L VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT s I If Saterdag II November 181)9. N.' !i I IL dan 0 (I - aanw ij- van algemeen J °P eenen uwen s ver En ziedaar c...v belang waarmede DUINKERKE GHYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL i I e a' o' II I eene kwestie van algemeen geheel Veurne zich naar Brussel schrijver cp - •I daarvoor u -i u in tijds De Capitalen Wai. Voortkomende van de versterkings- werken en thans de stad Veurne behoo- rende, blijft de Capitalen Wal, ingevolge art. 1 der wet van 7 Mei 1877, begrepen onder de onbevaarbare en oinlolbare waterloopen opgebrachl bij den aanuij- zingsslaat door welfde wel voorschreven Bij de verscheidene partijen. Mel de gemeenteverkiezingen van 15 October II. is er eene breede streep licht opgegaan voor de liberale partij. Met de aanneming van de Evenredige Vertegenwoordiging zal voor haar de dageraad eener nieuwe, schitterende en vruchtbare toekomst aanbreken. Terwijl er toenadering onstaat tusseben liberalen en vooruilstrevers de ver zoening der Ligue Libérale en der .4ssocia- tion Libérale van Brussel is daarvan hel beste vóórleeken worden de scheuringen hoe langer hoe dieper bij clericalen en socialisten. Bij de eersten zijn het niet alleen meer de oud-clericalen en de christeue-demo- craten die tegenover elkander staan. In den schoot zelve der oud-clericale partij, ligt alles over hoop. Hel clericale ministerie heeft het ver trouwen van een aantal Kamerleden ver loren, die legen storm en wind zich toch willen verzeilen tegen de Evenredige Vertegenwoordiging. Woeste heeft zijn omslag als voorzitter der Federatie der Katholieke vereenigingen genomen en zal naar alle waarschijnlijk heid zich niet meer voorstellen als candidaat in de aanslaande verkiezingen voor de Kamer, I Bij de socialisten neemt de scheuring toe tusschen Emile Van der Velde en de fractie, die aangevoerd wordt door de gebroeders Defuisseaux. Het incident dat over eenige dagen plaats vond in de Kamer, tijdens de be spreking van het voorstel de Bélhune, heeft laten inzien hoe diep de spleet is, die de twee fractien van elkander scheidt. Daarbij hoeft er gevoegd te worden, dat de laatste gemeenteverkiezingen op afdoende wijze hebben getoond, dat tegen alle verwachtingen in, de socialistische partij veel eer veld verliest dan er wint, zoo wel in Vlaanderen als in de waalsche provinciën. Men mag gerust verzekeren, zegt de Beiaard, dal zij het toppunt van hare macht heeft bereikt en dat zij met meer snelheid den berg zal afdalen, dan zij hem heeft bestegen. Eer één jaar voorbij zij, zal er geene j partij met zulke dicht geslotene gelederen optreden als de liberale partij, indien zij den -u-J 'j sedert eenige maanden heeft ingeslagen en zich op gelijken afstand blijft houden van clericale reactie en van socialistische harddraverij. ’I Is deze vastberadene houding, die haar lift vertrouwen der burgerij heeft teruggeschonken en haar meer achting heeft bezorgd langs de zijde der vrijzinnige werklieden, die in gemoede reeds begonnen te meenen, dat zij langzaam wegsmolt, om eene conservatieve partij met de gematigde clericalen daar te stellen. Mocht de liberale partij in Juni aan staande, geroepen worden hel bewind weer in handen te nemen, dan zou zij met reuzenstappen vooruitgaan. Al diegenen die nu nog aarzelen en dobberen, zouden zich dan dadelijk bij haar aansluiten en haar begi oeten als de eenige partij, die nog redding kan aan brengen voor de zoo diep geschokte natie. - .—infrsaaBasmffl fi T» 1 - Ter eere der liberale partij. De laatste redevoeringen iu de Kamer uitgesproken betroffen de toekomst der politieke pai tijen onder de toepassing der E V. M. Woeste en eenige zijner vrienden zien in de E. V. den ondergang der katholieke partij en de opbeuring der liberale partij thans schier geheel uit de Kamer verstooten. let» over de tramkwestie. In hunnen omzendbrief aan de kiezers kondigden de katholieke kandidaten aan, als eene besliste zaak, dat de tram de rechte lichting ging volgen. «De tram zal rechtstreeks die richting volgen zoo drukten zij zich uit; natuurlijk, met het vastberaden inzicht, te doen geloven aan de kiezers dal die kwestie in den ge- wenschien zin door de overheid opgeiost was Schijnheiligheid Valsche kiesbeloften I En niets meer Want in zijn nummer van woensdag lest, moet de Veurnaar bekennen dat «de zaak van den train Poperinghe-de Panne nog al ijd even ver gevorderd is; dat er in de bureelen te Brussel drie ontwerpen voor de linie V< urne-de Panne bestaan.» Vetdeis diukt hij: dat er nog geene b slissiug genomen is en dal zij vei- hopenvan binnen kortte mogen melden dat de nam direct zal loopen naar de Panne Doch, vervolgt de s vaderlijken loon, laat c slaap nietwij zullen willigen111 i en waarvan een dubbel, voor inzage, ten Siadhuize is bei ustend. Waaruit volgt dal de van wederkanten aan den Capitalen Wal palende landerijen, allen van zeilde versierkingswerken voort komende. iu dien Capitalen Wal recht van walilozing hebben en behouden. luinieis de aanvulling van den Capitalen Wal werd, door de Provinciale afvaar diging, slechts toegestaan ouder de diukk lijke voorbehouding der u van derden, en dal kon niet anders. De Cercle heeft het slimmer aan hoord gelegd. Aan de uitspraak van hel Veui'ne- sche volk was er niets te doen. Na een oegenblik verslagenheid beslisten ze toch van zich goed te houden tegenover die nederlaag en zevlagden. Gebeurt het u nooit, beste lezers, dal alsgij een kwajongen eene rammeling geelt of hem zijnen broek op eene gevoelige plaats vermaakt dal hij zich nadien u nog toeroept, met een azijnzuur gezicht, ten heeft toch geen zeer gedaan Zoo was het ook met den Cerkel jv, raaskaall, hij kent nóch kleuren noch schaduwen. Wal er al partij uiige- uil zijne pen vloeit is onbeseffelijk. Ja. zoo ver gaat hel, dal hij in zijne woede blasphemien uitkraamt; onder ander durft hij den zot houden met den met zoogezegde liberale enz. De Hemel moge de sukkelaar ’ön vvant hij is gestegen met g en weel niet meet wal hij zegt. Hopen wij dal de koude winter j zijn opgehitsl brein zal verkoelen. hel voor den dienst volstrekt noodig dal die .i den Capitalen Wal te !..t uoodige water hij brand in gebouwen stadwandeldreef tusschen den Nnupoi tvaarl en de Duiukerkbi ug. hel noouige water te konnen leveren. Dus moet bedoelde gracht in zulker voegen aangelegd en nilgevoerd worden om aan dal dubbel doel le kunnen voldoen. Alzoo de Capitalen Wal binnen stads palen gelegen is, dus builen de omschrij ving der Noordwatering, blijven de onder- hoorige werken onder het beheer en de verantwoordelijkheid van stadsbestuur. Wij beweeren dal die gracht uitloopen- de en tevens moetende water nemen in de Duiukei kvaart. derwijze moest aan gelegd worden om in dal gedeelte tegen den Nieuportvaartdijk, minstens twee voel water te konnen behouden. Doch die gracht is veel te smal en te ondiep aangi legd en op verscheidene ge deelten en aanzienlijke lengten is noch geen hoegenaamd lozmgswerk begonnen. Wecgesteltenis en lage kwelm blijven bij voortduring voordeelig. Doch moest op die langdurige droogte een natte witter volgen, zouden die aan den Capitalen Wal palende landerijen nogmaals konnen overslroomd worden en bleef stadsbestuur aan schadevergoedin gen blootgesteld. Daarbij zouden nogmaals erge oorzaken van ongezondheid en ziekten voor stads ingezetenen ontslaan. 6, te Veurne, en in de Postkantoren Wonderbaar mogen de verschillende hij scheldt, verwijt, tueskaaii beoordeelingen heeten, door katholieke noch kleuren noch schaduwen.W, redenaars over de liberale partij uiige- uit zijne pen vloeit is onbeseffelijk. sproken. Terwijl Woestes volgelingen Ja- zon var g22; u- onze partij afschilderen als den vijand woede blasphemien dien men moet verpletteren, ’t zij door ander dunT gelijk welke middelen, brengen gematigde, Paternoster, overtuigde katholieken hulde aan hetlibe- dibben, raiism en arzelen geen oogenblik te ver- barmhartig zijn, klaren, dat onze partij in het Parlement zinsverbijstering weerom de plaats moet innemen welke l,:: haar loekomt. M. Vanden Heuvel, minister van justicie, sprekende over de liberale partij Ik zou de eerlijkheid te kort blijven indien ik niet herkende dal zij meermaals de zaken van Belgie met eere bestuurd heeft. De liberale partij beschikt over 400,000 stemmen, over talrijke asso- ciatien en over eene wakkere zeer verspreide drukpers. IU. de Smet de Naeyer, hoofd van bet I katholiek ministerie verklaarde De liberalen zullen hunne plaats herinne- men, zij door de E. V. ’t zij door hel kartel. De liberale partij is levendig en wij behoeven maar rondom ons te zien om van hare macht overtuigd te wezen.» We kondigen die verklaring met fier heid af. De mannen die ze aflegden staan boven alle verdenking en gelden duizend maal meer als wat de klerikale bladeren en hunne aanhangers willen wijsmaken. 13 jaar. Dil Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De Annoncen voor Belgie, utigezonderdbeide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicitè, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij u. vanden KERCl^llOVE, Drukker-Uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Vertrekuren van den ijzerenweg van Duinkerke, Veurne, Gent naai- naar Nieuport Uit den Veurnaar. Zekere Ileirmann breekt in den Veurnaar van woensdag laatst een lans ten voor- deele der Boers. Dat is wel en dat bewijst van goede gevoelens. Maar hoe komt het dal de Veurnaar in eens zoo oploopt met protestanten De Boeren zijn immers de afstamme lingen der protestansche geuzen der zestiende eeuw, die de inquisitie, den halelijken godsdienstoorlog, de dweep zuchtige regeeringvan Felipsden tweeden met zijnen bloedraad vluchtende, liever verkozen in een verre oord vrijheid en onafhankelijkheid te genieten, dan in hun vaderland hun geloof le moeten afzweren. Dal zijn de Boeren Dat zijn die helden, die thans nogmaals tegen het dweep- weg blijft voortbewandelen, dien zij zucliligsle koninkrijk der wereld le kampen hebben; en zoo het lot hun moest nadeelig zijn, nogmaals eene vrije streek zouden opzoeken om er hunne haardsteden op te slaan, liever dan onder een vreemd uit- builersjuk le moeten bukken Doch, dal daar gelaten. Hoe komt er zooveel lof in den Veurnaar voor de pro testansche Boeren, hij die ons, Roomsch- kalhplieken, zooveel nijd loedraagl Hoe is het begrijpelijk dat er in den etigen gedachten kring, in hel middel- eeuwsch brein van den Opsteller van den Veurnaar, voor zulke menschlievenden oproep plaats gevonden wierd Hoe is het mogelijk dat in die fanatieke ziel eenen medelijdenden oproep ontstond voor zijne geloofsvijanden Is hel charlatanism ofwel is het om mêe te doen Van toekomende week weeral zal Eene vrnag. A propos van gespaarzame bestuurders, weten onze lezers dat de stad nog altijd het wachtgeld moet betalen aan jufvrouw Maérlen destijds onderwijzeres in de gemeenteschool. In hunnen blinden baat tegen bel wereldlijk onderwijs, hebben zij ondanks hel groot getal leerlingen, eene onder wijzeres afgeschal en op wachtgeld gezet. Thans is die jufvrouw nog immer zonder plaats, daar de regeering maar altijd scholen afschaft en middelerwijl, mag de stad Veurne maar doppen Dat is gespaarzaamheid, eh Vijftien jaar lang iemand betalen voor l niets te doen 1 I van locKomende week weeral zal bij i Waarom die onderwijzeres niet weder liberale paternosters, dibben endibbaards in bediening roepen, terwijl ze toch door uithalen ett zal hij vergelen dal hij aan de gemeentekas moet betaald worden protestanten lof toe zwaaide Zoo dal hij liever protestanten mede- helpt dan liberalen te dulden Proficiat, katholieke Veurnaar! - Hunne nederlaag. De Veurnaar kan onmoeilijk de klopping zijner beschermelingen verteren, Hij blijft weerbarstig aan al gezond oordeel, Wat wij niet verstaan kunnen is T vol gende Waarom die colerie van den Veurnaar Waarom die verslagenheid in den Cerkel? Ofwel hel bestuur der katholieken was voorbeeldig en dan hebben zij den conlroól onzer 4 liberale gemeenteraads leden niet le vreezen; integendeel, het zou moeten voor hen een genot zijn, aan hunne vijanden te kunnen bewijzen welke voortreffelijke, gespaarzame bestuurders op ons stadhuis zeu lden en welke geniën voor ons lol zorgden. Ófwel zij hebben gekonkelfoesd, zij hebben onhandig, dwaas, meineedig de stad bestuurd, zij zijn aan al hunne ver plichtingen te kort gebleven; zij zijn als onbekwame sladsedilen in eenen warboel geraakt en dan nog is het een geluk dat vier liberale gemeenteraadsleden gekozen zijn om orde in de zaken te stellen en allen zoo gemeenteraadsleden als onder danen tot hunnen plicht le roepen. Zou het laatste wel waar kunnen zijn De Veurnaar is zoo kwaad en de Cerkel ziel zoo vies 1 Daarenboven is der biand^eer v lozing gracht in behiittdeii, gestadig hel kou leverei! om langsheen f' uportvaarl Dus i voegen aangelegd Drukker-Uitgever, Ooststraat, Geut 9-18 13-46 17-44 1 5-00 5-34 18-03 21- 08 22- 50 BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDE DUINKERKE 0-00 7-28 f 10-23 10-52 uit- rechten 3-08 3-4C 10-04 18-46 20-10 5-18 7- 43 8- 18 8-47 en Nieuport Dixmude Dixmude Nieuport 4-43 7- 16 8- 24 8- 57 9- 27 9-50 12- 05 13- 16 9-23 9-56 18- 52 19- 26 20-08 20-41 5- 55 6- 25 6-49 9-21 10-19 10- 54 11- 31 11-55 14-58 16-55 7- 27 8- 00 1. I. 9 10 0 |9 i 13- 32 14- 05 H-ll 14-44 11-37 15-52 18-05 20-32 6- 43 7- 12 18- 01 19- 23 22-02 10- 41 11- 08 Oixilllitlo 6- 40 8-42 7- 13 9-15 ADVERTENTIE-BLAD -„nVU o e- --- J J .45 43.33 12-18 14-05 16-32 12-27 14-11 17-41 13 00 14-44 18-14 9-49 14-38 3- 40 4- 09

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1899 | | pagina 1