dienen Want nutteloos is hel u met zekere postjes te bemoeien, die de gefopte kiezers u zullen besparen met eenparig voor de liberale kandidaten te stemmen. Salui, August Mei; vult den Kapitalen Wal; en als men te laat gewaar wordt dat men eene dommigheid heeft begaan, dan delft men weder een nieuwen waterloop op de plaats zelve waar de voormalige Kapitale Wal eerst vloeide. Is één meesterstuk het Veld vol met onvruchl- en als men weer gewaar wordt dat dit een tweede dommigheid is, dan beslist men het zand ervan weg te doen voeren. Is twee Men vult het laatste pulje drinkwater in het Veld; en als men nog eens gewaar wordt dat dit eene derde dommigheid is, dan doet men hetzelfde putje weder openleggen. Is drie Hebben wij geen administrateurs Dit alles kost wel geld. Maar ja, zeggen zij binnen hen zelven, zijn onze kluiten niet die wij doen rollen ’t Is van de boer zal ’t al betalen Allo, Veurnaars Niet langer meer ge aarzeld In den ketel, zulke verkwisters, zulke losbollen Twee kneepen uit den Veurnaar. In den Veurnaar van woensdag lest staat er te lezen hetgene volgt De katholieken zullen den carnaval niet verbieden Let wel hier op dat dit gedrukt staat in hel nummer van 4 October 1899, dus tien dagen vóór de gemeentekiezingen. En wilt gij weten hoe die zelfde Veur naar de vermakelijkheden van den carna- valtijd beoordeelt in zijn nummer van 9 Februari 1899 Leest eu oordeelt De carnaval is aanstaande en die dagen van ongebondenheid, drinken en brassen zullen ons een slaalken geven van den nood in Veurne Ziet gij wel hoe het inwendig gevoelen is onzer d weepers Nu, is hel al suiker en zeem. Maar zijn ze in geen kiesstrijd, dan ont dekken zij den grond van hunne ware ge dachten en gij ziet van hier welke maat regelen zij zullen moeten toepassen om aan den wil te gehoorzamen van dezen die, bachten de gordijn, de koordekens trekken dier machtelooze poesjenellen Bij exploit van den Deurwaarder Kabel DESPODT, te Veurne, in dato vierden October 1800 negen en negen tig ten verzoeke van Mijnheer de Prokureur des Konings bij de Recht bank van eersten aanleg zitting hou dende te Veurne, die domicilie kiest in zijn Parket ten Paleize van Justicie, groote Markt, N° 6, te gezegde Veurne, Is er daging gegeven geweest aan Vli<loi* - I'.niiel llecroo, oud 26 jaren, zoon van Pieter, dienstknecht, geboren en voordozen gehuisvest te Houtkerke Vrankrijkthans zonder gekende woonplaats. Om te verschijnen voor gemelde Kocht bank te Veurne, den Vrijdag eersten December 1800 negen en negentig, ten negen ure juist des voormiddag». Beticht van te Rousbrugge den 20n Juni 1899: «zonder bevel der over- heid en buiten de omstandigheden waar de wet toelaat de woonst van bijzondere tegen hunnen wil binnen te dringen, het huis van Desaegher, r René te hebben binnen gedrongen ’t zij met gewelddaden of bedrei- ginsen iegens de personen, ’t zij bij middel van braak of valsche sleutels des nachts en in bende. Om zijne middelen van verdedi ging te doen gelden en op de besluit- selen van het Openbaar Ministerie vonnis te hooren wijzen. Voor extrakt, Ch. DESPODT, Dr. Of ze met de poepers ziften. Over veertien dagen, toen er kwestie was dal de uitlredende leden van den ge meenteraad gingen bestreden worden, riepen onze klerikaaltjes uilWel! maar, hoe is het loch mogelijk? Wal! zij durven opkomen Maar het is zoo veel mogelijk voor de liberalen van te winnen als voor bet plafond van onzen tap om in te stor ten En zij gebaarden dit te gelooven Maar nu is dit liedje uil! Bij exploit van den Deurwaarder Karel DESPODT, te Veurne, in dato vierden October 1800 negen en negentig, ten verzoeke van Mijnheer de Prokureur des Konings bij de Rechtbank van eersten aanleg zitting houdende te Veurne, die domicilie kiest in zijn Parket, ten Paleize van Justicie, groote Markt, N° 6, te ge zegde Veurne. Is er beteekening gedaan geweest aan llen<lrik-«Ioseptl Mahieu» wever, geboren te Roncq, Frank rijk den 29 Mei 1861, zoon van Hendrik en van Rosalie Bondrinoein, zonder gekende woonplaats. Van een vonnis verleend bij verstek door gemelde Rechtbank, recht doen de in boetstraffelijke zaken, in dato zestienden September lestleden, waar bij de beteekende verwezen is geweest wegens zich plichtig gemaakt te heb ben van te Leysele den 17 April 1899: a Opstand met gewelddaden of bedreigingen jegens den officier van politie Borrée, Hendrik, handelende - in de uitvoering der wetten of be- velen der openbare overheid, b zich bevonden te hebben in staat van openbare dronkenschap, wan orde, ergernis of gevaar verwekken de. Wegens het feit a tot eene gevan genzitting van twee maanden en wegens het feit b tot eene geldboet van vijftien franks, en tot de kosten berekend en vastgesteld samen op zestien franks acht en veertig centie men. zulke veelbelovers 5> 1» W Onder de heeren gezworen die zullen zetelen in den zittijd van het assisenhof van West- Vlaanderen, op maandag 23 October 1899, be merken wij de heeren H. Declercq en A. Hout- saeger, grondeigenaars, to Veurne. De hengstenkeuring zal te Dixmude plaats hebbenden 11 November en do prijskamp voor trekmerrien te Brugge, den 24 November 1899. Het burgerkruis van 1» klas is verleend aan den heer Sieuw, pastor te Clercken, aan den heer Berlamont, geneesheer aldaar, en de medalie van 1“ klas, aan de zusters Antonia, Seraphina, Scholastica, Angelica en Agnes van het weezenhuis te Clercken, voor bewezen diensten in het bezorgen der zieken. 49,902 vreemdelingen bezochten in den af- geloopen zomer do badplaats Oostende. Daar onder bevonden zich 12,877 Belgen, 12,223 Engelschen, 8936 Duitschers, 7813 Franschen, 930 Hollanders, 1465 Amerikanen, 110 Aziaten, 74 Aus*raliërs, 26'. Afrikanen, enz. enz. Brussel Zeehaven. Het eerste deel der onderneming van de vaart en kaaien van Brussel Zeehaven is in aanbesteding gegeven geweest op vrijdag 15 September 11. gelijkvormig aan artikel 2 van het dekreet van 1 April 1814. Geboorten. den 1 Oct. Cleire Maria-Theresia, dochter van Pieter en van De Waele Juliana, Zuidstr. den 4. Note Maria-Eugenia, dochter van Desideer en van De Podt Philomena, Beoosterp. Huwelijken. den 2 Oct. Bodden August, reizend manden maker, geboren te Bucquoy den 25 Jan. 1877, met Valle Alfonsina, reizende koopvrouw, ge boren te Fontaine-le-Bourg den 6 Sept. 1876. den 4. Van Damme Philip, winkelier, ge boren te Oudecappelle den 18 Dec. 1820, wedr van Maria Bools, met Maes Amelia, werkster, geboren te Oostduinkerke den 9 Feb. 1842, wed' van Benedikt Cous euoble. den 3. De Bruyne Pieter, dienstknecht, ge boren te Veurne den 4 Feb. 1881, met Torney Julia, zonder beroep, geboren te Veurne den 15 Juli 1877. den 4. De Turck Emiel, schoenmaker, ge boren te Steenkerke den 5 Juni 1864, met De cappelle den 24 Mei 18 >5. den 4. Verhaoghe Edmond, schipper, geboren te Oostduinkerke den 12 Jan. 1877, met Vieren Victorina, schipperin, geboren te Cuinchy den 31 Juli 1879. Maar al te wel, doch boter aan de Sterfgevallen. den 2 Oct. Hancke Emiel-Cornolis, 13 dagen, N ieuwpoortstraat Gristen. Waar gaat gij zoo haastig naar toe, Stier. I Zijt gij benauwd van den regen Stien. Wel neen ik; wij zijn zulks gewend, nu een keer nat al buiten en dan een keer al binnen, 't is al dat zijn moet. ’K ga naar ’t Wittenhuis. Gusten. Wat gaat ge daar nu gaan doen l Stien. Gaan kijken naar de katholieke kandidaten, en trachten eenige pintjes te krijgen voor den drol. Gusten. Gaan ze misschien daar eene meeting geven. Stien. 17— den Proostdijk te jaren dat ze 1 Vatje-vous l Gusten. galg, wij hebben genoeg van maar nietsdoeners. ’Vertoouiuf'. Knoeiwerken. die.ustmeid< geboren te Ave- Neen, zij komen om de strate langs I üjk to vermaken, ’t is nu zooveel jarcu het beloofd hebben, en zij hebben maar vandage tijd gevonden om te beginnen I

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1899 | | pagina 3