w Dringend Bericht. Hislorikns. Gemeentekiezingen. Klerikale rechtzinnigheid. Hoe rijmt de Veurnaar dit le saam De kandidaten der katholieke partij beloofden aan de kiezers van stad, den tram rechtstreeks naar de Panne in hunne gazet le Veurne gedrukt Die zelfde kandidaten beloofden aan Bewesterpoort ook de rechlstreeksche verbinding van dal gehucht met de Panne in een vlugschrift den avond vóór de kiezing rondgeslrooiden le Roeselare gedrukt. Ge ziel hoo hoog men hel woord der katholieken moet waardeuren O! klerikale rechtzinnigheid Veurnaars Wat hebt gij wel gedaan de klerikalen eene bolwassching te geven. I Wij verzoeken nogmaals de belang hebbenden hunne reklamen tegen de samenstelling der kiezerslijsten, zonder den miniton uitstel, toe le sturen aan den neer S- cretaris der Liberale Associatie, ten lokak den Keizer, Panne st raat. Na den 30 Oktober aanslaande, kunnen geene vragen meer loegesiuurd worden naar hel Schepeucnllegie. Dus, vrienden, opgepast Maar waarom heeft dan de katholieke Cirkel de nationale vlag laten wapperen Waarom niet slillekens den vaandelslok op den zolder gelaten waar hij verscliuiid was geweest Waarom die belachelijke betooging van dinsdag avond die te midden der onver schilligheid voorbijstapte Ofschoon men, voor de zelfde op te luisteren, al de kwezeltjes, de dibbetjes, de congrega- nisljes van de Germane had bijeenge- trommeld, was er hoegenaamd geen de minste geestdrift onder hel volk 1 Waarom ook dan die kindermanifestalie van woensdag avond, in den loop der welke eenige bedronkene jongens de nachtrust stoorden 1 Waarom al dal lawijl Algenieene tijilingen. liet publiek wordt verwittigt dal, ter gelegenheid van den feestdag van Aller heiligen, die dit jaar op eenen woensdag valt, de wekehjksche Veurnemarkt op den Dinsdag 31 October is vastgesteld. Met genoegen vernemen wij dal onze stadgenoot, de heer August Joye, met goed gevolg, zijn tweede exaam heelt afgelegd voorbereidende tol de rechten. De in oogschouwneming der in onbepaald verlof zijnde m.litairen dezer stad, zal alhier plaats hebben op Vrijdag 10 November aanslaande, 8ure’s morgens, in de kazern der gendarmerie. Zondag morgen is le Nieupoort overleden M. Lodewijk Depuydl, Notaris, gewezen schepen en provinliaal raadslid dier stad. Buurtspoorwegen. De ontvangsten der nationale maatschappij van buurt spoorwegen, gedurende de maand Aug. op de volgende lijnen beloopen tot Oostende-Nieuport-Veurnefr. 30,731-20 voor de reizigers en fr. 7,020-74 voor de koopwaren. Te zamen fr. 37,751-94. Oostende-Blankenberghe, fr. 87,511-40 voor de reizigers en fr. 4,660-44 voor de koopwaren. Te zamen fr. 92,172-84. Veurne-1 'per, fr. 13,850-00 voor de rei zigers en fr. 2,945-75 voor de koopwaren. Te zamen fr. 16,795-73. De algemeene ontvangsten sedert 1“** Januari bedragen: De «temming is geheim. Werklieden, neringdoeners Burgers! De katholieke kiesdravers en kwade tongen beschuldigen u als lafaards, valschaards, verraders Hoe christelijk Hoe liefdadig hé Maar, wal weien zij ervan? Niets. Zij kunnen dit niet weten. Al bun lawijl strekt maar om u le doen uitvallen Doch weesl ervan overtuigd, hel is onmogelijk, volstrekt onmogelijk, de stem brieven zelfs niet de zoogenaamde kies- i rit fjes te herkennen Weesl dus gerust En, bij de naaste gelegenheid, doet maar nog eens zoo als van dezen keer; en dan zijn uwe verdrukkers en ziellooze kwaadsprekers, voor goed in den afgrond! vragen der Veurnsche laslenbeialers te zullen aanhooren, en de gegronde grieven zijner medeburgers zoo van katholiek als van liberaal in den gemeenteraad le zullen behartigen en aan dezelve recht te doen geven. De vergadering liep af onder den evendigsten geestdrift. Verder ledigde men eenige glazen op hel wellukken van dezen dag en trok de stoet langs verscheidene stralen der stad naar den Aigle, lokaal van de liberale Burgers- en Werkmanskring. Daar hebben nogmaals hel woord genomen de hoeren Buyl, Edmond Vanderslraete en O. Rousseeuw. Eenige jonge klerikaaltjes, die zich beter hunne stoffelijke belangen zouden moeten gedenken, poogden op de markt, onze betooging legen le werken. Doch hun kindergefluil wierd door de hoera- geroepen en de vreugdezangen der toe- geloopene menigte verdoofd. Het was laat in den avond toen de stoet zich terug in het lokaal der Harmonie ontbond. Voorwaar een schoon liberaal feest, waaraan de gansche bevolking deel nam. Een heugelijke dag die ons aanmoedigen zal in den aangevangen strijd en die ons de zoele verzekering geeft weldra ons stadhuis voor goed uil de klauwen der volksverdrukking. vervolging en dwang verlost le zien. Zonderling geval. De kiezers van Veurne hebben onzen raad nagevolgd. De kandidatuur van Mr Top is onder gebleven. Doch is dal heerschap als plaatsver vangend gemeenieraadslid uitgeroepen geweest. Wij geloven dat M' Top zelfs dien titel niet verdient; en dit wel om den vol genden reden. Mr Top is leeraar bij de nijverheids school. Uil dien hoofde wordt hij, na tuurlijk, door de gemeentekas betaald. Welnu art. 68, 6° der wel van 12 Sep tember 1895 luidt als volgt Mogen van den gemeenteraad geen deel maken. 1“ enz. 6° Ieder persoon die een traktement of een subsidie van de gemeente trekt. Mijnheer Top is in dit geval. Hij kan niet wetliglijk als gemeenle- laadslid uitgeroepen zijn. En die wettige onmogelijkheid beslaat ook voor de piaals van plaatsvervangend gemeenieraadslid. Zoo dus moei M' Top blijven zoo als hij te voren waseen nederig onderdaan van hel gemeentebestuur De partij der arde, der vrijheid In zijn nummer van woensdag lest, stort de Veurnaar bloedige tranen over den uitslag onzer gemeenlekiezing. Hij moei bekennen dal deze eene neder laag was voor het huidig gemeente bestuur. Eu zoo is hel ook. Want, alhoewel onze vrienden in den taad in minderheid zullen zijn, doch nebben zij meer stemmen verkregen dan de katholieken en dezen worden van ahe zedelijk gezag beroofd. Hel volk wil van uutine slavernij niet meer. Het heeft het oewezen met de meerderheid van stemmen aan onze vrienden le vergunnen. Mannetjes, gij zijl geklopt en blijft geklopt. En bij de aanstaande kiezingen, zal men u met verachting verstoolen. Want, nu, dal de woede u alle koel bloedigheid doel verliezen, toont gij u aan den werkman zoo als ge zijt, als volksverdrukkers, als broodroovers, als dwingelanden In iedereen vindt gij verraders En op de ongelukkige behoefligen be reidt gij u den wreedaardigsten dwang uil le oefenen. Die schandelijke houding zal den al- gemeenen afkeer verwekken en bij de eerste gelegenheid worden de laatste klerikalen van uil hel siadhuis geborsteld. Beveren. rtaigne, liberaal, ge kozen met 30 sten, oen meerderheid. Bulscamp. Getal stemmen 301 nietige briefjes 5; geldige stemmen 296; volstrekte meerderheid 149. Hebben be komen Liberalen, Degomme 150; Duron 144; Vandenbussche 141. - Katholieken, Blanckaerl. 146; Mai key 154; Morlion 144. Gekozen Markt-y. Degomme en Blan ckaerl. Isenberghe. Katholieken: Baes 171; Mazereel 171; Rooryck. 179, gekozen. De liberalen bekomen Biunet 120; Feys 119; Moeneclaey 113. Leysele. Gekozen 2 liberalen en 2 katholieken. Hebben bekomen Liberalen, Deschodl 304; Gantois 301; Pillaert 291 en Sampers 264. Katho lieken Borrée 300; Reynaeïl 280; Ver- brugge 295 en Wicke 290. Gekozen Deschodl, Gantois, Borrée en Verbrugge. Rousbrugge-Haringhe. De oppositie lijst gekozen met 15 o stem, meerderheid. Dixmude. Volledige zegepraal der liberalen met 35 stemmen meerderheid. Liberalen Nouwynck 637; Titeca 632; Vauhaule Hypp. 635; Vanhille Jules 644; Vervvaerde 636. Klerikalen Gappoen 613; Hosten 613; Vandenbussche 595; Vanhaute Louis 605; Wancour 605. Nieuport. Katholieken gekozen met slechts een TOial stemmen meerderheid. Oostende. Liberalen gekozen met 850 stemmen meerderheid. Popei inqhe. Een liberaal gekozen. Rousselare. Katholieken gekozen. Thourout. M. Fraeys, liberaal, ge kozen. Yper. Katholieken gekozen. Brugge. Vijf liberalen gekozen. Blankenberg he. Liberale lijs', gekozen met 150 stemmen meerderheid. Ileysl. Liberalen gekozen. Gent. Toestand gelijk. Brussel. Gekozen 7 liberalen, 4 socia listen en 4 katholieken. Antwerpen.Zegepraal der libeialen met 4000 stemmen meerderheid. Mechelen. Katholieken gekozen. Namen. Katholiek bestuui gevallen. 6 liberalen en 4 katholieken zijn gekozen. Doornijk. 5 liberalen en 5 katholieken. Luik. Gekozen 6 radicalen. 4 libe ralen en 5 katholieken. Aalst. Katholieken gekozen. Uitslagen. Adinkerke. Balloteering voor den zelel der Panne. Alveringhem.Mandalen van 8 jaar. Geldige brieven 995. Volstrekte meerderheid 478. Hebben bekomen Onafbankelijken, Cousin 375; Dezuttere 401; Godderis 372; Verhaeglie 409. Klerikalen, Bruynoghe 560; Devloo 535; Tanghe 535; Vandenabeele 544, allen gekozen. Mandaten van 4 jaar. Geldige brieven 914. Volstrekte meerderheid 458. Hebben bekomenOnafhankelijkeu, Franchois, 322; Van Coillie, 336. Klerikalen, Boedts 557 en Verschaeve 573, beide gekozen. Niettegenstaande de ongehoorde wer kingen en loopingen van de geestelijken die, 14 dagen lang, als razende honden, de gemeente in alle richtingen door kruisten, bijna al de kiezers bezochten, op dezelve met hunne gewone middelen invloed gebruikten en ze zelfs bedreigden; niettegenstaande de medehulp van al wie klerikale aanhanger is in Alveringhem en omstreken, hebben de moedige onafhan kelijke kandidaten ongeveer 400 stemmen bekomen; onmogelijk is het, door gelijk welke middelen, te maken dal zij in de toekomende kiesstrijden dezelve ontnomen worden, de onomkoopbare onafhanke- lijken alléén hebben voor hunne lijst gestemd. Daarom niet gewanhoopt, maar moed en volharding; opnieuw gestreden en gewrocht voor onpartijdigheid, rechl- veerdigheid en onafhankelijkheid. Wanneer een billijk stelsel van evenredige ver tegenwoordiging op de gemeentekiezingen zal toegepast worden, minstens vier on afhankelijke kandidaten zullen op hel gemeentehuis zetelen. Koninklijke Harmonie St. Cecilia. Morgen Zondag 22 dezer, militaire wandeling naar Adinkerke. Vertrek uit het lokaal om 1 t/s ure zeer stipt. Terugkomst met den trein om 6 ure. Oostende-Veurne, i4l,6oü 50 175.207-88 Oostend-Blankenb. 154 806 36 183.198 73 Veurne-Yper, 118,952-10 111,864 95 De ontwaking in West-Vlaanderen. Hel oude land der Vrije Kaerels heeft zich losgerukt uil den eindeloozen, vei doovenden slaap waar jaren lange kloos terdwang hel in dompelde. Overal rijst de vi ijheidszuchl uil land en stad, en eerlang zal hel onweer, dal over Vlaanderen broeit, in leugellooze woede losbreken. Dixmude heeft zich vrij geworsteld; Nieu- port ligt nog onder den hiel des ver drukkers, maar de klerikale meerderheid smelt weg als sneeuw voor de zou. Oostende is vrijzinniger dan ooit; Brugge, de doode klooslerslad, zendt vijf liberale leden ter raad; Poperinghe, Thourout staan op uil hunne bedwelming; Veurne, die sterkte der klerikalen, geeft eene prachtige zegepraal aan de volkspartij; uil de kleinste dorpen, uit de verslafge- legene gehuchten seint men liberale over winningen De toestand is aan ons; het klerikalis- mus is verslapt, ontzenuwden ver afschuwd. Wij zullen, koppige Vlamingen, niel rusten zoolang tol in den vorsten hoek des lands de partij des vooi uiigangs niet zal gezegepraald hebben. Dan enkel zullen we een poos verbeiden en luisteren naar de zilveren loonei) onzer beiaards die de wereld zullen verkonden dat Vlaanderen net schuiloord is geworden dei vrijheid ;n der beschaving. zon lachte van ’s morgens vroeg aan den blauwen liberalen gezichteinder. Met vertrouwen trok ieder van ons naar de stembus. De kiesbewerkingen liepen viol van stapel. Tol hel laatste loe hebben de klerikalen hun looden juk willen op de kiezers drukken. In ieder bureel zien wij een balaillon kopstukken en kiesdravers met bevelende blikken, die aan de twijfelaars de laatste aanbevelingen gaven. Het on mogelijke hebben zij gedaan om de door hun voorspelde liberale verplettering, met 200 stemmen katholieke meerder heid te bekomen. Oude grijsaards met ontvleesde lidmaten, echte levende lijken mierden voorde stembus gesleurd. Zieken, die maanden lang zelfs geen mis meer hoorden trok men onmeedogend de trappen op. Wij zagen er onder ander, eenen ouden grijsaard die op zijne beunen niel meer staan kon toch maar naar hel bureel sleuren. De sukkelaar had ééne stem. Een ander, half lam, zat te weenen op hel banske in afwachting dal men hem kwam halen naar hel kieskolje. O! klerikale menschenliefde klerikale eerbied voor den ouderdom Doch dal al heeft gelukkiglijk niét ge holpen. Rond vier ure kondigde men hel eerste resultaat. De wakkere voorzitter des Burgers- en Werkmanskring, de onvermoeibare vriend van alleman, de Heer Edmond Vander- straele, wierd als gemeenieraadslid uit geroepen. Hel geluk straalt op aller oogen. Een diepe zucht van ontlasting ontspruit uit aller borsten. Die eerste zegepraal boezemt vertrouwen in voor den uitslag der overige kandidaten en waarlijk rond negen ure kondigt men dal op de zeven liberale kandidaten vier zegevieren. Een dicht samengepakte menigte barst vóór de Espérance bij hel vernemen van de heuglijke lijding, in krachtig dreunende boerahs. Dra vergaderden eenige vrijzinnige muziekanten die mol de ontvoerde dansende menigte onder het spelen van eenige volksarias rond de markt en eenige Straten leidde. Wal moet onze bevolking geleden hebben, onder dat 15 jarig schrikbewind der klerikalen? Welke vervolging, welke verdrukking heeft onze brave burgers niel getergd om zoo spontaan en zoo luidruchtig bij een eerste zegepraal le jubelen 1 Heil Veurne 1 Veurne is gered 1 Thans hebben wij vier kloeke, moedige leiders in den gemeenteraad die de vlijmende priem in de etterende wonde steken zullen, de genezing onzer politieke ziekte bekomen zullen. Vier mannen, wais van allen vreemde invloed, die enkel als richtsnoer van hun gedrag, de eerlijkheid, als streven hunner werkdadigheid, volksheil zullen betrachten. De libsrnle betooging had de maandag avond plaats. Om zeven ure vergaderden in hel lokaa der Harmonie, de liberale Vereeniging, de Werkmanskring en onze puike Harmonie. De grootsche stoet onder het geleide van den wakkeren voorzitter der Harmonie zette zich in beweging, trok door de straten der stad. Duizende manifestanten sloten zich bij den stoel aan en onder liet spelen van de opwekkendste pas-redoublés, opgevolgd dooi de jubelkreten der verloste meniglt kwam men aan de woning van den heer Glaeys. De Voorzitter Andries schonk aan Mr Claevs, als Kapitein der Harmonie, eene schitterende eerepalm. De steeds jubelende menigte beantwoorde in naam van de Harmonie door dreunende hoerahs. De gekozenen en de kandidaten die het geluk niel hadden hunne pogingen be kroond le zien mei den gewenschlen uitslag, namen plaats achter de Harmonie en weer Irok de stoet voort naar hel lokaal der liberale Vereeniging. De ruime bovenzaal van den Keizer was in een oogwenk opgepropt. De heer Désiré de Brauwere, in eene welgepaste rede, wenschte de gekozenen geluk, uilte de verzekering dat deze zich waardig zouden maken van hunne heilvolle zending cm stelde eenen heildronk voor tot den aangroeienden voorspoed der vereenigde libeialen van Veurne. Vervolgens nam de heer Buyl, onze onvermoeibare!) propagandist, van Brussel toegeloopen om ons geluk le deelen, hel woord, bracht hulde aan ons laai streven zoo schitterend bekroond, aan onze moedige kandidaten, aan de Burgers- en Werkmanskring, aan de liberale Ver- ceninj. De heer Glaeys bedankte, diep ontroerd, in naam zijner medekandidalen, drukle er op aan dat de heer Buyl de vader is der herboring van 't liberalismus in Veurne-Ambachl en verbond zich, zoo in zijnen naam als in degene van zijne mede- kundidaten, alle klachten, voorstellen en I i -- I ■■■nia 1898 1899.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1899 | | pagina 2