NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT VAN VEURNE Goedgekeurd TOONEELVERTOONIKG Zaterdag S> December X.' 13' jaar. Idgozonden. I I X. i r 1 4-43 7- 16 8- 24 3-08 3-40 16-04 18-46 20-10 BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDE DUINKERKE 6- 00 7- 28 9-49 10-23 10-52 Nieuport Dixmude Dixmude Niauport 6- 40 7- 13 DUINKERKE GHYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL Schouwburg van Veurne. KONINKLIJKE I11AATSCHAPPIJ VAN RHETORICS Kamerkiezing te Charleroi. De kiezers van hel arrondissement Charleroi worden bijeen geroepen legen Zondag 31 December, ten einde een volks vertegenwoordiger te kiezen, in vervan ging van den heer Fagnarl, overleden. Kontrool moei er zDJn. Beste lezer, er komt iemand bij u een rente uw huis te onderhouden of iets dergelijks. Na eenige jaren, ondervindt gij dal uwe zaakgelastigde zijne ver plichtingen niet volbrengt, gij ziet na en met verwondering bestatigt gij dat in plaats van uw huis te onderhouden, hij alles aan uwen gevel plakt. Gij maakt opmerkingen; uwe zaakgelastigde wordt kwaad en verwijl u dat gij in zijn werk r: is gesloten, gij moet hel maar dulden Is dat juist, is dat rechtvaardig? Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. 7. De Annoncen voor Belgte, utigezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office Men schrijft in bij K. VANDEN KERCKUOVK, Drukker-Uitgever, Ooststraat, 6, Katholieke ambtenaar*. De Veurnaar gebaart verslaan te hebben uit ons schrijven dal wij de katholieke ambtenaren in’t algemeen hebben gelaakt, omdat zij mei hunne vrienden feesle hebben gevierd. Wel neen 1 Zulke zinnen hebben wij De Senaat. In de zitting van woensdag heeft de Senaat zich bezig gehouden met een ontwerp van grondwetsherziening, voor gesteld door Janson. De heer De Trooz, zien steunende op verklaringen van progressisten, bestreed het ontwerp, dat door zijnen voorsteller verdedigd werd. bedrijven, door Nestor De Tière. 2. Prima-Donna, blijspel in drie bedrijven door Aug. Hendrikx. In den loop dezer vertooning zal het Transvaals nationaal lied gezongen worden door Mev. Hebbelynck-Ver- gult. Onmiddelijk daarna, zai in de zaal eene omhaling gedaan zijn ten voordeele der gekwetste Boeren in de Engelsch-Transvaalsche oorlog. Prijzen der plaatsen als gewoonte. Bureel 4 1/2 ure; Begin om 5 ure. missie voor het ministerie van laudscne zukcu Kamei kiezingen, legde zijn verslag Hij veroordeelt het eer; en t",r>“ stelsel en noemt zegt dat ze onze zo u d e n o na v nr we r pen De verslaggever in naam Evenredige Vertegenwoordiging I ëculccl,lCiClclo,-- nu„lu._c KC. en den Senaat. I meenleraad afziet van de belastingen door i ''hornlnn iaarliikc to hofalpn De heer Heger, verslaggever der com- -ie vuur liet ministerie van binnen- Ische zaken aangaande de E. V. bij de neer. tweenamig beiden ontoepasselijk en kiesinrichting leenemaal sluit zich aan bij het ontwerp in naam der meerderheid der Commissie en vraagt dat de Senaat hel ontwerp der E. V. zou stemmen. ten sladhuize nog do meerderheid uit maakt, ziet vooruit. Pnchibesef en de wending door de E. V. veroorzaakt, anders gezegd de gestadige en onvermijdbare vooruitgang van den vrijheidsgeest noodigen U uit, de inrichting van bet lager onderwijs alhier in den zin als voren uil te breiden, waarover alle weldenkende!) U willen lof toezwaaien. Liberale volksgezinde wensche ik dat die denkwijze in den gemeenteraad alhier de meerderheid bekome, doch ik wensche levens dal ze nimmer er al de zetels moge bekleeden, en aan U clericale strijders eene aanzienlijke minderheid zoude blijven, opdat de zienswijze van gansch onze bevolking er vertegenwoor digd zij en aller belangen zouden ver dedigd worden. Dien uitslag zou zich eerder konnen verwezenlijken dan onze klerikale meesters hel onderstellen. Inlusschen is hel hunne plicht, in de maat humier macht, aan ons liberalen te laten recht wedervaren, vooral betrekke lijk ’t lager onderwijs; in andere woorden de denkwijze hunner tegenstrevers alzoo te eerbiedigen op dat zij bij zekere ver anderingen wederkeerig alzoo zouden behandeld worden. Men veroinschuldige mij hier op Imogen toon te pleiten; ik bedoel in die belang rijke zaak van T lager onderwijs mijne nederige zienswijze voor te houden en hel mijne bij te brengen 1 op Zondag iu met medewerking der tooneelspecl- sters Mev.en Hebbelynck- Vergult en Eliaerts van Antwerpen. PROGRAMMA. 1. Ken Spiegel, drama in drie akkoord maken, om voor eene jaarlijksche I r dergelijks. Na eenige jaren, ondervindt c’ plichlingen niet volbrengt, gij ziet plants van uw huis te onderhouden, hij opmerkingen; uwe zaakgelastigde wordt kwaad en verwijt u dat gij in zijn werk niets te controleeren hebt. Het akkoord is gesloten, gij moet bet maar dulden en hebt zelfs hel recht van toezicht niet. Is dat juist, is dat rechtvaardig Neen, niet waarGij zult, indien gij hem niet wilt heenzenden, strenger toe zicht houden, om hem te beletten u nog meer te schaden en om in T vervolg waar voor uw geld te bekomen. Is dat ongeveer niet de geschiedenis der laatste gemeentekiezing hier in stad Hebt gij allen niet daaraan gedacht, toen gij de vier liberalen naar bet stadhuis zondl Gij zegdet bij u zelvenreeds vijftien jaar betalen wij het stadsbestuur in vorm van belastingen. Wij rekenden dat de stad daarmede onze wegen zou onder houden, onze straten verlichten, onze neering bevoordeeligen, de vreemdelingen hier lokken, onze politie in juiste mate zonder nuttelooze plagerijen en terg- middelen bezorgen. Wij verklaren luidruchtig onze on tevredenheid en zenden naar de gemeente raad vier liberalen om in ’t vervolg toe zicht te oefenen op de gebruikswijze der stadsgelden, en als waarborg of beter behoedmiddel legen verdere stiefmoeder lijke handelwijze onzer stadsregenten Aan wie de schuld Hebben de klerikalen sedert hun meesterschap steeds in volle licht ge handeld Hebben ze rechtstreeks hun doel laten kennen Hebben ze waarlijk de stad onpartijdig bestuurd Neen, niet waar, dus is het hoogst noodzakelijk, dat de grootste helft van de stad ten minste door vier gemeenteraads leden vertegenwoordigd worde 1 Ik zeg de grootste helft van de stad, want immers in de laatste gemeentever kiezing bekomen de liberalen meer stemmen dan de katholieken. Dus Dit zal niet al te aangenaam aan de ooren onzer stadhuismannen klinken. Maar daar zij ons liberaal geld op strijken, eischen wij ons deel van de koek. Er is echter een middel om alleman te vreden te stellen, zelfs de hevigste katholiek en ’t is ’t volgende Wij verzaken aan onze vier liberale gemeentezelels, indien de katholieke ge- de liberalen jaarlijks te betalen. ’t Is te zeggen als de katholieken alleen willen meester zijn op het stadhuis dal zij al de lasten verdragen en ons kwijt schelden; dan hebben wij niets meer te zeggen en dan mogen ze met hunne centen kramen wal ze willen. Geen belastingen meer voor liberalen en dan laten wij u alleen meester of wel eischen wij toezicht over T geen gij met onze centen uitvoert. Is het juist of niet Eindelijk is hel gepast Na 60 dagen wachtens, uiterste termijn, heeft de permanente Deputatie geweerdigd de gemeente kiezing van Veurne goed te keuren. De kiesbewerkingen, die tegen recht en rede door den Veurnaar mistrouwd waren, zijn zonder veranderingen aange nomen geweest. Zoo dat alles zorgvuldig en met recht is geschied Welke bittere teleurstelling voor de slimme opstellers van den Feurnaar Zij, die in hunne woede beweerden en de menschen wijs mieken dal de kiezing moest gewijzigd worden, uil hoofde van misrekening der stembrieven en mis plaatste toekenning van zetels. Het hoofdbureel kon niet cijferen en de E V. was slecht toegepasl In bun midden alléén bevond zich de doorluchtige wiskundige die alles op de ware plaats ging stellen en de liberalen eens ging arrangeeren. Zoo spraken zij, maar zij doolden Wat gebeurde er? De reclamatie der slimme vossen van den Veurnaar wierd verworpen en alles viel uil op een groote nieten. En. zooals te voorzien was, blijven de vier liberale volksvrienden wel en degelijk gekozen Waarlijk, de Veurnaar en zekere ge buisde kandidaten zullen er iets van krijgen 1 T Is jammer En nu dat de kiezing goedgekeurd is, loe pen wij vooruit, liberale gemeente raadsleden, thans op de bres voor recht, voo’. gelijkheid en broederlijkheid De Kamer. In do zitting van woensdag beeft de heer Woeste verklaard dat hij dinsdag aanslaande bel gouvernement zal onder vragen over de niet uitvoering van de wet, die hel godsdienstig onderwijs in het lager onderwijs regelt. Daarna begint de Kamer de bespreking van de verlenging van de vergunning der Nationale Bank. De heer Bertrand is van gedacht dat ten gevolge van de stemming der E. V. de huidige Kamer niet bevoegd meer is om over de verlenging der Nationale Bank te stemmen. Hij kondigt een voorstel van verdaging aan. De hoer Mesens maakt het historiek der Bank sinds 1850 en loont den vooruitgang aan dien zij gedaan heeft. Hij spreekt ten voordeele der verlenging. De Nationale Bank is voorbeeldig in- gericht en levert alle waarborgen van degelijkheid op. Het beste bewijs ervan is het vertrouwen dat zij geniet. In Belgie is er geen Staatsbank noodig; de Nationale Bank vervangt deze op uitmuntende wijze. De bespreking wordt voortgezet. - ~n> i Nieuport. lieer Uitgever van ’t Advertentie-blad. Verzoeke u volgend schrift in uw weekblad wel te willen overnemen. Vindt gij hel goed, zal ik voortaan dat nuttelooze bovenstaande weglaten, het onderwerp bij opschrift aanduiden en met een hoofdletter teekenen om zoo veel mogelijk elk het zijne of elks verantwoor delijkheid te behouden. Thans ter zaak zijnde ’t lager onderwijs. Zonder hier eene preek te willen vóór houden denke dat, niet alleenlijk in ’t al gemeen maar bijzonderlijk voor schriften lot openbaarmaking bestemd, hel eene erge feil is wetens en willens de zaken te verdraaien of te verminken. Waarom antwoordt de Veurnaar enkel aangaande de gemeenteschool voor meisjes en niet levens aangaande deze voor knechtjes Die twee scholen hebben dezelfde redens van bestaan en zijn door gelijke belangen beheerscht. Waarom bij de opgaaf van ’t getal leer lingen in de meisjes gemeenteschool, trekt de Veurnaar die 6 kinderen af van andere gemeenten die deze school volgen? Het is toch eene zedelijke plicht de kinderen van zekere nabij wonende huis gezinnen ofschoon op andere gemeenten gevestigd, in stadsscholen toe te laten, te meer daar zulks waarschijnlijk voor kinderen van Veurne-Westerpoort b. v. te Adinkerke alwaar gansch de zuidzijde der dorpplaals aan Veurne hoort, weder keerig wordt uitgevoerd. Hebbe uit goede bron vernomen dal bij de knechtjes gemeenteschool 109 leer lingen en bij de meisjes gemeenteschool 97 leerlingen ingeschreven zijn. Doch dat getal van eenige leerlingen meer of min is maar eene bijzaak; de goede inrichting is de hoofdzaak. Namelijk dal in elke school drie onderwijzers en onderwijzeressen, in drie afzonderlijke schoolklassen, ieder hunner twee jaarleergangen geven. Wat de Veurnaar er ook van zegge, zulk stelsel heb ik bij mijn vorig schrijven uitdrukkelijk aangewezen. Over het getal leerlingen bij de knechtjes en meisjes aangenomen scholen alhier, ben ik niet juist ingelicht, doch bestatige dat de knechtjes aangenomen school drie onderwijzers lelt en waarschijnlijk is dal getal onderwijzeressen bij de aangenomen meisjesschool nog overtroffen. Er wordt ook met reden geklaagd dal in de aangenomen bewaarschool, de kin deren tot de elde van tien jaar gehouden worden en dat wanneer de ouders er hunne kinderen vroeger uittrekken om ze naar de gemeentescholen te zenden, men bedreigt hunne andere jongere kinderen te weigeren. Dat zijn grove feilen waarbij niet alleen lijk die ouders in dwang gesteld en in hunne vrijheid gekrenkt worden, maar bovenal voor hel onderwijs zeer nadeelig is. Zulke kinderen die slechts ter elde van 10 jaar in de lagere school konnen treden, zouden er lot de elde van 16 jaar moeten blijven om de zes jaarleergangen te vol einden. Dat is alleszins te laat zoo wel voor de kinderen der burgerij als voor dezen der volksklas. Zulke kinderen, die wel begaafd zijnde, wenschen hoogere studiën te volgen, komen te laat aan; en voor de kinderen der volksklassen zijn er menigen die reeds Ier elde van 14 jaar als leergasten zich op stiel of ambacht aanleggen. Welaan heeren Burgervaders, gij die Een afzonderlijk nummer 10 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. de Publicitè, Magdalenastraat, Brussel. te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Vertrekuren van den ijzerenweg van Duinkerke, Veurne, Gent naar «irunnel en Dixinurle 8- 57 10-54 3-08 5-00 9- 27 11-31 3-40 5-34 9-50 11-55 16-04 18-03 12- 05 14-58 18-46 21-08 13- 16 16-55 20-10 22-50 1 MM»* I 'll De ■1 1 1 1 I 7- 27 8- 00 5- 55 6- 25 6-49 9-21 10-49 5-18 7- 43 8- 18 8-47 - 15- 59 16- 32 17- 41 18- 14 9-18 11 -37 14-38 3- 40 4- 09 ADVERTENTIE-BLAD 8- 42 9- 15 9-23 9-56 nam* 11- 45 12- 18 12-27 1300 - --- y rr» T' n——- 13-46 18-01 15-52 17-44 19-23 18-05 20-32 22-02 6- 43 10-41 7- 12 - 11-08 13- 32 15-59 18-52 14- 05 16-32 19-26 14-11 17-41 20-08 14-44 18-14 20-41

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1899 | | pagina 1