VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT B i RAMONA. ge Zaterdag 11 Februari 189D. 1^3 .jaai*. X.r 6. Men schrijft in bij g. vanden KliKCliiiovE, Drukker-üitgever, Oostslraat, 6, tc Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Iets voor later. >fel- EN 2° ijnen oon- de Ingezonden. 90 2 ven. d«r van 2 e I, rijke eden offen EL. 18. 8. naar liet I£n pel sell. dagen lang in de vallei. Die angst was veelmalen te drukkender, omdat zij hem in haar binnenste moest opsluiten, wijl haar liefhebbend hart haar zegde, dat niets noodlotliger voor hem kon zijn, dan dal hij bewust werd van zijnen toestand. Meer dan eens kwam hij, naar adem hijgende en in zijn zweel badende, le huis en gilde hijDe Amerikanen hebben ons gevonden. Majella! Zij waren ons op hel spoor. Maar ik heb hen gefopt en ben langs eenen anderen weg naar huis gegaan. In zulke dagen troostte en koesterde Ramona hem als een kind, terwijl zij hem voorzichtig overreedde om le gaan liggen en rust te nemen. Wanneer hij dan wakker werd en verbaasd vroeg, hoe hij zoo vermoeid kon wezen, zegde zijGij hebt le hard geloopen, lieve. Gij moet niet zoo haastig den berg oprennen. Hel is dwaas u zoo le vermoeien. In deze dagen begon Ramona er ernstig aan le denken, Felipe mei hunne om standigheden bekend te maken. Zij hield Collegie daar gestort worden. Vroeger, onder de liberale gemeente besturen, tijdens de heeren Bebaeghel, Ollevier en De Prey opvolgelijk Burge meester waren, werden die Wandeldreven sierlijk en net onderhouden. In hel lommer van prachtige hollander boomen was het verkeer en den omgang aldaar gemakkelijk en aangenaam. Vergelijkt zulks met den huidigen toe stand. Die schoone hollander boomen met menige andere boomen op de buiten wandelingen werden, door onze clericale meesters, lol geld gemaakt, voor ongeveer fr. 30,000 en vervangen door te dicht ge plante wildachtige zoo genoemde Lind- Olmen. Veel der arduinen voelsteenen voor de banken zijn gebroken of door die onl- graafde kleigronden slechts nog een voetje boven grond gebleven. Met stads wegenis buiten, is hel niet beter gelegen, wij komen er op terug. Thans is de gunst voor het Su Wal burga plein. Daar stonden hollander boomen, ook lot geld gemaakt, en dienden door eene nieuwe boomplanting vervangen te wor den. Immers zulke boomplantingen worden op eene jaarlijksche opbrengst van fr. 2, per boom berekend. Anders gaan onze clericale beheerders te werk. In plaats van mits zulke voldoende boomherplanling die winst le behouden, wordt daar eenen kostelijken lusthof aan gelegd, waar men inlusschen op schuins vooruit stekende paahjzers steeds gevaar loopt zich erg le kwetsen. Doch zoo is thans de leus. Ons clericaal bestuur heeft eene leening van fr. 156,000 aangegaan, nieuwe op- cenlimen gestemd en rust op zijne lau weren. Wal de voorzegging betreft dat met de aanstaande carnaval dagen, de lagere volksklas hier nuttelooze uitgaven zal verbrassen, dal is geen nieuws, T was zoo vroeger en ’t zal waarschijnlijk noch zoo spoedig niet eindigen. Zulke baldadigheden zijn beklagens- waardig, doch worden vooral door vol wassenen en door kost winnende per sonen gepleegd. Dat is 't geval niet met gebrekkige ouderlingen die klagen over hel ontoe reikend hulpgeld en de schaarsheid van steenkoolen door hel armbestuur toege staan; immers die ongelukkige!) behoeven meer dan brood. De briefwisselaar van den Veurnaar vindt de herstellingswerken aan stads wandeldreven niet dringend 1 Zulke wederlegging is gemakkelijk doch verandert de zaak niet. Die aangewezen gedeelten van stadswan deldreven zijn echte onbruikbare slijk- poelen en verkeeren in erbarmlijken slaat. De toestand is niet verbeterd met de Maar zijne stille, terughoudende natuur, hield alle leed en wrok in zijn binnenste opgesloten. Langzaam, zoo langzaam dat Ramona niet zou hebben kunnen zeggen hoe of wanneer bare vreeselijke angst in eene nog vreeselijker zekerheid ver anderde, werd hij overvallen door de ziekte, voor welke hij zich op den morgend, dat zij San Pasquale verlieten, zoo beangst bad gemaakt. Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De Innoncen voor Belgie, utigezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicitè, Magdalenastraat, Brussel. Het meervoudig meerderbeidsslelsel is slecht, daarover is ieder akkoord, en als het slecht is voor de Kamerkiezing, is het even slecht voor Provincie- en Ge- meentekiezing. Men zou dus na het een- namig stelsel te hebben ingevoerd, weer een ander stelsel moeten invoeren voor gemeente en provincie. Daaruit zouden weer moeilijkheden ontstaan, welk voor het land zeer nadeelig zouden wezen. Vele katholieken zijn vijanden van het ich overtuigd dal Alessandro herstellen zou. Er moest een knappe dokter geraad pleegd worden. Als Felipe wist hoe treurig hel met hen gesteld was, zou hij hen zeker helpen. Maar hoe zou zij, zonder dat de senora het le weten kwam, Felipe iels van zich laten hooren? En meer nog, hoe zou zij Felipe eenen brief kunnen doen toekomen, zonder dal Ales sandro wist wat zij geschreven had? Ramona voelde zich in hare vrijheid op dezen berg zoo hulpeloos, alsof' zij aan handen en voelen gebonden was. Zoo ging de winter voorbij en de lente. Hel koren groeide welig op de akkers en de wilde haver school op tusschen hoeken en spleten. De geilen dartelden in het groen en de schapen werden met wol bedekt. De voorjaarsregen hadden het land vruchtbaar gemaakt; de beek kabbelde lustig tuSschen de dennewouden en het gras was met bonte bloempjes gekleurd. (Wordt voortgezet;. Veurne, den 9e“ Februari 1899. Heer Opsteller van 't Advertentie-blad. Ik had verleden zondag ’t genoegen de vertooning van onze koninklijke maal- .itige ,t de 'jffen Twee bloemkens geplukt in den hof van den Veurnaar van woensdag lest Wij beloven aan onzen confrater dezelve godvruchtig te bewaren om ze later aan de Veurnsche kiezers weder voor oogen le brengen. 1° Waarom zouden er moeten in stad nuttige werken uitgevoerd zijn? Zoo spreekt de Veurnaar. Er is hier immers geen ellende! De openbare liefdadigheid komt de noodlijdende armen genoegzaam ter hulp Dus, volgens den Veurnaar, overvloed in plaats van armoede, dewijl sommige armen, volgens hij beweert, hunne brooden verkoope», omdat zij er te veel krijgen1 En zulke hartelooze ongerijmdheden vallen uit de pen van dezen, die slechts aan het bewind zijn gekomen, met de bevolking tegen den zoogenoemden wreedaardiger! liberalen disch op te ruien! Hoe zijn de tijden veranderd, niel waar? Want nu zijn hel de klerikalen zelven die tot de armen toeroepen Achteruit! luiaards! Geen brood, geene kolen, geen onderstand meer voor u. Gij leeft in weelde en wellust! Verfoeielijk De Carnaval is aanslaande, en die dagen van ongebondenheid, drinken en biassen zullen ons een staalken geven van den nood in Veurne Zoo gaat de Veurnaar voort. Ziet gij nu, lezers, wat de grond is der inwendige gevoelens onzer klerikale pilaarbijters? t Is nu ook te veel dat hel volk zich verzette, zich vermake! Durfden zij maar hunne verdokene wenschen verwezenllijken, dan ware algauw de Carnaval afgeschaft zooals du in andere verslaafde sleden gebeurt. Wat kan het tien schillen dat brouwers herbergiers, kleermakers, winkeliers en andere neringdoeners eenig profijt uil die vermakelijkheden inoogslen Zij blijven in hunne geslotene kroegen en bekreunen zich weinig met het wel varen hunner medeburgers! Onthoudt dat, kiezers, voor later! Zonderling en gelukkig levens, voelde hij, toen de kwaal kwam, niel dal bij er door aangetast was. Wel wist hij, dal hij nu en dan weder lol zijn verstand kwam, maar hij had geen bewustzijn van hetgeen er in die langere of kortere lusschen- poozen gebeurd was. Hij verbeeldde zich dal hij bij wijlen door eene ziekte werd overvallen, maar hij wist niet, dat hij in die ziekte daden deed van ijlhoofdigheid, al was hij nooit woest of gevaarlijk. Het was iDedelijdenswaard om le zien, hoe in die vlagen van krankzinnigheid zijn brein altijd vervuld was van hel verledene. Soms verbeeldde hij zich, dat de Ameri kanen jacht op hem maakten, of dal zij Ramona van hem wegnamen en dal hij hen vervolgen moest. In zulke tijden liep hij als een waanzinnige in bet rond, totdat hij uitgeput op den grond viel en door die uitpuiling, als liet ware, weder lot bewustzijn kwam. Een andermaal weder meende hij de eigenaar van groote kudden schapen en geilen le zijn en liep hij alle stallen en schaapskooien af om het vee te verzorgen. Iedereen in de vallei kende hem en wist hoe het met hem gesteld was. Zijne krank zinnigheid had geen invloed op zijne werkkracht, noch op zijne geschiktheid tot den arbeid. Hij was en bleef de beste schapenscheerder en zijne diensten werden voortdurend gevraagd. Dikwijls bleef hij, lol groote angst en onrust van Ramona, Gevolgen. De gevolgen der in schijn zoo nietige ministerieele krisis, zullen allerbelang rijkst wezen. Dal is onbetwistbaar. Zoover heeft de klerikale partij de schelmerijen gedreven, dat de overeen komst der partijen van de E. V. le Aalst reeds tot stand is gekomen en ook ver wezenlijkt zal worden le Brussel, Ant werpen, Brugge, enz. Aalst heelt hel voorbeeld gegeven aan geheel België. Daardoor kwam de kouservaiieve partij eennamig stelsel. We gelooven dat ,de geheel in harrewar, en, gedwongen door j de openbare opinie en door den koning, i komen de ministers voor den dag, met de onverwachte belofte der kieshervoi ming. Het blijkt uil de verwarde uitleggingen van minister Vandenpeerebuom, dal een nieuw stelsel het thans beslaande zal vervangen. Wal er van zij, het dompers stelsel is veroordeeld en het nieuwe zal beter zijn, anders mocht men voor een algemeen oproer vreezen. Vier stelsels zullen te berde komen 1° Het meerderbeidsslelsel gelijk het nu bestaat; hel is zoo goed gekend en zoo onrechtvaardig, dal hel van nu af als dood en begraven mag aanzien worden. 2° Het verbrokkelen der gioote arron dissementen. Dit stelsel blijkt slecbis een ontwerp van partijaanslag te zijn, door de achteruitkruipers uitgedacht, ten bate der klerikale kliek, en beeft niet de minste kans. 3° Hel eennamig stelsel, waardoor België in zoovele kiesdistrikien zou ver deeld worden als er volksvertegenwoor digers zijn te kiezen. Dit is hel stelsel, zegt men, dal in princiep door hel gou vernement zal voorgesteld worden. 4° De Evenredige Vertegenwoordiging Elke partij zal vertegenwoordigd zijn volgens hare getalsterkte. Dit stelsel is door bevoegde mannen reeds jaren be studeerd en wordt verdedigd door alle eerlijke lieden. Hel eennamig stelsel ware volgens ons verderflijk voor hel land. Het zou hel parlementarisme, dal reeds zoo diep is gevallen, verlagen tot een werktuig van plaatselijke koterie. De plaalselijke be langen zouden geheel den voorrang be komen op hel algemeen belang van het vaderland. De verdeeling in kiesdistrikten zou tol meer moeilijkheden aanleiding geven dan de verbrokkeling der groote arrondisse menten en daar we de eerlijkheid kennen der klerikalen, mag men zeker zijn, dal de splitsing geheel partijdig zou geschieden. Hel eennamig stelsel is niel toepasselijk op de provincie- en gemeenlekiezingen. overdaad van onrecht en de verwikke lingen, welke er zullen ontstaan, nood lottig leiden moeten lot het eenige goede stelsel, toepasselijk op alle kiezingen, namelijk .1 Igemeen Stemrecht en Evenredige Vertegenwoordiging. -- Grondwet, Waarheid en Recht. Deze drie hoofdzaken dienen, vooral bij de wetgeving, in acht genomen te worden, dus ook bij de aanstaande veranderingen van de kieswetten. Ingevolge de Grondwet zijn alle Belgen gelijk voor de wet. Dus geene verschillige wetsbepalingen, alle kiesomschrijvingen gelijk. De vrijheid van denkwijze, voor zoo veel deze aan de openbare orde en de zeden niel strijdig is, moet geëerbiedigd worden. En de evenredige verbeelding is hel eenige ware kiesstelsel, mits het die grondwellelijke waarborg van gelijkheid aller Belgen en vrijheid aller denkwijzen in de maal hunner getalsterkte eerbiedigt. Het Advertentie-blad brengt hei zijne bij om, in dien zin, ons kiesstelsel inlei’ichlen Namelijk bij middel der ver deeling, van ’t gansche land, in kiesom schrijvingen van 4 volksvertegenwoor digers en 2 senators. Alzoo zou voldaan worden aan die drie onbetwistbare grondstelsels van Grond wet, Waarheid en Recht. Plaatselijk. ADVERTENTIE-BLAD 5 3 ik. 4-43 716 8-27 3-08 3-40 16-04 18-46 20-10 Nieuport Dixmude Dixmude Nieuport, 12-27 13 00 11- 45 12- 18 14-11 14-44 15- 59 16- 32 17- 41 18- 14 18- 52 19- 85 DUINKERKE GHYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL 5-18 7- 46 8- 18 10-23 10-52 6- 43 7- 16 16- 28 17- 43 7- 27 8- 00 6- 00 7- 28 13- 32 14- 05 5-00 5-34 18-03 21- 07 22- 48 8- 42 9- 15 9-23 9-56 BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDE DUINKERKE 8-47 9-16 11-37 9-49 14-38 3- 40 4- 09 alle i 0 SO p «ie •0 50 piros- tfwis- f O.."O ising |van pat, zijne pgel jodig kevel Men. icht [e ren. itie. 20-07 20-40 13-47 16-28 18-01 15-52 17-43 19-23 18-05 20-36 22-01 6- 43 10-41 7- 12 11-08 Vertrekuren van den ijzerenweg van Duinkerke, Veurne, Gent naar Brussel en Dixmude naar Aieuport. 5- 55 8-57 10-54 6- 25 9-27 11-31 6-51 9-50 11-55 9-18 12-05 14-58 10-45 13-20 16-55 miminnwrr-n iTMatnn

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1899 | | pagina 1